Bugün senin doğum günün! Arkadaşlarının seni önemsediğini görmek harika bir şey ama onlara uygun bir şekilde nasıl karşılık verilebilir? Yüz yüzeyken sadece “Teşekkürler!” demen yeterli. İyi dileklerini sosyal medya üzerinden ya da posta yoluyla gönderiyorlarsa nezaket kuralları biraz daha farklı olabilir, ama öğrenmesi zor değil.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sosyal Medyada

 1. 1
  Tek bir teşekkür mesajı paylaş. Sosyal medyayı sık olarak kullanıyorsan yakınlarından, eski arkadaşlarından ve hatta kim olduğunu hatırlamadığın insanlardan doğum günü kutlama mesajları alabilirsin. Arkadaşların da muhtemelen senden kişiye özel bir cevap almak için kaygıyla beklemiyordur. Herkese iyi dilekleri için teşekkür ettiğin tek bir mesajı duvarında paylaşmak yaygın bir pratiktir ve kimsenin de gücenmesine neden olmaz.[1] Şu örnek cevaplara göz at:
  • Hepinize iyi dilekleriniz için teşekkür ederim! Harika zaman geçiriyorum!
  • Bir adam. Bir doğum günü. Çok sayıda harika doğum günü mesajı. :)
  • BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM, O YÜZDEN BÜYÜK HARFLERLE YAZMAM GEREK. Güzel dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim!
  • Daha çok fikir almak için örnek cevaplar bölümüne göz at.
 2. 2
  Mesaj yerine fotoğraf paylaş (isteğe bağlı). İnsanlara daha görünür bir şekilde teşekkür etmek istiyorsan bir parti şapkasıyla, doğum günü pastasıyla ya da başka bir doğum günü sembolüyle gülümseyerek bir fotoğraf çektir. Bunu herkese iyi dilekleri için teşekkür ettiğine dair bir yorumla birlikte paylaş. Böylece teşekkürünü özel kılmak için biraz da olsa çaba sarf ettiğini göstermiş olursun, ama hâlâ oldukça basit bir yol bu.
 3. 3
  Ortalamanın üstünde yazılmış mesajlara cevap yaz. Birisi sosyal medya üzerinden uzun, samimi bir doğum günü mesajı yazmışsa bizzat o kişiye cevap yaz. En azından üç cümle uzunluğunda bir cevap paylaş. Doğrudan yoruma cevap verebilirsin ya da özelden de mesaj atabilirsin. Diğer kişinin duvarında yeni bir gönderiyle cevap vermeye gerek yok.
  • Yaşça büyük akrabaların, "teknoloji özürlü" olanların ve sosyal medyayı çok fazla kullanmayanların kişiye özel cevap bekleme ihtimali daha yüksektir.
  • Doğum günün için kısa bir mesaj göndermiş olsalar bile uzun süredir görmediğin arkadaşlarınla tekrar bağlantı kurma fırsatını kullanabilirsin.
 4. 4
  Diğer gönderilere kısaca cevap ver (isteğe bağlı). Yukarda belirtildiği gibi herkese tek tek cevap vermeye gerek yok. Ancak biraz daha zaman ayırmak istersen her bir Facebook gönderisinin "Beğen" tuşuna tıklayabilir ya da herhangi bir sosyal medya gönderisine "Düşündüğün için teşekkürler!" veya "Teşekkürler, beni çok mutlu ettin!" gibi kısa bir yorumla cevap verebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yüz Yüze

 1. 1
  Bizzat kendisine teşekkür et. Mümkünse birisi sana doğum günü hediyesi verdiğinde ya da doğum günü kutlaması için biraz daha fazla çaba sarf ettiğinde bizzat teşekkür et. Teşekkürlerini iletirken her bir arkadaşına ya da arkadaş grubuna tüm dikkatini ver, gülümse ve göz teması kur. Bunu nasıl yapacağına dair şu fikirlere göz at:
  • Tebrik kartın benim için çok değerli. Beni gerçekten çok mutlu etti.
  • Bu aldığım en harika doğum günü hediyesi! Beni çok iyi tanıyorsun.
  • Daha çok fikir almak için örnek cevaplar bölümüne göz at.
 2. 2
  Kartpostal, e-posta ya da mektup gönder. Yaşça senden daha büyük olan akrabalar ya da arkadaşlar posta yoluyla teşekkür kartpostalı aldıklarında memnun olmaya daha meyillidirler. Mesajı el yazısıyla yazmayı ihmal etme.[2] Kısa bir teşekkür mesajı yeterlidir, ama aşırı derecede cömert ve kibar olan insanlar için samimi bir mesaj tavsiye edilir.
  • Ne yazman gerektiğiyle ilgili fikirlere ihtiyacın varsa örnek cevaplar bölümüne göz at.
 3. 3
  Açık ol. Doğum günü kutlamana ve hayatına kattıkları için arkadaşının kendini özel hissetmesini sağla. Sana verdiği hediyeden ya da gönderdiği kartpostaldan özel olarak bahset. Hediyeyi nasıl kullanacağını anlat ya da uzun süre "güle güle" kullanacağını söyle.
 4. 4
  Arkadaşına duymak istediği şeyi söyle. Arkadaşının sana gönderdiği hediyeyi asla eleştirme, mahcup edici bir şeyden bahsetme ya da onu üzecek başka bir şey yapma. Hediyeyi beğenmediysen onunla ilgili hoşuna giden bir şey bulmaya çalış ya da ona bu hoş hediyeyi seçmeye (ya da yapmaya) zaman ayırdığı için teşekkür et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Örnek Cevaplar

 1. 1
  Açıkça iltifat et. İyi dileklerini sunan kişilere ne kadar harika olduklarını ve onlara ne kadar müteşekkir olduğunu söyle. Arkadaşlarına uyan daha kişisel iltifatlar yapabilir ya da şu örnekleri kullanabilirsin:
  • Güzel sözlerin için çok teşekkürler!
  • Teşekkürler, harika bir arkadaş olarak iyi ki hayatımdasın.
  • Sizler gibi dostlarım olduğu için çok şanslıyım.
  • Bütün yıl boyunca bana sunduğunuz güzel dostluğunuz için kendinizi kutlamalısınız.
 2. 2
  Herkese iyi dileklerin seni ne kadar mutlu ettiğini söyle. Hayatına kattıkları olumlu etkiden çok memnun olduğunu bilmelerine izin ver. Şu birkaç örneğe bak:
  • Mesajın sayesinde tüm gün yüzümde bir gülümsemeyle gezdim.
  • Senden haber almak harikaydı. Doğum günümde beni çok mutlu ettin.
 3. 3
  Eşsiz bir şey paylaş. Sosyal medyada toplu bir teşekkür mesajı paylaşıyorsan bazen biraz sürüden ayrılmak isteyebilirsin. Şu fikirlerden birini dene:
  • Şöyle komik bir şey söyle: Doğum günümde bana iyi dileklerini sunan çok fazla arkadaşımın olması harika bir duygu. Her biriniz doğum günü pastamın 1/207’lik dilimini alabilirsiniz.
  • Değişik dillerde "Teşekkürler!" de. Salamat! veya Foole tunk! de ya da internetten aratıp hoşuna giden başka bir tanesini seç.
  • Bir video bağlantısı paylaş. İnternette çok sayıda "teşekkürler" videosu bulunabilir ya da en sevdiğin filmden bir sahneyi, favori müzik grubunun bir klibini ya da heyecanla hareket eden sevimli bir hayvan videosu bul.
 4. 4
  Ciddi, anlamlı bir teşekkür et. Tüm bir yıl boyunca sana gösterilen nezaket ve destek için duyduğun içten, gerçek minnettarlığı karşı tarafa iletmek bazen insanı çok mutlu eder. Daha büyük bir etki yaratmak için hayatındaki belirli olayları içerecek şekilde şu örneklerde düzeltmeler yap:
  • Her gün şükrederim, ama en çok da arkadaşlarım tarafından destek ve gülücük yağmuruna tutulduğum günlerde. Bu yıl doğum günümde neyin önemli olduğunu bana hatırlattığınız için hepinize teşekkürler.
  • Bu yıl zor geçti, ama arkadaşlarımın ve ailemin desteği hayatıma renk kattı. Tekrar ayağa kalkmama yardım eden ve gelecek seneyi asık bir surat yerine gülümsemeyle karşılamamı sağlayan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
  Reklam

İpuçları

 • Doğum günün için gelen metin mesajlarına sosyal medya gönderileriyle aynı şekilde karşılık verebilirsin. Uzun, düşünülerek yazılmış doğum günü kutlamalarına cevap yaz ve tek bir sosyal medya gönderisiyle de diğerleri için teşekkür et (toplu mesaj bir diğer seçenek olabilir ancak bunun için senden ne kadar ücret alınacağını bildiğinden emin ol.)
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Seni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl BırakılırSeni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl Bırakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 30 kişi çalıştı. Bu makale 124.892 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 124.892 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam