Belki arkadaşların bir anda boy attı ve hepsi tependen bakıyor ya da belki ailende senden başka herkes servi boylu, sen de onlara nasıl yetişeceğini kara kara düşünüyorsun. İşin doğrusu, bir kişinin boyunu büyük oranda genler gibi elinde olmayan unsurlar belirliyor. Ama gençlik yıllarında beslenme ve spor gibi birçok şeyin de boyu belirlemede rolü var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Boyunu Uzatmak İçin

 1. 1
  Dengeli beslen. Kilolu insan olduğundan çok daha kısa görünür. Doğru beslenip fit bir vücuda sahip oldukça kendini hem daha uzun hem de daha iyi hissedeceksin!
  • Bolca yağsız protein tüket. Beyaz kümes hayvanları, balık, soya ve süt ürünleri gibi yağsız proteinler kas gelişimini teşvik eder, kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar. Pizza, pasta, şekerleme ve şekerli meşrubatlar gibi basit karbonhidratlardan uzak durmalısın.
  • Bolca kalsiyum al. Ispanak ve karalahana gibi yapraklı yeşil bitkilerde ve süt ürünlerinde (yoğurtta, sütte) bulunan kalsiyum kemikleri güçlendirir.[1]
  • Yeterince çinko al. Araştırmalara göre, henüz kesin olmasa da çinko eksikliğiyle erkek çocuklarında gelişim geriliği doğrudan ilişkili.[2] Midye, buğday tohumu, kabak çekirdeği, kuzu eti, yengeç eti ve yer fıstığı zengin çinko kaynakları. [3]
  • D vitaminini ihmal etme. D vitamini çocuklarda kemik ve kas gelişimini destekliyor [4] ve eksikliğinin ergenlik çağındaki kızlarda büyümeyi ve kilo almayı engellediği kanıtlandı.[5] Balıkta, yoncada ve mantarda az miktarda D vitamini var. D vitaminini bazı sütler ve tahıllar gibi zenginleştirilmiş besinlerden almak da mümkün. Ama bu vitaminin en büyük kısmı güneş ışığından geliyor. Günde (ortalama) 15 dakika güneş görmek yeteri kadar D vitamin almanı sağlayacaktır.
 2. 2
  Ergenlikte ve erken gençlik yıllarında spor yap. Düzenli olarak egzersiz yapmak ergenlikte boyunun uzamasına yardım edebilir. Her gün açık havaya çık, en az yarım saat kaslarını çalıştır.
  • Spor salonuna yazıl. Spor salonuna yazılınca bir sürü harika kas geliştirme ve egzersiz aleti kullanabilirsin. Ayrıca salon ortamı insanı çalışmaya motive eder (spor salonuna gidip de çalışmazsan kendini aptal gibi hissedersin).
  • Bir spor takımına yazıl. Spor takımına katılıp da doğuştan gelen rekabet duygusunu kullananlar fazladan kalori yakabilir, belki de boylarını uzatabilirler. Spor takımlarının güzel yanı, çoğu zaman egzersiz yaptığının farkına bile varmaman.
  • Elinden hiçbir şey gelmiyorsa yürü. Hiçbir şeye zamanın yoksa kalk, biraz gezin. Bakkala, kütüphaneye, okula, hepsine yürüyerek git.
 3. 3
  Geceleri güzel bir uyku çek. Vücudun geceleri büyür, o yüzden ne kadar çok uyursan vücuduna büyümesi için o kadar çok zaman tanımış olursun. Eğer 9-12 yaş arasındaysan ya da 20 yaşını geçmediysen her gece 9 ila 11 saat uyumaya çalış.
  • İnsan büyüme hormonu (HGH) derin yani yavaş dalga uykusu sırasında vücutta doğal olarak üretilir.[6] Sıkı ve deliksiz bir uyku, hipofiz bezinde HGH üretimini tetikler.
 4. 4
  Unutma ki boyunu büyük oranda genetik belirliyor. Bilim insanları boyumuzun %60 ile %80 oranında genler tarafından belirlendiğine inanıyor.[7] Ne yazık ki uzun boy genin yoksa yapacak bir şey yok. Bu, ebeveynlerin kısa boyluysa senin boyunun uzun olmayacağı anlamına gelmiyor tabii. Sadece, annen baban kısaysa senin de onlara çekmen muhtemel.
 5. 5
  Büyümeni kesintiye uğratma. Boyunu uzatmak için elinden çok şey gelmeyebilir ama çevresel etkiler yüzünden doğal uzunluğunun altında kalmamak için yapabileceklerin var. Gençken alkol ve uyuşturucu tüketiminin büyümeyi sekteye uğrattığı düşünülüyor. Ayrıca kötü beslenme de boyunun uzayabileceği kadar uzamasını engelleyebiliyor.
  • Kafein gerçekten büyümeye engel mi? Bilimsel araştırmalara göre hayır, kafein büyümeyi olumsuz etkilemiyor.[8] Bununla beraber kafein, düzenli ve derin uyuma şansını azaltıyor. Çocukların ve ergenlerin günde 9-10 saat uykuya ihtiyacı var ve kafein bu kadar uyku uyumaya engel olabiliyor.
  • Sigara içmek büyümeye gerçekten engel oluyor mu? Sigara içmenin ve pasif içiciliğin vücut kitle endeksi (BMI) üzerindeki etkisi belirsiz. Columbia Üniversitesi’nin İnternet Sağlık Kaynağı şöyle diyor: "Yürütülen çalışmalar büyük ölçüde sonuçsuz kalsa da, eldeki çalışmalar sigara içen ya da pasif içici olan çocukların, sigara içmeyen çocuklardan ve sigara içmeyenlerin çocuklarından kısa olduğunu öne sürüyor.”[9]
  • Steroid kullanmak büyümeyi engeller mi? Yanıt kesinlikle evet. Anabolik steroidler küçük çocuklarda ve ergenlerde kemik gelişimini engelliyor, sperm sayısını azaltıyor, göğüsleri küçültüyor, tansiyonu yükseltiyor ve kalp krizi riskini artırıyor.[10] Budenosid adlı steroidden az miktarda içeren astım ilaçlarını kullanan çocuklar ve gençler, bu ilaçları kullanmayanlardan ortalamada 1,3 cm kısa kalıyor.[11]
 6. 6
  Büyüme yirmili yaşlarda sona eriyor. Kendine bakıp da “Daha büyümedim mi?” diye soran yığınla genç var. Yaşın on sekizden küçükse yanıt büyük olasılıkla hayır![12] Büluğ çağından çıkmadıysan büyümen de durmamış demektir.[13] Ne kadar uzayacağım diye kaygılanacağına, uzamak için hâlâ zamanın olduğuna sevinmelisin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Boyunu Olduğundan Uzun Göster

 1. 1
  Duruşun iyi olsun. Asla kamburunu çıkarma, hep dik dur. Omuzlarını hafifçe geriye at. Düzgün bir duruş boyunu olduğundan çok daha uzun gösterir!
 2. 2
  Daha dar kıyafetler giyin. Dar giysiler vücut hatlarını ortaya çıkarır. Bol kıyafetler giyersen de bu hatlar kaybolur, seni daha küçük gösterir. Ama sadece kendini iyi hissedeceğin türden şeyler giymelisin, giymekten rahatsız olduğun, endişe ettiğin şeyleri değil.
 3. 3
  Boyunu uzat. Topuklu ayakkabılar daima işe yarar. Topuksuz düz ayakkabılardan, parmak arası terliklerden kaçın. Bunların yerine topuklu ayakkabı giy.
 4. 4
  Vücudunun artılarını öne çıkar. Bacakların uzunsa onları vurgulamak için şort ya da mini etek giy. Bacaklarını görsel olarak kısaltan, seni de iyice kısa gösterecek olan tozlukları ya da desenli taytları giymekten kaçın.
 5. 5
  Koyu renkler giy. Uzun görünmenin yolu bazen zayıf görünmekten geçer. Eğer kendini olduğundan zayıf gösterebilirsen muhtemelen daha uzun da görünürsün. Siyah, lacivert ve orman yeşili gibi renkler, özellikle de hem altına hem de üstüne koyu renk bir şeyler giyersen hem daha zayıf hem de daha uzun görünmeni sağlayabilir.
 6. 6
  Boyuna çizgil kıyafetler giy. Dikey çizgiler seni olduğundan uzun gösterir, enine çizgilerse tam tersini yapar. O yüzden yatay çizgili giysilerden kaçın.
  Reklam

Gerçekçi Anlamda Ne Beklemelisin?

 • Özellikle ergenlik çağında ya da (erkekler için) erken 20'li yaşlarındaysan, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle boyunu muhtemelen 3 ila 10 cm arası uzatabilirsin.[14]
 • Görsel stratejiler aslında boyunu uzatmaz, sadece seni olduğundan birkaç santim uzun gösterip öz güvenini arttırabilir.

İpuçları

 • Boyunu uzatmak için yere yat ve uzanabildiğin noktaya kadar esne. Ayrıca, masaj yaptırmak da kaslarını gevşetip azıcık uzaman için işe yarayabilir.
 • Eğer hala büyüme çağındaysan, diyet yapma. Bu senin kısa kalmana sebep olabilir.
 • Ergenlik çağında yeterince protein tükettiğinden emin ol. Kaç kiloysan her bir kilo başına 1,5 gram protein tüketmeye çalış (örneğin, 45 kiloysan günde yaklaşık 70 gram protein tüketmelisin).
 • Eğer zayıfsan uzun kıyafetler giymeye çalış. Fazla kiloluysan, birazcık vermeye çalış ki kilon yüzünden uzaman durmasın.
 • Tayt, dar paça kot pantolon ya da dar yoga eşofman altı giy. Bol eşofmanlar ya da bol pantolonlar seni kısa gösterir.
 • Kısa da olsan, uzun da olsan, her şeyin hem iyi hem kötü yanı vardır; bu nedenle olduğun şekilde mutlu ol.
 • İp atlamak ve yoga yapmak da boy uzatmaya yardımcı olur. İp atlamayı ve yogayı günlük egzersizine ekleyebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 142 kişi çalıştı. Bu makale 109.449 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 109.449 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam