EML dosyası, Microsoft tarafından Outlook ve Outlook Express için geliştirilmiş bir dosya biçimidir. EML dosyası, orijinal HTML formatını ve başlıklarını koruyan arşivlenmiş bir e-postadır. Çoğu posta istemcisi EML dosyalarını destekler ancak cihazında kurulu bir e-posta istemcisi yoksa veya bir mobil cihaz kullanıyorsan dosyayı açmak için kullanabileceğin geçici çözümler vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows'ta

 1. 1
  Dosyayı bir e-posta istemcisinde aç. EML dosyaları, aslında dosya biçimindeki e-postalardır. Bunları açmanın en kolay yolu Outlook, Outlook Express, Windows Live Mail veya Thunderbird gibi bir e-posta istemcisi kullanmaktır. Bu programların en yeni sürümlerinde EML dosyalarının otomatik olarak kaydedilmesi gerekir, böylece dosyayı çift tıklayarak açabilirsin.
  • EML dosyasını bir e-posta istemcisinde açtığında dosyada bulunan tüm ekleri indirebilir, uygun biçimlendirmeleri ve resimleri görüntüleyebilirsin.
  • Bir e-posta istemcin yoksa veya dosyaları e-posta istemcinde açamıyorsan bu makaleyi okumaya devam et.
 2. 2
  Bir tarayıcıda görüntülemek için uzantıyı değiştir. EML dosyaları MHTML’ye çok benzer ve dosya uzantısını *.mht olarak değiştirdiğinde hemen Internet Explorer'da açılabilecek bir biçime dönüştürülür. Diğer İnternet tarayıcıları MHT dosyalarını açabilir ama Internet Explorer onları doğru bir şekilde biçimlendirecek tek tarayıcıdır. Bu yöntemde ekleri indirmene izin verilmez.
  • Gizliyse dosya uzantılarını etkinleştir. Windows 8'de, herhangi bir Explorer penceresinin Görünüm sekmesinde "Dosya adı uzantıları" kutusunu işaretleyebilirsin. Windows'un eski sürümlerinde, Denetim Masası'nı aç ve Klasör Seçenekleri'ni seç. Görünüm sekmesine tıkla ve "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğinin işaretini kaldır.
  • EML dosyasına sağ tıkla ve "Yeniden Adlandır" seçeneğini seç.
  • .eml uzantısını silip .mht yaz. Windows, bunun dosyada sorunlara neden olabileceği konusunda seni uyarır. Uzantıyı değiştirmek istediğini onayla.
  • Dosyayı Internet Explorer’da aç. Bu, MHT dosyaları için genellikle varsayılan programdır. Dosyaya sağ tıklayıp "Birlikte Aç" seçeneğini seçebilir ve ardından listeden Internet Explorer'ı seçebilirsin. Internet Explorer, MHT dosyasını, EML dosyasının bir e-posta istemcisinde göründüğü biçimde görüntüler.
 3. 3
  FreeViewer EML File Viewer (FreeViewer EML Dosya Görüntüleyicisi) programını indirip kur. Geliştirici sitesinden ücretsiz olarak edinebilirsin. http://www.freeviewer.org/eml/
  • Şimdi EML dosyalarının bulunduğu klasöre göz at.
  • Bu klasöre çift tıkla. Şimdi tüm EML dosyaları sırayla yerleştirilecek. Bu noktada, görüntülemek için herhangi bir EML mesajına tıklayabilirsin.
  • Bu e-postanın ilgili eklerini de görüntüleyebilirsin.
 4. 4
  Dosyayı düz metin olarak görüntüle. Dosyayı bir e-posta istemcisinde açamıyorsan ve Internet Explorer'da açmak için dönüştüremiyorsan dosyayı düz metin dosyası olarak görüntüleyebilirsin. Çok fazla anlamsız karakter olacak ama ileti metnini ve ayrıca bağlantıları görebileceksin. Görüntüleri veya ekleri göremeyeceksin.
  • EML dosyasına sağ tıkla ve "Birlikte Aç" seçeneğini seç.
  • Program listesinden Not Defteri'ni (Notepad) seç.
  • <html> ve <body> etiketlerini bul. Bunlar e-posta iletisinin başlangıç kısmını belirtir. Bazı HTML kodlarını incelemiş olsan da e-posta iletisinin içeriğini bu bölümde bulabilirsin.
  • Bağlantıları bulmak için <a href= etiketlerini bul. EML dosyasının içindeki bağlantıları ziyaret etmek için burada görüntülenen URL'yi kopyalayıp bir İnternet tarayıcısına yapıştırabilirsin.
  Reklam

Sorun Giderme

 1. 1
  EML dosyaları, yüklü olmasına rağmen Outlook Express'te açılmıyor. Bunun nedeni genellikle başka bir programın EML uzantısını gasp etmesidir. Outlook Express'te dosya ilişkilendirmesini sıfırlaman gerekir.
  • Açıksa Outlook Express'i kapat.[1]
  • Win+R tuşlarına bas.
  • msimn /reg yaz ve Enter tuşuna bas. Bastığında, Outlook Express'te dosya ilişkilendirmesi sıfırlanacak. EML dosyaları artık çift tıklandığında Express'te otomatik olarak açılmalıdır.
 2. 2
  Uzantıyı kontrol et. Bazı kullanıcılar, Windows Live Mail ile oluşturulan yedeklemelerin EML uzantılarını (*.eml yerine *._eml olarak) bozduğunu bildirmiştir. EML dosyası açılmıyorsa uzantının karışıp karışmadığını kontrol et.[2]
  • Gizlendiği durumda dosya uzantılarını etkinleştirmek için yukarıdaki bölümdeki 2. adıma bak.
  • _ ifadesini kaldırmak için *._eml uzantısı olan tüm EML dosyalarını yeniden adlandır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mac'te

 1. 1
  EML dosyasını Apple Mail'de aç. Apple Mail, OS X'te yüklü olarak gelir. EML dosyalarını açabilir ve düzgün bir şekilde görüntüleyebilir.[3]
  • EML dosyasına sağ tıkla (Ctrl-tık) ve "Birlikte Aç..." seçeneğini seç.
  • Program listesinden "Mail" seçeneğini seç. EML dosyan Apple Mail programında açılacak. Mail'de bir e-posta hesabı oluşturmamış olsan bile bunu yapabilirsin.
 2. 2
  Macintosh için Microsoft Entourage veya Outlook kullan. Sende Office 2008 veya 2011 varsa EML dosyalarını açmak için Microsoft posta istemcisini yükleyebilirsin. Office 2008'de Entourage vardır ama Office 2011'de Macintosh için Entourage yerine Outlook vardır. Office yazılımını yüklediğinde e-posta istemcisini kurmamayı seçmiş olabilirsin.
  • Yüklendiğinde, EML dosyasına sağ tıkla (Ctrl-tık) ve "Birlikte Aç..." seçeneğini seç. Kullanılabilir programlar listesinden Entourage veya Outlook'u seç.
 3. 3
  Dosyayı StuffIt Expander ile çıkart. Bu, OS X için ücretsiz bir dosya çıkartma aracıdır ve bunu, bilgileri EML dosyasından çıkarmak için kullanabilirsin.[4]
  • StuffIt Expander uygulamasını my.smithmicro.com/stuffit-expander-mac.html adresinden veya Mac App Store'dan indir ve kur.
  • EML dosyasını StuffIt penceresine sürükle. Birden fazla EML dosyasını, hepsini aynı anda pencereye sürükleyerek çıkarabilirsin.
  • Her bir EML dosyası için oluşturulan yeni klasörü aç. Ekleri ve görüntüleri ayrı dosyalar hâlinde ve e-posta iletisinin ana metnini içeren bir metin belgesini bulabileceksin.
 4. 4
  EML dosyasını düz metin olarak görüntüle. Bir e-posta istemcin yoksa ve StuffIt Expander'ı yükleyemiyorsan EML dosyasını TextEdit'te açabilirsin. Bu, ileti metnini okumana ve bağlantıları bulmana olanak sağlar. Görüntüleri veya ekleri göremeyeceksin.
  • EML dosyasına sağ tıkla (Ctrl-tık) ve "Birlikte Aç..." seçeneğini seç.
  • Uygulamalar listesinden "TextEdit" seçeneğini seç. Bunun için listeye göz atman gerekebilir.
  • HTML <body> etiketlerini bul. Bu, ileti metnini bulmana yardımcı olacak. Bağlantılarda <a href= etiketi olacak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
iPad'de

 1. 1
  Klammer uygulamasını indir ve kur. Bu uygulama App Store'dan edinilebilir ve 0,99 ABD Doları tutarındadır. Bu uygulama EML dosyasının içeriğini açmanı ve görüntülemeni sağlar. Bu, EML dosyalarını başka bir platformda dönüştürmeden görüntülemenin tek yoludur.[5]
 2. 2
  Mail uygulamasını (veya açmak istediğin EML dosyasını içeren herhangi bir uygulamayı) aç. E-posta iletilerine ekli EML dosyalarını Dropbox'ında, diğer bulut depolama hizmetlerinde veya dosyaları işleyen herhangi bir programda açmak için Klammer'ı kullanabilirsin.
  • Mail kullanıyorsan iPad'ine indirmeye başlamak için eke bir kez dokunman gerekir. Dropbox veya Google Drive kullanıyorsan dosyayı iPad'ine indirmen gerekir.
  • Ek indirilmezse iletiyi kendine iletmeyi ve tekrar indirmeyi dene.
 3. 3
  İndirilen dosyaya dokun. Dosyayı açmak için bir uygulama seçmen istenecek.
 4. 4
  "Klammer'da aç" seçeneğine dokun. EML dosyası Klammer uygulamasına yüklenecek ve onu uygun biçimde görüntüleyebileceksin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Android'de

 1. 1
  EML Reader FREE (Ücretsiz EML Okuyucu) uygulamasını indir. Android, yapısı gereği EML formatını desteklemiyor. Android cihazında EML dosyalarını açmanın tek yolu bir uygulama yüklemektir.[6]
  • EML Reader FREE, en yüksek puanlı EML okuyucu uygulamalarından biridir ancak dilersen başka uygulamaları da seçebilirsin. Google Play Store'da "eml reader" kelimesini araman yeterli.
 2. 2
  Bir EML dosyasını aç. EML dosyasını nasıl aldığına bağlı olarak onu açmanın birkaç yolu vardır.
  • EML dosyasını bir ek olarak aldıysan bu dosyayı içeren e-postayı Gmail veya Mail uygulamasında aç, ardından EML ekine dokun.
  • EML dosyasını bir İnternet sitesinden indirdiysen İndirilenler klasörünü açmak için bir Dosya Yöneticisi uygulaması kullan veya dosyaların arasında gezinmek için EML Reader FREE uygulamasını aç.
 3. 3
  Uygulamalar listesinden EML Reader FREE uygulamasını seç. EML dosyasını açmaya çalıştığında bir uygulama seçmen istenecek. EML Reader Free listede görünmelidir. EML dosyalarını yeni okuyucuyla ilişkilendirmek için "Her Zaman" butonuna dokun.
 4. 4
  EML dosyasını oku. EML Reader FREE, Gönderici/Alıcı, Tarih, Konu, Metin, HTML ve Ekler de dâhil olmak üzere EML dosyasını farklı bölümlere ayıracak.
  • "Metin" bölümünde EML dosyasının ana iletisi vardır.
  • "HTML" bölümünde ileti, orijinal biçiminde görüntülenir.
 5. 5
  Eki açmak için ona basılı tut. Ekranın altında eklerin bir listesini göreceksin. Bunlar, HTML iletisi oluşturulurken kullanılan görüntüler ve iletiye eklenmemiş olan dosyalardır.
  • Bir eke basılı tuttuğunda, yeni bir menü belirecek. Önce "Aç" seçeneğini ve ardından bu dosya türünü okuyabilen bir uygulamayı seç. Ayrıca dosyayı EML dosyasından çıkarmak ve aynı klasöre yerleştirmek için "Kaydet" seçeneğini de seçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 23.655 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 23.655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam