Duş almak, milyonlarca kişinin günlük rutininin parçası olarak yaptığı bir aktivitedir. Temizlenmenin hızlı, etkili ve tazeleyici bir yoludur. Spor ya da egzersiz yaptıysan o gün duş almalısın. Nasıl duş alınacağını öğrenmek ister misin? Okumaya devam et! Alternatif olarak, birini çok da belli etmeden duş almaya teşvik etmek istiyorsan ona bu makaleyi yolla!

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Duş Almaya Hazırlanmak

 1. 1
  Soyun. Kirli giysilerini çamaşır sepetine at. Temiz giysilerini ya da pijamanı, duştan gelen suyla ıslanmayacakları güvenli bir yere koy.[1]
  • Gözlüğünü ve kontakt lenslerini çıkar.
  • Saatini, kolyeni ve/veya diğer aksesuarlarını çıkar.
 2. 2
  Su sıcaklığını doğru ayarla. Suyu aç ve ılıyana kadar suyun akmasına izin ver. Suyun duştan dışarıya değil, aşağıya doğru püskürdüğünden emin olmak için duş başlığının pozisyonunu kontrol et. Ama, suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat et. Bileğin sıcaklığı parmaklarından daha doğru ölçer, o yüzden sıcaklığın uygun olup olmadığını anlamak için bileğini kullan.[2]
  • Arada bir soğuk ya da serin duşlar alabilirsin, özellikle de hava sıcak ve nemliyken ya da yoğun bir antrenman yaptıysan.
 3. 3
  Suyun sıcaklığı uygun olunca dikkatli bir şekilde duşa gir. Duşa çok hızlı girersen kayıp düşme riski oluşur, o yüzden yavaşça girmek önemlidir.

  Su Tasarrufu İçin İpucu: Duşa, su hâlâ çok soğuk olsa bile sıcaklığı mükemmel hâle getirmeden önce gir. Duş alırken suyun sıcaklığını ayarlamaya devam edebilirsin. Sadece duşa girmeden önce suyun dondurucu soğuklukta ya da kavurucu sıcaklıkta olmamasına dikkat et!

  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Kendini Temizlemek

 1. 1
  Bütün vücudunu ıslat. Suyun tüm vücudunu kaplamasını sağlamak için, duşun altında birkaç kez yavaşça dön. Saçını yıkıyorsan başının ve saçının tamamının ıslandığından emin ol. Gevşek kirleri ve tozları yıkamak, temizlenmenin ilk adımıdır ve özellikle ılık suyla ıslanmak, kaslarının gevşemesine yardım eder.[3]
 2. 2
  Saçına az miktarda şampuan sürüp köpürt. Köpüğü usulca kafa derine doğru yedirerek tüm saç tellerinin sonuna kadar sabunlandığından emin ol. Çok fazla şampuan kullanmana gerek yok; kullanırsan şampuanın çabuk biter ve saçının sağlıklı düzeydeki doğal yağlarını yok eder. Avucuna bozuk para büyüklüğünde şampuan dökmen, yeterli olacaktır. Her zaman az miktarla başlamayı ve gerekirse biraz daha eklemeyi unutma.[4]

  İpucu: Saçını her gün değil de iki günde bir yıka. Çok fazla yıkamak, saçına zarar verebilir.[5]

 3. 3
  Şampuanı saçından iyice durula. Saçının şampuan kalıntılarıyla birlikte kuruması iyi olmaz.[6]
  • Saçında hâlâ şampuan var mı diye kontrol etmek için saçını ıslat, sonra da sık ve akan suyun rengine bak. Suda hâlâ biraz şampuan görüyorsan durulamaya devam et ve bunu tekrarla!
 4. 4
  Saçına saç kremi sür. Temizlemeye ek olarak saçına tercih ettiğin bir saç kremini sürmek saçının görüntüsünü, verdiği hissi ve sağlığını iyileştirebilir. Saç kremi köpürmez, o yüzden saçının tamamında kaygan bir katman hissedene kadar saç derinden uçlara doğru sür. Saç kreminin talimatlarını kontrol et. Çoğu, durulamadan önce kremi saçta birkaç dakika bekletmeyi tavsiye eder. Diğerlerininse duştan çıktıktan sonra sürülmesi gerekir.[7]
  • Bazı insanlar, ayrıca krem sürme işlemi gerektirmediği için şampuanla saç kreminin bir arada olduğu ürünleri kullanmayı tercih eder.
 5. 5
  Yüzünü yıka. Yüzünü ıslat ve parmaklarına veya bir el bezine az miktarda yüz temizleyicisini ya da cilt soyucu ürünü dök. Temizleyiciyi yanakların, burnun, çenen ve alnın olmak üzere yüzünün etrafına en az 30 saniye sür; boynunda ve sırtının üst kısmında akne sorunu yaşıyorsan buraları da dahil et. Temizleyiciyi gözlerine kaçırmamaya dikkat et. Özellikle akne karşıtı bir temizleyici kullanıyorsan gözeneklerine girmesi için bunu yüzünde en az 30 saniye beklet. Sonra, el bezini ve yüzünü iyice durula.
  • Özel bir yüz temizleyicisi yerine standart bir sabun kullanabilirsin. Bu, yüzünü yıkamamaktan iyidir ama yüzün için doğru olmayan türde bir sabunu çok fazla kullanmak, cildini kurutup tahriş edebilir.
 6. 6
  Vücudunu yıka. Kalıp sabunu ya da duş jelini el bezine, life (duş lifine), vücut süngerine ya da sadece ellerine sürt ya da dök. Şimdi, tüm vücudunu temizle. Boynundan ve omuzlarından başla ve aşağıya doğru in. Koltuk altlarını ve sırtını yıkadığından emin ol. Özel bölgelerini ve poponu en son yıka. Kulaklarının arkasını, enseni ve her bir ayak parmağının arasını yıkamayı unutma.[8]
 7. 7
  Sabunu durula. Kalan sabunu ve gevşeyen kirleri yıkamak için suyun altında dön ve ellerinle vücudunu ovala. Ellerini saçının arasından geçir ve bütün sabunun durulandığından emin ol. Atladığın yerler varsa o kısımları şimdi yıka.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Tıraş olmak ve Dişlerini Fırçalamak

 1. 1
  İstersen bacaklarını ve koltuk altlarını tıraş et. Birçok insan bacaklarında ve koltuk altlarında çıkan tüyleri tıraş eder ve duşun, arada sırada yapılan bu iş için ideal zaman olduğunu düşünür.
  • Bazı ülkelerde bacakları ve koltuk altlarını tıraş etmek kızlar ve kadınlar arasında yaygındır ama bunu yapmadan da temiz olabilirsin. Nihayetinde bu kişisel bir karar, o yüzden ne yapacağından emin değilsen güvendiğin bir kadınla konuş ve ait olduğun kültürün geleneklerini de düşün. Daha temiz bir tıraş için bacakları bir deri soyucu bir ürünle ovalamak, ölü deriyi gidermeye yardımcı olur.
  • Tıraş köpüğünü ya da kremini bacaklarında ıslatıp köpürt.
  • Bir tıraş bıçağı kullanarak yukarıya, tüylerin çıkış yönünün tersine doğru tıraş ol. Bileklerinden başlayıp yukarıya doğru ilerle. Tıraş bitince ayaklarının üstünü unutma.
  • Bir yerini kesmemek için özellikle dizlerini ve bacaklarının arkasını yavaşça tıraş et çünkü bir çıkıntıya denk gelip kendini kesebilirsin.
  • Koltuk altlarını tıraş etmek için, tıraş köpüğünü ya da kremini koltuk altlarında köpürt ve (yavaşça) yukarıya ve aşağıya doğru tıraş et; koltuk altları her iki yönde de çıkar.
 2. 2
  Tıraş ol. Bazı erkekler, tıraşlarını da duşta olmayı tercih ederler. Bunun için, suda ve buharda buğulanmayacak şekilde yapılan bir duş aynasına ihtiyacın olacak. Duş aynan varsa duşta tıraş olmak hem rahat hem de sıcak suda biraz daha kalmak için iyi bir gerekçe olabilir.
 3. 3
  Bikini bölgeni ya da erkeksen özel bölgelerini tıraş et. Bazı erkekler ve kadınlar duşu, genital bölgelerinin etrafındaki ve bikini bölgelerindeki istenmeyen tüyleri kısaltmak ya da tıraş etmek için de kullanırlar. Ama, dikkatli ol ve duşta ayakta durabileceğin kadar yer ve ne yaptığını rahatça görebileceğin kadar ışık olduğundan emin ol.
 4. 4
  Dişlerini fırçala. Kulağa ne kadar garip gelse de duşta dişlerini fırçalamak aslında çok faydalı olabilir. Dilini fırçalayabilirsin ve diş macununu saçına ya da giysilerine bulaştırmaktan korkmana gerek kalmaz.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Bitirmek

 1. 1
  Kendini son bir kez durula. Bu, vücudunda hiç sabun kalmaması için önemlidir. Bir sonraki adıma geçmeden önce saçında hiç krem kalmadığından emin ol.
 2. 2
  Suyu kapat. Değerli suyu boşa harcamamak için sıkıca kapattığından emin ol. Duş teknesinden çıkmaya hazırlan ve buraya beraberinde getirdiğin eşyaları topla.
 3. 3
  Duştan çık. Adımını dışarıya dikkatli bir şekilde at çünkü banyoda yere basıp kaymak tehlikeli olabilir.
 4. 4
  Bir havluyla kurulan. Kilimin ya da paspasın üzerinde durarak yakındaki havlunu al. Nazikçe başını, yüzünü, gövdeni, karın ve pelvik bölgeni, bacaklarını, özel bölgelerini ve ayaklarını havluyla kurula. Bunu dikkatli bir şekilde yaparsan zeminin geri kalanına değil, sadece banyo paspasına ya da kilime su gelir. Yüzünü kurularken havluyla ovmak yerine yavaşça dokun.
 5. 5
  Diğer temizlik ürünlerini sür. Şimdi deodorantını, losyonunu, tıraş losyonunu, ıslakken sürülmesi gereken saç şekillendirici ürünleri ya da giysilerin vücudunu örterken süremeyeceğin ama sürmen gereken şeyleri sürmek için iyi bir zaman.
 6. 6
  Temiz giysilerini giy ve bunu her gün tekrarla. İşe temiz iç çamaşırlarınla başla, sonra da geriye kalan giysilerini giy. Artık duşunu aldın ve yatmaya ya da yeni başlayan günü karşılamaya hazırsın.
  Reklam

İpuçları

 • Duşun yanında bir banyo paspası bulundur. Bir paspas ya da en azından bir havlu, duştan çıktığında kayıp bir yerini incitmemeni sağlar.
 • Duştan önce saçını fırçala. İnsanların saçı her gün biraz dökülür ve duşa girmeden önce saçını taramak, duştaki gideri tıkamadan, dökülen saçların çoğunu alacaktır.
 • Duştan çıktıktan sonra saçını fırçalama çünkü saçlar ıslakken kırılmaya yatkındır.
 • Duştayken tıraş olduysan cildini ovmak yerine hafifçe dokunarak kurula. Bu, cilt tahrişini ve hasarını azaltacaktır.
 • Saçını yıkamak ya da ıslatmak istemiyorsan bir duş bonesi tak.
 • Telefonunla ya da radyoyla müzik dinleyebilirsin. Ama bunların sudan uzakta güvenli bir mesafede olduğundan ve sudan ya da zarar görebileceği başka şeylerden korunduğundan emin ol.
 • Ayak tabanındaki deri ılık bir duş sırasında yumuşar; ölü deri soyma işlemiyle kolayca giderilebilir.
 • Başının alt tarafındaki saç köklerini yıkamak için, saçını aşağı sarkıt.
 • Saçını durularken gözüne şampuan kaçırmaktan endişe ediyorsan duşta bir el bezi bulundur ve saçını durularken gözlerini kapat. Durulaman bitince el bezini al ve yüzüne sabun ya da şampuan gelmediğinden emin olmak için gözlerini nazikçe sil. Gözlerini dikkatli bir şekilde aç.
 • Hem şampuan hem saç kremi içeren ürünleri kullanma. Şampuan saçında 10 saniye kalabilir ama saç kreminin sürüldükten birkaç dakika sonra yıkanması gerekir.
Reklam

Uyarılar

 • Duşta hiçbir elektrikli alet kullanma! Buna saç kurutma makineleri, cep telefonları ve radyolar dahildir: Elektrik kablosu olan ya da pille çalışan hiçbir şey küvette ya da duşta asla kullanılmamalıdır.
 • Gözlerine şampuan/sabun kaçırmamaya dikkat et. Bu, gözlerinin yanmasına neden olabilir.
 • Kapıyı kilitlemek mahremiyet sağlar ama duşta düşersen ya da bir yerine bir şey olursa kilitli bir kapının, acil yardımın sana ulaşmasını geciktireceğini düşün. Güvendiğin insanlarla birlikte yaşıyorsan kapıyı kilitleme. Kapıyı kilitleme ihtiyacı duyuyorsan anahtarı dışarıda kolay ulaşılabilecek bir yere koyabilirsin.
 • Evcil hayvanlar duştan çıkana kadar suyu açma. Kediler bazen duş teknesinde oturmayı sever, o yüzden suyu açmadan önce duş teknesine bak.
 • Altında vantuzları olan kauçuk ya da kalın bir plastik duş matı al. Plastiğin tutunma etkisi duşta kayıp yaralanmanı engellemeye yardımcı olacaktır ve vantuzlar matın hareket etmesini engeller. Ama, nemli ortam yüzünden paspasın altında küf oluşabilir, o yüzden matı temiz ve kuru tutmaya dikkat et.
 • Kadınsan özel bölgelerini yıkarken dikkatli ol. Vücudunun içine biraz sabun girmesi sorun olmaz ama bu biraz fazla olursa dokulara zarar verecektir.[9]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Şampuan
 • Saç kremi
 • Sabun
 • Yüz sabunu
 • El bezi
 • Vücut süngeri, fırçası ya da lif (isteğe bağlı)
 • Havlu
 • Banyo matı
 • Temiz giysiler
 • Bornoz (isteğe bağlı)
 • Tarak ya da fırça (isteğe bağlı)
 • Vücut losyonu (isteğe bağlı)
 • Jilet (isteğe bağlı)
 • Deodorant
 • Diş fırçası (isteğe bağlı)
 • Vücut nemlendiricisi (isteğe bağlı)


Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 369 kişi çalıştı. Bu makale 13.362 defa görüntülenmiştir.
Diğer dillerde
Bu sayfaya 13.362 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam