Dosya ZIP'ten Nasıl Çıkarılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana bir ZIP klasörünün içeriğini nasıl dışarı çıkaracağını (veya "unzip" edeceğini) öğretir. Bir ZIP klasöründen dosya çıkarmak sıkıştırılmış dosyayı açar ve böylece dosyaları açıp düzgünce çalıştırabilirsin. ZIP klasörlerini Windows ve Mac bilgisayarlardaki dâhili yazılımla kolayca unzip edebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Windows’ta

 1. 1
  Bilgisayarının ZIP klasörleri için varsayılan yazılımı kullanmaya ayarlandığından emin ol. WinZip, Winrar veya 7-Zip gibi üçüncü taraf bir yazılım dosyaları bu yöntemdeki adımlara göre ZIP’ten çıkaramazsın. Aşağıdakileri yaparak bilgisayarının varsayılan yazılımı kullandığından emin olabilirsin:
 2. 2
  ZIP klasörünü bul. ZIP klasörünün bulunduğu klasöre git.
  • ZIP klasörü Masaüstündeyse bu adımı atla.
 3. 3
  ZIP klasörüne iki kez tıkla. ZIP klasörü Dosya Gezgini’nde açılır.
 4. 4
  Extract’e (Çıkar) tıkla. Bu, pencerenin en üstündeki bir sekmedir. Tıklayınca pencerenin en üstüne yakın bir yerdeki Extract (Çıkar) araç çubuğu açılır.
 5. 5
  Extract all’a (Tümünü çıkar) tıkla. Bu, Extract (Çıkar) araç çubuğundadır. Yeni bir pencere açılır.
 6. 6
  Gerekirse farklı bir çıkarma konumu seç. ZIP’ten çıkarılmış klasörü ZIP klasörünün bulunduğu mevcut klasör dışındaki başka bir konuma yerleştirmek istersen aşağıdakileri yap:
  • Pencerenin sağ tarafındaki Browse...’a (Gözat…) tıkla.
  • ZIP’ten çıkarılmış klasörü tutmak istediğin klasörün adına tıkla.
  • Select Folder’a (Klasör Seç) tıkla.
 7. 7
  Extract’e (Çıkar) tıkla. Bu, pencerenin en altındadır. ZIP klasörünün içeriği, seçtiğin konumdaki ZIP’ten çıkarılmış bir klasöre çıkarılmaya başlar.
  • "Show extracted files when complete" (Tamamlandığında çıkarılmış dosyaları göster) kutusu işaretli değilse tamamlanınca çıkarılmış klasörün açılacağından emin olmak için, Extract’e (Çıkar) tıklamadan önce bunu işaretlediğinden emin ol.
 8. 8
  ZP’ten çıkarılmış klasörün açılmasını bekle. Çıkarma işlemi tamamlandığında ZIP’ten çıkarılmış olan klasör, ZIP klasörünün çıkarılmış içeriğini sergilemek için açılır.
  • Çıkarma tamamlandığı hâlde ZIP’ten çıkarılmış klasör açılmazsa ZIP’ten çıkarılmış klasörün bulunduğu konuma git ve açmak için ZIP’ten çıkarılmış klasöre iki kez tıkla.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Mac’te

 1. 1
  ZIP klasörünü bul. Çıkarmak istediğin ZIP klasörünün bulunduğu konuma git.
 2. 2
  Gerekirse ZIP klasörünü farklı bir konuma kopyala. Mac’te bir ZIP klasörünü çıkarmak klasörün ZIP’ten çıkarılmış sürümünün ZIP klasörünün tutulduğu klasörde oluşturulmasına neden olduğu için ZIP klasörünü farklı bir klasöre taşımak isteyebilirsin:
  • Seçmek için ZIP klasörüne bir kez tıkla.
  • Ekranın sol üst tarafındaki Edit’e (Düzenle) tıkla.
  • Açılır menüdeki Copy’ye (Kopyala) tıkla.
  • ZIP klasörünü depolamak istediğin klasöre git.
  • Tekrar Edit’e tıkla, ardından Paste’e (Yapıştır) tıkla.
 3. 3
  ZIP klasörüne iki kez tıkla. ZIP klasörü hemen çıkarılmaya başlar.
 4. 4
  ZIP’ten çıkarılmış dosyanın açılmasını bekle. ZIP klasörünün çıkarılması bittikten sonra klasörün çıkarılmış sürümü, çıkarılmış içeriği görüntülemek için açılır.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Linux’ta

 1. 1
  Terminal’ı (Uçbirim) aç. Çoğu Linux sürümünde üstünde beyaz bir ">_" bulunan siyah bir kutuya benzeyen Terminal uygulama simgesine tıkla.
  • Terminal penceresini açmak için Alt+Ctrl+T tuşlarına da basabilirsin.
 2. 2
  ZIP klasörünün dizinine geç. cd yaz, bir boşluk bırak, ZIP klasörünün tutulduğu klasörün yolunu yaz ve Enter’a bas.
  • Mesela ZIP klasörü "Downloads" (İndirilenler) dizinindeyse Terminal’a cd Downloads yazarsın.
  • ZIP klasörü "Downloads" (İndirilenler) klasörünün içinde "ZIP" adında bir klasördeyse cd /home/isim/Downloads/ZIP yazman gerekir ("isim" senin kullanıcı adındır).
 3. 3
  "unzip" komutunu gir. unzip dosya.zip yaz; burada "dosya", klasörün adıdır. Ardından Enter’a bas.
  • Dosyanın adında boşluklar varsa "dosya.zip"in her iki tarafına tırnak işareti koyarsın (unzip "bu bir zip klasörü.zip" gibi).
 4. 4
  ZIP’ten çıkarılmış klasörün dosyalarını incele. Bunun için, ZIP klasörünü çıkardığın klasöre git. Burada daha önce ZIP klasöründeki dosyaların ve klasörlerin bir listesini görüyor olman gerekir.
  • Windows ve Mac işletim sistemlerinin aksine Linux’un "unzip" komutu, ZIP’ten çıkarılmış dosyalar için yeni, çıkarılmış bir klasör oluşturmaz.
  Reklam

İpuçları

 • ZIP’ten çıkarma işlemini yapması için üçüncü taraf uygulamalar indirerek iPhone ve Android’de de dosyaları ZIP’ten çıkarabilirsin.
 • Belli fotoğraf biçimleri ve videolar bir ZIP klasöründe sıkıştırılmış haldeyken açılabilir ama dosyaların kalitesi bozulabilir.

Reklam

Uyarılar

 • Bir yürütülebilir dosyayı (Windows’ta bir EXE dosyası veya Mac’te bir DMG dosyası gibi) dosya bir ZIP klasöründeyken çalıştırmayı denemek hatalara sebep olabilir. Yürütülebilir dosyaları çalıştırmayı denemeden önce her zaman ZIP’ten çıkar.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ortak Yazar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.
Bu sayfaya 507 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam