Doğu Avrupa mantısı olan Pierogi, harika bir garnitür ya da hafta içi bir öğünün ana yemeği olarak yenebilir. Dondurulmuş Polonya mantısı hızlı ve kolay şekilde pişirilebilir. Eğer mantı (çoğu ambalajlı markada olduğu gibi) önceden pişirilip dondurulduysa mantıyı kaynatabilir, soteleyebilir, fırında pişirebilir ve daha fazlasını yapabilirsin. Ama pişirilmemiş ve dondurulmuşsa (taze dondurulmuş) en iyi sonucu ocakta kaynatarak elde edersin; ardından bir tavada sotelemek sana kalmış.

⧼Malzemeler⧽

Soğan ve Mantarla Sotelenmiş Polonya Mantısı

 • 12 adet önceden pişirilmiş ve dondurulmuş Polonya mantısı (yaklaşık olarak 450 g)
 • 4 çorba kaşığı tereyağı
 • 3/4 su bardağı (180 g) dilimlenmiş soğan
 • 3/4 su bardağı (180 g) dilimlenmiş mantar

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ambalajlı, Önceden Pişirilmiş, Dondurulmuş Polonya Mantısını Isıtmak

 1. 1
  En hızlı seçenek olarak mikrodalgada kaynat. Dondurulmuş Polonya mantısını geniş ve mikrodalgaya uygun bir kâseye koy. Mantıları tamamen kaplayacak kadar su ekle. Kâseyi mikrodalgaya koyup 5 dakika yüksek ayarda çalıştır, sonra kâseyi dikkatli şekilde çıkar ve Polonya mantılarının sıcaklığını ve yumuşaklığını kontrol et. Suyunu süzüp servis yap.
  • Yaklaşık 12 adet dondurulmuş Polonya mantısı içeren 450 gramlık bir paket için 5 dakikalık pişirme süresi genellikle yeterlidir.
  • Mikrodalgadayken kâsenin ağzını kapatma.
 2. 2
  Klasik kaynatma seçeneği için ocağı kullan. Yaklaşık 12 adet içeren 450 gramlık bir dondurulmuş Polonya mantısı paketi için geniş bir tencerede en az 2 litre su kaynat. Dondurulmuş Polonya mantılarını suya koy ve hepsi yüzeye çıkana kadar kaynat, sonra 1-2 dakika daha kaynat; çoğunlukla toplam 5-7 dakika yeterlidir. Ya tencerenin suyunu süz ya da Polonya mantılarını delikli bir kaşıkla al ve servis yap.[1]
  • Dondurulmuş Polonya mantılarının zaten tam olarak piştiğini unutma, o yüzden aslında sadece ısıtman gerekiyor.
  • Polonya mantısını önce kaynatmayı, sonra sotelemeyi planlıyorsan yüzeye çıkar çıkmaz mantıları kaynar sudan alabilirsin. Sotelemeden önce kâğıt havluyla çabucak kurula.
 3. 3
  Polonya mantılarını ya hâlâ dondurulmuş hâldeyken ya da kaynattıktan sonra sotele. Geniş bir kızartma tavasında orta ateşte yaklaşık 60 ml tereyağı, zeytinyağı ya da ikisinin karışımını ısıt. Polonya mantılarını dikkatli şekilde tavaya koy ve yumuşayana, ısınana ve çok hafifçe kahverengileşene kadar pişir. Pişirirken mantıları düzenli olarak çevir.
  • Doğrudan dondurulmuş hâldeyken soteliyorsan 12 adet Polonya mantısı içeren bir paketi pişirmek genellikle aşağı yukarı 8-10 dakika sürecektir.
  • Dondurulmuş Polonya mantılarını önceden kaynattıysan hafifçe kahverengiye dönmeleri sadece 2-3 dakika sürecektir.[2]
 4. 4
  Hafifçe daha kıtır bir alternatif için dondurulmuş mantıları fırında pişir. Fırını önceden 200 °C’de ısıt ve pişirme spreyiyle hafifçe yağladığın fırın tepsisine 450 gramlık paketin içindeki yaklaşık 12 adet dondurulmuş Polonya mantısını koy. Polonya mantılarını 18-20 dakika pişir, yarıda bir kez çevir. Ta ki mantılar iyice ısınıp hafifçe esmerleşene kadar.
  • Daha fazla kahverengileşmesi için, pişirmeden önce mantıların üzerine biraz pişirme spreyi sık ya da birazcık erimiş tereyağı sür.
 5. 5
  Gerçekten çıtır çıtır olmalarını istiyorsan bol yağda kızart. Geniş ve derin bir saplı tava ya da tencere seç ve 5 ila 7,5 cm yüksekliğinde yemeklik sıvı yağ (örneğin bitkisel sıvı yağ, kanola ya da fıstık yağı) ekle. Yağı 180 °C’ye kadar ısıt, sonra da delikli bir kaşıkla dondurulmuş Polonya mantılarını teker teker koy. Mantıları en az 4 dakika pişir (hepsi yüzeye çıkana kadar), sonra da yağdan alıp içine kâğıt havlu serilmiş bir tabağa koy.
  • Yağın derecesini anlamak için bir mutfak termometresi kullan.
  • Polonya mantılarını tamamen kaplayacak kadar yağın olduğundan emin ol. Tavan ya da tenceren 450 gramlık paketin tamamının sığacağı kadar geniş değilse 2 ya da daha fazla parti hâlinde pişir.
  • Polonya mantılarını yağa birden bırakma, yoksa yağ sıçrayabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Taze Dondurulmuş (Önceden Pişirilmemiş) Polonya Mantılarını Pişirmek

 1. 1
  2 litre ya da daha fazla tuzlu suyu kaynat. Suyu geniş bir tencereye koy ve harlı ateşte ocağa koy. Su kaynarken büyük bir tutam tuz ekle.
  • Her 8-10 (kabaca 350-450 g) Polonya mantısı için 2 litre su kullan.
 2. 2
  Dondurulmuş Polonya mantılarını koy, karıştır ve ateşi ayarla. Su tamamen kaynayınca sıcak su sıçratmamaya dikkat ederek dondurulmuş mantıları tencereye koy. Mantılar hemen dibe batacaktır, o yüzden mantıların dibe yapışmaması için güzelce karıştır. Suyun azar azar kaynamasını devam ettirmek için ateşi gerektiği gibi ayarla.[3]
  • Mantıları kaynatırken tencerenin ağzını kapatma.
 3. 3
  Polonya mantılarını yüzeye çıkana kadar kaynat. Bu genelde toplam 5 dakika kadar sürer. Eğer mantıları saplı bir tavada soteleyeceksen bu noktada mantılar sudan alınmaya hazırdır.[4]
  • Ama eğer sadece kaynamış şekilde (yani, kaynattıktan sonra sotelemeden) servis yapmak istiyorsan yüzeye çıktıktan sonra 2-3 dakika daha pişmelerine izin ver. Sonra, suyu süz ya da mantıları delikli bir kaşıkla al ve bir kâsede biraz zeytinyağı ya da tereyağıyla karıştır. Mantılar artık servise hazırdır.
 4. 4
  Kaynamış mantıları soteleyeceksen kâğıt havluyla kurula. Mantıları yüzeye çıkana kadar (yaklaşık 5 dakika) kaynattıktan sonra, delikli bir kaşıkla alıp kâğıt havlu serilmiş bir tabağa koy. Fazla suyu almak için mantıların üstüne diğer bir kâğıt havluyla hafifçe dokun.
  • Mantıların fazla suyunu almazsan sotelemek için saplı tavaya koyduğunda yağ etrafa sıçrar.
 5. 5
  Geniş bir saplı tavada çeyrek su bardağı (60 ml) tereyağı ve/veya zeytinyağı ısıt. Saplı tavayı orta ateşe koy ve tereyağı, zeytinyağı ya da ikisini birden ekle. Tavayı önceden 2-3 dakika ısıt.
  • Bu yağ miktarı, 450 gram (yaklaşık 12 adet) Polonya mantısı için yeterlidir.
 6. 6
  Mantıları 3-4 dakika soteledikten sonra çevir. Mantıları ısınmış yağa teker teker koy. Mantıları birbirine değmeyecek şekilde yerleştir; yeterli yer yoksa partiler hâlinde pişir. 3 dakika pişmelerine izin ver, sonra alt kısımlarını kontrol et. Henüz altın kahverengi olmadılarsa 1 dakika daha pişir.
 7. 7
  Mantıları çevir ve pişirmeyi bitir. Mantıların altı istediğin biçimde esmerleşince bir spatulayla çevirip 3-4 dakika daha pişir. Diğer tarafları da güzelce kahverengileşince tavadan alıp servis et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tarif: Soğan ve Mantarla Sotelenmiş Polonya Mantısı

 1. 1
  4 çorba kaşığı (60 g) tereyağını geniş bir saplı tavada erit. Saplı tavayı orta ateşe koy. Tereyağının erimesi yaklaşık 2-3 dakika sürecektir.[5]
  • İstersen 2 yemek kaşığı (30 g) tereyağı ve dört yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsin.
 2. 2
  Tavaya 12 adet dondurulmuş Polonya mantısı koy. Erimiş tereyağının etrafa sıçramaması için mantıları tavaya dikkatli şekilde teker teker koy.[6]
  • 450 gramlık standart bir pakette yaklaşık 12 adet dondurulmuş Polonya mantısı olur.
  • Pişmemiş ve dondurulmuş Polonya mantısı kullanıyorsan ocakta (hepsi yüzeye çıkana kadar) kaynatman ya da mikrodalgada (5 dakika) pişirmen, sonra da tavaya koymadan önce kâğıt havluyla hafifçe dokunarak kurutman gerekir.
 3. 3
  Tavaya ¾ su bardağı (180 g) dilimlenmiş soğan ve aynı miktarda mantar koy. Dilimlenmiş soğanları ve mantarları mantıların üzerine koy, sonra da bir spatulayla mantıların arasına yerleştir.[7]
  • Mantar istemezsen onun yerine 1,5 su bardağı (360 g) soğan kullanabilirsin.
 4. 4
  Saplı tavanın ağzını 2 dakika kapat, sonra da mantıları çevir. Saplı tavanın ağzını kapat ve mantıların, soğanların ve mantarların orta ateşte 2 dakika pişmesine izin ver. Sonra, kapağı kaldır, spatulayla mantıların hepsini çevir ve soğanlarla mantarları biraz karıştır.[8]
  • Bu noktada mantıların hafifçe kahverengileştiğini fark etmen gerekir.
 5. 5
  Mantıları ağzı kapalı tavada 2 dakika daha pişir. Saplı tavanın kapağını tekrar kapat ve her şeyin 2 dakika daha pişmesine izin ver. Sonra kapağı kaldır, mantıları ters çevir ve sebzeleri bir kez daha karıştır.[9]
 6. 6
  Saplı tavanın ağzını kapat ve her dakika mantıları kontrol etmeye devam et. Her şey zevkine uygun şekilde kahverengileşene kadar tavanın ağzını açıp mantıları çevirmeye ve soğanlarla mantarları karıştırmaya devam et. Mantıların ısınıp dış kısımlarının güzelce kahverengileşmesi büyük ihtimalle toplam 14-16 dakika sürecektir.[10]
  • Mantılar 12 dakikada ya da daha kısa sürede kahverengileşirse ateşi orta-kısığa getir ve en az 14 dakika pişir. Mantıların yumuşamasını ve orta kısımlarının ısınmasını sağlamak için üstlerine bastır.
  • Polonya mantıları güzelce kahverengileşince servis yapmaya ve afiyetle yenmeye hazırdır!
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Soğanla ve Mantarla Sotelenmiş Polonya Mantısı

 • Kapaklı ve geniş bir saplı tava
 • Spatula
 • Kesme tahtası ve bıçak
 • Ölçü kapları ve kaşıkları

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 475 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam