El boyutunu ölçmenin birkaç yolu vardır ve ihtiyacın olan ölçü bu elleri neden ölçtüğüne bağlı olacaktır. Uygun eldiven boyutu, santimetre cinsinden bir çevre veya uzunluk ölçümü gerektirir. Karış uzunluğu, bir kişinin spor dallarındaki yeteneğini değerlendirmeye yardımcı olabilir. Belirli müzik aletlerini seçerken de el boyutu önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
El Çevresini Ölçmek

 1. 1
  Eli ölç. Elinin etrafına, parmaklarının avucunla buluştuğu en geniş kısımda bir kumaş mezurası sar. Bu genellikle avucun dış tarafından (serçe parmağın hemen altında) elin iç kıvrımına (işaret parmağı ile başparmak arasında) kadar uzanır. Başparmağın dışını ölçme; sadece avucu ölç.
  • Kumaş mezuran yoksa bir ip veya uzun bir kâğıt şeridi kullan. İpi (veya diğer gevşek uzunluk referansını) bir mezura kullanır gibi avucunun etrafına sar ve ipin ucunun ilmekli kısımla karşılaştığı yeri işaretlediğinden emin ol. Şimdi, ipi aç ve işaretli kısmı bir cetvelle ölç.
 2. 2
  Ölçümü kaydet. Kumaş mezurasının ucunun mezuranın geri kalanıyla çakıştığı noktadaki sayıyı oku. Yetişkin elleri genellikle 15 cm ile 28 cm arasındadır. Çocukların genellikle 2,5 ile 15 cm arasında bir el boyutu vardır. Çevrenin cm ölçüsü doğrudan eldiven bedeniyle ilişkilidir.[1]
 3. 3
  Eldiven bedenini bul. Elinin çevresini ölçtükten sonra, eldiven bedenini bulmak için sayıyı "standart" ölçümlerle karşılaştırabilirsin.[2] Standart eldiven boyutlarına kılavuzluk eden el çevrelerini incele:
  • XS: 18 cm
  • S: 19-20 cm
  • M: 21-23 cm
  • L: 24-25 cm
  • XL: 26-28 cm
  • XXL: 29-30 cm
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
El Uzunluğunu Ölçmek

 1. 1
  Büyük eller için el uzunluğunu ölç. Ellerin özellikle büyük veya uzunsa doğru eldiven bedenini bulmak için el çevresi yerine el uzunluğunu kullanman gerekebilir. Çoğu eldiven, uzunluk ve genişlikte nispeten eşit olan eller için yapılmıştır. Bu nedenle, ellerin ortalama ellerden önemli ölçüde daha uzunsa avuçların özellikle kalın olmasa bile yalnızca en büyük eldiven bedenine sığıyor olabilirsin.
 2. 2
  Elini sallayacakmışsın gibi havada tut. Parmak uçlarını tavana doğru çevir.
 3. 3
  Orta parmağının üstünden avucunun tabanına kadar ölç. Avucunun tabanı, elinin bileğinle buluştuğu etli kısımdır. Ölçümü yaz. Elinin uzunluğu çevresinden daha büyükse bu boyutu el çevresi yerine kullan. Santimetre cinsinden ölçü, eldivenin boyutuna karşılık gelir.[3]
  • Bir beyzbol eldiveni için bedenini ölçüyorsan işaret parmağının ucundan bileğine kadar ölç. Bu sayı, eldivenin listelenen boyutuna karşılık gelir.[4]
  • Tenis raketi sap boyutu için ölçüm yapıyorsan yüzük parmağının ucundan avucunun en alt yanal kıvrımına kadar ölç. Avucunun başparmak çizgisi boyunca kıvrıldığı yer burasıdır.[5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Karış Uzunluğunu Ölçmek

 1. 1
  Karış uzunluğunu ölçmeyi düşün. Bu sayı tipik olarak yakalama, fırlatma, mücadele veya kavrama içeren sporlar için doğal bir avantaj göstergesi olarak kullanılır; özellikle Amerikan futbolundaki oyun kurucular için. Karış uzunluğu aynı zamanda doğru boyutta çello, keman seçmek için de kullanılır.
  • Karış uzunluğun 15 cm veya daha genişse tam boy 4/4 çello satın almalısın. 12–15 cm ise 3/4 çello seç; 10–12 cm ise 1/2 çello seç; 7,5–10 cm ise 1/4 seç. Çello boyutları arasında karar vermek için boy, kol uzunluğu, yaş, beceri düzeyi ve diğer faktörlerin de kullanılabileceğini unutma.
  • Spor kampları ve spor istatistikleri analizörleri karış uzunluğunu kullanışlı bir tahmin ögesi olarak kullanır. Rekabetçi futbolda veya basketbolda adını duyurmaya çalışıyorsan karış uzunluğunu bildirmen istenebilir.
 2. 2
  Düz bir yüzeye bir cetvel yerleştir. Yüzey kaygan ise masaya bantla. Elini alan boyunca rahatça açabildiğinden emin ol.
 3. 3
  Elini aç. Baskın elini aç ve parmaklarını olabildiğince genişlet. Başparmağının ve serçe parmağının avucundan uzağa esnemesine odaklan.
 4. 4
  Baskın elinin sol tarafını cetvelin sıfır noktasına yerleştir. Ölçüm, sol veya sağ elinden alınabilir, bu nedenle bu, serçe parmağın veya başparmağın olabilir. Elini avuç için yere bakacak şekilde koy. Orta parmağın cetvele dik olmalıdır.
 5. 5
  Karış uzunluğunu kaydet. Elinin sağ tarafının cetvele düştüğü noktayı ölç. Elinin soldan sağa en kalın nokta boyunca ölçülen karış uzunluğunu veya genişliğini görebilmelisin. Kavrama genişliğin için başparmağının ucundan, uzatılmış küçük parmağının ucuna kadar ölç.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Küçük ellerin varsa ve standart bir kemanın sapına ulaşmakta güçlük çekiyorsan daha küçük 7/8 boyutunda bir keman satın almayı düşün. Buna genellikle "kadın kemanı" denir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kumaş mezurası
 • Tükenmez kalem
 • Kalem
 • Arkadaş/asistan
 • Bant

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı. Bu makale 12.576 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.576 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam