Doldurulabilir PDF formları, internet üzerinden önemli evrakları doldururken resmi belgelerin yerine kullanılır. Taranmış evraklar, etkileşimli olmayan PDF formları, Excel tabloları ve Word belgeleri dâhil olmak üzere varolan çoğu belge türünden bir form oluşturabilirsin. Bu wikiHow makalesi, Adobe Acrobat Pro'yu kullanarak herhangi bir belgeden doldurulabilir bir PDF’in nasıl oluşturulacağını öğretir.

Kısım 1 / 3:
Bir Belgeden Form Oluşturmak

 1. 1
  Bilgisayarından Adobe Acrobat DC’yi aç. Adobe Acrobat DC, PDF dosyaları oluşturmak ve düzenlemek için kullanılabilecek ücretli bir uygulamadır.[1] Standart ve Pro planlarının ikisinde de doldurulabilir PDF dosyaları oluşturabilirsin.
  • Adobe Acrobat Pro ücretsiz üyelik de sunmaktadır. Kayıt olmak için Adobe’nin internet sitesine giden bu bağlantıyı takip et.
 2. 2
  Araçlar menüsüne tıkla. Bu menü, uygulamanın en üstünde yer alır.
 3. 3
  Form Hazırla’ya tıkla. Bu, pencerenin ortalarında yer alan mor simgedir.
 4. 4
  Dosya seç’e tıkla. Bu, formunu Word, Excel ya da doldurulamayan PDF gibi başka bir dosyadan Acrobat’a aktarmanı sağlar.[2]
  • Eğer bir belge tarayacaksan Belge tara’ya tıkla ve bunu tarayıcından aktarmak için ekrandaki talimatları takip et.
 5. 5
  Aktarmak istediğin belgeyi seç. Bunu belge adına çift tıklayarak yapabilirsin.
  • Eğer dijital imza kullanılmasını istiyorsan, "Bu belge bir imza gerektiriyor" yanındaki kutuyu işaretle.
 6. 6
  Formunu oluşturmak için Başlat’a tıkla. Bu, dosyayı Acrobat’a aktarır. Uygulama, belgenin görünümüne dayalı olarak doldurulabilir formlar oluşturmaya çalışacaktır. Bu alanları düzenleyebilir ve gerekirse yenilerini ekleyebilirsin.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Form Alanlarını Düzenlemek

 1. 1
  Araçlar menüsüne ve Form Hazırla’ya tıkla. Bu, ekranının en üstünde yer alır. Böylece form düzenleme moduna geçilir. Formu aktardığına göre mevcut alanları düzenleyebilir, yeni alanlar oluşturabilir, menü ve liste gibi ögeler ekleyebilirsin.
 2. 2
  Mevcut bir metin alanını düzenle. Acrobat, belgenin yapısını baz alarak alanlar oluşturmaya çalışır. Sağ panelde "Alanlar" başlığı altında bir alan listesi görünür. Mevcut bir alanı değiştirebilmenin yolları şunlardır:[3]
  • Alanın boyutunu değiştirmek için üzerine bir kere tıkla, beliren tutamaçları sürükleyerek istediğin boyutu ayarla.
  • Bir alanı silmek için üzerine tıkla ve ardından klavyenden Delete düğmesine bas.
  • Alanları düzenleme ile ilgili daha fazla özelleştirme fikri için Adım 5'e bak.
 3. 3
  Yeni bir alan eklemek için Metin Alanı aracına tıkla. Bu araç, yanında imleç bulunan bir "T" şeklindedir ve belgenin üzerindeki simge çubuğunda yer alır.
  • Mevcut bir alanı kopyalamak için alana sağ tıkla ve Kopyala’yı seç.
 4. 4
  Bir metin alanı eklemek istediğin konuma tıkla. Böylece bu konuma varsayılan boyutlu alan eklenir. Eğer belirli boyutta bir kutu çizmeyi tercih edersen fare imlecini tıkla ve istenilen boyutta sürükle. Alan yerleştirildikten sonra sarı bir kutu gözükecektir.
  • Kopyalanmış bir alanı yerleştirmek için istenen alana sağ tıkla ve Yapıştır’ı seç.
 5. 5
  "Alan Adı" kutusuna alan için bir ad yaz. Bu sadece sana referans olması içindir ve formun son hâlinde gözükmeyecektir.
  • Eğer bu alanın doldurulmasının zorunlu olmasını istiyorsan "Alan Adı" altındaki "Zorunlu" yazısının yanındaki kutuyu işaretle.
 6. 6
  Alanın düzenleme araçlarına erişmek için Tüm Özellikler’e tıkla. Bu yeni iletişim kutusu, alanın görünümünü düzenlemeni ve özel seçenekler eklemeni sağlar.[4]
 7. 7
  Metin alanını düzenle. "Metin Alanı Özellikleri" iletişim kutusunda, alanını biçimlendirme türlerini kontrol etmek için çeşitli sekmelere tıkla.
  • Yazım denetimi, çok satırlı yazma ve karakter sınırlamaları gibi özellikler eklemek için Seçenekler sekmesine tıkla.
  • Renk ve yazı tipi seçenekleri için Görünüm sekmesine tıkla.
  • Alanın girilen metne bağlı olarak belirli işlevleri icra etmesi için Eylemler’e tıkla.
  • Metin alanında yapacağın düzenlemeler bittiğinde Kapat’a tıkla.
 8. 8
  Düğme, menü ve başka seçenekler ekle. Belgenin üstündeki Metin Alanı aracının yanındaki diğer simgeler, forma ekleyebileceğin diğer özellikleri temsil eder. Hangi tür form öğesini temsil ettiğini görmek için fare imlecini farklı araçların üzerine getir. Birkaç fikir:
  • Bir liste eklemek için araç çubuğundaki onay kutusu veya radyo düğmesi aracına tıkla ve ardından yerleştirmek istediğin yere tıkla. Ardından bir sonraki öğeyi eklemek için Başka Düğme Ekle düğmesine veya listenin davranışını ayarlamak için Tüm Özellikler düğmesine tıklayabilirsin.
  • Bir açılır liste eklemek için araç çubuğunda küçük oklu menü seçeneğinden birini seç ve istenilen şekilde özelleştir.
  • Dijital bir imzayı zorunlu tutmak için dolma kalem ve imza çizgisi olan simgeye tıkla ve onu yerleştirmek istediğin konuma tıkla.
  • Bir düğme eklemek için araç çubuğundaki Tamam’a tıkla, onu istenilen konuma yerleştir ve özelleştirmek için Tüm Seçenekler’e tıkla.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Formu Kaydetmek ve Dağıtmak

 1. 1
  Formu önizlemek için sağ üst köşedeki Önizleme’ye tıkla. Bu, doldurulabilir PDF’i görüntülemene ve test etmeni sağlar.
 2. 2
  Düzenleme moduna dönmek için Düzenle’ye tıkla. Bu, seni gerekirse son değişiklikleri yapabileceğin düzenleme moduna döndürür.
 3. 3
  Formu bilgisayarına kaydet. Bunu yapmak için sol üst köşedeki Dosya menüsüne tıkla ve Farklı Kaydet’i seç. Sonrasında bir kayıt noktası seç ve Kaydet’e tıkla.
  • Bu formu istediğin zaman yeniden açıp düzenleyebilirsin.
 4. 4
  Dağıt’a tıkla. Düzenleme modunda olduğun sürece bu, Acrobat’ın sağ kenarındaki panelin sağ alt köşesindedir. Eğer formu alıcılara bu özelliği kullanarak gönderiyorsan sonuçlar otomatik olarak tercih ettiğin formatta toplanacaktır.[5]
  • Eğer Dağıt seçeneğini görmüyorsan tekrar düzenleme moduna dönmek için ekranın sağ üst alanındaki Düzenle’ye tıkla.
  • Forma eklediğin öğe türlerine bağlı olarak şimdi düzenlemeler yapman istenebilir. Bu durumda ekrandaki talimatları takip et.
 5. 5
  Form sonuçlarını nasıl almak istediğini seç. Sonuçları e-posta ile almak istiyorsan E-posta seçeneğini seç. Eğer sonuçları toplaması için kurulmuş bir internet sunucun varsa Dahili Sunucu’yu seç ve bir sunucu ayarlamak için ekrandaki talimatları takip et.
 6. 6
  Devam’a tıkla. Eğer formu e-posta ile gönderiyorsan şimdi biraz daha bilgi girmen istenecektir.
 7. 7
  Alıcıların e-posta adreslerini gir. E-posta adreslerini virgül (,) ile ayır. Eğer henüz formu başkalarına göndermek için hazır değilsen kendi adresini gir.
 8. 8
  Form ile birlikte gözükecek özel e-posta mesajını yaz.
 9. 9
  İzleme seçeneklerini seç. Form cevap e-postasında kişinin adını ve e-posta adresini görmek istiyorsan "En İyileştirilmiş İzlemeyi Sağlamak İçin Alıcılardan Ad ve E-posta Topla" seçeneğini seç. Ayrıca isimsiz gönderime izin veren özelliği etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsin.
 10. 10
  Formu göndermek için ekrandaki talimatları takip et. Form, alıcının posta kutusunda ek olarak gözükecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer kullanıcılar formu doldururken "Bu işleme izin verilmiyor" hatası alırlarsa bunun nedeni formda gizli nesneler ya da gömülü olmayan fontlar olabilir. Gömülü olmayan fontları kontrol etmek için Dosya > Özellikler > Yazı Tipi menülerini takip et.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.555 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.555 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam