Bu yoldan hepimiz geçtik; ebeveynlerin sana bir konuyu sorar (hatta seni haşlıyordur) ve küçük bir yalan seni büyük bir beladan kurtaracak gibidir. İşin aslı bu, senin başına daha fazla bela olabilir. Güzel haber ise ebeveynlerine yalan söylemeyi bırakmak istemeye karar vererek ilk adımı atmış olman. Bu harika! Aynen böyle devam edersen bu alışkanlıktan kurtulabilirsin. Bunu yapmanda yardımcı olması için onlara karşı daha dürüst olmaya çalışırken kullanabileceğin ipucu ve stratejilerden oluşan bir liste hazırladık.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 8:
Konuşmadan önce düşünmek için durakla.

 1. 1
  Bu, yalan söyleme dürtüsünü hissetmeye başladığında ona direnmene yardımcı olabilir. Aslında, seni beladan kurtarması veya istediğin bir şeyi elde etmek için bir yalan söyleme isteği duyman son derece normaldir. Önemli olan, bu dürtülere yenik düşmemektir. Söylemeyi düşündüğün yalanın sonuçlarını düşün ve anne babanın sana sürekli yalan söylemesi durumunda nasıl hissedeceğini düşün. Ne kadar zor olursa olsun ailene gerçeği söyle. Esasında daha sonra daha iyi hissedebilirsin.[1]
  • Bazen ebeveynlerin seni bir şeyle yüzleştirdiğinde aklına gelen ilk şey yalan söylemek olabilir. Bu olduğunda ne söylemek istediğini hızlıca düşün.
  • İlginç gerçek: Bir araştırmaya göre doğruyu söylemek seni daha mutlu ve daha sağlıklı bir insan yapabilir! Daha az yalan söyleyen insanlar daha az bunalımlı ve fiziksel olarak daha iyi hisseder. Yani yalan söylemek senin için gerçek anlamda kötü olabilir.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 8:
Olası sonuçları düşün.

 1. 1
  Sonuçlar seni yalan söylemekten caydırmak için yeterli olabilir. Muhtemelen daha önce yalanın ortaya çıkmıştır ve bunun için bir tür ceza almışsındır. Kendini, yalan söylemenin seni bulunduğun durumdan kurtarabileceğini veya istediğin bir şeyi elde etmene yardımcı olabileceğini düşündüğün bir durumda bulduğunda, yalan söylediğin için pişman olduğun bir zamanı tekrar düşün. Bu, yalanı tekrar tercih etmekten kaçınmana yardımcı olabilir.[3]
  • Örneğin, matematik sınavın iyi geçmediyse ve ebeveynlerin sana sınavın nasıl geçtiğini sorarsa notların hakkında yalan söylediğinde ceza aldığın bir zamanı hatırla.
  • Eğer bir partiye gitmekle ilgili yalan söylersen ceza alabilirsin, değil mi? Buna değmez!
  • Bazı yalanlar aslında geri tepebilir. Örneğin, zorbalığa uğraman veya sana sataşılması konusunda yalan söylersen ebeveynlerin bir şeyle mücadele ettiğini bilmez. Onlara gerçeği söylersen sana yardım edebilirler.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 8:
Seni yalan söylemeye iten şeyi bul.

 1. 1
  Sebebini bulmak bunu durdurmana yardımcı olabilir. Hemen hemen her yalanın arkasında bir tür sebep veya güdü vardır. Yalan söyleme güdüsü hakkında çokça düşün ve bunu kendini yalan söylemekten alıkoymak için kullan.[4]
  • Bir arkadaşının evine gitmek istiyorsan ebeveynleri evde olmadığı hâlde evde oldukları yalanını söylemek isteyebilirsin. Ama yalan söyler ve yakalanırsan uzun bir süre arkadaşına gidemeyebilirsin.
  • Ayrıca, en sevdiğin bilgisayar oyununu oynayabilmek için, matematik sınavında başarısız olduğun hâlde yalan söyleyip derslerinde başarılı olduğunu söylemek isteyebilirsin. Ama yalan söylemen daha uzun bir süre ceza almana sebep olabilir.
  • Ayrıca okulda birinin seni incitmesi gibi daha ciddi bir şey hakkında yalan söyleme eğiliminde olabilirsin. Bu durumda, korktuğun veya utandığın için yalan söylemek isteyebilirsin. Ama ailene neler olduğunu anlatırsan sana yardım edebilirler.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 8:
Ebeveynlerinle neden yalan söylediğin hakkında konuş.

 1. 1
  Yalan söylemeyi bırakmana yardımcı olacak yollar bulabilirler. Anne veya babanla ya da her ikisiyle konuşmak için iyi bir zaman bul ve durumunu açıkla. Onlara gerçeği söyleme konusunda zorlandığını söyle ve bu soruna sebep olduğunu düşündüğün birkaç nedenden bahset. Sıkıntıların hakkında açık ve dürüst olursan seni dinlemeye ve onlara gerçeği söyleme konusunda rahat hissetmeni kolaylaştıracak bir strateji bulamaya istekli olabilirler.[5]
  • Mesela, notların konusunda ebeveynlerinin sana çok sert davrandığını düşünüyorsan okulda bir hata yaptığında veya bir sınavda başarısız olduğunda onlara söylemekten korktuğunu söyleyebilirsin.
  • Ayrıca onlara cezalarının çok aşırı olduğunu ve nerede olduğun veya ne yaptığınla ilgili yalan söylemenin daha kolay olabileceğini hissettiğini söyleyebilirsin.
  • Eğer ebeveynlerinin olayın senin açından nasıl olduğunu dinleyeceğini düşünmediğin için yalan söyleme eğiliminde oluyorsan bunu onlara söylemeyi dene. Onlara gerçeği söylemeye daha istekli olursan seni dinlemeye daha açık olabilirler.
  • Ebeveynlerine karşı daha dürüst olursan biraz yumuşayıp sana daha fazla özgürlük verebilirler.

Yöntem 5
Yöntem 5 / 8:
Arkadaşlarınla doğruyu söyleme alıştırması yap.

 1. 1
  Ufaktan başla ve onlara her gün gerçek olan birkaç şey söyle. Ebeveynlerine yalan söylememek için daha güçlü bir çaba göstermeye söz ver. Pratik yapmak için arkadaşlarını kullan! Kendini zararsız (beyaz) yalanlar bile söylemeyi bırakmaya zorla ve her birine her gün birkaç doğru şey söylemeye çalış. Zamanla, genel olarak doğruyu söylemekte daha iyi olabilirsin ve bu da ebeveynlerine yalan söylemeyi bırakmanı kolaylaştıracaktır.[6]
  • Bu, arkadaşlarına karşı acımasızca dürüst olman veya kaba davranman gerektiği anlamına gelmez. Sadece onlara karşı aldatıcı olma.
  • Mesela, arkadaşın dün geceki maçı izleyip izlemediğini sorarsa izlemediğin hâlde izlediğini söyleme. Bu elbette zararsız görünebilir, ancak yalan söylemek kolayca alışkanlık hâline gelebilir.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 8:
Yalan söylediğinde itiraf et.

 1. 1
  İtiraf et ve ebeveynlerinden seni affetmelerini iste. Bu, küçük bir yalan bile olsa, onlara tam olarak ne olduğunu ve neden yalan söylediğini anlat. Onlar senin dürüstlüğünü takdir edecektir ve bu, gelecekte yalan söylemeyi bırakman için seni motive etmeye yardımcı olabilir.[7] [8]
  • Net ve basit şeyler söylemeyi dene. “Anne, özür dilerim, sana yalan söyledim.” veya “Baba, sana yalan söyledim ve bunun için kendimi çok kötü hissediyorum.” diyebilirsin.
  • Ebeveynlerin onlara karşı dürüst olduğunu ve bir şeyler saklamadığını anlayınca, muhtemelen rahatlayacak ve sana daha çok güvenmeye başlayacaklardır.[9]

Yöntem 7
Yöntem 7 / 8:
Stres seviyeni azaltmanın yollarını bul.

 1. 1
  Yalan söylemek bazen bunalma hissinin bir sonucu olabilir. Okulda, işte, arkadaşlarınla veya sevgilinle çok şey yaşıyorsan bunlar birikerek seni strese sokabilir. Yalan söylemek, baskıyı azaltmanın ve stresini artırmaktan kaçınmanın kolay bir yolu gibi görünebilir. Ama işin aslı bu, durumu daha da kötüleştirebilir. Stresini daha sağlıklı bir şekilde azaltmanı sağlayan etkinlikler ve egzersizler bul.[10]
  • Mesela, yoga, meditasyon veya derin nefes egzersizlerini deneyebilirsin. Ayrıca, stres seviyeni azaltabilecek ve kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak sağlıklı egzersizler yapmak için spor salonuna gitmeye veya koşuya çıkmaya başlayabilirsin.
  • Sorumluluklarından dolayı bunalmış hissediyorsan onları daha iyi yönetmenin (bir program oluşturmak gibi) yollarını bulmaya çalış veya yapabildiğin kadar azalt. Mesela, derslerin zorsa ve hem basketbol hem de yüzme takımındaysan o kadar da tutkulu olmadığın basketbolu bırakmak isteyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 8:
Yalanların hakkında bir günlük tutmayı dene.

 1. 1
  Bu, yalan söylemenin üzerinde düşünmene ve daha fazla farkına varmana yardımcı olabilir. Eğer yalan söylemek senin için ciddi bir sorun hâline geldiyse kendine bir günlük veya günlük olarak kullanabileceğin bir defter al. Gün içinde söylediğin tüm yalanları yaz ve bunu yaparken her birini düşün. Bu, kasıtlı olarak söylediğin yalanların yanı sıra alışkanlıktan söylediğin yalanların farkına varmana yardımcı olarak daha fazla bilinçli olmana, böylece yalan söylemeye bir son vermene yardımcı olabilir.[11]
  • Yalanların ardındaki nedenleri bulmaya çalış. Motivasyonun neydi? Yalan nasıl alışkanlık hâline geldi? Sana yalan söyleten şeyin ne olduğunu keşfet, böylece onu daha iyi anlayarak gelecekte yapmaktan kaçınabilirsin.

İpuçları

 • Kendini onların yerine koymayı dene. Biri sana yalan söylese ne hissederdin? Ebeveynlerin seni cezalandırmak zorunda kalmak istemez, sadece dürüst olmanı ister!
 • Yalancı olmak için ille de yalan söylemenin gerekmediğini unutma. Önemli ayrıntıları saklamak veya ebeveynlerinle bir şeyler konuşmaktan kaçınmak da bir tür yalandır.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer biri seni incitirse bunu ebeveynlerine söyle. Onu korumak veya bir şeyleri örtbas etmek için yalan söyleme. Ebeveynlerin seni sever ve sana yardım etmek ister.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Allen Wagner, MFT, MA
Ortak yazarlar :
Evlilik ve Aile Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Allen Wagner, MFT, MA. Allen Wagner Kaliforniya, Los Angeles’da lisanslı bir evlilik ve aile terapistidir. Psikoloji alanındaki Yüksek Lisans derecesini 2004 yılında Pepperdine Üniversitesi’nden almıştır. Bireyler ve çiftlerle ilişkilerini iyileştirebilecekleri yollar üzerinde çalışmaktadır. Eşi Talia Wagner ile birlikte Married Roommates kitabının yazarıdır.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 413 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam