Su sızıntılarının çoğu kusurlu su tesisatından kaynaklanırken, sızıntılar duvarların içinden akan yağmur suyundan veya çatlamış ve sızdıran bir temelden de gelebilir. Uzun süreli sızıntılar duvarlarında yapısal hasara neden olabileceği gibi ciddi küf sorunlarına da yol açabilir. Boyanın veya duvar kâğıdının soyulması veya renk bozulması gibi önemli su hasarı belirtilerini arayarak duvarlardaki sızıntıları tespit edebilirsin. İç mekânda bir küf kokusu da su sızıntısını gösterebilir. Bir su sayacı kullanarak veya duvarlarını keserek su sızıntısının tam yerini belirle.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Duvarda Sızıntı Olduğunu Anlamak

 1. 1
  Bir duvarın yanında geçmeyen su birikintileri ara. Bu, duvarlarında su sızıntısı olduğunu anlamanın en basit yoludur. Dikkat çekici bir şekilde ıslak bir halı görürsen veya evinin belirli bir alanında zeminin her zaman ıslak olduğunu fark edersen duvardan su sızdığından emin olabilirsin.
  • Su kullanan büyük cihazların (çamaşır makinesi, bulaşık makinesi) yakınında veya banyoda lavabo, tuvalet veya duşun yanında ıslak zemin görmen olasıdır.
 2. 2
  Duvarda renk değişikliği olup olmadığına bak. Bir duvardan su sızıyorsa sonunda duvarın dış yüzeyinde bir miktar renk değişikliği olacaktır. Duvar yüzeyinin (ister duvar kâğıdı ister alçıpan veya ahşap olsun) hafifçe solduğu veya çevredeki alandan daha açık bir renge sahip olduğu bölümler ara.
  • Renk değişikliği olan alanın şekli muhtemelen düzgün olmayacaktır.
 3. 3
  Duvarlarda doku değişikliği olup olmadığını kontrol et. Arkasında su sızıntısı olan duvarlarda balon benzeri bir doku oluşması muhtemeldir. Boya veya duvar kâğıdı, su normal dokusunu bozarken yırtıklar veya kabarcık benzeri şekiller oluşturarak bükülür ve kabarır.
  • Su ile dolmuş alçıpanın aşağıya doğru sarktığı görünecektir. Küçük kabarcıklar veya sarkık bölümler de alçıpanın içinde su varlığını gösterebilir.[1]
  • İçlerinde ileri düzeyde sızıntı bulunan duvarlar da dışa doğru bombeli görünebilir. Alçıpan, sonunda onu doyuran suyun ağırlığı altında bükülür.
 4. 4
  Küf belirtilerine dikkat et. Duvardaki bir sızıntı bir süre devam ederse duvarının içinde ve üzerinde küf oluşabilir. İlk aşamalarında, küf yoğun bir siyah veya kahverengi noktalar kümesi gibi görünür. Küfü görmesen bile sızıntı nedeniyle suya doymuş duvarların içinde büyüyor olabilir.[2]
  • Küf, alerjiye neden olabilir ve diğer ciddi olabilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bir duvarda küflenme görürsen küfü temizle ve duvarındaki sızıntıyı gider.
 5. 5
  Küf kokusuna dikkat et. Duvarın arkasındaki sızıntının görünmediği durumlarda, sızıntıyı koku duyunu kullanarak tespit edebilirsin. Duvarlara sızan suyun hiçbir zaman kuruma şansı olmadığı için duvarlar nemli, küflü bir koku yaymaya başlayacaktır.
  • Küf kokulu duvarlara genellikle diğer sızıntı belirtileri eşlik eder (renk değişikliği gibi). Bu her zaman böyle olmaz; bazen bir duvarın derinliklerindeki bir sızıntının tek işareti koku olabilir.
  • Kalın alçıpan, suyu etkili bir şekilde emebilir (neredeyse bir sünger gibi) ve sızıntının herhangi bir görsel belirtisinin görünmesini önleyebilir.
 6. 6
  Damlama seslerini dinle. Bir su sızıntısı gözle görülür bir hasara neden olmasa bile sızıntıyı tespit edebilirsin. Duşunu kapattıktan, sifonu çektikten veya lavaboyu kapattıktan sonraki ilk birkaç saniye içinde dikkatli ol. Yakındaki bir duvardan gelen hafif damlama sesi duyarsan buna boru sızıntısı neden oluyor olabilir.[3]
  • Plastik PVC borudan yapılmış yeni borular damlama sesini artırarak duymayı kolaylaştırır. Demir borulu daha eski bir evin varsa bir sızıntı duymak daha zor olacaktır.
 7. 7
  Su faturana bir göz at. Duvarlarına önemli miktarda su sızıyorsa aylık su faturan için ödediğin miktar artacaktır. 4 kişilik bir ailenin soğuk aylarda tipik olarak 45.000 L’den fazla su kullanmadığı öne sürülüyor. Önemli ölçüde daha fazla su kullanıyorsan ve nedenini anlayamıyorsan bunun nedeni bir sızıntı olabilir.[4]
  • Elbette, bu sana sızıntının nerede olduğunu söylemez ancak en azından duvarda bir sızıntının olup olmadığını gösterebilir.
 8. 8
  Sızıntının arızalı tesisattan gelip gelmediğini kontrol et. Evindeki tüm muslukları ve su kullanan cihazları kapat ve su sayacının üzerindeki numarayı yaz. Yaklaşık 3 saat bekle. Su sayacını tekrar kontrol et. Kullanılan su miktarı arttıysa sızıntının iç mekân tesisatından geldiğini anlarsın.[5]
  • Su sayacında yazan sayı 3 saat içinde değişmezse sızıntı tesisatından gelmiyordur. Çatındaki veya duvarlarındaki bir sızıntıdan veya bodrum duvarlarından içeri sızıyor olabilir.
 9. 9
  Tıkalı saçak ve yağmur oluğu olup olmadığını kontrol et. Su sızıntın sıhhi tesisattan gelmiyorsa saçakların veya yağmur olukların tıkanmış olabilir. İçinden akacağı bir yağmur oluğu olmayan aşırı yağmur suyu (veya kar eriyiği), sonunda çatından ve duvarlarından sızıntılara neden olur. Saçakların veya yağmur oluklarının tıkandığını fark edersen tıkayan malzemeyi (çam iğneleri, yapraklar vb.) çıkar ve su akışını yeniden sağla.[6]
  • Duvarlarında su sızıntısı fark etmesen bile, tıkalı olmadıklarından emin olmak için saçakları ve yağmur oluklarını yıllık olarak kontrol et.
 10. 10
  Temel duvarlarında sızıntı olup olmadığını kontrol et. Doğru koşullar sağlandığında su, temel duvarlarından evine sızabilir. Bu sızıntılar nadiren hatalı tesisattan kaynaklanır. Su duvarlara girdiğinde temel duvarları çatlar, sızar ve sonunda bodrum katının içinde süzülmeye başlar. Temel duvarlarındaki sızıntılar genellikle 2 yoldan biriyle giderilir:[7]
  • Dışarıdan, temelin etrafına bir hendek kazarak ve temelin tüm yer altı bölümünü sızdırmazlık maddesi ve koruyucu bir bariyerle kapatarak.
  • İçeriden, hasarlı çivileri ve alçıpanı kaldırarak ve çatlağı epoksi ile yamalayarak.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Sızıntının Konumunu Belirlemek

 1. 1
  Bir nem ölçer ile duvarların içindeki nemi tara. Bir nem ölçer, doğrudan bir duvara yerleştirildiğinde o duvarın nem içeriğini analiz eden bir ekipmandır. Belli bir duvarda sızıntı olduğunu biliyorsan ancak kesin konumu bilmiyorsan nem ölçeri duvarda 5 veya 6 farklı noktaya yerleştir. Hangi nokta en yüksek nem değerini verirse sızıntıya en yakın olanıdır.[8]
  • Büyük bir nalburdan veya ev dekorasyonu mağazasından bir nem ölçer satın alabilir veya kiralayabilirsin. Bu aletler, profesyonel ev eksperleri tarafından sızıntıları veya ıslak duvarları bulmak için sıklıkla kullanılır.
 2. 2
  Kızılötesi kamera ile duvarın soğuk, sızdıran kısmını bul. Kızılötesi kameralar ısıyı algılar ve bir duvarın sıcaklığını gösterebilir. Sızdıran, ıslak bir duvar; etraftaki duvarlardan daha düşük bir sıcaklığa sahip olacaktır. Bir kızılötesi kamerayı sızdıran bir duvara tut ve duvarın hangi bölümünün en soğuk olduğuna bak. Bu, duvarın sızıntıya en yakın bölümü olacaktır.[9]
  • Kızılötesi kamera kullanırken, sıcak nesneler kırmızı veya turuncu renge sahipken soğuk nesneler mavi veya mor renge sahip olacaktır.
  • Profesyonel bir müteahhitten, bir ev dekorasyonu merkezinden veya bir fotoğrafçıdan kızılötesi kamera kiralayabilirsin.
 3. 3
  Bir sızıntının kaynağını bulmak için alçıpan duvarını kes. Su sızıntısı belirtileri (küf, rengi solmuş alçıpan, vb.) gördüğün yerde alçıpanın içine yaklaşık 25 cm uzunluğunda bir çizgi çizmek için falçata kullan. Ardından, bir alçıpan testeresi kullanarak az önce attığın çizgiyi kes. Duvarda kafanın, içine sığacağı kadar büyük bir delik aç. Başını duvara sok ve sızıntının kaynağını bulana kadar etrafına bak.[10] Gerekirse duvarın içini daha iyi görmek için bir el feneri de yerleştirebilmek için deliği genişlet.
  • Çoğunlukla, sızıntı belirtileri gösteren duvar parçası, sızıntı yapan borunun veya armatürün doğrudan önünde değildir. Su, duvarlarındaki boruların dışından akabilir veya bir sızıntının belirti işaretleri görünmeden metrelerce aşağı süzülerek duvarlarına ulaşabilir.
  • Hem falçata hem de alçıpan testeresi nalburdan satın alınabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir duvarda sızıntı olduğundan şüpheleniyor ancak tam yerini belirleyemiyorsan sızıntıyı kontrol etmek için bir tesisatçıyı veya profesyonel bir ev eksperini ara.[11]
 • Sızıntı giderildikten sonra tavan veya duvarda çıkan boyayı düzeltmelisin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

David Balkan
Ortak yazarlar :
David Balkan, Profesyonel Tesisatçı ve Balkan Sewer & Water Main Şirketi'nin CEO'su
Bu makaledeki ortak yazarlar David Balkan. David Balkan profesyonel bir tesisatçı, Balkan Sewer and Water Main Service şirketinin CEO’su ve Balkan Sewer and Drain Cleaning şirketinin başkanıdır. Bu şirketlerin sahibi olarak 40 yılı aşkın süredir bilfiil çalışan David, su şebekeleri, kanalizasyon ve drenaj hattı konularında bilgilidir. Aynı zamanda Usta Tesisatçılar Konseyi’nde komite başkanıdır ve New York Yeraltı Tesisatçıları Derneği’nin yönetim kurulunda 30 yılı aşkın süre görev yapmıştır. Onun bilgisi ve çözüm odaklı yaklaşımı sayesinde Balkan Sewer and Water Main Service, New York’un en büyük ve en güvenilen servisine dönüşmüş, 2017’de Angie’s List Super Service Ödülü’nü almıştır. Bu makale 2.726 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.726 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam