Pizza çarkı. Plaj topu. Dönen ölüm çarkı. Ona ne isim vermeyi tercih edersen et Mac'inin ekranında beliren ve gitmeyi reddeden gökkuşağı renkli top, bilgisayarının donduğunu gösteren kötü bir alâmettir. Apple, donmuş Mac'leri çözmek için çeşitli yollar sunar.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Donan Mac’ini Düzeltmek

 1. 1
  Donmuş bir programı çıkmaya zorla. Bir program donmuşsa ancak bilgisayarın hâlâ yanıt veriyorsa, programı zorla kapatabilir ve bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsin. Donmuş bir programı zorla bırakmanın birkaç yolu vardır:
  • Odağı donmuş uygulamadan uzaklaştırmak için masaüstüne veya başka bir açık pencereye tıkla. Apple menüsüne tıkla ve "Çıkmaya Zorla"yı seç. Donmuş programı vurgula ve kapatmak için "Çıkmaya Zorla"ya tıkla.
  • Çıkmaya Zorla menüsünü açmak için Command+ Option+Esc tuşlarına bas.
  • Option tuşunu basılı tut ve Dock’ta uygulamanın simgesine Ctrl tuşuna basarak tıkla. Menüden "Çıkmaya Zorla"yı seç.
 2. 2
  Donmuş Mac bilgisayarını yeniden başlat. Sistemin yanıt vermiyorsa veya Çıkmaya Zorla menülerini açamıyorsan bilgisayarı yeniden başlamaya zorlayabilirsin.[1] Fareyi hareket ettiremiyor olsan bile bunu yapmanın birkaç yolu vardır.[2]
  • Bilgisayarı yeniden başlamaya zorlamak için Command+Ctrl+ Eject tuşlarına bas. Eject tuşu, klavyenin sağ üst köşesinde bulunabilir. Yeni MacBook’larda Eject tuşu olmayabilir.
  • Klavye komutu çalışmazsa veya bir Eject tuşun yoksa bilgisayarı kapanmaya zorlamak için Güç düğmesini yaklaşık beş saniye basılı tut.[3] Güç düğmesi, MacBook klavyelerin sağ üst köşesinde veya iMac'lerin ve diğer masaüstü bilgisayarların arka tarafında bulunur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Donmanın Nedeni Çözmek

 1. 1
  Sorunun bir programda mı yoksa sisteminde mi olduğunu belirle. Donma yalnızca belirli bir programı çalıştırırken meydana geliyorsa soruna neden olan şey büyük olasılıkla programdır. Donma rastgele veya bilgisayarda günlük görevleri gerçekleştirirken meydana gelirse muhtemelen işletim sistemiyle ilgili bir sorun vardır. Yazıcı veya USB sürücü gibi bir çevre birimini kullanmaya çalışırken bilgisayar donuyorsa soruna o aygıt neden oluyor olabilir. Kaynak hakkında genel bir fikir edinmek, sorun giderme çabalarına yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Boş alanını kontrol et. Önyükleme sürücünde boş alan kalmıyorsa sistem kararsızlığına neden olabilir. Önyükleme sürücün (işletim sistemi dosyalarını içeren sürücü) genellikle en az 10 GB boş alana sahip olmalıdır. Bilgisayarındaki boş alan bundan azsa hatalarla karşılaşmaya başlayabilirsin.[4]
  • Kullanılabilir alanını kontrol etmenin en hızlı yolu, Apple menüsüne tıklayıp "Bu Mac Hakkında"yı seçmektir. Kullanılmış ve kullanılabilir alanını görüntülemek için "Depolama" sekmesine tıkla. 10 GB'den az boş alanın varsa artık ihtiyacın olmayan bazı dosyaları veya programları sil.
 3. 3
  Uygulamalarını ve işletim sistemini güncelle. Karşılaştığın donma, programın daha yeni bir sürümünde veya OS X işletim sisteminde düzeltilmiş, bilinen bir hata olabilir. Yazılımını güncellemek, yaşadığın sorunu çözebilir.
  • Apple menüsüne tıkla ve "Yazılım Güncelleme"yi seç. Mevcut tüm güncellemeleri indir ve yükle. Bu araç, işletim sistemin ve Mac App Store üzerinden yüklenen tüm uygulamalar için güncellemeleri bulup yükler.
  • App Store dışı uygulamaları ayrı ayrı güncelle. Programları uygulama mağazasının dışından yüklediysen her programın Güncelleme aracını çalıştırman veya İnternet sitesinden en son sürümü yüklemen gerekir.
 4. 4
  Tüm çevre birimlerinin bağlantısını kes. Bazen bir aygıtla ilgili bir sorun, bilgisayarının donmasına neden olabilir. Yazıcılar, tarayıcılar ve haricî sabit sürücüler veya flash sürücüler dâhil olmak üzere tüm çevre birimlerini çıkar.
  • Cihazları teker teker tekrar tak ve donma olup olmadığını görmek için her birini test et. Bu, hangi aygıtın sorunlara neden olduğunu belirlemene yardımcı olabilir.
  • Belirli bir aygıtın bilgisayarının donmasına neden olduğunu tespit ettiysen başkalarının aygıtla aynı sorunu yaşayıp yaşamadığını ve üreticinin herhangi bir düzeltme yayınlayıp yayınlamadığını İnternet’te kontrol et.
 5. 5
  Güvenli Mod’da başlatma yap. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri donma sorununu çözmene yardımcı olmadıysa Güvenli Mod işe yarayabilir. Bu, yalnızca OS X'in çalıştırması gereken temel dosyaları yükler ve çeşitli sorun giderme komut dosyalarını otomatik olarak gerçekleştirecektir.[5]
  • Güvenli Mod’da başlatmak için, Mac'ini yeniden başlat ve başlangıç sesini duyduğun anda Shift tuşnu basılı tut. Bu Güvenli Mod’u yükler. Mac'in Güvenli Mod sırasında otomatik olarak yeniden başlatılırsa büyük olasılıkla önyükleme sürücüsündeki bir sorunu gidermeye çalışıyordur.
  • Bilgisayar Güvenli Mod’da donmuyorsa Güvenli Mod sırasında sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarını normal şekilde yeniden başlat.
 6. 6
  Önyükleme diskini Kurtarma Modu’nda onar. Önyükleme diskinde bir sorun varsa Kurtarma Modu’nda Disk İzlencesi'ni kullanarak diski onarabilirsin.[6]
  • Bilgisayarını yeniden başlat ve başlatma sırasında Command+R tuşlarını basılı tut.
  • Çıkan menüden "Kurtarma HD"yi seç.
  • Disk İzlencesi"ni seç.
  • Hataları kontrol etmek istediğin sürücüyü seç, ardından "Onar" veya "İlk Yardım" sekmesine tıkla.
  • Sorunları taramaya başlamak için "Diski Onar"a tıkla. Sorunlar bulunursa Disk İzlencesi bunları otomatik olarak düzeltmeye çalışır. Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chiara Corsaro
Ortak yazarlar :
General Manager of macVolks, Inc.
Bu makaledeki ortak yazarlar Chiara Corsaro. Chiara Corsaro San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan Apple Yetkili Hizmet Sağlayıcısı macVolks A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Apple Sertifikalı Mac ve iOS Teknisyeni’dir. macVolks A.Ş. 1990 yılında kurulmuştur, Better Businesss Bureau (BBB)’dan A+ derecesiyle akredite edilmiştir ve Apple Cosultants Network’ün (Apple Danışma Ağı) bir parçasıdır. Bu makale 1.319 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.319 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam