Özellikle küçük çocuğun varsa ya da evinde eşek arısı sokmalarına karşı alerjisi olan biri varsa evinde veya evinin etrafında eşek arısı yuvasının olması hiç hoş olmayan bir durumdur. Yapabileceğin en iyi şey böcek imha uzmanı çağırmaktır ancak böyle bir seçenek mümkün değilse ve arı sokmalarına karşı alerjin yoksa muhtemelen bu sorunun üstesinden kendi başına gelebilirsin. Eşek arısı yuvasından kurtulmak için koruyucu kıyafetler giyin, yuvaya eşek arılarının daha az hareketli olduğu gece saatlerinde yaklaş ve yuvanın bulunduğu alana onaylı haşere ilacı, böcek tozu, duman veya su uygula. Ardından, eşek arılarının geri dönmelerini önlemek için de önlem alman gerek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Planlama ve Güvenlik

 1. 1
  Eşek arısı sokmalarına karşı alerjin olmadığından emin ol. Eşek arısı sokmalarına karşı alerjin olup olmadığından emin değilsen yuvayı ortadan kaldırmaya çalışmadan önce alerji testi yaptırmak için doktorundan randevu alman iyi olur.
  • Test sonuçları alerjin olmadığını gösteriyorsa eşek arısı yuvasını ortadan kaldırma işine kendi başına girişebilirsin.
  • Ancak, alerjin olduğunu anlarsan başka birinden eşek arısı yuvasını yok etmesini rica etmelisin ya da böcek ilaçlama uzmanından yardım istemelisin, çünkü eşek arısı sokmasının hayati tehlike taşıyan sonuçları olabilir.
 2. 2
  Bölgendeki vektör mücadele birimiyle iletişime geç. Her bölgede böyle bir birim olmasa da bu birimler hastalık taşıyan ve potansiyel olarak tehlikeli olan böceklerin ve hayvanların (vektörler) kontrolünü sağlar. Bu konuda uzman kişiler hayvanın türünü tanımlar, ne yapman gerektiğin konusunda tavsiyede bulunur ve hatta senin için eşek arısı yuvasını ortadan bile kaldırabilir. [1]
  • Bölgendeki vektör mücadele biriminin iletişim bilgisine ulaşmak ve onlardan yardım istemek için “vektör mücadele” yazarak internetten arama yap.
 3. 3
  Böcek ilaçlama uzmanını ara. Birçok durumda arı yuvasını kaldırma işini işin uzmanına bırakmak en iyisidir. Bölgende vektör kontrol birimi yoksa ya da bölgendeki birim yuvayı kaldırmak için gelemiyorsa böcek ilaçlama uzmanına başvur. Özellikle de karşı karşıya olduğun arı, yerde yuva yapan ve sarı arı olarak bilinen türdense. [2]
  • Eşek arısı yuvası duvar içi, çatı arası veya beton levha altı gibi ters ve ulaşılması zor bir yerdeyse kesinlikle bir uzmandan yardım alman gerekir.
  • Aynı zamanda arı sokmasına karşı alerjin varsa kendi başına yuvadan kurtulmaya çalışman tehlikeli olabileceği için bir uzmanla iletişime geçmen tavsiye edilir. Aslında, alerjin olmasa da eşek arısı yuvasına yaklaşmak inanılmaz derecede tehlikeli olabilir; hatta işler ters giderse ölümcül bile olabilir.
 4. 4
  Yuvaya dokunmamayı düşün. Eşek arısı yuvası önemli tehdit oluşturmayacak kadar evinden uzaksa yuvaya hiç dokunmamayı düşün, özellikle de yuva kâğıt yaban arısı gibi daha az saldırgan bir arı türüne aitse. Eşek arıları, bitkilerin polenlerini yaydıkları ve tırtıl gibi bahçe zararlılarını yedikleri için ekosistemin önemli bir parçasıdır.
 5. 5
  Yuvanın hangi tür arıya ait olduğunu bul. Yuvayla mücadele etmeye kalkışmadan önce hangi tür eşek arısıyla karşı karşıya olduğunu bilmen arıyla mücadele etmenin en iyi yolunun ne olduğu konusunda sana fikir vermesi açısından iyi olur. Vektör kontrol biriminden biri veya yakınlardaki üniversitede görevli bir böcek bilimcisi eşek arısının türünü tespit etmek için istekli olabilir. Mücadele etmen gereken üç eşek arısı türü aşağıdaki gibidir:
  • Kâğıt eşek arısı: Kâğıt eşek arılarının diğer eşek arısı türlerine göre gövdeleri ve bacakları uzundur. Yuvalarını peteğin rahatlıkla görülebildiği, büyük ve korumasız bir şekilde yapar. Yuvaları genellikle ters şemsiye şeklindedir ve yuvalarını genellikle çatı saçakları veya su borularının açık kısımları gibi yerleşim yerlerine yakın alanlarda yapar. Sadece kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman saldırır. İğneleri çok can yakıcıdır ve tehlikeli olma potansiyeline sahiptir. [3]
  • Sarı (Sarı Ceket) Arı: Sarı arının siyah ve kalın anteni ve (kâğıt eşek arısına göre) daha kısa bacakları vardır. Bu arı türü kâğıt görünümünde olan ve etrafı kaplanmış yuvalar yapar ve duvar boşlukları veya yerde bulunan oyuklar gibi kapalı alanları tercih eder. Çok saldırgan olabilir, birden fazla defa sokabilir ve sürü hâlinde saldırabilir.
  • Dev Eşek Arısı: Dev eşek arıları en büyük sosyal eşek arısı türüdür. Kuzey Amerika’da kel yüzlü eşek arıları en yaygın olan türdür ve baş ve göğüs bölgesinde bulunan beyaz işaretlerden tanınabilir. Avrupa dev eşek arısı kahverengidir ve üzerinde turuncu işaretler vardır. Dev eşek arıları genelde ağaçların gövdelerinde ve duvar oyuklarında kâğıt yuvalar yapar. [4]
 6. 6
  Koruyucu kıyafetler giy. Arı sokmasını engellemek için arı yuvalarından kurtulmaya kalkışmadan önce koruyucu kıyafetler giyinmek çok önemlidir. Arı sokmasına karşı alerjin olmasa da eşek arısı sokması çok acı verebilir!
  • Uzun paçalı kot pantolon, çorap, kafanı kapatabileceğin kapüşonu olan bir hırka giy ve eldiven tak.
  • Ayrıca yüzünün alt kısmını bir eşarpla bağlayıp gözüne koruyucu gözlük veya kayak gözlükleri takmalısın.
  • Böcek öldürücü sprey kullanıyorsan eski kıyafetler giydiğinden emin ol çünkü spreyin tortusu kumaşa işleyebilir. İşlemin ardından kıyafetlerini hemen yıkamalısın ya da atmalısın.
  • Eşek arısı yuvasından kurtulmaya çalıştığın esnada olur da arı sokarsa buradaki tedavi yöntemlerini uygula.
 7. 7
  Yüksek yerlerdeki eşek arısı yuvalarına ulaşmak için asla merdiven kullanma. Arı yuvası, iki katlı evlerin saçakları ya da yüksek ağacın dalları gibi yüksek bir yerdeyse yuvaya ulaşmak için merdiven kullanma.
  • Merdivenin üzerindeysen ve yuvayı rahatsız ettiğinde eşek arısı sürüsü sana doğru uçarsa yüksek ihtimalle düşer ve ciddi bir şekilde kendini sakatlayabilirsin.
  • Bu durumda arı yuvasından kurtulmak için böcek ilaçlama uzmanını aramak ya da duman yöntemi gibi (aşağıda bulabilirsin) bir yönteme başvurmak iyi olur.
  • Eşek arısı yuvası sadece kolay ulaşılabilir bir yerdeyse kendin müdahale etmelisin.
 8. 8
  Böcek ilacı kullanıyorsan etrafta çocuk veya evcil hayvan olmadığından emin ol. Eşek arılarını öldürmek için böcek spreyi ya da tozu kullanmaya karar verirsen alanı çevirip bu alana kimsenin özellikle de çocukların ve evcil hayvanların en az 24 saat boyunca girmediğinden emin ol. Eşek arısı öldürmede kullanılan ilaçlar oldukça kuvvetli ve zehirlidir.
  • Bunun yanı sıra, yuvanın yakınında yerde bulduğun ölmüş eşek arılarını yerden alıp atman önemlidir. Aksi taktirde, kedin, köpeğin ya da etraftaki başka hayvanlar ölü arıları yiyebilir ve bu yüzden zehirlenebilir.
 9. 9
  Eşek arısı yuvalarını yılın mümkün olduğunca başlarında yok etmeye çalış. Arı yuvalarını yok etmek için seçeceğin zamanın başarılı olup olmayacağın üzerindeki etkisi büyüktür. Bunu anlamak için bu sosyal arıların (kâğıt arısı, sarı arı ve dev eşek arısı) nasıl çalıştığının farkında olman gerekir.
  • İlkbaharın başında kraliçe arı (kış boyunca uykudadır), yuvası için bir yer seçer ve ilk işçi arı grubu için küçük bir yapı inşa eder. İşçi arılar geldiğinde yuvayı genişletmek ve kraliçe arıyı korumak için durmaksızın çalışır.
  • Eşek arısı kolonisi ilkbahar ve yaz boyunca büyümeye devam eder ve Ağustos’ta en büyük sayıya ulaşır. Bu zamanda, sarı arı kolonisindeki arıların sayısı iki bini bulabilir.
  • Buna ek olarak, yaz sonuna doğru son kolonideki arılar doğar. Bu yavru arıların arasında erkek arılar ve bir sonraki yılın kraliçe arısı olduğu için koloni bu grup arıya karşı çok fazla koruyucu ve yuvayı tehdit edenlere karşı oldukça saldırgan olur.
  • Bu yüzden eşek arısı yuvalarını yok etmek için en iyi zaman koloninin daha küçük olduğu ve arıların daha az saldırgan olduğu yılın mümkün olduğunca başlarıdır. Ayrıca, kraliçe arıyı öldürmeyi başarırsan o yıl için başka bir arı yuvasının oluşabileceğinden dolayı endişe etmene gerek kalmaz. [5]
  • Ancak eşek arısı yuvalarını yazın sonlarına veya sonbahara kadar bulamazsan bulunduğun yere de bağlı olarak, yuvayı yok etmen gerekmeyebilir, çünkü geceleyin dondurucu hava şartları koloniyi doğal olarak öldürür. Daha sonra sadece yuvayı ortadan kaldırabilirsin. [6]
 10. 10
  Eşek arısı yuvalarını geceleyin yok et. Eşek arısı yuvasından kendi başına kurtulmayı planlıyorsan bunu geceleyin yapman en iyisidir. Geceleyin daha az aktif oldukları için tepkileri de daha yavaş olan arılar bu saatlerde daha az saldırgan olur.
  • Yuvayı görebilmek için normal el feneri kullanma çünkü bu, arıları sana doğru çeker. Bunun yerine, arı yuvasına geceleyin müdahale ederken güvenli görüşü sağlamak için kırmızı ya da amber rengi bir aydınlatma kullan. [7]
  • Alternatif olarak, gün ışığından faydalanmak için arıların henüz aktifleşmediği sabahın çok erken saatlerinde yuvaya müdahale etmeyi deneyebilirsin.
 11. 11
  Kaçış rotası belirle. Saldırı planını devreye geçirmeden önce kaçış rotanı planlaman iyi olur. Yuvaya ilacı sıktıktan sonra eşek arıları hızla dışarı doğru hareketlenip sana doğru sürü hâlinde gelebileceği için bu olmadan önce kendine hızlı bir kaçış planı yapman gerek.
  • Kaçış rotanı planla ki yuvaya müdahale ettikten sonra hızlıca kendini korumaya alacağın bir yerin olsun.
  • Ayrıca kaçış rotan üzerinde takılıp düşmene sebep olabilecek oyuncak veya bahçe ekipmanları gibi engellerin olmadığından emin ol.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yuvayı Yok Etmek

 1. 1
  Böcek öldürücü sprey kullan. Yakınlardaki marketten veya eczaneden özellikle eşek arılarını öldürmek için üretilmiş sprey al. Karınca gibi küçük böcekler için üretilmiş ilaçlar eşek arılarını öldürmek için yeterince güçlü olmayabilir.
  • Uygun koruyucu kıyafetleri giyinip yukarıda belirtilen diğer güvenlik önlemlerini takip ederek yuvanın alttaki açık bölümünden bir miktar böcek ilacı sık. Bunu yaklaşık 10-15 saniye boyunca (ya da ilacın üzerinde önerildiği kadar) uygula ve ardından hızlıca o alanı terk et.
  • Spreyin etkisini göstermesi için gece boyunca bekle. Ertesi gün, arı yuvasını uzaktan gözlemle. Yuvanın etrafında hâlâ bir hareketlilik görüyorsan aynı uygulamayı tekrarla.
  • Yuvanın etrafındaki hareketlilik son bulduğunda ve arıların çoğu öldüğünde uzun bir çubuk yardımıyla yuvayı aşağı indirebilirsin. Çubuğu yuvayı parçalamak için kullan ve sonra parçaları da böcek ilacıyla güzelce spreyle.
  • Parçalara ayrılmış olan yuvayı ve ölü eşek arılarını derhal yok et. [8]
 2. 2
  Böcek tozu kullan. Yerde bulunan yuvalarda (sarı arıların yuvaları gibi) böcek tozu kullanmak tam olarak yuvanın içine ulaşamayan spreyleri kullanmaktan çok daha etkili olur.
  • Yaklaşık ¼ su bardağı böcek tozunu ilaç püskürtücüye (ya da atılabilir plastik bir bardağa) koy.
  • Böcek tozunu geceleyin veya sabah erken saatlerde yuvanın açık yerlerine bolca uygula. Bunu yaparken üzerinde koruyucu kıyafetler olmasına dikkat et. Uygulamanın ardından alanı derhal terk et.
  • Yuvayı tıkama ya da üzerini kapatma. Eşek arılarının serbestçe yuvaya girip çıkabilmelerine izin ver. Arılar yuvaya girerken bacakları ve kanatları böcek ilacına bulanacak ve bu şekilde böcek ilacı da yuvanın içlerine kadar ulaşarak diğer arıları da zehirleyecektir.
  • Böcek tozunu uyguladıktan sonra eşek arıları bir ya da iki gün içinde ölür. Arılar bir iki gün içinde ölmezse aynı uygulamayı tekrarlayabilirsin.
 3. 3
  Bulaşık sabunu kullan. Böcek ilacı kullanmak istemiyorsan eşek arılarını öldürmek için bulaşık sabunu ve su karışımı oldukça etkili olabilir çünkü bu karışım arıların kanatlarına yapışarak uçmalarını engeller ve nihayetinde boğularak ölmelerine sebep olur.
  • Bir miktar bulaşık sabunu (yaklaşık ¼ su bardağı) ile bir litre sıcak suyu köpürene kadar karıştırarak karışımı hazırla.
  • Yüksek ve açık bir alanda bulunan bir yuvaya müdahale edeceksen sabunlu karışımı hortumlu bir sprey şişesine doldurduktan sonra 10-15 saniye boyunca yuvanın girişine yoğun bir biçimde uygula.
  • Yerde bulunan bir yuvaya müdahale ediyorsan karışımı doğrudan yuvanın girişine boşalttıktan sonra bulunduğun alanı hızlıca terk et.
  • Sabun ve su karışımı oldukça etkili olsa da sabunlu suyun arıları öldürmesi için doğrudan her bir arıyla temas etmesi gerektiğinden bu süreci birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.
 4. 4
  Duman kullan. Yükseklere kurulmuş arı yuvalarından böcek ilacı olmadan kurtulmanın diğer bir yolu da duman kullanmaktır.
  • Yuvanın hemen altında küçük bir ateş ya da ızgaranı yak. Buradan yükselen duman yuvaya girecek ve arıları havasız bırakarak yuvayı terk etmelerini sağlayacaktır.
  • Dumanın bir ya da iki saat boyunca yükselmesini bekledikten sonra yuvanın boşaldığından emin olduktan sonra ateşi söndürüp bir çubuk yardımıyla parçalayabilir daha sonra da parçaları atabilirsin. Ancak, yuvada kalmış olabilecek eşek arılarına karşı kullanmak üzere su ve sabun karışımının olduğu sprey şişesini yanında bulundurmak isteyebilirsin.
  • Bu yöntemin sadece ağaç dallarında asılı olan ve diğer açık alanlarda kurulmuş yuvalar için uygun olduğunu unutma. Alevler kazayla evini tutuşturabileceği için kapı menfezlerinde, çatı saçaklarında ya da evine çok yakın herhangi bir yerde bulunan yuvalara bu şekilde müdahale etmek uygun olmaz
 5. 5
  Su kullan. Açık alanda asılı duran bir arı yuvasını bez bir çanta ya da bir kova suyla havasız bırakmak mümkündür.
  • Koruyucu kıyafetlerini giyindikten sonra yuvanın altına bir kova su koy. Üzerinde herhangi bir yırtık veya delik olmayan bir büyük bez çantayı al.
  • Hızlı ve dikkatli bir şekilde bez çantayı yuvanın üzerine geçir ve ağzını iple sıkıca bağla. Bunu yaparken yuvayı ağacın dalından aşağıya doğru çek.
  • İçinde arı yuvası bulunan çantayı içi su dolu kovaya koy ve çantanın suyun içinde kalmasını sağlamak için çantanın üzerine ağır bir taş yerleştir.
  • Çantayı gece boyunca suda beklet. Sabahleyin bütün eşek arıları boğulmuş olacaktır.
  • Bu yöntemin arı yuvasıyla çok yakın teması gerektirdiğini unutma. Bu yüzden bu metot sakarlar ve korkaklara göre değildir![9]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Eşek Arılarının Geri Dönmesine Engel Olmak

 1. 1
  Giriş noktalarını kapat. Kış boyunca, evinin dışında dökülmüş cephe kaplaması, kapanmamış delikler ve pencere ve kapı pervazlarında bulunan çatlaklar gibi eşek arılarının girebileceği noktalar olup olmadığını detaylı bir şekilde incele. Bu noktalar eşek arılarının yuva yapmaları için ideal alanlardır bu yüzden bu alanları kapatmak baharda oluşabilecek bir istilayı önler.
 2. 2
  Kışın boş yuvaları indir. Eşek arıları her ne kadar boşalttıkları yuvalara bir daha geri dönmeseler de birkaç eşek arısı türü eski yuvanın üzerine yeni yuvalarını yapabilir. Bu yüzden, boş ve terk edilmiş arı yuvalarını kışın yok etmek ve kraliçe arı bu alanı bahar için geri almak istemeden önce alanı temizlemek mantıklıdır.
 3. 3
  Çöp tenekelerinin kapaklarının kapalı olduğundan emin ol. Çöpteki yiyeceklerin kokusu eşek arılarını çekebilir. Bu yüzden, çöp tenekesinin kapağının sıkıca kapalı olduğundan emin ol. Ayrıca belli aralıklarla çöp tenekelerini suyla ve dezenfektanla güzelce temizleyerek eşek arılarını çekebilecek yemek artıklarından arındırman gerekir.
 4. 4
  Meyve ağaçlarına dikkat et. Meyve ağaçları, özellikle de çürüyerek yere düşen meyveler eşek arılarını ve diğer arıları mıknatıs gibi çeker. Bu yüzden evinin çok yakınına meyve ağacı dikmeden önce iki kez düşün. Evinin yakınında hâlihazırda meyve ağaçları varsa olgunlaşmış meyveleri düzenli olarak toplamak ve eşek arıları dadanmadan önce yere düşmüş meyveleri yerden almak iyi olur.
 5. 5
  Sahte yuvalar as. Eşek arıları oldukça teritoryal hayvanlardır ve başka bir koloninin yakınına yuva yapmazlar. Bu yüzden, bir veya iki tane sahte yuva asmak eşek arılarını engellemeye çok yardımcı olur. Bahçe malzemeleri satan mağazalarda ve nalburlarda (birçoğu çok güzel bir şekilde dizayn edilmiş) sahte arı yuvası bulabilirsin ancak kahverengi kağıt bir çanta asarak da aynı başarıyı yakalayabilirsin!
  Reklam

İpuçları

 • Evinin üzerinde eşek arısı yuvası varsa doğal ama çok etkili diğer bir yöntem de bir kova dolusu kaynayan suyu (ya da mümkün oldukça kaynamaya yakın olan suyu) yuvanın altına koymaktır. Uzun bir çubuk kullanarak yuvayı kovanın içine düşür. Daha sonra kısa bir çubukla yuvayı ezerek bütün yetişkin arıların veya larvaların haşlandığından veya boğulduğundan emin ol. Bunu yaparken koruyucu kıyafetler giymen iyi olur. Böylece yetişkin arılardan dışarı kaçmayı başarabilen olursa seni sokamaz (kimyasal kullanmak senin için sorun değilse ikinci bir kişinin geriye kalan birkaç yetişkin arıya ilaç sıkması bu yöntemi daha güvenli hâle getirir). Yuvadaki kraliçe arı (yuvanın içinde) öldüğünde geri kalan yetişkin arılar da yuvalarını bulamayarak ölür.
 • Naneli eşek arısı öldürücüler de oldukça etkilidir ve senin ve evcil hayvanın için daha az zehirlidir.
 • Eşek arısı/dev eşek arısı zehrine karşı alerjin varsa böcek ilaçlama uzmanlarıyla iletişime geç ve yuvadan tamamen kurtul.
 • Yapıştırıcı spreyler oldukça etkilidir (bazı zehirlerden daha iyidir) ve yaklaşık olarak aynı fiyata satın alınabilir. Yapıştırıcı sprey sayesinde eşek arıları yuvadan dışarı çıkmaya başlasa da yuvaya yapışır ve çıkış noktasını tıkar. Arılar yuvaya dönen arılar için yuvanın dışına çıkmayı bıraktıklarında bu yapıştırıcıdan bol bol yuvanın çıkış noktasına sık. Eşek arılarında işe yarayan bu yapıştırıcı sprey, eşek arılarından farklı olarak çıkışı tıkayan ölü arıları yiyen arılar üzerinde etkili olmaz.
 • Eşek arıları seni feromonla işaretleyebilir. Sen yuvayı yok edemeden arılardan biri seni sokmayı başarırsa diğer arıların hedefi olmamak için iyice yıkan.
 • Sprey şeklindeki tereyağı elinin yetişebileceği mesafedeki kâğıt eşek arılarının yuvalarında işe yarar. Ne var ki, bu ortalığı mahveder ve daha fazla böcek çekebilir.
 • Yapıştırıcı sprey yüksek miktarda toksik madde içerir. Bunu içerde kullanmadığından emin ol ve kullanırken ciğerlerine gitmemesi için maske kullan.
 • İşe yarayan yeni bir yöntem de yapışkan tuzaklardır. Bu, görsel bir şekille arıları üzerine çeker ve arılar üzerine konduğunda yapışır ve kaçamaz.
 • Eşek arılarını öldürmek için pahalı böcek ilaçları almak istemiyorsan normal böcek spreyleri de işe yarar.
 • Yapıştırıcı sprey harikadır ancak bu spreyi kullanırken dikkatli olmalısın. Her bir elinde iki kutuyu aynı anda tutma konusunda yetenekli olmadığın sürece bu iki kişilik bir iştir, çünkü birçok yuvanın iki deliği vardır. Büyük deliklerin ikisi de çıkış olabilir ama öne bakan delik sözde ön kapıdır çünkü alttaki delik arka taraftır ama genellikle havalandırma için kullanılır. Eşek arıları ve dev eşek arıları yuvadaki işçilerin devamlılığını sağlamak zorundadır yoksa ölür.
Reklam

Uyarılar

 • Zaten rahatsız edilmiş bir yuvaya sprey sıkmaya kalkışma. Eşek arılarının/dev eşek arılarının hepsi spreyi sıktığın anda yuvada olmayabilir. Yuvanın sakinleşmesi için birkaç saat ver.
 • Sadece yuva nispeten küçükse, kolayca görülen ve el spreyiyle ulaşılabilir bir yerdeyse kendi başına müdahale et. Bu durumlardan herhangi biri geçerli değilse bu işi kendin yapmaya kalkışma, çok tehlikelidir. Böcek ilaçlama uzmanlarını arayıp senin için yuvayı yok etmelerini iste.
 • Eşek arıları çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden çok dikkatli ol.
 • Arıların seni bulup sokmalarına yetecek kadar uzun süre yuvanın etrafında kalma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Scott McCombe
Ortak yazarlar :
Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Scott McCombe. Scott McCombe, zararlı çözümleri, hayvan kontrolü ve ev izolasyonu konularına odaklanmış, Kuzey Virginia’da yerel bir aile şirketi olan Summit Environmental Solutions'un (SES) CEO’sudur. 1991 yılında kurulan SES, Better Business Bureau tarafından A+ derecesiyle değerlendirilmiş, HomeAdvisor tarafından "Best of the Best 2017" (2017 En İyinin En İyisi), “Top Rated Professional” (En Çok Puan Alan Profesyonel) seçilmiş ve “Elite Service Award" (Elit Hizmet Ödülü) ile ödüllendirilmiştir. Bu makale 70.531 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 70.531 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam