Çoğu ticari temizlik ürünü solunum sorunlarına ve cilt tahrişlerine neden olabilen, hatta evindeki havayı kirletebilen tehlikeli kimyasallardan yapılır. Bu ürünleri kullanmak yerine sirke, ispirto ve esansiyel yağlar gibi malzemeleri kullanarak evde doğal bir dezenfektan yapabilirsin. Bu hem kimyasallara daha az maruz kalmanı sağlar hem de evini dükkândan alınan dezenfektanlar kadar temiz tutar. Not: Sirke, COVID-19 virüsüne karşı etkili değildir. %70’den daha az alkol içeren solüsyonlar da yeni koronavirüse karşı etkili değildir.[1] Kendi dezenfektanını yaparken tedbirli ol çünkü etkili olmasını sağlamak zordur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İspirto ve Hidrojen Peroksit Bazlı Dezenfektanlar Yapmak

 1. 1
  Seyreltilmemiş saf ispirto kullan. İçinde en az %70 alkol bulunan bir ürün seç, yoksa bakterileri ya da virüsleri etkili bir şekilde öldürmez. Bütün yüzeylere kolayca püskürtebilmek için ispirtoyu bir sprey şişesine koy.[2]
  • Bu temizleme solüsyonu koronavirüse karşı etkilidir.
  • İspirtoyu suyla seyreltme çünkü bakterileri öldürecek kadar güçlü olmayacaktır.
 2. 2
  Bitkisel bir ispirto spreyi yap. 10-30 damla kekik yağını ya da istediğin başka bir esansiyel yağı 240 mililitrelik cam sprey şişesine dök. Sprey şişesinin geri kalanını en az %70 alkol içeren ispirtoyla doldur. Bunları karıştırmak için şişeyi çalkala ve bir dolapta veya kilerde sakla.[3]
  • Bu temizleyici de yeni koronavirüse karşı etkilidir.
 3. 3
  Sirke ve hidrojen peroksidi bir arada kullan. Sirke ve hidrojen peroksit dezenfekte etmekte etkilidir ama bunlar tek bir kapta karıştırılmamalıdır çünkü tehlikeli olabilen perasetik asidi oluşturabilir. Onun yerine bir sprey şişesine seyreltilmemiş beyaz sirke, diğerineyse %3 hidrojen peroksit koy.[4]
  • Bu temizleyiciyi koronavirüse karşı mücadele etmek için kullanamazsın.
  • Kullanmak için bir yüzeyi temizle, bunlardan birini sık, 5 dakika beklet, sonra da temiz bir bezle silip diğerini sık. 5 dakika beklet, sonra da temiz bir bezle sil.
  • Hangisini önce kullandığın fark etmez.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sirke Bazlı Dezenfektanlar Yapmak

 1. 1
  Saf sirke bazlı bir sprey yap. Standart büyüklükte cam bir sprey şişesine 1 ölçek su, 1 ölçek sirke ve 5-15 damla %100 esansiyel yağ koy. Kokusunu sevdiğin herhangi bir esansiyel yağı kullanabilirsin ya da temizlediğin odanın durumuna göre ayarlayabilirsin.
  • Sirke bazlı dezenfektanlar yüzeyleri, yeni koronavirüs dahil virüslerden temizlemek için işe yaramaz.
  • Limon esansiyel yağı geleneksel olarak mutfağı temizlemek için kullanılır çünkü limon kokusu güçlü mutfak kokularını etkisiz hale getirebilir.
  • Çay ağacı yağı ve okaliptüs yağı banyo kokularını etkisiz hale getirmekte harikadır.
  • Evin, kokuları giderme endişesi taşımadığın yerlerinde papatya ya da vanilya gibi daha hafif kokulu yağlar kullanmayı tercih edebilirsin.
  • Esansiyel yağlar bazen plastikle tepkimeye girebilir, o yüzden cam bir spreyli şişe kullanmalısın.
 2. 2
  Dezenfektan mendilleri yap. Sprey değil de dezenfektan mendilleri yapmak istiyorsan saf bir sirke spreyi yapmak için kullandığın aynısını uygula ama malzemeleri bir sprey şişesine koymak yerine geniş bir cam kavanoza koy ve döndürerek karıştır. 15-20 parça bezi 25 santimlik kareler halinde kesip temizleyici kavanozuna koy.[5]
  • Bu mendiller koronavirüs bulaşan yüzeyleri dezenfekte etmez.
  • Bezleri cam kavanozun içine bastır ki temizleyici sıvının içine gömülüp iyice emsin. Sonra kavanozun kapağını kapat ve mendilleri bir dolapta ya da kilerde sakla.
  • Mendilleri kullanmak için bir mendili çıkar ve fazla suyunu almak için sık, sonra da yüzeyleri silip temizle.
 3. 3
  Sirke ve karbonat spreyi yap. Temiz bir kabın ya da kovanın içine 4 su bardağı (1 litre) sıcak su, 1/4 su bardağı (60 ml) beyaz sirke ve 2 çorba kaşığı (30 g) karbonat koy. Karbonat eriyene kadar karıştır, sonra da bir limonu ikiye kesip her iki yarısını solüsyonun içine sık. Limonun kabuklarını da karışıma at ve karışımın soğumasını bekle.[6]
  • Sirke ve karbonat COVID-19’a karşı etkili değildir.
  • Soğuyunca 4 damla limon esansiyel yağını ya da seçtiğin bir esansiyel yağı ekle. Limonun posasını, çekirdeklerini ya da kabuklarını ayırmak için karışımı ince gözlü bir süzgeçten geçir, sonra da karışımı bir sprey şişesine al.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Dezenfektan Sprey Kullanmak

 1. 1
  Yüzeyi temizle. Dezenfekte etmek yüzeyi temizlemez ya da kiri ve diğer biriken şeyleri gidermez. O yüzden de yüzeyleri dezenfekte etmeden önce iyice temizlemek önemlidir. Sert kimyasallardan kaçınmak istiyorsan doğal ya da organik bir temizleyiciyle temizle.[7]
  Jonathan Tavarez

  Jonathan Tavarez

  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu
  Jonathan Tavarez ülke genelinde, ikamet edilen ve ticari konutlar için yüksek kaliteli temizlik hizmetleri sağlayan bir temizlik hizmetleri sağlayıcısı olan Pro Housekeepers’ın kurucusudur. Pro Housekeepers her temizlemede yüksek kalite standartlarını garantiye almak için özgeçmişi doğrulanmış bir ekip ve titiz eğitim metodolojileri kullanır.
  Jonathan Tavarez
  Jonathan Tavarez
  Temizlik Gurusu ve Pro Housekeepers'ın Kurucusu

  Uzman İpucu: Temizleyicini bir mikrofiber beze sık, sonra da kiri etrafa dağıtmamak için S harfi biçiminde hareketlerle sil. Ayrıca, yüzeyi ürünün işe yarayacağı kadar uzun süre ıslak bırakmaya dikkat et; hemen silme.

 2. 2
  Spreyi çalkala. Spreyin bütün malzemelerinin karışmasını ve spreyin etkili olmasını sağlamak için iyice çalkala.
 3. 3
  Yüzeylere dezenfektanı iyice sık. Doğal dezenfektan şişesini dezenfekte etmen gereken yüzeyden bir kol genişliği mesafede tut ve iyice sık. Birden fazla yüzeyi dezenfekte ediyorsan spreyi dezenfekte ettiğin bütün yüzeylere sık.[8]
 4. 4
  Spreyi 10 dakika beklet. Mikroplara daha etkili biçimde tutunması ve onları elimine etmesi için, dezenfektanı yüzeyde 10 dakika kadar beklet.[9]
  Chris Willatt

  Chris Willatt

  Temizlik Gurusu
  Chris Willatt Colorado Denver’da yer alan en yüksek puanlı temizlik kuruluşu olan Alpine Maids’in sahibi ve kurucusudur. Lisans derecesini 2012 yılında Colorado Üniversitesi’nden almıştır.
  Chris Willatt
  Chris Willatt
  Temizlik Gurusu

  Uzmanımız Onaylıyor: Doğal temizleyiciler kimyasal olanlardan daha yumuşaktır. Temizleyicinin işlevini yerine getirmesi için dezenfektanın yüzeylerde 10 dakika ya da daha fazla kalmasına izin vermek önemlidir.

 5. 5
  Bir mikrofiber bezle sil. 10 dakika sonra dezenfekte edilen yüzeyi bir mikrofiber bezle sil. Mutfakta ya da banyoda birden fazla yüzeyi temizlediysen bulaşmayı engellemek için her bir yüzeyde ayrı bez kullan.[10]
  Reklam

İpuçları

 • Spreyinde esansiyel yağlar kullanıyorsan cam sprey şişesi kullanmaya çalış çünkü esansiyel yağlar plastikle tepkimeye girebilir.
 • Dezenfekte etmeden önce daima yüzeyleri temizle, yoksa dezenfekte işlemi daha az etkili olur.
 • Spreyi her kullanımdan önce iyice çalkala.
 • Eşit miktarda sirkeyle saf suyu karıştırarak muhteşem kokan, ev yapımı bir antibakteriyel sprey yapabilirsin. Sonra, birkaç damla tarçın esansiyel yağı ve 6 damla portakal esansiyel yağı ekle. Kokusu muhteşemdir ve kendisi çok etkilidir!
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Seçtiğin esansiyel yağ(lar)
 • Mikrofiber bez
 • Pamuklu bezler
 • Beyaz sirke
 • Karbonat
 • İspirto
 • %3 hidrojen peroksit
 • Cam sprey şişesi

Bu wikiHow makalesi hakkında

Erik Kramer, DO, MPH
Ortak yazarlar :
Osteopatik Doktor
Bu makaledeki ortak yazarlar Erik Kramer, DO, MPH. Dr. Erik Kramer Colorado Üniversitesi’nde, kilo yönetimi, diyabet ve dahiliye alanlarında uzmanlaşmış Birinci Basamak Doktor’dur. Osteopatik Doktor derecesini 2012 yılında Touro Üniversitesi Nevada Osteopatik Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 4.264 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: COVID 19
Bu sayfaya 4.264 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam