Daha dolgun, daha şehvetli dudaklar mı istiyorsun? Dudak boyutunu kalıcı olarak artırmanın bir yolu olmasa da dudak dolgunluğunu, şeklini ve hacmini iyileştirmek için hem kısa hem de uzun vadeli çeşitli yöntemler vardır. Farklı seçenekleri keşfetmek için bu makaleyi oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Dudak Dolgunlaştırma Ürünleri Kullanmak

 1. 1
  Dudak dolgunlaştırıcı bir ürüne yatırım yap.[1] Dudak dolgunlaştırıcı ürünler birçok biçimde gelir: Parlatıcılar, balmlar, çubuklar, jeller ve nemlendiriciler. Bunları dudaklarına uygulamak, çoğu zaman tahriş ederek dudaklarının geçici olarak daha dolgun görünmesini sağlayabilir.[2]
  • Dolgunlaştırma etkisi sadece birkaç saat sürecektir, ancak ürünü dudaklarına tekrar uygulayarak yenileyebilirsin.
  • Etkilerin kozmetik cerrahi ile elde edilenler kadar şiddetli olmayacağını unutma.[3]
 2. 2
  Hangi dudak dolgunlaştırıcı bileşenleri arayacağını bil. Tarçın, zencefil, nane, keklik üzümü ve kırmızı biber gibi maddeler dudaklarına kan akışını artırarak dudaklarının kızarmasına ve şişmesine, yani daha dolgun görünmesine neden olur.[4]
 3. 3
  Baz olarak dudak dolgunlaştırıcı kullan. Dudak dolgunlaştırıcı ürününü bir ruj veya parlatıcı ile birleştirmek istiyorsan maksimum etki için önce dolgunlaştırıcıyı dudaklarına uygula.
 4. 4
  Dudak dolgunlaştırıcılarını aşırı kullanma. Dermatologlar, dudaklarının kurumasına ve pullanmasına neden olabileceğinden, dudak dolgunlaştırıcı ürünlerin aşırı kullanılmamasını önermektedir.[5] Dudak dolgunlaştırıcılarını özel günler için saklamaya çalış.
 5. 5
  Dolgunlaştırıcı ilaçlara bak. Dudak dolgunlaştırıcı ürünlerinden daha fazlasını istiyorsan bir dolgunlaştırıcı ilaç denemeyi düşün. Üreticiler, dolgunlaştırıcı ilaçların dudaklarını daha fazla kollajen ve elastin üretmeye teşvik ederek dudaklarını daha uzun süre dolgun hâle getirdiğini iddia ediyor.
  • Dolgunlaştırıcı ilaçlar güzellik ürünleri satan mağazaların İnternet sitesinden ve doğrudan mağazadan satın alınabilir.[6] Bunlar geleneksel dolgulardan daha pahalı olabilir.
  • Dolgunlaştırıcı ilaçlardaki yaygın bileşenler arasında peptitler, deniz kollajeni ve insan büyüme faktörleri bulunur.[7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Makyajla Daha Büyük Dudak Yanılsaması Yaratmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Makyaj kullanarak dudaklarını daha büyük göstermek için bir dudak kalemi veya kalem ruja, dudak kalemi ile aynı renkte, ancak daha açık tonda bir ruj veya kalem ruja, dudak parlatıcısına, vurgulayıcı bir balm ya da toza ve bir dudak exfoliatora (bir diş fırçası işe yarar) ihtiyacın olacak.
  • Daha doğal bir görünüm için, iki ten rengi tonunda dudak kalemi ve ruj kullan; daha dramatik bir görünüm için canlı kırmızılar veya pembeler kullan.
  • Dramatik renkler dudaklarının hemen daha dolgun ve daha belirgin görünmesini sağlayacaktır.
  • Bazı makyaj üreticileri, aynı rengin tamamlayıcı tonlarında çift taraflı kalem ruj satar. Bunlar harika seçeneklerdir.
  • Özellikle doğal olarak daha büyük bir dudağı amaçlarken mat ruj ve kalem rujların daha kolayca işe yaradığını fark edebilirsin.
 2. 2
  Dudaklarına peeling yap. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak, yaklaşık 20 saniye boyunca, ölü deriyi dudaklarından çıkarmak için nazikçe masaj yap. Bu, dudaklarının biraz şişmesine neden olur; ayrıca kurumasına da neden olabilir.
  • Dudaklarına nemli bir bez veya şekerle de peeling yapabilirsin.[8]
  • Bazı dermatologlar, zamanla kurumasına ve çatlamasına neden olabileceğinden, kişinin dudaklarına peeling yapmasını önermemektedir.[9]
  • Arada bir dudaklarına peeling yapmak, dudakların pul pul ise ve ruj sürmen gerekiyorsa (örneğin, resmi bir yere gidiyorsan) iyidir; ancak bundan mümkün olduğu kadar kaçın!
 3. 3
  Dudaklarına nemlendirici bir dudak balmı sür. Herhangi bir balm işe yarar. Sadece bal mumundan veya çok ağır şeylerden kaçın, bunlar dudaklarını nemlendirmez, sadece mevcut nemi hapseder.
  • Dudaklarını balmla doyurduğundan ve bazı uygulamadan önce birkaç dakika beklettiğinden emin ol.
 4. 4
  Dudaklarının kenarlarını daha koyu renkli dudak kalemi ile çerçevele. Dudaklarının dış hatlarını dudak kalemiyle çerçevelemek, dudaklarını daha büyük göstermenin harika bir yoludur. Doğal görünmesini sağlamak için dudaklarının dış kenarlarını veya dış kenarlarının hemen dışını çerçevele.
 5. 5
  Dudaklarını doldur. Dudaklarının köşelerini doldurmak için daha koyu renkli kalemi ve üst ve alt dudaklarının orta kısmını doldurmak için daha açık ruj/kalem ruj tonunu kullan.
  • Bazı insanlar, eşit bir taban oluşturmak için tüm dudaklarını bir dudak kalemi ile doldurmanı önerir. En çok neyi sevdiğini görmek için dudaklarını kaplamanın farklı yollarını dene!
 6. 6
  Açık ve koyu renkleri harmanla. Dudaklarının etrafında çirkin bir kenarlık istemezsin. Daha doğal görünmesi için her şeyi harmanla. Bunu parmağınla, pamuklu çubukla veya dudak fırçasıyla yapabilirsin.
 7. 7
  Tüm dudaklarına bir dudak parlatıcısı uygula. Dudaklarına sürdüğün rengin aynı renk aralığında veya şeffaf bir parlatıcı kullanabilirsin.
 8. 8
  Üst ve alt dudaklarının ortasına az miktarda vurgulayıcı uygula. Parmağına az miktarda vurgulayıcı krem, balm veya pudra al, üst ve alt dudaklarının ortasına parmağınla hafifçe dokunarak bunu sür.
  • Pırıltılı bir göz farı aynı zamanda vurgulayıcı olarak da işe yarayacaktır.
  • Vurgulayıcıyı parmağınla hafifçe dokunarak dudaklarına sürdükten sonra, bunun iyice karışması için bu kısımların üzerini parmağınla hafifçe ovala.
 9. 9
  Dolgun dudaklarının tadını çıkar!
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Dudaklarına İyi Bakmak

 1. 1
  Yeterince su iç. Dudakların kuruduğunda ve çatladığında daha ince görünecektir. Sadece onlara daha iyi bakarak dudaklarının daha dolgun ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin; bunu yapmanın ilk adımı yeterince su içmektir.
  • Her gün ne kadar su içmen gerektiğini hesaplamanın popüler bir yöntemi, kilonu kilogram olarak alıp 0,033 ile çarpmaktır; sonuç, her gün kaç litre içmen gerektiğidir.[11]
 2. 2
  Sıcak bir iklimde yaşıyorsan veya egzersiz yapıyorsan, yani normalden daha fazla terliyorsan daha fazla su içmen gerekir.
  • 68 kiloluk bir kadının günde yaklaşık 2,2 litre su içmesi gerekir.
 3. 3
  Dudaklarını yalama. Dudaklarını yaladığında dilin dudaklarına asidik tükürük yayar Bu, dudaklarının doğal yağlarını yok edebilir ve tahriş olmasına neden olabilir.[12]
 4. 4
  Sigara içme. Sigara içmek dudaklarını tahriş edebilir ve rengini değiştirebilir; ayrıca ağzının etrafında kırışıklıklara neden olabilir. Sigara içiyorsan ve bırakmak istemiyorsan en azından dudakların için normal bir sigara kadar zehirli olmayacak bir e-sigaraya geçmeyi dene.
  • Her gün dudaklarına badem ve Hindistan cevizi yağıyla masaj yaparak sigarayla ilişkili renk değişikliğini azaltabilirsin.[13]
 5. 5
  Dudaklarına nemlendirici bir balm sür. Dudakların kuru veya çatlamışsa düzenli olarak dudak kremi kullan. Dudakların çatlamasa bile dudaklarını güneşin zararlı ışınlarından korumak için SPF (güneş koruma faktörü) içeren bir dudak nemlendirici kullanmayı düşün.
  • Dudakların hassassa senin için işe yarayan bir dudak kremi bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. Bazı insanlar Hindistan cevizi yağı ve bal gibi maddeler içeren doğal balmlar kullanırken diğerleri mentol içeren ilaçlı balmların en iyisi olduğunu düşünüyor.
  • Dudakların yeterince nemlendirilmediği sürece bal mumu dudak balmlarından kaçın. Bal mumu dudak balmları, aslında dudaklarına nem veremeyecek kadar ağırdır; onlar sadece mevcut nemi hapsedebilir.
 6. 6
  Dudaklarına güneş koruyucusu sür. Dudaklarına sadece bir şey süreceksen o güneş koruyucusu olmalıdır. Güneş ışınları dudaklarının çatlamasına ve kurumasına neden olarak dudaklarının olduğundan daha küçük görünmesine neden olabilir.
  • Dudak parlatıcısı gibi parlak ürünler aslında güneş ışınlarını büyütebilir ve dudaklarında hiçbir şey olmamasına göre dudaklarının daha fazla zarar görmesine neden olabilir.
  • Dermatologlar, güneş koruma faktörlü (SBF) olmayan dudak parlatıcısı kullanmanın dudaklarına zarar vermekten daha fazlasını yapabileceği konusunda uyarıyor; bunlar aslında cilt kanserine neden olabilir.[14]
 7. 7
  Dudaklarına peeling yapma. Dudaklarına peeling yapmak, kısa vadede pürüzsüz olmasına yardımcı olabilir ancak düzenli olarak yaparsan dudaklarına zarar verebilir. Dudaklarına peeling yapmak yerine onları nemlendirmeye çalış.
  • Normal cildinin aksine dudakların hassas bir mukozadan yapılmıştır. Bu zar sağlıklı olduğunda doğal olarak pürüzsüzdür.[15]
 8. 8
  Alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ürünlerden kaçın. İyi baktığın halde dudakların hâlâ sürekli çatlıyorsa dudaklarının üzerinde veya yakınında kullandığın bir şeye karşı alerjik bir reaksiyon yaşıyor olabilirsin:[16]
  • Narenciye ve tuzlu yiyecekler dudakları tahriş edebilir.
  • Bazı diş macunları dudakları tahriş edebilir. Diş macununun senin için sorun yarattığını düşünüyorsan sodyum lauryl sülfat veya alkol içermeyen bir macuna geçmeyi dene.[17]
  • Dudaklarına dolan ve tahrişe neden olabilecek ağır kokulu yüz ürünlerine dikkat et.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Dudak Egzersizi Yapmak

 1. 1
  Her gün dudaklarını çalıştır. Bir fark görmen 4 haftaya kadar zaman alabilir, bu nedenle sonuçları görmek için beklemeye hazırlıklı ol. Bir "öncesi" resmi çekmeyi yararlı bulabilirsin ve ilerlemeni izlemek motive olmana yardımcı olabilir.
  • Günde 1 ila 2 kez en az birkaç dakika dudak egzersizi yapmayı hedefle. Bu makaledeki alıştırmalar arasından seçim yapabilir veya daha fazla alıştırma için İnternet'te arama yapabilirsin.
  • Egzersizleri birisi yaparken onu takip etmek istiyorsan dudak dolgunlaştırma egzersizleriyle ilgili birçok eğitici video var.
  • Pek çok insan bir fark gördüklerine yemin ederken, dudak egzersizlerinin gerçekten işe yaradığını öne sürmek için yeterli bilimsel araştırma yok.
 2. 2
  Dudaklarının iyice nemlendiğinden emin ol. Kuru, çatlamış dudaklarla dudak egzersizleri yapmak, muhtemelen dudaklarının yırtılmasına ve/veya kanamasına neden olacaktır.
  • Dudakların çok çatlamışsa bol su iç ve iyi bir dudak nemlendiricisi uygula, ardından dudak egzersizlerine başlamadan önce dudakların daha iyi bir şekle gelene kadar birkaç gün bekle.
 3. 3
  Öpücük gönder. Elini yüzüne yakın tutarak, sanki birine öpücük gönderecekmiş gibi dudaklarını ona doğru bastır. Dudaklarını birkaç saniye eline doğru tut. 5-10 kez tekrarla.
 4. 4
  5 kez gülümse ve öp. Ağzın kapalı dik oturarak, olabildiğince büyük gülümse. Bunu 15 saniye yap, sonra dinlen. Ardından, dudaklarını büz ve abartılı öpücüklü yüz oluşturacak kadar uzağa it. Bunu 10 kez yap.
  • Gülümsedikten ve dudaklarını büzdükten sonra, en az 30 saniye bu büzülmüş pozisyonda bekle, ardından gevşe ve dudaklarını ağzının içine doğru çek, dişlerini nazikçe kenetle. Bu pozisyonu 10 saniye koru.
  • Tüm süreci 5 kez tekrarla.
 5. 5
  Dudakların içe katlanmış şekilde gülümse. Dudaklarını dişlerinin üzerinden içe doğru katla, ardından ağzının köşelerini kaldırarak gülümse. Bu pozisyonu en az 10 saniye koru. 10 kez tekrarla.
 6. 6
  10 dudak bastırma yap. Dudaklarını düz bir çizgi hâlinde bastır. Dudaklarını birbirine bastırmanı engellemeye çalışan bir şey olduğunu hayal ederek bu harekete karşı bir direnç oluştur. Dudaklarını bu dirence karşı 5 saniye bir arada tutmaya çalış. 10 kez tekrarla.
 7. 7
  Gargara ile çalkalıyormuş gibi yap. Ağzını kapat ve dudaklarını hafifçe büz. Her yanağını hava ile şişirirken dudaklarını yavaşça soldan sağa hareket ettir. Gargara yapıyormuşsun gibi görünmeli. Bu işlemi 10 kez tekrarla.
  • Dudaklarını 8 şeklinde her iki yönde hareket ettirmeye çalış.
 8. 8
  Abartılı bir ördek suratı yap. Dudaklarını birbirine bastır ve burnuna doğru kaldır. Bu pozisyonu 5 saniye koru. 10 kez tekrarla.
 9. 9
  Nefes ver. Derin nefes al, sonra yanaklarını şişir ve nefes vermeye hazırlanırken dudaklarını "O" şekline getir. Tüm havanı dışarı çıkarmak için 2 ila 3 kez üfleyerek yavaş yavaş nefes ver.
 10. 10
  Bir mumu üfler gibi yap. Bunu abartılı bir hareketle yap, dudaklarını olabildiğince uzat. Dudaklarını gevşet ve 5 kez tekrarla.
 11. 11
  Bir ara ver. Bu egzersizler nedeniyle ağzın, yüzün veya dudakların ağrıyorsa ara ver. Her kasta olduğu gibi, yüzündeki kaslar yorulabilir; zaten yorgunken kaslarını çok zorlarsan kendine bile zarar verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Kozmetik İşlemleri Düşünmek

 1. 1
  Yaptırmadan önce düşün. Daha büyük dudaklara sahip olmaya kararlıysan ve başka hiçbir şey sana istediğin sonucu vermiyorsa dudak büyütmeye bakmanın zamanı gelmiş olabilir.
  • Dudak büyütmeyi seçmeden önce, farklı yöntemleri oku, İnternet'ten incelemeleri ve kişisel deneyimleri oku ve birkaç farklı doktora danış.
  • Dudak büyütme nispeten kısa ve girişimsel olmayan bir prosedür olduğundan, kararı kolaylıkla vermek cazip gelebilir. Bununla birlikte, herhangi bir kozmetik prosedürde olduğu gibi, sağlığın ve görünümün üzerinde kalıcı etkileri olabileceğinden, iyi düşünülmesi gereken bir karardır.
 2. 2
  Dudak büyütmenin ne olduğunu bil. Dudak büyütme işlemi genellikle dudaklarına ve ağzının etrafına bir dermal dolgu maddesi enjekte edilmesini içerir.
  • Günümüzde en yaygın kullanılan dermal dolgular, vücudunda doğal olarak bulunan hyaluronik aside benzer maddeler içerir.[18]
  • Kolajen bir zamanlar en yaygın dermal dolgu maddesiydi ancak artık daha güvenli ve daha uzun ömürlü seçenekler olduğu için 1 numaralı seçenek değil.[19]
  • Yağ aşılama, yağın vücudun bir bölümünden vakumla alınması yoluyla dudaklara aktarılmasını içerir.[20] En girişimsel yöntem olduğu için diğer yöntemlere göre daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir.[21]
 3. 3
  Dudak büyütmenin ne içerdiğini bil.[22] Büyütme, doktorunun muayenehanesinde çok az kesinti ile veya hiç kesinti olmadan tamamlanabilen nispeten hızlı bir işlemdir:
  • Enjeksiyonlardan önce dudakların muhtemelen uyuşturulacaktır.
  • Daha sonra doktor enjeksiyon yapacağı alanları, ince iğnelerle enjeksiyondan önce işaretleyecektir.
  • Enjeksiyonlardan sonra rahatsızlık ve şişliği hafifletmek için buz uygulanabilir.
  • İşlemden hemen sonra herhangi bir ürünü dudaklarına sürmekten kaçınman gerekir. Dudaklarına neyin ve ne zaman sürmenin uygun olduğu konusunda doktoruna danış.
  • Hızlı dudak büyütme işlemlerinin istisnası, dudaklarına enjekte etmeden önce vücudunun bir bölümündeki yağı almak için biraz vakumla yağ alımını gerektiren yağ enjeksiyonudur.[23]
 4. 4
  Riskleri bil.[24] Hyaluronik asit dolgu maddeleri vücutta bulunanlara benzer maddelerden yapıldığı için alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşüktür ancak vücudun tepki vermesi yine de mümkündür.
  • Yaygın yan etkiler arasında enjeksiyon yerlerinde kanama, kızarıklık ve hassasiyet ile şişme ve morarma bulunur.
  • Daha ciddi yan etkiler arasında şiddetli ve uzun süreli şişlik ve bir haftadan uzun süren morarma, dudak asimetrisi, dudaklarda topaklar ve düzensizlikler, enfeksiyonlar, dudakların sertleşmesine neden olabilen ülserler ve yara izleri bulunur.
  • Dermal dolgunda bulunan özel bileşenler, kullanılan ürüne bağlı olacaktır. Bazıları alerjik reaksiyona neden olabilecek lidokain içerir.
 5. 5
  Olası alerjileri doktorunla tartış. Bir dolgu maddesine alerjin olabileceğini düşünüyorsan işlemden önce bunu doktorunla görüş.
  Reklam

İpuçları

 • Daha dolgun dudak yanılsaması yaratmak için açık ve koyu göz farı kullan. Vurgulayıcıyı veya hafif göz farını aşk yayına uygula. Bu, dudaklarının üst kısmı yani "m" yi oluşturan kısımdır. Ardından, dudağının hemen altına mat kahverengi bir göz farı uygula. Bu, daha açık rengi uyguladığın yerin tersi olmalıdır.
 • Açık renkli bir ruj sür. Koyu renkler sadece dudaklarının boyutunu küçültür ve biraz aşırıya kaçabilir. Açık pembeler, şeftaliler ve ten renkleri harika bir seçimlerdir!
 • Estetik ameliyat istemiyorsan dudak dolgunlaştırıcın yoksa veya vaktin yoksa cilt tonundan daha koyu bir göz farı kullan (gözlerini belirginleştirmek, yüzünü şekillendirmek için kullanacağın bir renk gibi) ve bunu dudaklarının hemen altına, alt dudağının bittiği ve cildinin başladığı bölgeye uygula. Bu, dudaklarınn altında bir gölge varmış gibi görünmesini sağlar, bu da dudaklarının dışarı çıktığı görüntüsünü yaratır ve anında daha büyük görünmelerini sağlar.
Reklam

Uyarılar

 • Uzun süreli yanma, rahatsızlık, kızarıklık veya şişme yaşarsan dudak dolgunlaştırma ürünlerini kullanmayı bırak.
 • Dudak büyütme şu yan etkilere neden olabilir: ağrı, morarma, kanama, kızarıklık, rahatsızlık, enfeksiyon, topaklar ve düzensizlikler.[25] Bu potansiyel yan etkilerin riskini almaya istekli olmadığın sürece dudak büyütmeye devam etme.
 • Dudak büyütme işlemi geçirdikten sonra aşırı şişlik yaşarsan veya ateşin yükselirse hemen bir doktora görün.[26]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Charina Redugerio
Ortak yazarlar :
Makyaj Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Charina Redugerio. Charina Redugerio, New York'ta yaşayan bir Makyaj Sanatçısıdır. Güzellik endüstrisinde 13 yılı aşkın deneyime sahip olan Charina, Sephora, NARS Cosmetics, L'Oreal, Parfums Christian Dior, Natasha Denona Makeup için çalışmıştır ve şu anda serbest bir makyaj sanatçısıdır. Çok sayıda moda haftası şovu, dergi çekimleri ve müşterileri için makyaj yaptı. Kendisi Dior'dan Ricky Wilson da dâhil olmak üzere birçok dünyaca ünlü makyaj sanatçısı ile çalışmış ve eğitim almıştır. Bu makale 4.051 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.051 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam