Duvarının diğer tarafındaki boğuk sohbeti merak mı ediyorsun? Ne söylendiğini mi merak ediyorsun? İster bir yabancı ister sevdiğin biri konusunda, ister kendi evinde veya başka bir yerde olsun, casusluk yapmak muhtemelen iyi bir fikir değildir. Bununla birlikte, devam etmeye ve kulak misafiri olmaya karar verirsen şaşırtıcı miktarda netlikle duvarların arkasından dinlemenin birkaç yolu vardır. Harekete geçmeye karar verirsen kanunu ve cezai riskleri bildiğinden emin ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Bardak Kullanmak

 1. 1
  Bir bardak al. Demek ki bunun peşinden gideceksin. Casusluğa nasıl başlayacaksın? Yöntemlerden biri duvara tutturulan basit bir bardaktır. Bunun işe yaramasının nedeni, duvar ile cam arasında ses dalgalarının bir taraftan diğerine geçmesine izin veren bir "akustik bağlantı" oluşturmandır.[1] Bir soda veya bira bardağı en iyi sonucu verir. Bazı dinleyiciler karton bardakları tercih eder ancak cam, sesleri diğer türlerden daha iyi iletiyor gibi görünüyor.
  • Amacın için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı bardak türleri ve şekilleriyle denemeler yap.
  • Bir iPhone'un varsa Amplitude Pro uygulamasını indirebilir ve iPhone'u cama duvara doğru tutabilirsin. Bu uygulama, uzaktaki sesleri çok daha net bir şekilde duymanı sağlar, ancak aynı zamanda güçlendirilmiş gürültüyü de kaydeder.[2]
 2. 2
  En net noktalar için keşfe çık. Bir duvardaki bazı yerler yapı veya ses kaynağından uzaklık nedeniyle sesi diğerlerinden daha net iletir. En iyi yeri bulana kadar ses kalitesini test etmek için denemeler yap. Bazen ses tavandan geliyorsa bu zor olabilir. Duvardaki sesten çok uzaktaysan her şeyi çok net duyamazsın.
 3. 3
  Bardağın ağzını duvara yerleştir. Unutma, işe yaraması için duvarı ve bardağı akustik olarak birleştirmen gerekir. Bunu, bardağı duvara düz şeklide, bardağın ağzını duvara doğru yerleştirerek yap. Artık ses dalgaları duvardan cama gidecek ve bu da sesi algılamanı kolaylaştıracak.
  • Bardak yerine oturduğunda kulağını bardağın dibine koy. İyi duyamıyorsan bardağı duvarda hareket ettirmeye devam et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Delik Kullanmak

 1. 1
  Küçük bir delik aç. Bir duvarın arkasını duymanın başka bir yolu, Japonya ve Güney Kore'deki bilim adamları tarafından yakın zamanda keşfedilen bir yöntem olan bir delik ve plastik zar kullanmaktır. İlk olarak, duvar boyunca çok küçük bir delik aç. Küçük, uzun uçlu bir elektrikli matkap, bunu yapmak için en iyi sonucu verecektir.[3]
  • Tek başına delikten çok fazla şey duymayı bekleme. Aslında duvardaki düz bir delik, ses aktarımını ciddi şekilde engeller.
  • Komşunun duvarı delmek için, dışarı çıktığı bir zaman seçmeye çalış. Aksi takdirde, delmeden kaynaklanan sesi veya birikintiyi çok iyi fark edebilirler.
 2. 2
  Deliği ince bir zarla ört. Yöntemin gerçekten iyi çalışmasını sağlayan şey budur. Araştırmalar, deliği bir tarafta ince bir zarla kapattığında geçişin neredeyse duvar yokmuş gibi olduğunu gösteriyor, çünkü zar deliğin her iki tarafındaki basıncı eşitliyor ve sesi aktarıyor.
  • Yaygın bir ev eşyası, yani streç film kullanmayı dene. Aslında, ilk çalışmayı yürüten bilim adamları kendileri streç film kullandılar.[4]
 3. 3
  Dinle. Deliğini ve streç filmi yerleştirdikten sonra dinle! Düzgün bir şekilde uygulanırsa karşı odada neler olduğunu oldukça net bir şekilde duyabilmelisin.
  • Daha da iyi sonuçlar için, bu yöntemi birincisi ile birlikte dene. Deliğin ve streç filmin üstüne bir bardak koy.
  • Duvarda bir delik açmanın, özellikle gizlilik açısından çok açık dezavantajları olduğunu unutma. Komşun delmeyi duyabilir, deliği görebilir ya da zemindeki matkap kalıntılarını fark edip şüphelenebilir. Dikkatli kullan!
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Casus Stetoskop Kullanmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Şimdi daha sofistike dinleme ekipmanına geliyoruz. Kendi başına bir dinleme stetoskopu yapabilir veya bir tane satın alabilirsin. Hazır modeller sana zaman kazandıracak ancak paraya mal olacaktır. Bununla birlikte, önceden hazırlanmış bir modelin aksine, kendi stetoskopunu yapmanın, hâlihazırda oldukça iyi bir MP3 çaların olması koşuluyla, muhtemelen daha düşük bir maliyeti olacaktır.
  • Yerel eczanende genellikle yaklaşık 50-100 TL’ye bir stetoskop bulabilirsin. Stetoskopun kalitesinin büyük bir fark yaratması olası değildir.[5]
  • Ayrıca mikrofona ihtiyacın olacak. Stereo multimedya mikrofonları, ucuz oldukları (yaklaşık 50 TL), ancak oldukça iyi ses özelliklerine sahip oldukları için tercih edilir. Yani, onlarla oldukça kolayca ve iyi kalitede ses alabilmelisin.[6]
  • Son olarak, ses kaydetmek için bir MP3 oynatıcının yanı sıra 3,5 mm (mini) Stereo Y adaptör kablosuna ihtiyacın olacak. Kablo oldukça ucuz olacak, yaklaşık 15-20 TL. Hâlihazırda sahip değilsen MP3 oynatıcı en pahalı ürün olacaktır. Kayıt yapabilmesi gerektiğini unutma, bu da muhtemelen daha yeni bir modele ihtiyacın olacağı anlamına gelir (eski modellerin çoğu kaydetmez, yalnızca müzik çalar).[7]
 2. 2
  Mikrofonları sök. Kablolara ulaşmak, üstleri veya başlıkları çıkarmak ve mikrofonları serbest bırakmak için mikrofonların ortasını kesmen gerekecektir. Daha sonra açığa çıkan mikrofonları stetoskop kulaklıklarına yerleştireceksin.[8]
  • Bunu yapmak için iyi bir araç bir X-Acto bıçağıdır. Mikrofonun dış kısımlarını temiz bir şekilde kesecek ve iç kısımlara ulaşmana izin verecektir. Elinde 2 mikrofon ve 3,5 mm'lik konektörler (kablolar) kalması gerekir.
 3. 3
  Stetoskop kulaklıklarını sök ve yeniden birleştir. Kulaklıkları stetoskoptan çıkar. Bu oldukça kolaydır ve hemen ortaya çıkmaları gerekir. Ancak onları mikrofonlara bağlaman gerekeceği için onlardan kurtulma.
  • Ardından, mikrofon yuvalarının çapına uygun bir çapa sahip olacak şekilde plastik kulaklıkların her birine sığ delikler aç. Mikrofonların tam olarak içlerine sığması gerektiğinden, bu deliklerin boyutlarının kesin olması gerekir. Elektrikli matkap sana istenen hassasiyeti verebilir.[9]
  • Mikrofonları kulaklıkların içine yapıştır. Mikrofon muhafazalarının kenarlarının etrafına azıcık tutkal sür ve ardından bunları stetoskop kulaklıklarına yeni açmış olduğun deliklere yerleştir. Kulaklıkları stetoskopa tekrar tak ve tutkalın kurumasını bekle.
 4. 4
  Stetoskopu MP3 çalara bağla. Son olarak, stetoskopu ve mikrofonları MP3 çalara tak. Mikrofonları MP3 çalara bağlamak için Y adaptör kablosunu kullan. Duvardan aldığın ses artık mikrofonlar tarafından toplanacak ve güçlendirilecek, MP3 çalara iletilecek ve kaydedilecek.[10]
  • Tek stereo konektörünü bir MP3 çalara tak. Casus stetoskopun artık hazır olmalıdır.
 5. 5
  Dinlemeye başla. Önce stetoskopunla pratik yap. Sıradan bir camda olduğu gibi, duvarda iyi bir yerleşim bulmak veya kaydı sağlamak için biraz deneme yapman gerekebilir. Bununla birlikte, duvarlar çift camlı veya kalın bir yalıtıma sahip olmadıkça, karşı tarafta söylenenleri duyabilmelisin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Casusluğun Sonuçlarını Bilmek

 1. 1
  Kendine sor: Gerçekten casusluk yapmak istiyor musun veya buna ihtiyacın var mı? Bir duvarı dinleyerek, başka bir kişiyi gözetlemek ve özel konuşmaları ihlal etmek üzeresin. Bu, büyük yasal ve etik sorunları ortaya çıkarmaktadır. İşe girişmeden önce, ciddi olarak kendine bunu yapmak isteyip istemediğini sor. Riske değer mi?
  • Durum önemli. Örneğin İngiltere'de bir adam duvardan bir bardakla dinleyerek yaşlı komşusunu bir soygundan kurtardı.[11] Onun durumunda casusluk kesinlikle haklıydı.
  • Bununla birlikte, işler nadiren bu kadar nettir. Durum hakkında herhangi bir şüphen varsa muhtemelen harekete geçmemelisin. Devam etmeye karar verirsen eylemlerinin olası sonuçlarını bildiğinden emin ol.
 2. 2
  Gizli dinleme yasalarının farkında ol. Gizli dinleme, dâhil olan en az bir kişinin rızası olmadan özel bir görüşmenin herhangi bir bölümünü kulak misafiri etmek, kaydetmek, büyütmek veya iletmek anlamına gelir. Gizli dinlemeye karşı yasalar olduğunu unutma. Casusluk yaparak kanunları çiğniyorsun. Hatta casusluk için bir cihaza sahip olarak yasayı ihlâl ediyorsun.[12]
  • Ülkelerde "tek taraf rızası" ve "iki taraf rızası" yasası vardır. Tek taraf rızası, özel bir sohbete katılan kişilerden en az birinin rızası olmadıkça gizlice dinlemenin yasa dışı olduğu anlamına gelir. İki tarafın rızasında, her iki taraftan da iletişimlerini dinlemek, kaydetmek veya güçlendirmek için izin alman gerekir.[13]
 3. 3
  Tüm olumsuz sonuçları düşün. Gizlice dinlersen ve birisi öğrenirse ne olur? Sana ne olabilir? Bu iyi bir sorudur ve çoğu durumda ciddi olan tüm olası sonuçları dikkate almalısın.
  • Türkiye’da konuşmanın tarafı olmayan üçüncü kişilerin alenî olmayan konuşmaları dinlemesi veya kayda alması suçunun cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 4 bin güne kadar adli para cezasıdır.[14]
  • Tabii ki ceza tek kötü sonuç değil. Ayrıca birisinin mahremiyetini ihlâl ettiğin için sana bir hukuki dava açılır ve bu binlerce liraya mal olabilir. Yasal sonuçlardan kaçsan bile karşında çok kızgın bir insan olabilir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Bardak Yöntemi İçin:

 • Bir bardak
 • Bir duvar
 • Amplitude Pro uygulamasına sahip bir iPhone (isteğe bağlı)

Casus Stetoskop İçin:

 • Stetoskop
 • Stereo multimedya mikrofonlar
 • 3,5 mm (mini) Stereo Y adaptör kablosu
 • X-Acto bıçağı (veya benzeri)
 • Küçük bir matkap
 • Tutkal

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 29.829 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 29.829 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam