Belki ilk kez erkek arkadaşı olan bir ergensin ya da belki biraz daha büyüksün ama katı ev halkıyla bir ilişki haberini paylaşman gerektiğinde her zaman zorlandın. Alternatif olarak, belki de sen de bir erkeksin ve ebeveynlerine eş cinsel olduğunu nasıl söyleyeceğinde sorun yaşıyorsun. Her ne şekilde olursa olsun ebeveynlerine bir erkek arkadaşın olduğunu söylemek korkutucu olabilir ancak konuya doğru şekilde yaklaşırsan haberi kabul etmeye istekli olabilirler. Her şey gerçekten iyi giderse senin için mutlu bile olabilirler. Mümkün olduğunca az gerginlikle bunun nasıl yapılacağına dair işte birkaç öneri.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Haberi Vermek

 1. 1
  Yazarak söyle. Eğer telaşlanacağından korkuyorsan söyleyeceğini düşündüğün şeyi yazman hiç sorun olmaz. Bu, yeni ilişkini mümkün olan en iyi şekilde sunabilmen için söylemek istediklerini işlemene yardımcı olabilir. Bu şekilde, zamanı geldiğinde duraklamadan onu söyleyebilirsin.[1]
  • Ne söyleyebileceğini yazarken ebeveynlerinin tepkilerini tahmin etmeye çalışabilirsin. Bu şekilde, erkek arkadaşından söz ederken endişelerine cevap verebilirsin.
 2. 2
  Haberi verme provası yap. Yeni ilişkini anne babana anlatırken endişelenmen normaldir. Onlara söyleyeceklerinin provasını yapmak işleri kolaylaştırabilir. Prova için bir arkadaş veya anlayışlı bir akraba kullan.
  • Aynanın karşısında da pratik yapabilirsin.[2]
  • Sen hazır olmadan haberlerini açıklayabilecek birinden değil, güvendiğin birinden yardım iste. Örneğin, ebeveynlerine söylemek zorunda hissedebilecek büyük bir kardeş yerine yakın olduğun bir kuzen seç.
 3. 3
  Önce kime söyleyeceğini bul. Kendine daha yakın hissettiğin bir ebeveynin olabilir ya da belki ebeveynlerinden biri diğerinden daha yumuşak davranma eğilimindedir. Çoğu zaman, konuşması daha kolay olan bir ebeveyne haber vermek, diğer ebeveynle konuşmanın yolunu açabilir.
  • Örneğin, "babasının kızı" olarak büyüdüysen yani babanı parmağında oynatabiliyorsan babanla başlayabilirsin. Öte yandan, baban aşırı korumacı davranıyorsa bunun yerine haberi annenle paylaşarak başlayabilirsin.
  • İlk kez erkek arkadaşı olan bir ergensen bu yaklaşım özellikle yararlı bir fikir olabilir.
  • Öte yandan, ebeveynlerinin her ikisinin de eşit derecede iyi (veya kötü) karşılayacağını düşünüyorsan sadece cesaretini topla ve ikisine aynı anda söyle.
 4. 4
  İyi bir zaman seç. Ebeveynlerine başka bir şeyle meşgul olduklarında veya iyi bir ruh hâlinde olmadıklarında söylemek istemezsin. İstersen onlara konuşmak için iyi bir zamanın ne zaman olacağını sorabilirsin. Evin sakin olduğu ve ebeveynlerinin stres altında olmadığı veya başka bir şeyden rahatsız olmadığı bir zaman seçmeye çalış.[3]
  • Ancak, onlara söylemekten sürekli olarak vazgeçmenin bir yolu olarak iyi bir zaman seçmeyi kullanma. Sonunda onlara söylemen gerekecek, yani üstesinden gelsen iyi olur.
 5. 5
  Ne hissettiğini tanımla. Ailene söylemekten bir nedenden dolayı tereddüt ediyorsundur. Ailenin flört ettiğin için kızacağını mı düşünüyorsun? Belki de çıktığın kişiyi onaylamayacaklarını düşünüyorsun. Öte yandan, belki de sadece kişisel hayatını gizli tutmayı tercih ediyorsun. Ne hissettiğini bilmek önemlidir çünkü bunu tartışmada kullanabilirsin.[4]
  • Örneğin, ailenin senin biriyle çıkmaya hazır olmadığını düşündüğünü düşünüyorsan şöyle diyebilirsin: "Anne ve baba, bir erkek arkadaşım olduğunu size söylemekte tereddüt ettim çünkü yeterince büyük olmadığımı düşündüğünüzü düşünüyorum."
 6. 6
  Üstesinden gel. Bir kez oturduğunda, konuşmayı halletmen gerekir. Lafı geveleme. Ancak, niteleyici ifadelerle olayın etkisini yumuşatabilirsin. Örneğin, "İkinizi gerçekten seviyorum ve sizi kızdırmak istemiyorum. Ayrıca hayatım hakkında size karşı gerçekten dürüst olmak istiyorum. Size çıkmaya başladığım çocuktan bahsetmek istiyorum." diyebilirsin.
 7. 7
  Neden biriyle çıkmaya hazır olduğunu düşündüğünü konuş. Biriyle çıkmanı meşrulaştırmak istiyorsan neden bunu yapabilmen gerektiğini düşündüğünün nedenlerini açıkla. Örneğin, lisede olduğun için biriyle çıkabilmen gerektiğini düşünüyorsun ve senin yaşındaki çoğu insanın biriyle çıkmasına izin var. Makul ol ve ebeveynlerin aynı fikirde değilse sinirlenme.
  • Anne baban muhtemelen "Ama diğer herkes biriyle çıkıyor!" demene iyi tepki vermez. Bununla birlikte, insanların biriyle çıkmaya başladıkları ortalama yaşla ilgili istatistikleri İnternet’ten bulabilir ve geçen yıl olgunluğunu nasıl gösterdiğine dair puanlar toplayabilirsin.
 8. 8
  Pazarlık etmeye istekli ol. Ebeveynler senin biriyle çıkmanı istemiyor ve onlardan sana izin vermelerini istiyorsan uzlaşmaya istekli olmalısın. Belki sadece erkek arkadaşını okulda görmeyi ya da sadece diğer insanlarla grup randevusuna çıkmayı önerebilirsin. Ailen sadece seni korumak istiyor, bu yüzden özgürlüğünden biraz vazgeçmeye istekli olmalısın.[5]
  • Anne babanın söyleyeceklerini dinle ve endişelerinin meşru olup olmadığını düşün. Bazen sinir bozucu olsalar da ebeveynlerinin senden daha büyük ve daha fazla deneyime sahip olduğunu unutma. Henüz yaşamadığın tehlike göstergelerini veya endişe verici konuları görebilirler. Endişelerini dile getiriyorlarsa doğru olabileceklerine dair işaretlere dikkat et.
 9. 9
  Kişiyi anlat. Ailene erkek arkadaşından bahset. Onlarla ailesi ve onun hakkında sevdiğin şeyler hakkında konuş. İyi niteliklerini vurgula, böylece kim olduğu hakkında bir fikir edinirler. Ayrıca görmeleri için bir fotoğrafa sahip olmak da yararlıdır.
  • Anne babanın muhtemelen pek çok sorusu olacaktır. Yeni ilişkin hakkında onları rahatlatmak için her soruyu mümkün olduğunca dürüst ve eksiksiz yanıtlaman önerilir. Bir şeyi saklamaya veya yalan söylemeye çalışırsan ebeveynlerin şüpheli ve endişeli hâle gelebilir.
  • Erkek arkadaşının ailesiyle iyi bir ilişkisi varsa ailenin bildiğinden emin ol. Bu özellik birçok ebeveyn için büyük bir artıdır çünkü hayatındaki bu yeni adamın başkalarına nasıl değer vereceğini bildiğini ve ailenin sıkı bağlarını takdir edebildiğini ebeveynlerinin bilmesini sağlar.
 10. 10
  Saklamaya çalışma. Ebeveynlerinin erkek arkadaşını kabul etmesini istiyorsan yapman gereken en önemli şeylerden biri, onlara ilişkini anlatan kişi olmaktır. İlişkini başka birinden öğrenirlerse yanlış bir şey yaptığını düşündüğün için onu saklamaya çalıştığını varsayabilirler.[6]
  • Yakın zamanda resmi bir tanışma planlamıyor olsan bile ebeveynlerine erkek arkadaşından bahsetmelisin. Genel bir kural olarak, ilişkiyi ne kadar erken kabullenirsen o kadar iyidir. Konuşmaktan kaçınmak, sadece sonunda konuşmayı zorlaştıracak ve ebeveynlerinin başka bir kaynaktan öğrenmesi ihtimalini artıracaktır.
  • Büyüdüğünde ve evden taşındığında her randevunu veya sahip olduğun her erkek arkadaşını söylemen gerekmez. O zaman, herkesi heyecanlandırmadan önce özel olarak ve ciddi bir şekilde kendini adayabileceğin bir erkek hayatına girene kadar bekleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Özel Durumlarla Başa Çıkmak

 1. 1
  Negatif durumları bekle. Erkek arkadaşın hakkında anne babanı rahatsız edecek bir şey biliyorsan konuşmaya onunla başlama. Bunun yerine, konuşmak için konuşmanın ortasına veya sonuna kadar bekle. Örneğin, erkek arkadaşın senden daha büyükse bu haberi sohbetin sonuna kadar bekletmek isteyebilirsin.
 2. 2
  Ebeveynlerinin üzülebileceğini anla. Ebeveynlerinin senden beklentilerine karşı gelirsen muhtemelen üzüleceklerdir. Sebebini görmelerini sağlayana kadar onların öfkeleriyle ve hatta gözyaşlarıyla başa çıkmak zorunda kalacaksın.[7]
 3. 3
  Zaman ver. Ailenin bu fikre alışması biraz zaman alabilir. Sen onlarla konuşurken üzülürlerse ve sana "hayır" derlerse daha sonra biraz sakinleştiklerinde fikirlerini değiştirebilirler. Her iki durumda da onlarla hâlâ bir ilişkiye sahip olman gerektiği gerçeğine saygı duyman gerekir, bu da onları sana hayır dedikleri için kötü olarak göremeyeceğin anlamına gelir.[8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Ebeveynlerine Gey Olduğunu Açıklamak

 1. 1
  Doğru zaman gelene kadar bekle. Bu tür bir tartışma, özellikle de ebeveynlerinin nasıl tepki vereceğinden emin değilsen zordur. Tartışmayı rahatça yapabileceğini hissedene kadar bekle. Cinselliğini sorguluyorsan ebeveynlerin aslında eş cinsel olmadığına ikna etmeye çalışabileceğinden bu zor olabilir.[9]
  • Cinselliğin hakkında herhangi bir tereddüt gösterirsen ebeveynlerin muhtemelen "Emin misin?" gibi sorular soracaktır. Onlarla duygularını ve çekincelerini tartışmakta sorun yoktur. Duygularından emin olup olmadığını sormak isteyebileceklerini bil. %100 emin değilsen sorun değil. Şimdi bir erkek için hislerin olabilir ancak daha sonra kadınları tercih ettiğine karar verebilirsin. Cinsellik zamanla değişebilir. Ancak bu daha sonra olsa bile, mevcut duygularını veya mevcut ilişkini geçersiz kılmaz.
 2. 2
  Bir deneme çalışması yap. Birilerine açıklamak zor olsa da önce sempatik olduğunu bildiğin birine açılmayı dene. Örneğin, eş cinsel bir arkadaşın varsa veya eş cinsel müttefiki olan birini tanıyorsan ebeveynlerinle konuşmadan önce onunla cinselliğin hakkında konuş. İlk seferinde söylemek çok zor, bu yüzden önce başka biri üzerinde denemek, ailene anlatmanı biraz daha kolaylaştırabilir. Ayrıca, kişi eş cinselse sana bazı ipuçları verebilir. Önce kişiye tamamen güvendiğinden emin ol.[10]
 3. 3
  Onlara gerçekleri sun. Ebeveynlerini ikna etmen gerekiyorsa onlara eş cinsellikle ilgili gerçekleri sunmayı dene. Eş cinsellikle ilgili LGBTQ topluluğu İnternet sitesi gibi birçok iyi kaynak bulabilirsin.[11]
  • Ayrıca onlara verecek materyalleri veya daha fazlasını okumak için ziyaret edebilecekleri İnternet sitelerini el altında bulundurmak da iyidir.[12]
 4. 4
  Onlara zaman ver. Birçok ebeveynin bu habere alışması için zamana ihtiyacı olur. Ebeveynlerin çoğu çocuklarının heteroseksüel olmasını beklediğinden senin kim olduğunla ilgili düşüncelerini değiştirmeleri gerekir. Alışmak için zamana ihtiyaçları olmasının sorun olmadığını bilmelerini sağla.[13]
  • Örneğin, "Bu haberin büyük olduğunu biliyorum ve fikre alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olabileceğini anlıyorum. Yaptığımı biliyorum." diyebilirsin.
 5. 5
  Bunun ne zaman iyi bir fikir olmadığını anla. Anne-babanın inançlarından dolayı çok kötü tepki vereceğini biliyorsan anne-babana açıklamayı yeniden düşünmek isteyebilirsin. Yani, ebeveynlerinin seni dışarı atabileceğini ve hatta sana fiziksel olarak şiddet uygulayabileceğini düşünüyorsan kendi ayakların üzerinde durabilene kadar beklemen en iyisidir.[14]
  • Ayrıca duygusal olarak güvensizsen üstüne çok sert bir şekilde geleceklerini biliyorsan da onlara söylemek istemeyebilirsin.[15]
  • Ebeveynlerinden gelen kötü bir tepkiyle nasıl baş edeceğine önceden hazırlan. İşler kızışırsa nereye gideceğini planla ve duygusal destek için kime başvurabileceğini bil.
  • Türkiye LGBTİ Dernekleri gibi LGBTQ sorunlarına adanmış kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan toplum önüne çıkmayla ilgili yardım alabilirsin: https://www.turkeygay.net/turkce/lgbt_dernekleri.html .
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Ebeveynlerin Onaylamazsa Nasıl Tepki Vermelisin?

 1. 1
  Endişelerini dinle. Aşk bizi kör edebilir. Erkek arkadaşın olduğu gerçeğine ebeveynlerin aşırı tepki gösteriyor olabilir. Öte yandan, muhtemelen dikkate alman gereken bazı meşru endişeleri vardır.[16]
  • Sakince ve nazikçe anne babana erkek arkadaşını neden onaylamadıklarını sor. Belki de onun bir özelliği onları endişelendiriyor ve bu kaygının pekâlâ bir geçerliliği olabilir ve daha derinlemesine düşünmen gereken bir şey olabilir. Verdikleri nedenler önemli görünmese bile şüphelerini ve korkularını dinlemek, onları ilişkinin sorunsuz olduğuna ikna etmek için ne yapman gerektiği konusunda sana bir fikir verecektir.
 2. 2
  Rollerini anla. İyi anne babalar çocuklarını koruma işini çok ciddiye alırlar, bu yüzden büyüdüğünü kabul etmek için mücadele etmeleri doğaldır. Onlara biraz şefkat göstermeyi dene.[17]
  • Şefkatli olmanın yanı sıra saygılı da olmalısın. Sohbet nasıl giderse gitsin anne babana saygılı davranmalısın. Onlarla aynı fikirde olmayışını saygılı bir şekilde ifade edebilirsen anne-baban muhtemelen daha az üzülür ve belki sonunda fikirlerini değiştirmeye ikna edilebilirler.
 3. 3
  İlişkinin devam edip etmeyeceğini belirle. Erkek arkadaşınla olan ilişkinin senin için ne kadar önemli olduğunu ve eğer çıkmaya devam edersen ebeveynlerinle olan ilişkinin ne kadar gergin olabileceğini öğren. Ne yapılacağı konusunda bir sonuca varmak için tüm tarafların artılarını ve eksilerini tart. Evet, tabii ki erkek arkadaşını seviyorsun ama anne baban ömür boyu senin anne baban olacak.[18]
 4. 4
  Konuşmaya devam et. Erkek arkadaşınla görüşmeyi bırakmak istemiyorsan konuyu ebeveynlerine anlatmaya devam et. Bir şeyleri ne kadar çok konuşursan her iki taraf da birbirini daha iyi anlayacaktır. Hatta anne babanın yumuşamasını bile sağlayabilirsin. [19]
  • Ayrıca ebeveynlerine erkek arkadaşını tanımaları için daha fazla fırsat sağlamalısın. Onunla ne kadar çok zaman geçirirlerse onun hakkındaki algıları o kadar doğru olacaktır. Eğer gerçekten iyi bir adamsa sonunda bunu görecek kadar yumuşayabilirler.
  • Ailene ilişkinden bahsetmeden önce sıradan bir görüşme ayarlamak iyi bir fikirdir. Örneğin, erkek arkadaşın diğer arkadaşlarıyla evindeki bir grup etkinliğine katılabilir. Bu, ebeveynlerinin ona aşina olmasını sağlar.
 5. 5
  Konuyu erkek arkadaşınla tartış. İyi bir erkek, ailenin onayını kazanmanın ilişkinde önemli bir adım olduğunu anlayacaktır. İkiniz birlikte, anne babanı sana onay vermeye ikna etmenin bir yolunu bulabilirsiniz.[20]
  • Ebeveynlerin erkek arkadaşınla hiç tanışmadılarsa zihinlerini rahatlatmanın bir yolu olarak kendisini onlara tanıtmayı teklif edebilir.
  • Ebeveynlerin erkek arkadaşını neden onaylamadığına dair belirli nedenler sunduysa bu nedenleri ona bildirmek onun, ebeveynlerinin endişeli hissetmesine neden olan davranış veya durumu düzeltmeye çalışmasına neden olabilir.
 6. 6
  Ailesinden yardım iste. Erkek arkadaşının ebeveynleriyle ilişkini tartış ve onların onayını al. Onaylarlarsa ebeveynlerinle konuşmaya ve onları da ikna etmeye istekli olabilirler.[21]
  • Bu adım, özellikle gençsen ve o senin ilk erkek arkadaşınsa faydalı olabilir. Yetişkinler, birbirleriyle gençlere göre daha iyi ilişki kurma eğilimindedir; bu nedenle iki saygın yetişkin ebeveynine yaklaşır, ilişkini savunur ve bu süreçte oğulları hakkında güvence verirse ebeveynlerin bu yeni kanıtı dikkatli bir şekilde değerlendirmeye istekli olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam