Doğu Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Bu Makalede:Etrafı TemizleYaşam Tarzı Alışkanlıklarını DeğiştirEvdeki Tamiratları YapDoğal Haşere İlaçlarını DeneKimyasal Haşere İlaçlarını DeneReferans

Doğu hamam böcekleri genelde su kaynaklarının etrafında toplanır. Suya ve yiyeceğe gelir, o yüzden bu böcekleri engellemenin en iyi yolu, açıkta yemek ve su bırakılmadığından emin olmaktır. Doğu hamam böceklerinden nasıl kurtulacağını öğren.

Kısım 1
Etrafı Temizle

 1. 1
  Evinde, havaya maruz kalmış yiyecek ve su olan yerleri ara.
  • Mümkünse, evcil hayvan mamalarını ortadan kaldır. Hamam böcekleri ve diğer böcekler, evcil hayvanının mamasıyla yaşayabilir. Eğer mümkünse, mama saatlerini, kedinin ya da köpeğinin mamasını hemen yiyeceği ve mama kabını yıkayabileceğin şekilde organize et.
 2. 2
  Yiyecekleri her mümkün olduğunda buzdolabına koy. Dolaba konulamayan yiyecekleri de hava geçirmeyen kaplarda sakla.
 3. 3
  Çok sıkı kapaklı çöp tenekeleri kullan. Böcekler, çöp tenekelerine ve kompost yığınlarına daha çok gelir ve oralardan beslenip yumurtlar. Böcek istilası sırasında çöpü her gün dışarı çıkar.
 4. 4
  Evini ve bahçeni temizle. Doğu hamam böcekleri, nadiren temizlenen ve hareket olmayan yerlerde yaşar.
  • Her hafta gazete kâğıtlarını ve yemek kaplarını geri dönüşüme at. Geri dönüşüm kutularının kapaklarının sıkı olduğundan emin ol.
  • Eski karton kutuları at. Bunlar, böceklerin popüler saklanma yeridir.
 5. 5
  Evin içinde ve dışındaki durgun suları bul. Ev hayvanının su kapları, tenteler, bardaktaki su, saksı altlıkları, kuş banyoları ve yağmur suyu, hamam böceklerinin yumurtlaması için davetkar yerler olabilir.
  • Su dolu kabın üstüne bir kapak koy. Yağmurlu zamanlarda kuş banyolarını, boş saksıları ve diğer kapları ters çevir.
 6. 6
  Mutfağı bir dezenfektanla köşe bucak temizle. Ekmek kızartma makinesi, mutfak robotu, meyve sıkacağı, ızgara gibi mutfak aletleriyle yemek kırıntılarının sıkışıp kalmış olabileceği diğer yerleri de mutlaka temizle.

Kısım 2
Yaşam Tarzı Alışkanlıklarını Değiştir

 1. 1
  Evde sadece tek bir odada yemek yensin. Çocuklarının odalarında ya da televizyon karşısında bir şeyler yemelerine izin verme.
 2. 2
  Yemek odasını düzenli olarak süpür. Bu, yerlerdeki yemek kırıntılarını azaltır.
  • Halı ve kilimleri yılda en az bir defa su ve deterjanla temizle.

Kısım 3
Evdeki Tamiratları Yap

 1. 1
  Evin her yerindeki akıtan muslukları tamir et. Bunları mutlaka hemen yapılacaklar listesine ekle. Hamam böcekleri kesintisiz su kaynağı varsa uzun süre hayatta kalabilir.
 2. 2
  Tam oturmayan kapı ya da pencereler var mı diye evi kontrol et. Böceklerin içeri girememesi için bunları tam oturanlarla değiştir.
 3. 3
  Su birikmesini azaltmak için delikleri çimentoyla doldur.
 4. 4
  Yalıtımındaki ya da duvarlarındaki delikleri macunla kapat. Bu, hamam böceklerinin içeriye girip yuva yapmaları için kullanacakları yolları ortadan kaldırır.
 5. 5
  Kapı ve pencerelerine sineklik tak. Nemli bölgelerde hava akımı yaratmak için kapı ve pencerelerini aç. Hamam böcekleri, nemli alanları tercih eder, o yüzden evin mutlaka kuru olsun ve iyi havalansın.

Kısım 4
Doğal Haşere İlaçlarını Dene

 1. 1
  Yuva ya da yuvaların yerini tespit et. Bu, hamam böceği sorununu daha hızlı ve hedefe yönelik şekilde çözmene yardımcı olur.
 2. 2
  2 ila 4 su bardağı (yarım ila 1 litre) damıtılmış beyaz sirkeyi bütün giderlere dök. Bulaşık makinesi, küvet, tuvalet ve lavaboları unutma.
 3. 3
  Böcek istilası olduğunu fark edersen bahçedeki havuza birkaç çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı dök. Pompanı kapat.
  • Mahsur kaldıklarında ölmelerini ve yüzeye çıkmalarını bekle. Birkaç saat sonra ölü böcekleri havuz kepçesiyle al. Pompayı tekrar aç.
 4. 4
  Yarım ölçek pudra şekeriyle yarım ölçek karbonatı karıştır. Karışımı, böcek istilası olan yere ince bir tabaka halinde serp. Böceklerin ölmelerini bekle ve sonra toplayıp at.

Kısım 5
Kimyasal Haşere İlaçlarını Dene

 1. 1
  Yuvanın etrafındaki alana Boraks serp. Borik asit, bacaklarından içeri sızıp onları öldürür.
  • Hamam böcekleri, büyük Boraks parçalarına gelmez, o yüzden çok ince bir tabaka serptiğinden emin ol.
 2. 2
  Hamam böceği tuzakları kullan. Bu tuzaklar, bir kutunun içinde bulunan konsantre zehir kullanır. Hamam böcekleri kutuya gelir ve kutunun içinde öldüklerinde güvenli bir şekilde atabilirsin.
 3. 3
  Bir ilaçlama şirketini ara. Evini böcekler bastıysa, daha saldırgan bir kimyasal çözüm kullanman gerekebilir. Bu durumda, evi boşaltmalı ve kullanmadan önce mutfağı ve diğer yüzeyleri temizlemelisin.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ağzı sıkıca kapanan saklama kapları
 • Kapaklı çöp kutuları
 • Elektrik süpürgesi
 • Halı temizleyici
 • Sineklikler
 • Sirke
 • Karbonat
 • Pudra şekeri
 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Hamam böceği tuzakları
 • Boraks
 • İlaçlama şirketi
 • Macun

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı.

Kategoriler: Ev ve Bahçe

Diğer dillerde:

English: Get Rid of Waterbugs, Español: deshacerse de los insectos de agua, Deutsch: Kakerlaken, Schaben und andere Schädlinge loswerden, Português: se Livrar de Insetos em Casa, Italiano: Sbarazzarsi degli Insetti Acquatici, Русский: избавиться от водяных жуков, Français: se débarrasser des cafards, 中文: 驱除半翅类水虫, Bahasa Indonesia: Membasmi Kecoak, Nederlands: Van waterwantsen afkomen, العربية: التخلص من حشرات الماء, हिन्दी: कॉकरोचेज़ (Cockroaches) से छुटकारा पायें, Tiếng Việt: Tiêu diệt Bọ nước

Bu sayfaya 937 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?