Ekran çözünürlüğün, monitörünün görüntülediği piksel sayısıdır. Sayı genellikle Genişlik x Yükseklik (ör. 1920 piksel x 1080 piksel) olarak ifade edilir. Daha fazla piksel, genellikle daha net metin ve resimler anlamına gelir. Mevcut dijital düz ekranlar, her zamankinden daha fazla piksel yoğunluğuna sahiptir. Ekranını doğru çözünürlüğe ayarlamak, bilgisayarının kullanımını gözleri çok daha az rahatsız edici hâle getirebilir.

Adımlar

Başlamadan Önce

 1. 1
  Bazı genel terimleri öğren. Ekran çözünürlüğünü değiştirirken sana yardımcı olacak birkaç terim vardır:
  • Piksel - Piksel, monitöründe neyin görüntülendiğine bağlı olarak renk değiştiren küçük bir ışık noktasıdır. Monitöründeki tüm pikseller, gördüğün görüntüyü göstermek için birlikte çalışır.
  • Çözünürlük - Bu, ekranının piksel olarak ölçülen "boyutu"dur. Örneğin, "1366 x 768" çözünürlüğü, ekranın yatay olarak 1366 piksel ve dikey olarak 768 piksel olarak gösterildiği anlamına gelir. Daha yüksek çözünürlüklerde ekrandaki nesneler daha küçük ve daha keskin olur.
  • Doğal (önerilen) çözünürlük - Bu, monitöründeki fiziksel piksel sayısıdır ve genellikle görüntülenebilen en yüksek çözünürlüktür. Bu çözünürlüğün seçilmesi, en net görüntüyü ortaya çıkarır.
  • En boy oranı - Geniş ekran monitörler çok yaygın olduğundan, bu artık büyük bir sorun değil. En-boy oranı, monitörün genişliği ve yüksekliği arasındaki orandır. Eski CRT monitörler ve ilk düz paneller 4:3 en-boy oranına sahipti. Neredeyse tüm modern monitörler 16:9'dur. 16:10 "sinematik" monitörler de popüler hâle geliyor.
 2. 2
  Monitörünün doğal çözünürlüğünü bul. Monitörünün doğal çözünürlüğünü bilmek, en net görüntüyü hızlı bir şekilde elde etmene yardımcı olur. Windows 7, 8 ve OS X sürümlerinin çoğunda önerilen çözünürlük yazar. Aşağıda, monitörler için bazı yaygın çözünürlükler verilmiştir:
  • Masaüstü geniş ekran monitörler genellikle 1920 x 1080'dir ancak 1600 x 900 ve 2560 x 1440 da yaygındır. Eski 4:3 düz paneller 1024 x 768 olabilir.
  • Dizüstü bilgisayar monitörleri genellikle 1366 x 768'dir ancak 1280 x 800, 1600 x 900 ve 1920 x 1080 de yaygındır.
  • MacBook Pro 13"ler (2014 ve sonrası) 2560 x 1600 çözünürlüğe sahiptir. 15" MacBook Pro Retina ekranlar 2880 x 1800'dür.
  • Bazı yeni dizüstü bilgisayarlarda ayrıca 2560 x 1440, 3200 x 1800 hatta 3840 x 2160 ("4K") ilkeri teknoloji ekranlar bulunur.
  • İleri teknoloji masaüstü monitörler 3840 x 2160 ("4K") veya 5120 x 2880 ("5K") gibi yüksek çözünürlüklerde gelir. Dell, 7680 x 4320 ("8K") çözünürlüğe sahip 5000 $'lık bir monitörü piyasaya sürdü.
  • Çoğu yüksek çözünürlüklü ekran, ekranın tam çözünürlüğünü kullanırken kullanıcı arabirimi öğelerinin küçük olmamasına olanak tanıyan ekran ölçekleme adı verilen bir şey sunar. Bu, üreticilerin küçük cihazlarda yüksek çözünürlüklü paneller sunmasına olanak tanır.
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows

 1. 1
  Masaüstüne sağ tıkla. Bu, ekran kontrollerine erişmenin en hızlı yoludur.[1]
 2. 2
  "Ekran çözünürlüğü" (8 ve 7), "Kişiselleştir" (Vista) veya "Özellikler"i (XP) seç. Bu, ekran ayarlarını açar.
  • Windows Vista: Kişiselleştirme menüsünde "Görüntü Ayarları" seçeneğine tıkla.
  • Windows XP: "Özellikler"i seçtikten sonra "Ayarlar" sekmesini tıkla.
 3. 3
  Aktif ekranını seç (gerekirse). Çözünürlüğünü kontrol etmek istediğin ekranı seç. Doğru olanı seçebilmen adına ekranlarının her birinde numara görüntülemek için Tanımla butonuna tıkla.
  • Yalnızca bir ekranın varsa bu adımı atlayabilirsin.
 4. 4
  Mevcut çözünürlüğünü not et. Mevcut çözünürlüğün "Çözünürlük" açılır menüsünde veya kaydırıcıda gösterilir.
 5. 5
  Mevcut çözünürlüğün "Önerilen" olup olmadığını kontrol et. Önerilen çözünürlük, monitörünün doğal çözünürlüğüdür. Bunun seçilmesi en net görüntüyü ortaya çıkarır.
  • Windows Vista ve XP, "Önerilen" çözünürlüğü görüntülemez. Doğal çözünürlüğü belirlemek için monitörünün kılavuzuna bakman gerekir.
 6. 6
  Kaydırıcıyı kullanarak çözünürlüğünü değiştir. Windows 7 ve 8'de "Çözünürlük" açılır menüsüne tıklandığında kaydırıcı görüntülenir. Monitörünün ekran çözünürlüğünü değiştirmek için kaydırıcıyı sürükle. Önerilenin dışındaki çözünürlükler bulanık, uzatılmış veya sıkışmış bir görüntüye neden olur.
  • Daha düşük bir çözünürlük seçmek, ekranındaki nesnelerin boyutunu artırır.
  • Monitörünün doğal çözünürlüğünü bilmiyorsan en net görüntü için mümkün olan en yüksek seçeneğe ayarla.
 7. 7
  Ayarlarını değiştirdikten sonra Uygula'ya tıkla. Ekranın titreyip kapanabilir, ardından yeni çözünürlük görüntülenir. Değişiklikleri koruman veya eski ayarlarına dönmen istenir. 15 saniye sonra bir seçenek belirlemezsen görüntü otomatik olarak eski hâline döner.
  • Yaptığın değişiklikleri saklamak istiyorsan Değişiklikleri koru'ya tıkla.
  • Ayarlarını değiştirdikten sonra bir resim görmezsen ayarların geri dönmesini bekle.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac

 1. 1
  Apple menüsünü tıkla ve "Sistem Tercihleri"ni seç. OS X, varsayılan olarak ekranın için yerel çözünürlüğü seçer ve sana en net görüntüyü verir. Bir program belirli bir çözünürlüğü isterse veya ekranındaki nesnelerin boyutunu ayarlaman gerekirse bunu değiştirebilirsin.
 2. 2
  "Ekranlar" seçeneğine, ardından "Ekran" sekmesine tıkla. Birden fazla monitörün varsa ayarlamak istediğin ekranı seçebilirsin.
 3. 3
  Çözünürlüğünü değiştirmek için "Ölçekli"yi seç. Varsayılan olarak, "Görüntü için en iyisi" seçeneği seçilir. Bu, ekranı monitörünün doğal çözünürlüğüne ayarlar. Farklı bir seçenek seçmek istiyorsan "Ölçekli"yi seç.
 4. 4
  Kullanmak istediğin çözünürlüğü seç. "Düşük çözünürlük" yazan seçenekler bulanık bir görüntüye neden olur. "Uzatılmış" yazan seçenekler, ekranındaki nesnelerin normalden daha geniş veya daha ince görünmesine neden olur.[2]
  • Monitörünün doğal çözünürlüğünden daha yüksek çözünürlükler seçmen mümkün olabilir. Bu, nesneleri daha da küçültür ancak bilgisayarının hızı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
  • Bir çözünürlük seçtiğinde değişiklik hemen gerçekleşir.
 5. 5
  Değiştirdikten sonra resmin görünmezse bekle. Yeni bir çözünürlük seçtikten sonra görüntü alamazsan ayarların geri dönmesi için 15 saniye bekle. Hâlâ geri dönmüyorsa Esc'ye bas.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.356 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.356 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam