Dubai’ye gitmeyi mi düşünüyorsun? Dubai’de, uymanın iyi olabileceği bazı giyim kuralları var. Bu kurallara uymazsan polislerle uğraşmak zorunda kalabilirsin. Bu kurallar gösterişsiz olmayı gerektirir ve Dubai’nin kültürel normlarından türemiştir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Giyim Kurallarını Bilmek

 1. 1
  Giyim kurallarının ne zaman geçerli olduğunu bil. Dubai’deki giyim kuralları kendi evinde veya otel odanda geçerli değildir. Orada istediğini giyebilirsin. Ancak bu kurallar kamuya açık alanlarda geçerlidir.
  • Giyim kurallarının geçerli olduğu kamuya açık alanlara tiyatrolar, marketler, alışveriş merkezleri, süpermarketler ve otellerin ortak kullanım alanları örnek verilebilir.
  • Kamuya açık bir yolda arabanı sürerken de giyim kuralları geçerlidir. Resmi bir hükûmet binasına veya mahkemeye gittiğin zaman giymen sana için bir abaya verilebilir. Bu, giydiğin şeyin üzerini kapatan bir giysidir.
 2. 2
  Ana kurallara uy. Bunlara alışık olmayabilirsin; ama bunlar kültürel anlamda saygılı olduğunu gösterir ve sorun yaşamanı önler.
  • Genel kural, omuzlarından dizlerine kadar her yerini kapatman gerektiğidir. Dekolteden kaçın, dar veya içi görünen giysilere dikkat et. Kadınların kolsuz giysiler giymesi yasaktır.
  • Bu, erkekler için kamuya açık alanda göğüslerini sergilemenin yasak olduğu anlamına gelir. Şort giymekten, özellikle de kısa olanlardan kaçın. Ayrıca havuz veya sahil alanı dışında mayo giyme. Göğsünün kıllarını göstermek için gömleğinin düğmelerini açma. Erkeklerin dizlerini göstermesi de yasaktır.[1]
 3. 3
  Seçimini temel, yaygın giysilerden yana yap. Giyim kurallarına uyan belli giysiler vardır. Bunlardan bir sürü alman iyi olabilir.
  • Paşmina şallar, arabanda olduğun zaman da dâhil olmak üzere kapanmak için kullanılabilir.[2] Kaprı pantolonlar bacaklarını serin tutar ve yeteri kadar kapatır. Camiye girerken eşarp takmak iyi bir fikirdir. Tişörtler sorun olmaz. İnce askılı üstlükler giymek iyi bir fikir değildir.[3]
  • Kısa giysilerin altına, bacakları kapatmak için tayt giyilebilir. Hırka, omuzları örtmek için iyi bir seçimdir. Ancak altına yalnızca tayt giyme.
 4. 4
  Yasaklı eşyalardan kaçın. Dubai’de belli giysileri giyersen başın belaya girer; bu yüzden bunlardan tamamen uzak dur.
  • Kısa kot şortlar, çok kısa mini etekler, straplez üstlükler, kısa üstlükler ve transparan elbiseler giyim kurallarına aykırı olabilir.
  • İç çamaşırını kapat ve kamuya açık alanda gösterme. İç çamaşırın, kamuya açık alanda hiçbir şekilde gözükmemeli. Giysilerin içinden görünen tangalar, sütyenler ve külotlar giyim kurallarına aykırıdır.
  • Likralı elbiseler ve çok kısa playsuit’ler de başını belaya sokabilir. Aynı şey, içi görünen kumaşlı veya yırtmaçlı giysiler için de geçerlidir.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Giyim Kurallarına Farklı Yerlerde Uymak

 1. 1
  Camiye girerken doğru giyin. Bir camiye girmek istiyorsan giriş için geçerli çok sıkı kurallar vardır. Müslüman değilsen camiye girmene de izin verilmeyebilir.
  • Giysilerinin üzerini örtmek için sana, kadınlar için olanın adı abaya olan, erkekler için olana ise kandura denen giysilerden verilebilir. Ayakkabılarını çıkarman istenir.
  • Kadınların saçlarını ve vücutlarının tamamını örtmesi gerekir. Erkeklerin saçlarını örtmesi gerekmez ama erkekler de şort ve kolsuz gömlek giyemez.
 2. 2
  Restoranlarda ve barlarda doğru giysileri giy. Lüks restoranların çoğunda, özellikle de alkol satılan restoranlarda erkeklerin kapalı ayakkabılar ve uzun pantolonlar giymesi gerekir.
  • Kadınların dekolte vermemesi veya bacaklarının üst kısımlarını göstermemesi iyi olur; sandaletler ise sorun yaratmaz.
  • Giyim kuralları gece kulüplerinde veya barlarda genelde daha esnektir. Alışveriş merkezlerinde, müşterilerin omuzlarını ve dizlerini örtmeleri için tabelalar bulunur.[5]
 3. 3
  Antrenman yaparken doğru giysileri giy. Spor salonuna giderken veya koşarken ne giyeceğini bilmen gerekebilir.
  • Otelde veya kapalı spor salonlarında normal antrenman giysilerini giyebilirsin. Dışarıda koşarken uzun şortlar giy. Erkeksen de hafif bir üstlük giy.
  • Kadınlar, diz altında olduğu sürece koşu taytları giyebilirler.
 4. 4
  Doğru mayoyu giy. Havuz çevresinde veya sahildeyken bikini veya mayo giymek yasak değildir; ama bazı sınırlamalar bulunur.
  • Tanga bikini altı giyme. Havuzdan veya sahil bölgesinden ayrılırken, mesela bir mağazaya giderken mayonu değiştir. Islak mayoları giysilerin altına giymek, giysinin içini gösterdiği için giyim kurallarına aykırıdır.
  • Üstsüz güneşlenmek Dubai’de yasaktır; hatta yasa dışıdır. Tek parça bir mayo tercih etmek iyi bir fikirdir. Kamuya açık sahillerde tişört ve şort giymek daha iyi olur.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sorularla Başa Çıkmak

 1. 1
  Eleştirileri iyi idare et. Güvenlik görevlilerinden iş arkadaşlarına kadar farklı farklı insanlar, giysinin aykırı olduğunu söyleyebilirler. Bu insanlar bazen de tavsiye vererek yardımcı olmaya çalışıyorlardır.
  • Sakin kalıp özür dilemek en iyisidir. Mümkünse otele veya eve dönüp üstünü değiştireceğini söyleyebilirsin.
  • Öfkelenmenin ve üstünü değiştirmeye direnmenin kötü tarafı işin içine polisin girme ihtimali olmasıdır; bunu da istemezsin. Omuzlarına bir Paşmina şal atıp bu tür garip durumlardan kaçınabilirsin.
 2. 2
  Kamuya açık alanda sevgi gösterisi kurallarına da uy. Giysi kurallarına ek olarak, sevgi gösterilerini de özel zamanlara sakla. Bu tamamen Dubai’nin kültürel tevazu gereklilikleriyle alakalıdır.
  • Kamuya açık alanlarda el ele tutuşma, sarılma veya öpüşme.[7]
  • Dubai’deki Müslüman kadınların el sıkışmaktan veya göz temasından hoşlanmayabileceğini de bil.
  • İngiliz bir çift, kamuya açık alanda birbirlerini öptükleri için bir ay hapis yatmışlardı. Toplum kurallarını ihlâl edersen tutuklanabilirsin; özellikle de şikâyet eden kişi Müslümansa ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşıysa. Sınır dışı edilebilir veya bir ay hapis yatabilirsin.[8]
  Reklam

İpuçları

 • Provokatif veya potansiyel olarak saldırgan sloganlar bulunduran tişörtler giymekten kaçın.
 • Geleneksel giysileri giymek zorunlu değildir. İnsanlar genelde yerlilerin arasına karışmaları gerektiğini düşünerek gardıroplarını geleneksel Arap giysileriyle doldurup yanlarında başka bir şey götürmeme hatasına düşerler.
 • Giyim kuralları küçük çocuklar için gerekli değildir; ancak çocukların kamuya açık alanda çıplak olmamaları gerekir. Ergenlik çağındaki gençlerin, giyim kurallarına uymaları gerekir.
 • Erkekler Dubai’de kadın giysileri giyerlerse tutuklanabilirler.
 • Coğrafi farklılıkların farkına var. Abu Dhabi şehri ve Dubai dışında ülkenin diğer yerleri, kuralları hakkında muhtemelen daha tutucu olurlar.
 • Camiye girmene izin verilmesini bekleme; çünkü bu pek olası değildir (Müslüman değilsen).
 • Safari’ye çıkarsan çölün gece soğuk olabileceğini bil. Yanında bir hırka veya şal götür.
 • Kadınların ve genç kızların, giysilerini bellerinin içine sokmaları yasaktır; çünkü bu, vücut hatlarını çok belli eder.
Reklam

Uyarılar

 • Dubai’de yollarda aşırı dikkatli ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 26.452 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 26.452 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam