Kendi seçtiğin renkli ipliklerden dokuyacağın dostluk bileklikleri, dostlukların klasik bir simgesidir. Bunları çok sevdiğin arkadaşlarına verebilir ya da kendi takı koleksiyonunu renklendirmek için kullanabilirsin. Eğer dostluk bilekliği yapma becerilerin çok iyiyse bileklikleri satıp para bile kazanabilirsin! Basit teknikleri öğrenerek başla, sonra basit örgüler, tılsımlar ve boncuklarla işi ilerletebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bileklik Yapmaya Başlamak

 1. 1
  Farklı renklerde birkaç tel nakış ipliği seç. Sanatçı sensin. Sayısı üçten fazla olduğu sürece istediğin kadar iplik kullanmakta serbestsin. Güzel bir desen oluşturacağını düşündüğün renk kombinasyonlarını seç. Yaratıcılığını göster! Eğer tek renkli iplik kullanırsan desen yapamazsın.[1]
  • İnce bir bileklik yapmak için dört ila altı tel iplik yeterliyken 6-10 telle yaparsan ortaya daha kalın bir bileklik çıkar. Ne kadar çok iplik kullanırsan bileklik o kadar geniş olur.
 2. 2
  İlk ipliğini ölç ve kes. İlk ipliğini, parmağının ucuyla omzun arasındaki mesafeden biraz daha uzun olacak biçimde ölç ve kes. Böylece bilekliğin bileğini saracağı ve desen oluşturacağı kadar uzun bir iplik elde etmiş olacaksın. İpliğin gerekenden uzun olması, kısa olmasından iyidir. O yüzden şüphede kalırsan ipliği daha uzun kesmeyi tercih et.
 3. 3
  İlk ipliği kullanarak diğer iplikleri de ölç. Bilekliğin güzel ve eşit uzunlukta olmalı. Diğer iplikleri de ilk kestiğinle yan yana koyup aynı uzunlukta olacak biçimde kes.
 4. 4
  İplikleri düğümleyip sağlam bir yüzeye tuttur.[2] Bilekliği pantolonuna, yastığına ya da zarar vermeyeceğin herhangi bir başka yüzeye tutturabilirsin. Eğer sağlam bir yüzey bulamadıysan ayak parmakların ne güne duruyor? Bilekliğin bir ucunu ayak parmağına bağla.
  • İplikleri bir yüzeye bantlayabilir ya da bir çekmecenin rafına sıkıştırabilirsin. Ancak raptiyelemek bantlamaktan daha iyidir çünkü bilekliğin uygun konumdan kurtulup gitmesini önler.
 5. 5
  İplikleri ayırıp yay. Düğümlemeye girişmeden önce iplikleri yay ki renkler desenler için istediğin sırada olsun. Bilekliğin düğümlü ucunun çok kalın olmaması için, iplikleri birbirinin üstüne çokça denk getirmemeye çalış.
 6. 6
  İlk ipliği ikincisinin üstünden geçirip düğümle. Bunu doğru şekilde yapman için "basit ilmek" düğümü kullanman gerekiyor.[3]
  • Öncelikle ilk ipliği ikinci ipliğin üstünden geçir. İlk ipliğin bir kısmı bir ilmek oluşturacak biçimde diğer tarafta kalsın.
  • İlk ipliği ikincisinin arkasına getir, sonra ilmeğin içinden çek.
  • İlk ipliği çekerken ikincisini sımsıkı tut. Bunu yapınca bir düğüm ikinci ipliğin üstüne çıkacaktır. Evet, ilk düğümünü attın bile. O kadar da fena değilmiş, değil mi?
 7. 7
  Aynı iplikleri kullanarak aynı düğümü tekrarla. İlk ve ikinci iplikle ikinci düğümü attıktan sonra, üçüncü iplikte iki adet düğüm yapmak için ilk ipliğe ihtiyaç duyacaksın. Sonra dördüncüsü, beşincisi diye gidecek. Her bir iplikte iki düğüm olana kadar devam et.[4]
  • İpliği, bir direnişle karşılaşana kadar çekmelisin. Ama gerekenden fazla da çekmemelisin! Bazı düğümler diğerlerinden daha sıkıysa bilekliğin düzgün ve hoş değil de eğri büğrü ve gelişigüzel görünür.[5]
  • İlk ipliği sıradaki ipliklerin her birine düğümlemeye devam et. Soldan sağa ilerle, ta ki tüm iplikler düğümlenene ve ilk iplik en sağ pozisyona gelene kadar.[6]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Düğüm Desenini Sürdürmek

 1. 1
  Aynı işleme en soldaki iplikle yeniden başla. Tebrikler, ilk düğüm dizisini tamamladın! Hadi, şimdi devam. En soldaki iplik yeni başlangıç ipliğin olacak. İşin bittiğinde tüm iplikler sağda olacak ve her seferinde yeni bir renkle başlayacaksın. En soldaki iplikte çift düğüm tekniğini yinele ve iplik en sağa geçene kadar soldan sağa ilerle.[7]
 2. 2
  Bileklik, bileğine takacağın uzunluğa gelene kadar devam et. Madem ki harika bir bileklik yaptın, bileğine de güzelce oturmalı! Bilekliği bileğine dola. Senin (ya da bilekliği takacak kişinin) bileğinin yanına iki parmağını sığdırabileceği kadar boşluk kalmalı.
 3. 3
  Bilekliğin ikinci ucunu da düğümle. Düğümün bilekliği takman için gereken kısmı kısaltmadığından emin ol.
 4. 4
  İpliklerin fazlasını kes. Eğer hâlâ bolca iplik arttıysa makasla kesebilirsin.
 5. 5
  Bilekliğin uçlarını bağla. Artık bilekliğin iki ucunu da düğümlediğine göre, bilekliğin ipliklerini birbirine bağlayıp bileğine takmaya hazırsın! Eğer bilekliğin çok sıkı olmasını istiyorsan bileğine taktıktan sonra bir arkadaşından sıkı bir düğüm atmasını iste.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Basit Bir Örgü ve Boncuk Eklemek

 1. 1
  Basit bir örgü ekle. Biraz daha havalı bir şey istiyorsan basit bir örgüyü dene. Örgü, bilekliğin iki ucunda da olacak, o yüzden örgüye ana tasarımı düğümlemeden önce başlamalısın. Yan yana gelen iplikleri ikili ya da üçlü gruplar hâline getir ki elinde örgü için kullanabileceğin üç ana iplik olsun (sol, orta, sağ).
 2. 2
  Sağdaki ipliği ortadaki ipliğin üstünden çapraz geçir. Şu anda hangi iplik sağdaysa onu alıp ortadaki ipliğin üstünden çapraz geçir. Şimdi bu iplik orta ipliğe dönüşecek. Şimdi şu anda soldaki iplik hangisiyse onu al ve ortadaki ipliğin üstünden çapraz geçir ki bu iplik orta iplik olsun.[8]
  • Şimdi sadece tekrarla! Aynı deseni (sağdaki ortadakinin üstüne, soldaki ortadakinin üstüne) istediğin uzunlukta örgü elde edene kadar tekrarla. Örgü kısmı 2,5 cm ya da daha kısa olmalı.
 3. 3
  Ana örgüye başlamadan önce bir düğüm at. İstediğin miktarda basit örgü yaptıktan sonra (2,5 cm ya da daha kısa) çizgili deseni örmeye başlamadan önce bir düğüm at.
 4. 4
  Bilekliğin diğer ucunu da ör. Çizgili deseni yeterince uzun yaptıktan sonra bilekliği kısa bir basit örgüyle bitir.
 5. 5
  Bilekliğin ucuna tılsım ya da boncuk ekle. Eğer bilekliğin ekstra bir şeylere ihtiyacı olduğunu düşünüyorsan ördüğün sırada ipliklere neşeli tılsımlar ya da boncuklar geçir. Düğüm atarak bunları sağlamlaştır. [9]
  • Hepsi bu kadar! Bilekliği yakın bir dostuna ver, satmaya çalış ya da ayrılamayacağın kadar güzel olduysa kendin tak.
  Reklam

İpuçları

 • Bileklik yaparken ipliğin daha rahat hareket etmesi ve gerçekten sımsıkı asıldığında kopmaması için telleri önce balmumuyla kapla. Bunun için, iplikleri önce eski bir muma sürebilirsin.
 • Renklerini dikkatlice seç. Arkadaşının en çok sevdiği renkleri kullanmalısın ya da her rengin bir şeyi simgelemesine izin verebilirsin (mesela kırmızı = aşk, sarı = eğlence).
 • Birbirlerine uyup uymadıklarını görmek için tüm farklı iplikleri birbirinin üstüne koy.
 • Düğümleri çok gevşek ya da çok sıkı bırakma. Düğümü aşırı sıkı yaparsan iplik kopabilir ya da desen anlaşılmayabilir. Gevşek bir düğüm kolayca çözülür.
 • Nerede kaldığını unutmamak için bilekliğin tamamını bir oturuşta yapmaya çalış. Renklerin sırasını unutmaktan çekiniyorsan bir kâğıda yaz.
 • Düğümleri çift düğüm olarak atıyorsan bunu her düğüm için yapman gerektiğini unutma. Her telde, aynı iplik sırasına çift düğüm atmak bilekliğin düz durmasına yardım edecektir.
 • Bilekliğin bükülmeye başlarsa düzgün tutmak için bir kâğıt ataşı kullanabilir ya da ütüyle düzleştirebilirsin. Çalışırken ataşı hareket ettir. İstersen bir pano da kullanabilirsin.
 • Düğümleri ters atarsan desenin açısı da ters olur. Bunu, ok biçimli ya da zikzak desenli bir bileklik yapmak için kullanabilirsin.
 • Çok sayıda bileklik yaparsan satıp para da kazanabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Nakış ipliği çok incedir. İpliği yanlış yerinden düğümlememeye özen göster. Düğümü yanlış attıysan da bu dünyanın sonu değil. Daima bir cımbız ya da çengelli iğne kullanarak düğümleri açabilirsin. Ama bu hem zahmetlidir hem de arada bir ipliğin kopmasına ya da çözülmesine neden olabilir. Nakış ipliğine atılmış düğümleri çözmek çok zordur.
 • Bilekliği bileğine çok sıkı bağlama ki kan dolaşımını engellemesin!
 • İplikleri karıştırmamaya ve parmaklarını düğümlerin içine sıkıştırmamaya çalış.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Nakış ipliği
 • Makas
 • Çengelli iğne (ya da iğneler), pano ya da bant
 • Tılsımlar ve boncuklar (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 19.398 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 19.398 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam