Bu wikiHow makalesi sana donmuş olan iPhone’unu veya Android’ini nasıl düzelteceğini öğretir. Telefonunun donmasına neden olabilecek birçok şey olsa da problem basit bir yeniden başlatma veya güncellemeyle çözülebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
iPhone’da

 1. 1
  Telefonunu şarja tak. Telefonunun bataryası bitmiş olabilir ve telefonun bu yüzden açılmayabilir. Aşağıdaki adımlardan herhangi birini uygulamadan önce telefonunu şarja tak ve dolması için birkaç dakika bırak.
  • Telefonunu şarja takınca içinde kırmızı bir şerit olan bir batarya simgesi görürsen telefonunun bataryası bitmiş demektir.
  • Kullandığın şarj cihazının düzgün çalıştığından emin ol. Telefonu şarja taktıktan sonra bir saat içerisinde batarya simgesi belirmezse farklı bir şarj cihazı/priz dene.
 2. 2
  iPhone’unu elle yeniden başlat. Ekranın en üstünde kapatmak için kaydır yazan sürgü belirene kadar telefonunun üzerindeki Güç düğmesine basılı tut, ardından telefonu kapatmak için sürgüyü sağa doğru kaydır. Güç düğmesine basıp iPhone’unu tekrar açmadan önce birkaç dakika bekle.
  • Bu işe yaramazsa sonraki adıma geç.
 3. 3
  Telefonunu yeniden başlamaya zorla. iPhone’un Güç düğmesine veya ekrana dokunmana yanıt vermiyorsa iPhone’unu yeniden başlamaya zorlayabilirsin. Bunu yapmak için:[1]
  • iPhone 8 ve 8 Plus – Ses Yükseltme düğmesine hızlıca basıp bırak, aynısını Ses Kısma düğmesinde de yap, ardından Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
  • iPhone 7 ve 7 Plus – Ses Kısma düğmesini ve Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
  • Diğer tüm iPhone’lar – Ana Ekran düğmesini ve Güç düğmesini ekranda Apple simgesi görünene kadar basılı tut.
 4. 4
  Güncelleme var mı kontrol et. iPhone’un işletim sisteminin en güncel sürüme güncellendikten sonra donmaya başladıysa donma sorununu gideren bir güncelleme yayımlanmış olabilir. Güncellemeleri denetlemek için:
 5. 5
  Son yüklediğin uygulamaları sil. iPhone’un son zamanlarda bir veya bir dizi uygulama yükledikten sonra donmaya başladıysa bahsi geçen uygulamayı/uygulamaları silmek problemi çözebilir.
 6. 6
  iPhone’unu geri yüklemek için iTunes’u kullan. iPhone’unun donma problemini hâlâ çözemediysen iTunes’tan bir yedekleme yüklemenin zamanı gelmiştir. Bunu telefonunu bilgisayara bağlayıp iTunes’u açtıktan sonra iPhone’un sayfasını açıp iPhone’u Geri Yükle’ye tıklayarak ve ekrandaki yönergeleri takip ederek yapabilirsin.
  • Bir yedeklemen yoksa yedekleme yapmak yerine telefonunu fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalırsın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Android’te

 1. 1
  Telefonunu şarja tak. Telefonunun bataryası bitmiş olabilir ve telefonun bu yüzden açılmayabilir; bu yüzden telefonunu şarja tak ve devam etmeden önce dolması için birkaç dakikalığına bırak.
  • Telefonun birkaç dakika sonra şarj oluyor gibi görünmüyorsa farklı bir şarj cihazı ve/veya priz dene.
  • Telefonunun yanında gelen şarj cihazıyla muhtemelen en iyi sonucu alırsın.
 2. 2
  Telefonunu normal bir şekilde kapatmayı dene. Telefonunun üzerindeki Güç düğmesini Güç menüsü belirene kadar basılı tut, ardından telefonu kapatmak için Kapat’a dokun. Telefonunu yeniden açmak için Güç düğmesine basmadan önce birkaç dakika bekle.
  • Bu işe yaramazsa sonraki adıma geç.
 3. 3
  Telefonunu yeniden başlamaya zorla. Telefonun Güç düğmesine veya ekrana dokunmana yanıt vermiyorsa cihazı yeniden başlamaya zorlayabilirsin.
  • Çoğu Android cihaz, Güç ve Ses Yükseltme düğmeleri yaklaşık 10 saniye basılı tutularak yeniden başlamaya zorlanabilir.
  • Güç + Ses Yükseltme düğmeleri işe yaramazsa Güç + Ses Kısma düğmelerini dene.
 4. 4
  Telefonu yeniden başlamaya zorlayamıyorsan bataryayı çıkar. Cihazını herhangi bir sebepten ötürü yeniden başlamaya zorlayamıyorsan Android’inin arka kapağını çıkar, bataryayı da çekip çıkar ve yaklaşık 10 saniye bekledikten sonra bataryayı yerine oturt ve kapağı kapat.
  • Bu adım yalnızca bataryası çıkarılabilen Android’lerde işe yarar.
 5. 5
  Android’inin donmasına neden olan uygulamaları sil. Telefonun belli bir uygulamayı açtığında – veya son zamanlarda bir veya bir dizi uygulama yüklediysen – donuyorsa bunun telefonunun donmasında payı muhtemelen vardır. Bunun devam etmesini önlemenin en kolay yolu uygulamayı/uygulamaları kaldırmaktır.
 6. 6
  Telefonun açılmıyorsa onu fabrika ayarlarına döndür. Telefonun donduktan sonra açılmıyorsa telefonunu fabrika ayarlarına döndürerek problemlerini çözebilirsin. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenin telefonundaki tüm verileri sileceğini unutma; bu yüzden bunu yapmadan önce bir yedeğinin olduğundan emin ol.
  • Telefonunu kapat.
  • Kurtarma ekranı belirene kadar Kurtarma modu düğmelerine basılı tut. Bu düğmeler telefondan telefona değişir:
   • Çoğu Android’de – Güç ve Ses Kısma
   • Samsung – Güç, Ses Yükseltme ve Ana Ekran
  • Ses Kısma düğmesini kullanarak Kurtarma’nın üzerine gel, ardından onu Güç düğmesine basarak seç.
  • Verileri sil / fabrika ayarlarına döndür’ü seç ve Güç düğmesine bas. Onaylamak için Evet’i seç. Formatlama işlemi tamamlandığında telefonun yeniden başlar ve telefonunu yeniymiş gibi yeniden ayarlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Telefonunun donmasını giderebildiysen bundan sonra hemen bir yedek almak iyi bir fikirdir. Telefonda yaşanan donmalar genelde daha büyük bir problemin belirtisidir; yani yedekleme yapmazsan belli bir noktada telefonundaki tüm verileri kaybedebilirsin.
 • Telefonlar suya veya benzer bir sıvıya maruz kaldığında genelde donar ve kararsız çalışır. Telefonun son zamanlarda suya düştüyse (veya farklı bir şekilde maruz kaldıysa) telefonunu açmak yerine onu bir teknik servise götür.
Reklam

Uyarılar

 • Telefonların donma sebeplerinden biri de bahsi geçen telefonunun işletim sistemini, uygulamaları veya diğer verileri artık kaldıramamasıdır. Bu genelde en az dört yıllık veya daha eski telefonlarda olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 41.214 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 41.214 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam