Anne veya baban sana bağırdığında, kendini kaygılı hissedebilirsin ve bu korkutucu, ürkütücü ya da sinir bozucu olabilir. Bağırılmayı hak edecek bir şeyi yapmış ya da yapmamış ol, anne ya da babanın söylediklerini dinlemek, ani çıkış yapmayacak kadar sakin kalmak ve bağırışın tekrar başlamasını engelleyecek şekilde karşılık vermek önlemlidir. Aşağıdaki adımlar, bağırmaya doğru karşılık vermene yardımcı olacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Dikkatlice Dinlerken Soğukkanlılığını Korumak

 1. 1
  Nefes al. Farkındalıklı bir şekilde, sana bağırıldığında vücudunun nasıl hissettiğine dikkatini vermeye çalış. Muhtemelen, endişeli ve çok gergin hissediyorsundur. Durum buysa derin ve düzgün nefesler almak daha sakin ve gevşek kalmana yardımcı olacaktır.
  • En az dört saniye nefes al ve nefesini olabildiğince uzun dışarı ver. Aldığın havanın karnına kadar inip karnını genişlettiğinden emin ol.[1]
 2. 2
  Bağırışın sonsuza kadar sürmediğini fark et. Ebeveynlerin iki veya üç saat boyunca bağırıyor gibi görünebilir, ancak saate bakarsan çok az ebeveynin bunu yapacak gücü olduğunu göreceksin. Bağırmaya doğru karşılık verirsen ebeveynlerin durabilir.
  • Kendine bu duruma dayanacak kadar güçlü olduğunu söyle. Her çocuk mutlaka bağıran ebeveynleriyle uğraşmak durumunda kalır.
 3. 3
  Bağırma sırasında konuşma, ağlama ya da sızlanma. Sessiz kal. Eğer konuşursan ebeveynlerin bunu küstahça karşılık verme, kabalık ya da büyüklere saygısızlık (kelimelerin nazik olsa bile) olarak algılayacaktır. Ayrıca sana bağırmalarını gerektiren bir şey yapmamış olsan bile, moralleri bozuk olup hınçlarını senden çıkarıyor olabilirler.
 4. 4
  Kendini biraz boşa al. Bazen sert muameleden uzaklaşmak, bağırmayı fazla kişisel algılamamanı sağlamanın iyi bir yoludur. Bağırmayı kişisel algılamamak önemlidir, çünkü ebeveynler hayatın diğer sorunlarıyla uğraşırken, nispeten küçük şeyler yüzünden öfkelenebilirler. Bu senin hatan değil.
  • Dinlerken kendini boşa almanın en iyi yolu ebeveynlerinin yüzlerine odaklanmaktır. Yüzlerinin detaylarına ve bağırmadan kaynaklı kasılmalara dikkat et.
  • Ebeveyninin söylediklerini anlamlandırmak yerine yaşadıkları çaresizliğe ve yılgınlığa bak.
  • Bu şekilde, sana bağırılıyor olsa da ebeveynlerinin de zor bir zamandan geçtiğinin farkına varacaksın. Daha önce belirtildiği gibi bu, doğrudan sebebi olmadığın bir stresten kaynaklanıyor olabilir.
 5. 5
  Ebeveynlerin için iyi işler yap. Örneğin, susadıklarında onlara bir bardak su getir. Bu, özellikle de haksız değilsen onların pişman olmalarına ve sana bağırmakla hata ettiklerini düşünmelerine sebep olacaktır.
 6. 6
  Dinlemeye devam et. Aklının bir karış havada olmadığından emin ol; aksi takdirde ebeveynlerinin neden sinirli olduğunu bilemezsin. Bağırışlar söze girebileceğin kadar uzun süreli dindiğinde, dinlediğini göstermek için onların söylediklerini yeniden ifade etmeyi dene. Bunun bir avantajı da, ebeveynlerine, bağırarak söylediklerini duyma şansı verecek olmasıdır.
  • Anne ya da babana, başını sallayarak, kaşlarını kaldırarak, "Ne demek istediğini anlıyorum." diyerek anladığını gösteren sinyaller gönder.
  • Sana anne babanın hayal kırıklığının neden kaynaklandığına dair ipucu verecek anahtar kelimeleri fark etmeye çalış. Belli bir olay hakkında bağırıyorlarsa üzerinde durdukları ayrıntıları kapmaya çalış. Eğer bu uzun sürerse mevzuyu anlamaya çalış.
 7. 7
  Cevap vermeden önce düşün. Buna, karşılık vererek bağırmaktan, bir şeyler fırlatmaktan veya kapıları çarpmaktan kaçınmaya çalışmak dâhildir. Göstereceğin güçlü tepkilerin sadece gerginliği artıracağını ve bağırışların devam etmesine ve hatta daha da yoğunlaşmasına neden olacağını unutma. Ebeveynin, bağırarak yanlış yapıyor olsa bile bir nedenle kızgın ve bağırmak, yılgınlığın ve anlaşılma arzusunun bir işaretidir. Saldırganca karşılık vermek, onların yanlış anlaşıldıklarını hissetmelerine neden olacaktır, bu nedenle ilerde daha da fazla bağıracaklardır.
  • Bazen ebeveynler küçük ihtilafları bile saldırganlık (gözlerini devirmek, iğnelemek, hafif alaycı yüz ifadeleri) olarak algılarlar.[2] Bu nedenle, bunlar da yeniden değerlendirilmelidir.
  • Geçmiş deneyimlerinden, ebeveynlerinin katlanamadığı tepkileri düşün. Kendini rahatsız ve değersiz hissettirdikleri için onlara karşılık vermeye kışkırtılsan bile, onları tetiklediğini bildiğin davranışlara kalkışma.
 8. 8
  Bağırışlar haddinden fazla ise odayı kibarca terk et. Bağırışlar kesinlikle sakince cevap veremeyeceğin noktaya kadar devam ederse odadan çık.[3] Problem hakkında daha sonra konuşup konuşamayacağını sor ve bağırmanın meseleyi net bir şekilde düşünmeyi zorlaştırdığını kısaca açıkla. "Bağırışların o kadar sinir bozucu ki beni çıldırtıyor." gibi şeyler söyleyerek suçlayıcı olmamaya çalış.
  • Bunun yerine, "Bu problemi açıklığa kavuşturmak istiyorum, ancak iyi konuşamayacak kadar telaşlıyım. Düşünmek için odama gitmek istiyorum." gibi bir şey söyle.
  • Bazı ebeveynler bunu saygısızlık olarak yorumlayabileceği için odadan çıkmak zor olabilir. Konuyu hâlâ tartışmak istediğini açıkça belirtmek için elinden gelenin en iyisini yap.
  • Ebeveynlerine onların sakinleşmesi gerektiğini söylemekten de kaçın. Bu kaba algılanabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
İlerideki Bağırmaları Engelleyecek Şekilde Karşılık Vermek

 1. 1
  Hatalı değilsen özür dileme. Kendini savun. Hatalı olmadığında özür dilersen kendine haksızlık etmiş olursun. Eğer hatalı olmadığını biliyorsan fakat ebeveynlerini kızdırdığın için pişmanlık hissediyorsan çoğu durumda, "Anne/Baba, kızgın olduğun için üzgünüm ve umarım kısa süre içerisinde daha iyi hissedersin." demek uygundur.
  • Mümkün olduğunda aktif bir şeyler yaparak, geçmeyen öfkeyi serbest bırakmak için bir plan yapmak yardımcı olabilir. Örneğin, odanı temizleyebilir veya mahallede yürüyüşe çıkabilirsin.
 2. 2
  Karşılık ver. Basit, kibar ve ölçülü bir ses tonuyla karşılık ver. İfadelerinde alay veya öfkeye yer verme çünkü ebeveynlerin direniyor veya pasif agresif olduğunu düşünebilir. Ayrıca, bağırma sırasında ne olduğu konusunda fikrini açıklamaya veya bilgi vermeye çalışmaktan kaçın. Sakinleştiğinizde bunu yapacak çok vaktin olacak.
  • Bunun yerine, "Anlıyorum." gibi bir olumlama ifadesi kullanmaya çalış.
  • Ebeveynlerinin söylediklerine katılmıyor olman ya da söylediklerini tamamen anlamıyor olman normaldir. Bunlar, herkes kendini nazik bir şekilde ifade edebilecek kadar sakinleştiğinde konuşulacak şeylerdir.
 3. 3
  Ebeveynlerinin duygularını kabul et. Yaptığın şeyin onları sinirlendirdiğini görebildiğini ebeveynlerine söylediğinden emin ol. Mevzu hakkında kendini kusurlu hissetmiyorsan bile, ebeveynlerinin buna sinirlenmeleri konusunda onlarla kavga etme. Gerçekler ne olursa olsun, ebeveynlerinin duygularını kabul etmek onların haklı ya da haksız olduğunu kabul etmek zorunda kalacağın anlamına gelmez.[4]
  • Hatalı isen özür dile. Samimi ol. Eğer hatalıysan yaptığın şey için pişmanlığını ifade etmek iyi bir şeydir.
 4. 4
  Telafi fırsatı ara. Ebeveynlerine durumu telafi etmek için ne yapabileceğini sor. Ancak, haklı isen geri adım atma![5] Ebeveynlerinin tatları kaçmış bir şekilde kalarak her fırsatta sana bağırmayacaklarından emin olmak için hızlı bir çözüm bulman mümkündür.
  • Mevzuyu ne kadar çözebilirsen o kadar iyidir. Ebeveynlerinin anlayacağını düşündüğünün ötesinde ifade edeceğin düşüncelerin hâlâ varsa bunları bir yere yaz! Sonrasında ebeveynlerine umulmadık anda patlamamak için kalan öfkeni temizlemek önemlidir.
 5. 5
  Duygularını tartış. Sen ve ebeveylerin biraz sakinleştikten sonra hikâyenin bir de senin tarafını dile getirmeye çalış. Net ve saygılı bir tonla ebeveynlerine yaptığın şeyi neden yaptığını anlat. Olay anındaki duygu ve düşüncelerini ne kadar iyi açıklayabilirsen ebeveynlerin seni anlamaya ve affetmeye o kadar yatkın olacaklardır.
  • Ebeveynlerini haklı olduğuna ikna etmeye çalışmadığından emin ol; bu ateşe körükle gitmek olur. Özellikle haklı değilsen meseleye o zamanki ile şimdiki bakışın arasındaki farkı göster.
  • Bu fırsatı ayrıca bağırılan kişi olmanın senin için ne kadar zor olduğunu ebeveynlerine söylemek için de kullanabilirsin. Sana bağırılmasının seni nasıl hissettirdiğini ve farklı şekillerde iletişim kurmayı nasıl zorlaştırdığını açıklamaya çalış. Sonra, eğer bundan dolayı çok incindiysen kesin ama nazik bir şekilde ebeveynlerinden samimi bir özür talep et.
 6. 6
  Eğer bağırmalar tehlikeli bir hâl alırsa yardım iste. Ebeveynin sakinleşemiyor gibi mi gözüküyor? Öfke ya da ev içi şiddet geçmişi mi var? Eğer bağırışmaların fiziksel şiddete dönüşeceğini sezersen polisi aramaktan çekinme. Eğer tehlike altındaysan 155'i arayabilirsin.[6]
  • ALO 183 Sosyal Destek Hattı 7/24 ulaşılabilir ve bir çocuk olarak şiddet görüyorsan bu hattan yardım alabilirsin.[7]
  Reklam

İpuçları

 • Ebeveynlerinin istediğini yapma konusunda fazla gurur yapma. Bazen bu, müzakere etmeye çalışmaktan daha iyi olabilir, zira müzakere etmek daha fazla bağırma ve kargaşa yaratabilir.
 • Bağışlayıcı olmaya odaklan. Ebeveynlerin ve sen meseleyi çabucak halletmeye gönüllü iseniz konuyu kapatmak kolaydır.
 • Onlar sana bağırırken hiç konuşmazsan işler çok daha hızlı çözülecektir. Sadece sana sorduklarında samimi bir şekilde cevap ver. Onlarla sakinleştiklerinde konuşmaya çalış. Asla onlara bağırarak cevap verme!
 • Olayları bütün olarak ele al. Ebeveynlerinin hayatlarındaki, sana bağırmalarına neden olan diğer etkenleri düşün. Tek sebebin sen olmadığını bilerek onlara bir yardım olması için streslerinin bir kısmını boşaltmalarına izin ver.
 • Eğer ebeveynlerin sana çok sık bağırıyorlarsa bir rehberlik öğretmeniyle konuşmayı düşün. Düzenli olarak bağırılmaya maruz kalmak oldukça zararlı olabilir; bazen çocuklarda depresyona bile neden olabilir.[8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Arda Ozdemir, MA
Ortak yazarlar :
Rise 2 Realize'ın Kurucusu ve Yönetim Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Arda Ozdemir, MA. Arda Özdemir Palo Alto, Kaliforniya’da, kişilerin hayatlarındaki ve kariyerlerindeki tüm potansiyele yönelik bir yol haritası sağlayan kâr amaçsız bir kuruluş olan Rise 2 Realize’ın Yönetim Koçu ve Kurucusu’dur. Arda bir Reiki Ustası, Duygusal Özgürlük Tekniği Uygulayıcısı ve sertifikali Kalp Matematiği Eğitmeni ve Mentoru’dur. Bu makale 1.203 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.203 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam