Dondurulmuş balığı düzgün biçimde çözmek tadının ve dokusunun iyi kalmasını sağlarken bakteri bulaşmasını önler. Balığı güvenli biçimde çözmek için en kolay yöntem, kullanmadan bir gün önce buzdolabına koymaktır. Eğer balığı hemen kullanman gerekiyorsa içi soğuk su dolu bir tencerede de buzunu çözebilirsin. Zamanın gerçekten çok ama çok kısıtlıysa balığı çözmeden pişirmeyi de deneyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Balığı Buzdolabında Çözmek

 1. 1
  Donmuş balığı kapalı bir pakette satın al. Çözeceğin balığın, buzu çözülmeden ve yenmeden önce iyi durumda olduğundan emin ol. Donmuş balığın ambalajı yırtılmamış ya da ezilmemiş olmalıdır. Donmuş deniz mahsulleri satın alırken iyice inceleyerek güvenle yenebileceğinden emin ol.[1]
  • Kısmen çözülmüş değil tümüyle dondurulmuş deniz mahsullerini satın al. Bunlar dondurucuda, "donma çizgisinin" altında saklanmalıdır.[2]
  • İçinde ya da üstünde buz kristalleri olan balıkları satın alma. Bu, balığın çok uzun süre saklandığını ve artık yemenin güvenli olmayabileceğini gösterir.
 2. 2
  Buzunun yavaşça çözülmesi için balığı gece buzdolabında bırak. Balığı pişireceğin günden bir önceki gece buzdolabına koy ki yavaşça çözülsün. Bu, balığın tümüyle çözülmesine izin verirken sürekli aynı sıcaklıkta kalmasını da sağlar.
  • Balığın dokusunu ve lezzetini korumanın en iyi yolu, buzdolabında çözülmesine izin vermektir.
  • Balığı buzdolabında çözmek birkaç saat sürer. Eğer zamanın yoksa farklı bir yöntem dene. Balığı sakın mutfak tezgâhının üstünde bekleterek çözmeye kalkma; balığın içinin buzu çözülmeden dış kısmı bozulmaya başlayacaktır.[3]
  • Vakum ambalajlı balığı çözmek için bu yöntemi kullanacaksan mutlaka balığı buzdolabına koymadan önce ambalajını aç ya da tümüyle çıkar. Aksi takdirde toksin üreten bakteriler gelişebilr.[4]
 3. 3
  Çözülmüş balığın sağlam olduğundan emin ol. Buzu çözülmüş balık, taze balıkla aynı kokuya ve dokuya sahip olmalıdır. Aynı parlak ve taze renkte olmasa bile üstünde renk bozulması ya da benekler bulunmamalıdır. Balığı kokla; eğer aşırı bir balık ya da bozulma kokusu alıyorsan kullanamazsın. Çözülmüş balığın hafif bir balık kokusu olabilir ama bu, rahatsız edici düzeyde olmamalıdır.
 4. 4
  Balığı, elindeki tarife uygun biçimde pişir. Çözülmüş balık, tüm yemek tariflerinde taze balığın yerine kullanılabilir. Balığı doğru sıcaklıkta pişir. Balık genellikle yarı saydamlığını yitirdiği, dokusu diri ama kolayca dağılır olduğu zaman pişmiş demektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Balığın Buzunu Çabucak Çözmek

 1. 1
  Balığı bir poşete koyup ağzını kapat. Balığı bir poşete koyup düğümleyerek hava geçirmeyecek hâle getir. Suyun balığa temas etmesi iyi olmaz. Suyun soğukluğu, balığı poşetin dışından çözebilir.[5]
 2. 2
  Balığı soğuk su dolu bir tencereye koy. Eğer balık suyun üstüne çıkarsa tamamen suyun altında kalması için üstüne bir tabak ya da başka bir ağırlık koy. Balık, soğuk suda hemen çözülecektir. Bir saat kadar bekleterek, pişirmeden önce tümüyle çözüldüğünden emin ol.[6]
  • Alternatif olarak balığı akan soğuk suyun altında da çözebilirsin. Suyun çok hızlı akması gerekmiyor; sabit bir şekilde aksın, yeter. Bu, balığı soğuk su dolu tencerede çözmekten daha hızlıdır. Ancak suyu sadece daha ince olan balık filetoları kullan çünkü yarım saat ya da daha uzun süre akıtarak suyu boşa harcaman iyi olmaz.
  • Balığın etine parmağını bastırarak tümüyle çözülüp çözülmediğini kontrol et. Eğer ortası hâlâ buzlu gibiyse çözülmeye devam etsin.
  • Balığı sakın sıcak suda çözme. Bu, balığın eşit olarak çözülmemesine yol açar ve çok hızlı biçimde çözdüğünden dokusunu ve lezzetini değiştirir. Sıcak suda çözmek, balığın iç kısmının buzları daha çözülmeden dış kısımlarının bakteri oluşumuna müsait olmasına yol açar.
 3. 3
  Balığı mikrodalga fırında çözmeyi düşün. Mikrodalga fırının “defrost” ayarını buzlu suya alternatif olarak kullanabilirsin. Balığı mikrodalgaya dayanıklı bir kaba koy ve birkaç dakika buz çözme ayarında çalıştır. Balığı sık sık kontrol et ve balık hâlâ buzlu ama esnek hâle gelince çözme döngüsünü durdur.
  • Bu yöntemi ancak balığı çözdükten hemen sonra pişirmeyi planlıyorsan kullan.
  • Balığın mikrodalgada pişmemesine dikkat et; balığı hâlâ soğukken çıkart ki dokusu ve lezzeti bozulmaya başlamasın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Donmuş Balığı Pişirmek

 1. 1
  Balığı dondurucudan çıkarınca suyla durula. Bu, balığın üstünde donduğu zaman biriken buz kristallerinin ve diğer şeylerin gitmesini sağlar. Balığı akan soğuk suyun altında güzelce durula. Devam etmeden önce bir kâğıt havluyla kurula.
 2. 2
  Balığı anında pişir. Eğer balığın buzunu çözecek zamanın yoksa ya da bunu istemiyorsan zahmete girmek yerine balığı buzluyken de pişirebilirsin.[7] Bazı belli pişirme yöntemleri, donmuş balığı arada bir buz çözme adımı olmadan da enfes bir yemeğe dönüştürmene izin verir. Şu yöntemleri dene:
  • Buğulama. Balığı 2,5 ila 5 cm yükseklikte et suyunun içine koy ve yavaş yavaş buharda pişir. Bu, ister taze ister çiğ balık kullan, balığın ipeksi olmasını sağlayan sağlıklı ve lezzetli bir pişirme yöntemidir.
  • Fırında pişirmek. Balığa fırçayla zeytinyağı sür ve bir tepsiye koy. Balık yarı saydamlığını yitirip kolayca dağılır hâle gelene kadar pişir.
  • Alüminyum folyoyla örtüp ızgarada pişirmek. Balığı ızgara yapmak istiyorsan üstüne fırçayla sıvı yağ sür, baharat serp, sonra alüminyum folyoyla kapla ve kenarlarını iyice sık. Folyoyu sıcak ızgaraya koy. Balık, paketin içinde buğulanacak ve pişme işlemi tamamlandığında çok lezzetli olacaktır.
  • Çorbaya ya da yemeğe eklemek. Eğer donmuş karides, istiridye ya da midyen varsa herhangi bir işlem yapmadan, kaynamakta olan yemeğe ya da çorbaya ekleyebilirsin. Deniz mahsulleri sıvının içinde pişmeye başlayacak ve kısa süre içinde yenmeye hazır duruma gelecektir.
 3. 3
  Hangi tariflerin çözülmüş balık gerektirdiğini öğren. Bazı tarifler balığın doğru kıvama gelmesi ve eşit olarak pişmesi için çözülmüş olmasını gerektirir. Örneğin donmuş balığı ızgarada pişirirsen muhtemelen dışı aşırı pişecek, içi buz gibi kalacaktır. Donmuş balığı yağda kızartmak da çiğ kalmasına yol açabilir. Kullanacağın tarifi kontrol et ve en iyi sonuçlar için çözülmüş balık kullanman gerekip gerekmediğini öğren.[8]
  • Balığı donmuşken pişirip pişiremeyeceğinden emin değilsen her ihtimale karşı önce çözmek en iyisidir.
  • Bir yemek tarifinde balığın çözülmüş olması belirtildiği hâlde risk alıp buzluyken pişirebilirsin. Sadece belirtilen pişirme süresine birkaç dakika ekle ve servis etmeden önce balığın iyice pişmiş olduğundan emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Balık taze ve az kokmalıdır, kokusu ekşi, balıksı ve amonyak gibi olmamalıdır.
 • Balık çözüldükten sonra pişirme talimatlarına iyice uy.
 • Sakın sıcak su kullanma çünkü bunun istenmeyen sonuçları olabilir.
 • Balığı çok sıcak olmayan, nispeten steril bir ortamda çöz.
 • Sadece buzdolabında tutulan ya da erimekte olmayan taze ve kalın bir buz katmanının üstünde (tercihen bir tür örtünün altında) sergilenen balıkları satın al.
 • Balığın eti, üstüne bastırdığında esnemelidir.
 • Tam balıkların ve filetoların eti diri ve parlak, solungaçlar parlak kırmızı ve bulanık bir çamur içermiyor olmalıdır.
 • Donmuş balığı sıcak yağın içine atma.
 • Derisi hassas olan balıkları en yüksek derecede yağda kızart.
 • Çözülmüş balığı tekrar dondurma.
 • Çözme işini aceleye getirme, zaman tanı.
 • Çözülmekte olan balığı bükme çünkü kolayca kırılabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Balığı çözmek için sıcak su kullanma. Bu, bakterilerin tehlikeli miktarda çoğalmasına yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 4.453 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 4.453 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam