Donmuş Bir Cep Telefonu Nasıl Düzeltilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:iPhone’daAndroid’teReferans

Bu wikiHow makalesi sana donmuş olan iPhone’unu veya Android’ini nasıl düzelteceğini öğretir. Telefonunun donmasına neden olabilecek birçok şey olsa da problem basit bir yeniden başlatma veya güncellemeyle çözülebilir.

1
iPhone’da

 1. 1
  Telefonunu şarja tak. Telefonunun bataryası bitmiş olabilir ve telefonun bu yüzden açılmayabilir. Aşağıdaki adımlardan herhangi birini uygulamadan önce telefonunu şarja tak ve dolması için birkaç dakika bırak.
  • Telefonunu şarja takınca içinde kırmızı bir şerit olan bir batarya simgesi görürsen telefonunun bataryası bitmiş demektir.
  • Kullandığın şarj cihazının düzgün çalıştığından emin ol. Telefonu şarja taktıktan sonra bir saat içerisinde batarya simgesi belirmezse farklı bir şarj cihazı/priz dene.
 2. 2
  iPhone’unu elle yeniden başlat. Ekranın en üstünde kapatmak için kaydır yazan sürgü belirene kadar telefonunun üzerindeki Güç düğmesine basılı tut, ardından telefonu kapatmak için sürgüyü sağa doğru kaydır. Güç düğmesine basıp iPhone’unu tekrar açmadan önce birkaç dakika bekle.
  • Bu işe yaramazsa sonraki adıma geç.
 3. 3
  Telefonunu yeniden başlamaya zorla. iPhone’un Güç düğmesine veya ekrana dokunmana yanıt vermiyorsa iPhone’unu yeniden başlamaya zorlayabilirsin. Bunu yapmak için:[1]
  • iPhone 8 ve 8 Plus – Ses Yükseltme düğmesine hızlıca basıp bırak, aynısını Ses Kısma düğmesinde de yap, ardından Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
  • iPhone 7 ve 7 Plus – Ses Kısma düğmesini ve Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
  • Diğer tüm iPhone’lar – Ana Ekran düğmesini ve Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
 4. 4
  Güncelleme var mı kontrol et. iPhone’un işletim sisteminin en güncel sürüme güncellendikten sonra donmaya başladıysa donma sorununu gideren bir güncelleme yayımlanmış olabilir. Güncellemeleri denetlemek için:
 5. 5
  Son yüklediğin uygulamaları sil. iPhone’un son zamanlarda bir veya bir dizi uygulama yükledikten sonra donmaya başladıysa bahsi geçen uygulamayı/uygulamaları silmek problemi çözebilir.
  • Uygulama ayarlarını içeren bir listeyi Ayarlar’ı açıp aşağı kaydırdıktan sonra Gizlilik’e dokunup ardından yine aşağı kaydırıp Analiz’e, sonra da Analiz Verileri’ne dokunduktan sonra görebilirsin ve herhangi bir uygulamanın adının listede birden fazla kez bulunup bulunmadığına bakabilirsin.
  • iPhone’unun ekran içeriğine hâlâ erişemiyorsan bu adımı atla.
 6. 6
  iPhone’unu geri yüklemek için iTunes’u kullan. iPhone’unun donma problemini hâlâ çözemediysen iTunes’tan bir yedekleme yüklemenin zamanı gelmiştir. Bunu telefonunu bilgisayara bağlayıp iTunes’u açtıktan sonra iPhone’un sayfasını açıp iPhone’u Geri Yükle’ye tıklayarak ve ekrandaki yönergeleri takip ederek yapabilirsin.
  • Bir yedeklemen yoksa yedekleme yapmak yerine telefonunu fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalırsın.

2
Android’te

 1. 1
  Telefonunu şarja tak. Telefonunun bataryası bitmiş olabilir ve telefonun bu yüzden açılmayabilir; bu yüzden telefonunu şarja tak ve devam etmeden önce dolması için birkaç dakikalığına bırak.
  • Telefonun birkaç dakika sonra şarj oluyor gibi görünmüyorsa farklı bir şarj cihazı ve/veya priz dene.
  • Telefonunun yanında gelen şarj cihazıyla muhtemelen en iyi sonucu alırsın.
 2. 2
  Telefonunu normal bir şekilde kapatmayı dene. Telefonunun üzerindeki Güç düğmesini Güç menüsü belirene kadar basılı tut, ardından telefonu kapatmak için Kapat’a dokun. Telefonunu yeniden açmak için Güç düğmesine basmadan önce birkaç dakika bekle.
  • Bu işe yaramazsa sonraki adıma geç.
 3. 3
  Telefonunu yeniden başlamaya zorla. Telefonun Güç düğmesine veya ekrana dokunmana yanıt vermiyorsa cihazı yeniden başlamaya zorlayabilirsin.
  • Çoğu Android cihaz, Güç ve Ses Yükseltme düğmeleri yaklaşık 10 saniye basılı tutularak yeniden başlamaya zorlanabilir.
  • Güç + Ses Yükseltme düğmeleri işe yaramazsa Güç + Ses Kısma düğmelerini dene.
 4. 4
  Telefonu yeniden başlamaya zorlayamıyorsan bataryayı çıkar. Cihazını herhangi bir sebepten ötürü yeniden başlamaya zorlayamıyorsan Android’inin arka kapağını çıkar, bataryayı da çekip çıkar ve yaklaşık 10 saniye bekledikten sonra bataryayı yerine oturt ve kapağı kapat.
  • Bu adım yalnızca bataryası çıkarılabilen Android’lerde işe yarar.
 5. 5
  Android’inin donmasına neden olan uygulamaları sil. Telefonun belli bir uygulamayı açtığında – veya son zamanlarda bir veya bir dizi uygulama yüklediysen – donuyorsa bunun telefonunun donmasında payı muhtemelen vardır. Bunun devam etmesini önlemenin en kolay yolu uygulamayı/uygulamaları kaldırmaktır.
 6. 6
  Telefonun açılmıyorsa onu fabrika ayarlarına döndür. Telefonun donduktan sonra açılmıyorsa telefonunu fabrika ayarlarına döndürerek problemlerini çözebilirsin. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenin telefonundaki tüm verileri sileceğini unutma; bu yüzden bunu yapmadan önce bir yedeğinin olduğundan emin ol.
  • Telefonunu kapat.
  • Kurtarma ekranı belirene kadar Kurtarma modu düğmelerine basılı tut. Bu düğmeler telefondan telefona değişir:
   • Çoğu Android’de – Güç ve Ses Kısma
   • Samsung – Güç, Ses Yükseltme ve Ana Ekran
  • Ses Kısma düğmesini kullanarak Kurtarma’nın üzerine gel, ardından onu Güç düğmesine basarak seç.
  • Verileri sil / fabrika ayarlarına döndür’ü seç ve Güç düğmesine bas. Onaylamak için Evet’i seç. Formatlama işlemi tamamlandığında telefonun yeniden başlar ve telefonunu yeniymiş gibi yeniden ayarlayabilirsin.

İpuçları

 • Telefonunun donmasını giderebildiysen bundan sonra hemen bir yedek almak iyi bir fikirdir. Telefonda yaşanan donmalar genelde daha büyük bir problemin belirtisidir; yani yedekleme yapmazsan belli bir noktada telefonundaki tüm verileri kaybedebilirsin.
 • Telefonlar suya veya benzer bir sıvıya maruz kaldığında genelde donar ve kararsız çalışır. Telefonun son zamanlarda suya düştüyse (veya farklı bir şekilde maruz kaldıysa) telefonunu açmak yerine onu bir teknik servise götür.

Uyarılar

 • Telefonların donma sebeplerinden biri de bahsi geçen telefonunun işletim sistemini, uygulamaları veya diğer verileri artık kaldıramamasıdır. Bu genelde en az dört yıllık veya daha eski telefonlarda olur.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Fix a Frozen Mobile Phone, Español: arreglar un celular congelado, Italiano: Riparare un Telefono Cellulare Bloccato, Português: Consertar um Celular Travado, Русский: починить зависший мобильный телефон, Deutsch: Ein eingefrorenes Handy reparieren, 中文: 解决手机死机问题, Nederlands: Een vastgelopen mobiele telefoon repareren, Français: réparer un téléphone bloqué, ไทย: แก้ปัญหามือถือค้าง, العربية: حل مشكلة عدم استجابة الهاتف المحمول, Tiếng Việt: Sửa chữa điện thoại bị đứng máy, 日本語: スマートフォンがフリーズしたときの対処

Bu sayfaya 461 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?