Renkler HTML ve CSS’te on altılı sayı sistemindeki kodlarıyla tanımlanır. Bir İnternet sayfası veya başka bir HTML projesi oluşturuyorsan ve bilgisayar ekranındaki bir görüntüye, İnternet sitesine veya pencereye belirli bir renkle eşleşen bir öge eklemek istiyorsan rengin on altılı sayı sistemindeki kodunu bulman gerekir. Bu wikiHow makalesi sana, herhangi bir rengin on altılık kodunu hızlı bir şekilde belirlemek için çeşitli ücretsiz araçları nasıl kullanacağını öğretir.

Yöntem 1 / 4:
Mac’te Dijital Renk Ölçer’i Kullanmak

 1. 1
  Mac'inde Dijital Renk Ölçer’i aç. macOS ile birlikte gelen bu araç, ekrandaki herhangi bir rengin renk değerini tanımlayabilir.[1] Finder'ı aç, Uygulamalar klasörüne çift tıkla, İzlenceler klasörüne çift tıkla, ardından açmak için Dijital Renk Ölçer'e çift tıkla.
 2. 2
  Fare imlecini, tanımlamak istediğin renge getir. Fareyi hareket ettirdikçe, araçtaki değerler gerçek zamanlı olarak güncellenecektir. Hem yatay hem de dikey aralıkları kilitleyene kadar fareni bu konumdan hareket ettirme.
  • Aracı, İnternet’teki renkleri tanımlamak için de kullanabilirsin. Safari'yi (veya tercih ettiğin tarayıcıyı) aç ve tanımlamak istediğin rengi içeren bir İnternet sitesine git.
 3. 3
  Command+L tuşlarına bas. Bu, hem yatay hem de dikey aralıkları kilitler; yani fareyi hareket ettirdiğinde renk değeri değişmez.
 4. 4
  On altılık kodu panoya kopyalamak için Shift+ Command+C tuşlarına bas. Kodu Renk menüsüne tıklayıp Rengi Metin Olarak Kopyala'yı seçerek de kopyalayabilirsin.
 5. 5
  Kopyalanan kodu yapıştırmak için Command+V tuşlarına bas. Bunu doğrudan HTML koduna, bir metin dosyasına veya başka bir metin alanına yapıştırabilirsin.
 6. 6
  Aralıkların kilidini açmak için Command+L tuşlarına bas. Başka bir renk tanımlamak istiyorsan bu, kilidi açar; böylece imleç bir kez daha bir renk değeri tanımlayıcısı görevi görür.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Windows İçin Color Cop’ı Kullanmak

 1. 1
  Color Cop'ı yükle. Color Cop, ekrandaki herhangi bir rengin on altılık kodunu hızlı bir şekilde tanımlamak için kullanabileceğin küçük, ücretsiz bir yardımcı programdır. Uygulamayı şöyle edinirsin:
  • Bir İnternet tarayıcısında http://colorcop.net/download adresine git.
  • "self-installing”in (kendi kendine yükleme) altındaki colorcop-setup.exe'ye tıkla. Dosya otomatik olarak indirilmezse indirmeyi başlatmak için Kaydet veya Tamam'a tıkla.
  • İndirilen dosyaya çift tıkla (Bu, İndirilenler klasöründedir ve genellikle tarayıcı sekmesinin sol alt köşesindedir).
  • Uygulamayı yüklemek için ekrandaki talimatları izle.
 2. 2
  Color Cop'ı aç. Bunu Başlat menünde bulursun.
 3. 3
  Damlalık simgesini, tanımlamak istediğin renge sürükle. Diğer uygulamalardaki ve İnternet sitelerindekiler de dâhil olmak üzere ekrandaki herhangi bir rengi tanımlayabilirsin.
 4. 4
  On altılık kodu ortaya çıkarmak için fare düğmesini bırak. Kod, uygulamanın ortasındaki boşlukta görünecektir.
 5. 5
  On altılık koda çift tıkla ve Ctrl+C tuşlarına bas. Bu, on altılık kodu panona kopyalar.
 6. 6
  Kodu ihtiyacın olan yere yapıştır. On altılık kodu, HTML veya CSS kodun gibi, istediğin yere yapıştırmak için Ctrl + V tuşlarını kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Imagecolorpicker.com'ı Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarında, telefonunda veya tabletinde https://imagecolorpicker.com adresine git. Yüklenen bir görüntüdeki herhangi bir rengin on altılık kodunu belirlemek için bu ücretsiz aracı kullanabilirsin. Bu yöntem; Android, iPhone veya iPad'indekiler de dâhil olmak üzere herhangi bir İnternet tarayıcısında çalışacaktır.
 2. 2
  Bir resim yükle veya bir URL gir. Kendi resmini yüklemek mi yoksa hâlihazırda İnternet’te olan bir resmi veya İnternet sitesini mi kullanmak istediğine karar vermen gerekecek. İstediğin rengi seçmen adına bir resim veya İnternet sayfasını görüntülemek için her iki yöntem de kullanılabilir.
  • Bir resim yüklemek için aşağı kaydır ve Upload your image’ı (Resminizi yükleyin) seç, bilgisayarındaki, telefonundaki veya tabletindeki resme git ve yükleme seçeneğini seç.
  • Bir İnternet sitesini kullanmak için, "Use this box to get the HTML color code from a website" (Bir İnternet sitesinden HTML renk kodunu almak için bu kutuyu kullanın) seçeneğine git, URL'yi gir, ardından Take website’a (İnternet sitesini al) tıkla veya dokun.
  • Bir İnternet sitesinin tamamı yerine İnternet’teki bir resmi doğrudan seçmek için, "Use this box to get the HTML color code from a picture via this URL" (Bu URL aracılığıyla bir resimden HTML renk kodunu almak için bu kutuyu kullanın) kutusuna resmin URL'sini gir, ardından Take image’a (Resmi Al) tıkla veya dokun.
 3. 3
  Resim/site ön izlemesinde istediğin renge tıkla veya dokun. Bu, ekranın sol alt köşesinde rengin on altılık kodunu görüntüler.
 4. 4
  On altılık kodunu panona kopyalamak için kopyala simgesine tıkla veya dokun. Bu, on altılık kodun sağında, üst üste duran iki karedir. Daha sonra kodu herhangi bir metin dosyasına veya metin alanına yapıştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Firefox Kullanmak (İnternet’teki Renkler İçin)

 1. 1
  PC'nde veya Mac'inde Firefox'ı aç. Firefox İnternet tarayıcısı, İnternet’teki herhangi bir rengin on altılık kodunu belirlemek için kullanabileceğin ücretsiz bir Damlalık aracıyla birlikte gelir. Firefox bilgisayarında yüklüyse onu Başlat menüsünde (Windows) veya Uygulamalar klasöründe (macOS) bulursun.
  • Firefox'ı https://www.mozilla.org/tr-TR/firefox adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
  • Firefox sana yalnızca bir İnternet sitesindeki bir rengin değerini verir. Bunu tarayıcı dışında kullanamazsın.
 2. 2
  Tanımlamak istediğin rengi içeren bir İnternet sitesine git. Rengine ihtiyaç duyduğun ögenin görünür olduğundan emin ol.
 3. 3
  menüsüne tıkla. Bu, Firefox'ın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgidir.
 4. 4
  Web Geliştirici menüsüne tıkla. Başka bir menü açılır.
 5. 5
  Damlalık’a tıkla. Fare imlecin büyük bir daireye dönüşecektir.
 6. 6
  Tanımlamak istediğin renge tıkla. Fareyi konuma getirdiğinde rengin on altılık değerinin gerçek zamanlı olarak güncellendiğini fark edersin. Fareyi tıkladığında, Firefox on altılık kodu panona kaydeder.
 7. 7
  Kodu ihtiyaç duyduğun yere yapıştır. On altılık kodu HTML, CSS veya başka herhangi bir metin dosyasına yapıştırmak için Control + V (PC) veya Command + V (Mac) tuşlarını kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Tonun on altılık kodunu ortaya çıkarmak için bir renk seçici kullanmana imkân tanıyan başka İnternet siteleri, tarayıcı uzantıları ve resim düzenleme programları da vardır.
 • İnternet sayfasını, denkleştirmeye çalıştığın renkle kimin oluşturduğunu biliyorsan ona hangi on altılık kodu kullandığını her zaman sorabilirsin. Alternatif olarak, orada listelenen on altılı kodu bulmak için İnternet sitesinin kaynak kodunu inceleyebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir.
Bu sayfaya 118 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam