Verilerini bir dizüstü bilgisayardan diğerine taşırken büyük bir baş ağrısı çekmek zorunda değilsin. Dijital verileri hızlı bir şekilde aktarmak için birkaç yöntem var. Taşımak istediğin dosyaların sayısı ve boyutu, veri aktarımı yaptığın dizüstü bilgisayarların türleri ve kendi teknik bilgine güvenin hangi yöntemin senin için en uygun olduğunu belirlemene yardımcı olacak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
Bir SMB (Sunucu İleti Bloğu) Aktarımı Kurma

 1. 1
  Her iki bilgisayarın da aynı ağda olduğundan emin ol. Sunucu İleti Bloğu (SMB), dosyaları İnternet üzerinden bilgisayarlar arasında aktarmak için kullanılan bir protokoldür (kurallar dizisi). Bu yöntemin çalışması için kullanılan dizüstü bilgisayar, Windows işletim sistemli bilgisayar veya Mac (veya bunların kombinasyonu) olabilir. Bu, dizüstü bilgisayarlar arasında büyük boyutlu dosya aktarımı için en kolay ve en hızlı yöntemdir.
  • Yalnızca güvenli bir bağlantı kullan. Bunu ortak bir ağ üzerinden deneme.
  • Ekstra güvenlik için her iki bilgisayardaki kullanıcı profillerini parola ile koruduğundan emin ol.
  • Sunucu dizüstü bilgisayar içinde dosyalar bulunan bilgisayardır, istemci dizüstü bilgisayar ise dosyaları aktarmak istediğin bilgisayardır.
 2. 2
  Sunucu dizüstü bilgisayarını kur. Sunucu bilgisayar şu anda aktarmak istediğin dosyaların bulunduğu bilgisayardır. Bir çalışma grubu adı belirleyerek ağ ayarlarını değiştirmen gerekir. Bu çalışma grubu, iki bilgisayarının buluşacağı bir konferans salonu gibi işlev görür. Çalışma grubunun adı herhangi bir şey olabilir.
  • Windows işletim sisteminde "bilgisayar etki alanı ve çalışma grubu ayarları" aracılığıyla bir çalışma grubu adı seç. Bu değişikliğin uygulanabilmesi için bilgisayarının yeniden başlatılması gerekir.
  • Mac'te, Sistem Tercihleri-> Ağ-> Gelişmiş-> WINS'den bir çalışma grubu adı seç. Çalışma grubu adını seç ve değişiklikleri uygula.[1]
  • Her iki durumda da sunucu bilgisayarın "adını" aklının bir kenarına yaz.
 3. 3
  İstemci dizüstü bilgisayarına geç. İstemci bilgisayarında aynı ağ çalışma grubu kurulum işlemini gerçekleştir. Sunucu bilgisayarla aynı çalışma grubunun adını kullandığından emin ol.[2]
 4. 4
  Dosyalara eriş ve aktarıma başla. Artık dosyalarını taşımaya başlamanın zamanı geldi. Sunucu dizüstü bilgisayarının "adını" ara ve bu dizüstü bilgisayardaki tüm paylaşılan klasörlere erişmek için ona tıkla.
  • Windows'ta "Ağ" uygulamasını aç. Paylaşılan ağ çalışma grubundaki tüm bilgisayarlar, az önce kurduğun sunucu dizüstü bilgisayar da dâhil olmak üzere birkaç saniye içinde görünmelidir.
  • Mac'te, paylaşılan ağ çalışma grubundaki tüm bilgisayarlar Finder penceresinde görünür.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) Kullanma

 1. 1
  Bir FTP sunucusu kur. FTP (Dosya Aktarım Protokolü), sadece İnternet kullanan makineler arasında dosya aktarmanın başka bir kullanışlı yoludur. İlk önce, erişilebilir hâle getirmek için sunucu bilgisayarla (içinde aktarmak istediğin dosyaların olduğu bilgisayar) çalışacaksın. FTP, genellikle iki dizüstü bilgisayarın arasında tekrar ve tekrar erişime ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan en iyisidir.
  • Mac'te, Sistem Tercihleri-> Paylaşım-> Hizmetler'e git ve "FTP Erişimi" seçeneğini işaretle. Ardından "Başlat" butonuna tıkla ve değişikliğin uygulanmasını bekle. Bu dosya yolunun OSX'in farklı sürümlerinde biraz farklı olabileceğini unutma.
  • Windows'ta Denetim Masası-> Programlar-> Programlar ve Özellikler-> Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine git. Ardından "Internet Information Services" (IIS) seçeneğinin yanındaki artı işaretine tıklayıp "FTP Sunucusu" seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretle. "Tamam" butonuna tıkla.
 2. 2
  İstemci bilgisayarda bir FTP istemcisi kur. Bu, FTP sunucularına yalnızca sunucu adresi veya IP adresiyle kolayca erişmeni sağlayan bir yazılımdır. Popüler olanlar arasında FileZilla, WinSCP, Cyberduck ve WebDrive sayılabilir.[3]
 3. 3
  FTP sunucusundaki dosyalara FTP istemcisinden eriş. Artık tek yapman gereken; istemci bilgisayardan FTP sunucusuna giriş yapmak ve hızlı ve güvenli aktarım için dosyalarına erişmek.
  • Mac'te Finder-> Git-> Sunucuya Bağlan'a git. Sunucu bilgisayarın sunucusu veya IP adresi istenir. Gir ve "Bağlan" seçeneğine tıkla.
  • Windows'ta İnternet tarayıcını aç ve sunucu bilgisayarın IP adresini doğrudan adres çubuğuna yaz. Dosya-> Giriş Yap'a git. Giriş yapmak için kullanıcı adını ve şifreyi gir.
  • Sunucu bilgisayarının IP adresini bulmakta sorun yaşıyorsan Mac'te IP Adresi Nasıl Bulunur veya Bilgisayarının IP Adresi Nasıl Bulunur bölümüne bak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Depolama Aygıtı Kullanma

 1. 1
  Uyumlu bir depolama aygıtı bul. Harici sabit diskler ve diğer USB flash bellekler, bazen yalnızca tek bir işletim sistemiyle (OSX veya Windows) çalışacak şekilde biçimlendirilir. Arasında aktarım yaptığın bilgisayarlara bağlı olarak, aktarma işlemine başlamadan önce bunları daha evrensel bir biçimlendirme seçeneğine (FAT32) yeniden biçimlendirmen gerekebilir. Depolama aygıtı kullanmak, dosya aktarımı için en yavaş yöntemlerden biridir. Ancak daha teknik yöntemlerden korkuyorsan uygulanması en kolay yöntemdir.
  • Depolama aygıtı tanınırsa ve dosyalara her iki bilgisayarda da erişilebilirse devam edebilirsin.
  • Bu yöntemin kısıtlaması genellikle hızdır çünkü çok sayıda büyük dosyayı bu şekilde aktarmak çok zaman alacaktır.
 2. 2
  Depolama aygıtını sunucu bilgisayara tak. Başlamadan önce, aktarmak istediğin tüm dosyaları depolamak için depolama aygıtında yeterli alan olup olmadığını kontrol et. En iyisi ne kadar alana ihtiyacın olduğunu önceden bilmek ve buna göre plan yapmaktır.
 3. 3
  Dosyaları depolama aygıtına taşı. Bu işlem, dizüstü bilgisayarındaki diğer dosyaların yönetimi gibi olacaktır. İhtiyaç duyduğun dosyaları sadece sürükleyip bırak ve dosyalar depolama aygıtına tamamen aktarılana kadar bekle.
 4. 4
  Sürücüyü çıkar ve istemci dizüstü bilgisayara bağla. Dosyalara zarar vermemek için bağlantının doğru şekilde kesildiğinden emin ol. Ardından dosyaları istemci dizüstü bilgisayarın masaüstüne veya daha uygun bir konuma sürükleyip bırak.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Bulut (Cloud) Aracılığıyla Aktarma

 1. 1
  Bir bulut depolama hizmeti seç. Dropbox, Google Drive vb. gibi şirketler, en önemli dosyalar için bulut depolama alanı sunar ve dizüstü bilgisayarlar arasında etkili bir dosya aktarma yöntemi olarak da işlev görebilir. Bu sağlayıcılardan birinde bir hesaba ihtiyacın olacak (ilk üyelik ve biraz depolama alanı genellikle ücretsizdir).[4]
  • Bu yöntemdeki kısıtlamalar depolama alanı, yükleme süresi ve potansiyel maliyettir. Ancak daha küçük dosyaları daha sık aktarman gerekiyorsa bu, senin için mükemmel bir çözüm olabilir.
 2. 2
  Dosyalarını buluta taşı. Hizmete bağlı olarak bu, dosyaları açık İnternet tarayıcına sürükleyip bırakmak kadar basit olabilir veya daha resmî bir dosya yükleme prosedürü içerebilir. Bulut hizmeti, dosyalarını tamamen yüklerken bekle.
 3. 3
  İstemci bilgisayardan bulut hesabına eriş. İstediğin dosyaları bu dizüstü bilgisayara indir. İşte aktarım tamamlandı!
  • Bulut hizmetleri ayrıca devamlı dosya yedekleme ve ortak dosya düzenleme imkânı sayesinde ekstra güvenlik sağlar. Bu nedenle bulut depolama alanını bilmen senin için akıllıca bir hareket olabilir!
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Firewire (Arayüz Bağlantısı) ile Doğrudan Bağlantı Kurma

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarlarının uyumluluğunu kontrol et. Her iki dizüstü bilgisayarda da bir firewire girişi gerekecek ve bunları bağlamak için uygun bir firewire kablosuna ihtiyacın olacak.
  • İki Mac veya iki bilgisayar arasında aktarım yapıyorsan bu yöntem en mantıklı olanıdır. Bunun yerine farklı işletim sistemleri arasında aktarım yapıyorsan farklı bir yönteme bak.
 2. 2
  Firewire'ın her iki ucunu da tak. Firewire fişleri birkaç farklı şekilde olabilir. Başlamadan önce her iki dizüstü bilgisayarına uyacak doğru kabloya ve uygun adaptörlere sahip olup olmadığını iki kez kontrol et.
 3. 3
  İstemci bilgisayar üzerinden sunucu bilgisayara eriş. Sunucu dizüstü bilgisayarı (içinde dosyalar olan) bulmak ve buna erişmek için istemci dizüstü bilgisayarı (dosyaların aktarılmasını istediğin) kullan. Bu, bağlandıktan sonra masaüstünde veya harici sürücülerin normal olarak göründüğü yerde görünmelidir.
 4. 4
  Dosyaları normal şekilde sürükleyip bırak. Artık dizüstü bilgisayarların birbirine doğrudan bağlandığına göre bilgisayarındaki herhangi bir dosya yönetimine benzer şekilde dosyaların yerini gerektiği gibi değiştirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
Ekleri Kendine E-Posta ile Gönderme

 1. 1
  E-posta alıcısını kendi e-posta adresin olarak ayarla. Kendine e-posta göndermek, bir veya iki küçük boyutlu dosyayı farklı bir bilgisayara göndermenin hızlı ve basit yolu olabilir. Daha büyük dosyalarda diğer yöntemlerden birini dene.
 2. 2
  Dosyaları e-postaya ekle. Farklı e-posta istemcilerinin (örneğin Gmail, Hotmail, Yahoo) farklı ek boyutu sınırlamaları vardır. Bazılarında dosyaları doğrudan e-posta gövdesine sürükleyip bırakabilirken, diğerlerinde "ekle" seçeneğine tıklayıp bilgisayarındaki dosyalara göz atman gerekir.
 3. 3
  İstemci bilgisayarda e-postana giriş yap. Şimdi eki indir.
  Reklam

İpuçları

 • Güvenlik nedeniyle, güvenli olmayan ortak ağlar üzerinden dosya aktarımı yapmaya çalışma.
 • Daha büyük boyutlu dosya transferleri için 1. veya 2. yöntemi (SMB veya FTP) kullanmayı düşün.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 2 dizüstü bilgisayar
 • Güvenli (özel) bir ağ bağlantısı
 • Firewire kablosu
 • Her iki dizüstü bilgisayarda çalışmak üzere biçimlendirilmiş harici sabit disk veya USB bellek

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 16.709 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 16.709 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam