Ebeveynlerinden sana telefon almalarını istemek korkutucu olabilir, özellikle de hayır diyebileceklerini düşünüyorsan. Ebeveynlerini ikna etmek, telefona ihtiyacın olduğunu, sorumluluk sahibi olduğunu ve payına düşeni yapabileceğini onlara göstermene bağlı. Söyleyeceklerini planlayarak, ebeveynlerinle konuşarak ve cevaplarını kabul ederek, yeni bir telefon sahibi olmaya doğru ilerleyeceksin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Söyleyeceklerini Planlamak

 1. 1
  Cep telefonlarını araştır. İstediğin telefonu araştırıp fiyatının ne kadar olduğunu öğren. Telefonun temel maliyetine ek olarak, beraberindeki aylık faturaları hesapla.[1]
  • Telefonda kampanya bulabilecek misin diye bir bak. Örneğin eBay ya da Swappa gibi sitelerdeki ikinci el ya da onarılmış telefonlara bak. Daha eski cihazlar, en son çıkanlara göre daha ucuz olur. Ayrıca, ailenin şu anki telefon operatörü indirim önerebilir. Para, ebeveynlerin için büyük bir sorunsa bu çok faydalı olabilir.
 2. 2
  Ebeveynlerinin neden hayır diyebileceğini düşün. Ebeveynlerini ikna etmek için onların gerekçelerini çürütmelisin. Önceden cevaplarını planlayabilmen için neler söyleyebileceklerini düşün. Örneğin, geçmişte bozulan başka elektronik aletlerin olduğu için hayır diyebilirler ama artık yaşının daha büyük olduğu, olgunlaştığın ve eşyalarına göz kulak olabileceğin konusunda onları ikna etmeye çalış.
  • Ebeveynlerin para konusunda endişeleniyorlarsa büyük ihtimalle yeni bir telefonu karşılayamayacaklarını söyleyeceklerdir. Konu cep telefonu olduğunda çoğu ebeveynin telefonun maliyeti ve aylık faturalarla ilgili pratik endişeleri vardır. Yarı zamanlı bir işe girerek telefon parasının bir kısmını ödemeyi teklif edebilirsin ya da maddi açıdan yardımcı olmak için harçlığını biriktirebilirsin.
  • Bir sürü bilgisayar oyunu oynuyorsan ebeveynlerin çok fazla oyun uygulaması yükleyeceğinden endişe ediyor olabilirler.
  • Büyük kardeşlerin konuşmamaları gereken kişilerle konuşurken yakalandılarsa ebeveynlerin senin de aynısını yapacağından endişeleniyor olabilirler.
 3. 3
  Onların potansiyel endişelerine parmak basmanın yollarını bul. Potansiyel endişelerin bir listesini yaptıktan sonra bunlara nasıl yaklaşacağını düşün. Ebeveynlerinin sana telefon alma konusundaki endişelerini gidermek için ne yapabilirsin ya da söyleyebilirsin? Her sorun için bir çözüm düşün.[2]
 4. 4
  Cevabını planla. Ebeveynlerinin telefon alamayacağına dair nedenlerine karşılık vermen gerekiyor, o yüzden listesini yaptığın her bir neden için bir savunma bul.
  • Ebeveynlerine telefonun düşündükleri kadar tutmayacağını göster ya da ödeme konusunda nasıl yardımcı olacağını açıkla.
  • Arkadaşlarına ücretsiz oyun uygulamalarını sor ya da ebeveynlerine hiç oyun indirmeyeceğine dair söz vermeye hazırlan. Eğer ebeveynlerin oyun başında zaman geçirmenden kaygı duyuyorsa onlara telefon alırsan bilgisayar oyunlarını azaltacağına dair söz ver.
  • Ebeveynlerinin kimlerle mesajlaştığını düzenli aralıklarla kontrol etmelerine izin vereceğin konusunda söz ver.
 5. 5
  Bir telefonun olması gerektiğine dair nedenler düşün. Güçlü bir argümanın olursa ebeveynlerini ikna etme ihtimalin artar, o yüzden yeni telefonun bir gereklilik olduğunu onlara nasıl göstereceğini, neden telefona ihtiyaç duyduğun konusunda beyin fırtınası yaparak planla.
  • Telefon konusunda sorumluluk sahibi davranacağına söz ver. Ebeveynlerine karşı telefonunda yaptıklarınla ilgili açık olacağını ve telefonu sorumlu bir şekilde kullanacağını bilmelerini sağla.
  • Telefon zamanını limitleyeceğine söz ver. Telefonunu her gün belirli bir süre kadar kullanmayı kabul edebilirsin.
  • Telefon, başın dertteyse ebeveynlerini aramana ya da tehlikedeysen ve acil yardım çağırmana imkân sağlar.[3] Ayrıca, biraz abartmaktan zarar gelmez ama abartıya kaçarsan ebeveynlerin senin şaka yaptığını, yeterince olgun olmadığını ve bunu soramadığını düşünürler.
  • Onlara, senin yaşındaki çocukların sık sık akran baskısına maruz kaldığını hatırlat; onlarla böylece kolayca temas kurabilmek böyle durumlardan bir "çıkış yolu" sağlar.
  • Okula gidemezsen arkadaşlarından notları ve ödevleri isteyebilirsin. Okulu bir gün kaçırdıysan ve yetişmek istiyorsan ya da ihtiyaç duyduğun bir kitabı veya notları unuttuysan ebeveynlerine, kendi telefonun olmazsa sürekli onlarınkini kullanmak zorunda kalacağını ve bunun da onlar için oldukça sinir bozucu olacağını hatırlat.
 6. 6
  Telefon sahibi olmanın faydalarını belirle. Cep telefonlarının bazı faydaları vardır. Telefonun gelişmene nasıl yardım edebileceğini vurgularsan ebeveynlerinin telefon almana izin verme ihtimali artar.
  • Telefonunun öğrenmeyle ilgili sağlayabileceği imkânları vurgula. Örneğin, sesli kitaplar dinleyebilirsin ya da ödevlerini organize etmene yardımcı olması için uygulamalar indirebilirsin.
  • Ebeveynlerine, eğer geç kalacak olursan limitsiz mesajlaşma sayesinde onları nerde olduğundan haberdar edebileceğini söyle.
 7. 7
  Ebeveynlerine sorumluluk sahibi olduğunu göster. Ebeveynlerinin telefonuna göz kulak olabileceğini bilmeleri lazım, o yüzden geçmişte onlara sorumluluk sahibi olduğunu nasıl gösterdiğini düşün.[4]
  • Her gün ödevini yapmayı unutma.
  • Ebeveynlerin istemeden bütün işlerini yap, hatta belki onların hoşuna gidecek ekstra işler de yapabilirsin.
  • Giysilerine, sırt çantana ve bilgisayar oyunlarına göz kulak ol.
  • Kanunen uygunsa ve okuluna engel olmayacaksa bir işe gir.
  • Öğle yemeği paranı sorumlu şekilde harca ve sana hediye edilen paraları biriktir.
 8. 8
  Telefonu elinde tutmak için şartlar öner. Telefonu hak etmeye devam etmen gereken sürekli bir ödül olarak göster. Örneğin, ebeveynlerin notlarını yüksek tutman, ekstra işler yapman ya da telefon faturasını ödemelerine yardım etmen gerektiğini söyleyebilirler.[5]
 9. 9
  Söyleyeceklerini çalış. Konuşmasını kelimesi kelimesine yazmana gerek yok ama düşüncelerini önceden not etmenin faydası olabilir. Söyleyeceklerini aynanın karşısında birkaç kez tekrarla. Bu şekilde daha hazırlıklı olarak konuya girebilirsin.[6]
  • "Sizinle aklımdaki bir şeyle ilgili konuşmak istiyorıum," gibi bir şeyle konuşmayı başlatabilirsin.
  • Cep telefonu konusunu açmak için, "Epeydir bir cep telefonu istiyorum,” gibi bir şey söyle.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ebeveynlerinle Konuşmak

 1. 1
  İyi bir zaman seç. Telefonu, ebeveynlerinin rahat ve iyi bir ruh halinde olduğu bir zamanda iste. Meşgullerse, aceleleri varsa ya da zor bir gün geçiriyorlarsa sormayı ertele. Biriyle telefonda ya da yüz yüze konuşuyorlarsa araya girme.[7]
  • "Bir dakikanız var mı? Sizinle bir şey konuşmak istiyordum," gibi bir şey söyleyerek konuşmak istediğini bilmelerini sağlayabilirsin.
  • Ebeveynlerin bir şeyle meşgulse boş zamanları olduğunda konuşmak istediğini haber vermenin bir sakıncası yok. “Anne. Şimdi yemek yapıyorsun, biliyorum ama bu akşam vaktin olursa bir konuda konuşmak istiyorum,” de.
  • telefon istemek için bir mektup yazabilirsin.
 2. 2
  Direkt ol. Direkt olmak her zaman en iyisidir. İmada bulunmak yerine, konuyu doğrudan kibar bir şekilde aç. "Kendi cep telefonumun olması konusunu konuşmak istiyordum," gibi bir şey söyle. "Kendi cep telefonumun olmasına izin verir misiniz diye sormak istiyordum," gibi bir şey söylemeyi de deneyebilirsin.[8]
 3. 3
  Olgun davran. Konuşma boyunca kibar ve mantıklı ol. Mızmızlanırsan, tartışırsan ya da öfkeyle çıkıp gidersen ebeveynlerin telefon için yeterince olgun olmadığını anlar.
 4. 4
  Duygularına hitap et. Onların duygularına, birkaç şekilde hitap edebilirsin, örneğin güvenliğin için duydukları endişe, bağımsızlık ihtiyacın ve sosyal kabul görme ihtiyacın.[9]
  • Bir spor etkinliği ya da aktivite için şehir dışına çıkacaksan ebeveynlerine, sen uzaktayken telefonun onlarla temasını sürdürmene imkân vereceğini söyle.
  • Onlara, tehlikede olan ve birilerini araması gereken bir çocuğun hikâyesini anlat. Örneğin, “Hani geçen ay iki sokak aşağıda yabancı biri, bir kızı durdurmuştu. 155’i aramak için cep telefonunu kullanmış ve yardım çağırmış,” de.
  • Telefonunun olmamasının seni sosyal olarak, arkadaş edinmek ya da arkadaşlıklarını sürdürmek açısından nasıl olumsuz etkilediğini açıkla.
 5. 5
  Topladığın bilgileri sun. Daha önce topladığın bilgileri hatırla ve şimdi kullan. neden telefon istediğini, telefonu kullanırken nasıl sorumlu davranacağını ve telefonun sağlayabileceği faydaları anlat.
  • Örneğin, "Arkadaşlarımla iletişim kurmayı çok istiyorum. Telefonumu sosyalleşmek için kullanacağım, o yüzden sorumsuzca şeyler yapmayacağım," gibi bir şey söyle.
  • Telefonun faydalarını ekle. Örneğin, "Arkadaşımın, programını organize etmesine yardımcı olan harika bir uygulaması var. Benim de ödevlerimi takip etmeme yardımcı olabilir,” de.
 6. 6
  Mantık kullan. Telefonunun olmasının, aileniz için çok mantıklı olduğunu ebeveynlerine göster. Telefonun aleyhine kullanabilecekleri potansiyel nedenlere karşı hazırladığın cevapları konuşmana kat.[10]
  • Örneğin, ebeveynlerin seni gittiğin kurstan alıyorsa onlara, seni alma zamanı gelince onları arayabileceğini söyle.
  • Planladığın cevapları kullan. “Yemek yerken telefonuma bakacağımdan endişe ettiğinizi biliyorum ama yemek yerken telefonumu odamda bırakacağıma söz veriyorum,” de.
 7. 7
  Delil sun. Senin yaşındaki çocukların neden telefonu olması gerektiğiyle ilgili bir gazete yazısını bas. Ebeveynlerinin inanacağı güvenilir bir haber kaynağı seç.[11]
  • Senin yaşındaki ya da daha genç çocuklara telefon alınması gerektiğini söyleyen bir ebeveyn blog’u bul.
  • Başka çocukların yazdığı gönderilerden kaçın ve yazıyı yazan yetişkinin güvenilir olduğundan emin ol.
 8. 8
  Daha çok sorumluluk üstlenmeyi teklif et. Ebeveynlerine, telefon karşılığında daha fazla iş yapacağını açıkla ve telefonunu okulla ilgili daha çok şey yapmak için nasıl kullanabileceğini anlat.[12]
 9. 9
  Ebeveynlerinin kısıtlamalar koymasına izin ver. Ebeveynlerin, telefonu kullanırken onların kurallarına uymayı kabul edersen ve ne için kullandığını kontrol etmelerine izin verirsen büyük ihtimalle evet diyeceklerdir.[13]
  • Kurallarına uymanı garanti etmek için telefonunu kontrol edebilecekleri yollar öner. Bulunduğun yeri görebilecekleri bir telefon izleme uygulaması bile önerebilirsin.
  • Ebeveynlerin, arkadaşlarına mesaj atmak gibi şeylere iznin olmadığını söylerlerse üzülme. Zamanla olgun ve sorumluluk sahibi olduğunu gösterirsen sana izin vereceklerdir; bunu göstermen, telefonla ilgili olsun ya da olmasın başka şeyler isteyeceğin zamanda işine yarayacaktır.
 10. 10
  Telefonu ve tarifeyi ebeveynlerinin seçmesine izin ver. Telefonun türüne ya da özelliklerine takılma. İlk telefonun için ön ödemeli ya da ucuz bir model seçmelerine izin vermeyi öner.
 11. 11
  İsterken minnettarlığını dile getir. Ebeveynlerine, onları takdir ettiğini göstermen, olumlu bir sonuç alma ihtimalini yükseltmeye yardım edebilir. Ebeveynlerine, senin için yaptıkları her şeyi ne kadar takdir ettiğini söyle. Bu şekilde, cep telefonunu almaya hakkın olduğunu düşünüyormuşsun gibi olmaz.[14]
  • Örneğin, "Her şeyi ödemek için ne kadar çok çalıştığınızı biliyorum ve bunu gerçekten takdir ediyorum," gibi bir şey söyle.
 12. 12
  Ödeme konusunda yardım teklif et. Harçlığının ya da sana hediye edilen paraların birazını biriktirdiysen bunu telefon almak için kullanmayı teklif et. Telefon faturasını ödemeye yardım etmek için harçlığından vazgeçmeyi ya da bir işten, çocuk bakıcılığından veya çimleri biçmekten kazandığın parayla katkı sağlamayı da teklif edebilirsin.[15]
 13. 13
  Ebeveynlerinin bakış açısını dinle. Ebeveynlerinin kendilerini ve hissettikleri endişeleri dile getirmeye hakları vardır. Söylediklerinle ilgili soruları olursa ya da bir yorum yapmak isterlerse konuşmalarına izin ver. Sana yanıt verirlerken sözlerini kesme.[16]
 14. 14
  Reddederlerse nedenini sor. Hayır derlerse nedenini sormakta bir sakınca yoktur. Ama, karşı çıkıyormuşsun gibi gözükmemek için bunu kibar şekilde yap.[17]
  • "Ama neden? Herkesin telefonu var!" deme. Onun yerine, "Tamam ama hayır demenizin belirli bir nedeni var mı?" gibi bir şey demeyi dene.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ebeveynlerinin Cevaplarını Kabul Etmek

 1. 1
  Tartışmaktan ya da yakınmaktan kaçın. Ebeveynlerin hayır derse uzlaşmaya ya da onları ikna etmeye çalışmakta bir sakınca yoktur. Ama, yakınmaya, sesini yükseltmeye ya da kavgacı bir şekilde davranmaya başlama. Bu sadece onları kızdırır ve fikirlerini değiştirme ihtimalini büyük ölçüde azaltır.[18]
  • "Bu hiç adil değil!" gibi cümlelerden kaçın. Onlarla tartışmaya çalıştığını düşünebilirler.
  • Onun yerine, "Tamam, dinlediğiniz için teşekkür ederim ama bence benim bakış açımı anlamıyorsunuz," bir şey söylemeyi dene.
 2. 2
  Cevaplarını kabul et. Hayır derlerse karşı çıkma ya da onları sıkboğaz etme. Tepki vermeden dinleyerek onlara olgun olduğunu göster.[19]
  • Sakin kal ve cevap vermeden önce derin bir nefes al.
  • Tartışmalardan kaçın. Ebeveynlerinle tartışmak onların fikrini değiştirmez; büyük ihtimalle aksine telefonun olması fikrine daha çok karşı çıkarlar.
  • Cevaplarını anla. Ebeveynlerin hayır derse iyi bir nedenlerinin olduğunu hatırla. Senin için en iyisinin böyle olacağını düşünüyorlardır ya da şu anda ek olarak telefon masraflarını karşılayamayacak olabilirler.
 3. 3
  Telefon parasını kazanmayı teklif et. Sorun paraysa tutarın bir kısmını ödemeyi öner. Zaten bir yerde çalışıyorsan bunun için para biriktireceğini söyle. Telefon parasına katkı sağlamak için bir işe girmeyi de teklif edebilirsin.[20]
  • Telefonu başka şekillerde kazanmayı da önerebilirsin. Örneğin, matematik notunu yükseltme karşılığında telefonun olabilir mi diye sor.
  • "Her ay faturanın 25 lirasını cep harçlığımdan öderim, " tarzı bir şey söyle.
 4. 4
  Detayları sor. Cevapları ister evet ister hayır olsun, sonrasında yapman gerekenleri öğrenmek için onlara birkaç netleştirici soru sormalısın.[21]
  • Evet derlerse kurallarını ve beklentilerini sor. “Yeni telefonun için çok heyecanlıyım! İyi bir karar verdiğinizi size nasıl kanıtlayabilirim?” de.
  • Hayır derlerse telefon sahibi olmaya hazır olduğunu onlara göstermek için neler yapabileceğini sor. “Telefonum olacak kadar sorumluluk sahibi olduğumu size göstermek için ne yapabilirim?” de.
 5. 5
  Bir sonraki adımını planla. Ebeveynlerin evet derse telefonu ne zaman alabileceğiniz konusunu konuş. Hayır derlerse ebeveynlerine sorumluluk sahibi olduğunu gösterecek adımlar at ve telefona ihtiyacın olduğunu onlara nasıl göstereceğini yeniden düşün.[22]
  • Hayır derlerse onlara tekrar sorabileceğini ve bunu yeniden düşünebileceklerini unutma, o yüzden üzülmemeye çalış. Onun yerine, tekrar sorduğunda başarılı olabilmek için şimdi neler yapabileceğini düşün.
  • Unutma: Ebeveynlerinden telefon istediğinde sürekli bunu sorarak onları rahatsız etme. Bu davranışın hiç hoşlarına gitmeyecektir.
 6. 6
  Bunu tekrar düşünmelerini rica et. Ebeveynlerin kararsız gibiyse sonra cevap vermelerini rica et. "Emin olmadığınızı görebiliyorum. İsterseniz bu konuyu birkaç gün düşünün, sonra tekrar konuşalım," gibi bir şey söyle.[23]
 7. 7
  Şimdilik "Hayır" cevabını kabul et. Ebeveynlerinin cep telefonu almana izin vermeye hiç istekli olmamaları durumunda bunu kibarca kabul et. "Hayır" cevabını zarif bir şekilde kabul edersen bu, sorumluluk sahibi olduğunu gösterir. Ebeveynlerin gelecekte fikirlerini değiştirmeye daha istekli olabilirler.[24]
  • Konuşmayı, "Yine de zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Beni dinlemenizi takdir ediyorum," gibi bir şey söyleyerek bitir.
  Reklam

İpuçları

 • Sınırsız bir tarife almadıysan mesaj, arama dakikaları ya da İnternet paketi gibi konularda sınırını aşmamaya söz ver.
 • Telefonu yılbaşı gibi özel bir zaman ya da doğum günün için iste ve tek isteğin bu olsun.
 • Küçükten başla, örneğin ebeveynlerinin ya da senden büyük kardeşlerinin eski telefonları gibi. Sorumluluğunu ispatlamak için, telefonla mümkün olduğunca az zaman geçir.
 • Ebeveynlerine, şu anda sahip olduğun elektronik alete/aletlere bağımlı olmadığını göster.
 • Ebeveynlerinin bir gün sana sürpriz yapabileceğini ve telefon sahibi olmaya hazır olduğuna karar verebileceklerini unutma. Umudunu asla yitirme.
 • Kendine ve ebeveynlerine söz ver ve yemek yerken eski telefonunu ya da diğer elektronik aletlerini odanda bırak ve/veya telefonunu saat 21.30’dan sonra ya da akşam kapat.
 • Yeni telefonunu aldığında önce çok sorumluluk sahibi görünmeye başla, sonra yavaş yavaş oyun oynamaya geç. Ebeveynlerinin hangi oyunları oynadığını bilmesine izin ver ve her oyun oynadığında alarm kur. Bunun çok faydası olur!
 • Onları takdir ettiğini bilmelerine izin ver.
 • Sürekli telefonda olma. Bir saatlik ya da 30 dakikalık aralar vererek telefona değil de ailene önem verdiğini göster.
 • Ebeveynlerinin kısıtlamalar koymasına izin ver. Şu anda sahip olduğun bütün elektronik aletlere iyi bakmaya devam et ve sorumluluk sahibi olursan bu konuyu düşünebileceklerini unutma.
Reklam

Uyarılar

 • 10 yaşından küçüksen büyük ihtimalle telefon sahibi olman daha zor olacaktır. Tabii ki bu, ebeveynlerinin kesin olarak hayır diyecekleri anlamına gelmiyor ama bunu aklında bulundur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl BakılırYeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Saul Jaeger, MS
Ortak yazarlar :
Mountain View Polis Departmanı'nda Komiser
Bu makaledeki ortak yazarlar Saul Jaeger, MS. Saul Jaeger Polis Memuru’dur ve Mountain View, Kaliforniya Polis Departmanı’nda (MVPD) Komiser’dir. Saul MVPD’de devriye memuru, alan eğitim memuru, trafik memuru, dedektif, rehine ara bulucusu, trafik biriminin komiser muavini ve Kamu Bilgilendirme Görevlisi olarak 17 yıldan fazla deneyime sahiptir. MVPD’de Alan Operasyonları Bölümü’nü yönetmenin dışında, İletişim Merkezi’ni (göreve gönderme) ve Kriz Uzlaşma Ekibi’ni yürütümüştür. 2008 yılında Long Beach’teki Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nden Acil Hizmetler Yönetimi alanında Yüksek Lisans, 2006 yılında Phoenix Üniversitesi’nden Adalet Yönetimi alanında Lisans derecesini almıştır. Ayrıca 2018 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Kurumsal İnovasyon LEAD Sertifikası almıştır.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 138 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam