Akıllı telefon, iPod, PSP, kamera ya da diğer elektronik aygıtlar büyük yatırımlardır ve bu aygıtların en önemli olan ama en kolay hasar gören parçası da ekrandır. Dolayısıyla ekranı korumak istemen makul bir şey. Bu wikiHow makalesi ekran koruyucu seçme ve uygulama konusunda temel talimatlar ve birtakım yararlı ipuçları sunuyor.

Yöntem 1 / 2:
Aplikatör Kullanmadan Yapıştırmak

 1. 1
  Bir ekran koruyucu al. Bunlar genelde özel olarak kesilmiştir (nasıl keseceğini öğrenmek için "İpuçları" kısmına bak). İşte birkaç temel materyal:
  • Yarı sert, pürüzsüz, meşrubat şişelerini andıran PET tarzı genelde en yaygın ve en iyisidir (yarı yansıtıcı ya da mat gibi çeşitleri eğlenceli olabilir ama daha az kullanışlıdır).
  • Mikroskop lamelinin daha sağlamını andıran çok sert, berrak, kırılmaz cam. Zarar gördüğü takdirde dağılmasını engelleyen bir plastik katmanına sahiptir. Çizilmeye karşı çok dayanıklı olsa da kırılgandır. Bir kez zarar gördükten sonra kısa sürede parçalanarak dökülmeye meyillidir.
  • Polikarbonat gibi çok sert ve kalın plastik. Doğrudan darbelere karşı koruma sağlar. Çizilmeye karşı çok dirençli değildir, güzel görünmez. Dokunmatik ekranların hassasiyetini azaltabilir.
  • Yumuşak vinil plastik. Kullanması diğerleri kadar hoş olmadığından tavsiye edilmez ama çizikleri önler.
 2. 2
  Bir ekran koruyucunun sınırlarının farkına var. Ekran koruyucular genelde ekranı kırılmaya değil de kozmetik çiziklere karşı korur. Bu da tüm ön kısmı camdan oluşan ve tamponlama için çok az plastik kenar kullanılmış olan havalı cep telefonları için büyük bir tehlike teşkil eder. Cep telefonunun ön yüzünü çepeçevre saran bir "tampon" kılıf hem tarz sahibi hem de etkili koruma sağlar. Cep telefonunu arka cebine ve ezilme tehlikesi olan diğer yerlere koyma.
  • İdeal koruma, bir ekran koruyucu ve iyi bir kılıf demektir. İdeal durumlarda bir ekran koruyucunun ya da kılıfın, düşmelere karşı telefonunu korurken kendisinin kırılması ve yenilenmesi gerekir.
 3. 3
  Tozun az olduğu bir çalışma alanı bul. Hava akışı olmayan kapalı bir mekân iyi bir seçimdir. Buhar kullanarak durumu daha da iyileştirebilirsin. Duşta sıcak su akıtmak da iş görür ve odayı buharla doldurur. Buhar ortadan kalktığında havada her zamankinden daha az toz olacaktır. Bu da ekran koruyucuyu takmak için en ideal zamandır.
 4. 4
  Ellerini yıka. Temiz bir havluyla kurula. Elinde kalmış olabilecek havlardan kurtul.
 5. 5
  Ekranı temizle. Gözlük camı temizleyici ya da ispirto gibi hafif bir çözücü ya da ekranın etrafındaki olası kalitesiz malzemeye zarar vermeyecek nemli, sabunlu bir bezle ekranı sil. Yumuşak bir bezle kurula ve bir saç kurutma makinesi kullanarak ya da havsız bir bezle, örneğin çoğu zaman ekran koruyucuyla birlikte gelen mikrofiber bezle hafifçe silerek havlardan mümkün olduğunca kurtul.
 6. 6
  Ekran koruyucunun yerleşimini gözden geçir. Kutusundan ya da paketinden dikkatlice çıkar. Arkasını sıyırmadan önce ekran koruyucuyu ekranın üstüne yerleştirerek her bir yandan ne kadar boşluk kaldığına ve kamera (ekran koruyucunun tam düz olmayan yüzeyi bile bunlarla etkileşime girebilir) ya da mikrofon deliği gibi özelliklerin üstünün kapanıp kapanmadığına bak.
 7. 7
  Toz kalıntılarını hafif bir yapıştırıcıyla temizle. Bir ekran koruyucunun altından çıkarılması gereken en önemli şey tozdur. Hava kabarcıkları er ya da geç plastiğin altından çıkar ve küçük parmak izleri muhtemelen yapıştırıcıya karışır ama toz tanecikleri kaybolmaz. Bir yapışkan not kâğıdını (mesela "Post-it") tüm ekrana yapıştır. Parlak bir yerde ekranı açılı tutarak yansımasına bakmak da toz olup olmadığını gösterecektir. Ekran koruyucuyu ekran tozlanmadan hemen takmalısın!
  • Bazı havalı ekran koruyucu kitlerinde tozu almak için özel bir çıkartma bulunur.
 8. 8
  Bir kenarını dikkatlice hizalayarak ekran koruyucuyu yapıştır. Ekran koruyucunun arkasındaki plastiği bir ucundan sıyır (diğer ucu kapalı bırakırsan oradan tutmak daha fazla kontrol sağlar). Ekranın doğru kenarıyla hizala, demin karar verdiğin kadar boşluk bırak ve dikey kenarların nasıl hizalandığına dikkat et. Sonra koruyucunun arkasındaki plastiği tamamen çıkar ve koruyucuyu yüzeye iyice yapıştır.
 9. 9
  Problem mi var? Küçük toz tanecikleri gibi ufak hataları görmezden gelmen gerekir çünkü bunları düzeltmeye çalışmanın yarardan çok zararı dokunur. Ekran koruyucu tıpkı planlandığı gibi hasarı önleyecek ve eninde sonunda bir yenisiyle değiştirilecektir. Eğer ekran koruyucuyu yeniden konumlandırmak istersen kenarını, tırnağınla, plastik bir kaşığın kenarıyla ya da ekran koruyucunun arkasındaki plastikle dikkatlice kaldır. Eğer altında büyük bir toz tanesi varsa yapışkan kısma zarar vermeden onu yapışkan bir not kâğıdıyla ya da boyuna bir selofan bantla yakalamaya çalış.
 10. 10
  Hava kabarcıklarını ortadan kaldır. Kredi kartı gibi yumuşak bir nesne kullanarak hava kabarcıklarını kenarlara doğru it. Ekran koruyucunun takıldıktan sonra sökülen bir yüzey koruyucusu yoksa bunu sert bir şekilde yapma. Hava er ya da geç çıkıp gider ve fazlaca kuvvet uygulamak yeni ekran koruyucunu çizebilir.
 11. 11
  Tamam! Artık aygıtını korkusuzca kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Aplikatör Kullanmak

 1. 1
  Ekran koruyucunun kutusunu aç. Aplikatör ambalaja dâhil edilmiştir.
 2. 2
  Arka katmanı sökmeden, yapıştırıcıyı açmadan, ekran koruyucuyu doğru etiketten tutup kaldır.
 3. 3
  Telefonu aplikatöre yerleştir. Uyduğundan emin ol ya da farklı büyüklükte bir ekran koruyucu kullan.
 4. 4
  Paketten çıkan mikrofiber bezle telefonu temizle.
 5. 5
  Ekran koruyucunun arkasındaki katmanı sıyır.
 6. 6
  Aplikatörü aşağı çekerek ekran koruyucuyu ekrana yapıştır.
 7. 7
  Ekrana bir şeyle bastırarak hava kabarcıklarından kurtul. Bu iş için bir kredi kartı ya da tırnağını kullanabilirsin.
 8. 8
  Aplikatörü sıyır ve arkadaki deliği kullanarak telefonu çıkar.
  Reklam

İpuçları

 • Ekrana farklı açılardan bakarak üstünde toz bulunmadığından emin ol.
 • Ekran koruyucuyu mümkün olduğunca yavaş ve dikkatli biçimde uygula. Bu işi yaparken elinin titremesinden daha kötü şey olamaz.
 • Ekran koruyucunun yapışkan kısmına dokunma. Tıpkı CD tutar gibi tut (yani alt yüzeyine dokunmadan).
 • Ekran koruyucuyu takmak için en iyi zaman, telefonun fabrika ambalajını açtıktan sonrasıdır.
 • Ekran koruyucunun arka katmanını söktükten sonra, yapışkan yüzeyi yere bakacak biçimde tut. O zaman, uygulama sırasında tozun yapışma riski azalır.
 • Alternatif olarak, ekran koruyucunun üst yüzeyine (yapışkan olmayan tarafına) bir parça bant yapıştırarak işlemi kolaylaştırabilirsin.
 • Ekran koruyucuyu uygulamadan önce ekranın üstüne yüzey gerilimini azaltmak için işlem uygulanmış bir damla su (genelde içine bir tatlı kaşığı ispirto ve/veya bir damla bulaşık deterjanı konmuş çeyrek bardak sudan alınmış) damlatarak baloncuklardan kolayca kurtulabilirsin. Sadece aşırıya kaçma ki aygıtın istenmeyen yerlerine gitmesin. Ayrıca kullanmadan önce ekran koruyucunun tam olarak yapışması için birkaç saat kurumasını bekle.
 • Ekran koruyucular mağazalarda genelde yüksek fiyatla satılan basit aksesuarlardır. Bu mağazalar sadece "ana" ürünün fiyatını görmeni umuyor olabilir.
 • İnce plastik ekran koruyucular, kenarlarının kalkmasını önlemek için normal boyundan biraz küçük, tercihen bir kâğıt kesici kullanarak ve yuvarlatılmış kenarlar ekran şekline benzetilerek kolayca özel biçimde kesilebilir. Sıkıca tutup ilk seferinde yeterince kes. Küçük küçük parçalar kesmeye çalışmak koruyucunun bükülmesine ve kenarların düzensiz olmasına yol açar. Kırılmaz cam koruyucuyu kesmek ise son derece güçtür ve keserken koruyucu gözlük takman gerekir.

Reklam

Uyarılar

 • Toz her yerdedir. Elini çabuk tutmazsan ekranının üstüne gelir.
 • Umutsuzluğa kapılma. Unutma ki ekran koruyucusu bir sarf malzemesidir. Ekranı çok daha kötü durumlardan korumak için uygulanır ve eninde sonunda yenilenmesi gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kaliteli bir ekran koruyucu
 • Mikrofiber bez
 • Hava baloncuklarını önlemek için kredi kartı ya da benzer bir şey
 • En az 10 dakika
 • Sabır

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 41 kişi çalıştı. Bu makale 2.313 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.313 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam