İster üreticinin yapıştırdığı çıkartmayı, ister dizüstü bilgisayarını kişiselleştirmek için yapıştırdığın çıkartmayı çıkarıyor ol, her iki durumda da inatçı çıkartmaları çıkarmak uğraştırıcı olabilir. Çıkartmayı tırnağınla, kredi kartınla veya ince bir plastik macun spatulasıyla yavaş yavaş kazımaya başla. Yapışkan kalıntı kaldıysa onu, mikrofiber bez ve su ile sil. Su işe yaramazsa tuvalet ispirtosu, seyreltilmiş sirke veya hafif aşındırıcılı bulaşık süngeri kullanmayı dene. Bu kadar çok yöntemle, çıkarılması en zor olan çıkartmalar bile senin karşında duramaz!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Çıkartmayı Kazıyarak Çıkarmak

 1. 1
  Çıkartma, bir yıldan uzun süredir oradaysa çıkartmayı kazıyarak çıkarmayı dene. Çıkartma nispeten yeniyse yüzeyde pek yapışkan kalıntı bırakmadan soyup çıkarabilmen gerekir. Bununla birlikte, zaman içinde yapışkan kısım basılı malzemeden ayrılır. Bu da çıkartmanın, iz bırakmadan soyulup çıkarılmasını zorlaştırır.[1]
  • Çıkartma bir veya iki yıldan fazla bir süredir aynı yüzeyde duruyorsa artakalan yapışkan kısmı çıkarmak için su, alkol veya başka bir temizleme solüsyonu kullanman gerekebilir.
 2. 2
  Çıkartmayı, bir köşesinden soymaya başla. Çıkartmayı, bir köşesinden soymaya başlayarak dizüstü bilgisayarının yüzeyinden çıkarıncaya kadar tırnaklarını kullan. Tırnaklarını kısa kestiysen, ince bir plastik macun spatulası ya da kredi veya banka kartı kullan.[2]
  • Macun spatulası veya kredi kartı kullanıyorsan dizüstü bilgisayarının yüzeyini çizmemeye dikkat et. Macun spatulasını veya kartı, hırçın bir şekilde kazıyarak kullanmak yerine yavaşça hareket ettir ve dizüstü bilgisayarının yüzeyine sertçe bastırmamaya çalış. Metal bir alet yerine plastik bir spatula/bıçak veya kart kullandığından emin ol.
 3. 3
  Çıkartmayı, soyulan köşeden yavaşça yukarı çek. Kalkan kenarı çekerken çıkartmayı bütün olarak çıkarabilmek için çıkartmanın dizüstü bilgisayarla buluştuğu noktadan yukarı çekmeye çalış. Çıkartmayı dizüstü bilgisayardan kaldırana kadar yavaşça soy.
  • Hızlı bir şekilde soyarsan ve kalkan kenarı çok sert bir şekilde çekersen çıkartma yırtılabilir veya yüzeyde kalıntı kalma ihtimali artabilir.
  • Çıkartma temiz bir şekilde çıktıysa işin tamamdır! Yüzeyde yapışkan madde kalırsa endişelenme. Bu yapışkan maddeden kurtulmanın birçok püf noktası var.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yapışkan Maddeyi Silmek

 1. 1
  Bilgisayarını kapat ve fişini çek. Henüz yapmadıysan yapışkan maddeyi çıkarma işlemine girişmeden önce bilgisayarı kapat ve fişini çek. Pili çıkarabiliyorsan çıkar. Dizüstü bilgisayarını her temizlediğinde pili de çıkarman iyi olur.[3]
  • Dizüstü bilgisayarını temizlemek için su veya başka bir sıvı kullanmalısın. Elektrik çarpması veya bilgisayarına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalmak istemezsin.
 2. 2
  İlk önce nemli, tüy bırakmayan bir bezle yapıştırıcıyı ovalayarak çıkarmayı dene. Temiz bir mikrofiber bezi sıcak suyla ıslat, sonra iyice sık. Yapışkan maddenin olduğu noktayı hafif sert şekilde, dairesel hareketler ve sabit basınç uygulayarak ov. Biraz alın teri ile kalıntıyı birkaç dakika içinde temizleyebilmelisin.[4]
  • Dizüstü bilgisayarındaki açıklıklara nem girmemesine dikkat et. Sıvılardan kaynaklanan hasarlar genellikle garanti kapsamında değildir.
  • Herhangi bir temizlik işlemi için mevcut en hafif yöntemle başlamak akıllıca olacaktır. Böylece temizlediğin yüzeyin kaplamasının tahrip olma veya hasar görme riski daha düşük olur.
 3. 3
  Gerekirse beze bir damla hafif bulaşık deterjanı ekle. Alanda hâlâ yapışkan varsa veya alan yapış yapış gibiyse bezi tekrar sıcak su ile ıslat ve o köşeye bir damla bulaşık deterjanı damlat. Deterjanı köpürtmek için köşeyi parmak uçlarınla biraz ov, ardından yapışkanlı alanı sil.[5]
  • İşin bittiğinde, köpükleri silmek için ıslak bezin sabunlu olmayan kısmını kullan.
  • Dizüstü bilgisayarına asla doğrudan bulaşık deterjanı dökme, aerosol sprey sıkma ya da başka bir temizleme solüsyonu uygulama. Temizlik maddesini her zaman bir bezle birlikte uygula.
 4. 4
  İşin bittiğinde yüzeyi kuru bir bezle sil. Yapıştırıcıyı silmeyi bitirdikten sonra yüzeyi temiz, tüy bırakmayan bir bezle kurula. Alanı kurulamak, özellikle dizüstü bilgisayarının dış kısmından büyük bir çıkartma çıkardıysan iz oluşumunu önlemeye yardımcı olur.[6]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İnatçı Kalıntı ile Başa Çıkmak

 1. 1
  Nemli bez işe yaramadıysa %90 alkollü ispirto kullan. İnatçı yapışkan kalıntısını çıkarmak için mikrofiber bezin bir köşesini tuvalet ispirtosuna batır. Tekrar hatırlatmak gerekirse; çıkartmanın yapışkan maddesini temizlemek için hafif sert, dairesel hareketler uygula.[7]
  • Tuvalet ispirtosu yoksa 1'e 1 ölçüde beyaz sirke ve ılık su karışımı kullan. Votka da gerektiğinde iş görür![8]
 2. 2
  Yapışkanlı kalıntıyı silmek işe yaramadıysa bölgenin üstünde alkole batırılmış bir bez tut. Yapışkan kalıntısı yine de çıkmıyorsa bezi tekrar alkole veya suyla seyreltilmiş sirkeye batır. Bezi yapışkanlı alana koy ve 2 ila 3 dakika bekle. Bu yöntem sayesinde kalan inatçı yapışkan madde çıkacaktır.[9]
  • Tuvalet ispirtosu, dizüstü bilgisayar kaplamalarında kullanılan plastiğin veya alüminyumun rengini değiştirmez veya buna zarar vermez. Fakat işi sağlama almak istiyorsan ilgili alanı her 30 ila 60 saniyede bir kontrol et.
 3. 3
  Alkol ile işin yaver gitmediyse yapışıp kalan kalıntı üzerine bant yapıştır. Koli bandından veya başka bir sağlam, yapışkan banttan 5.1 ila 7.6 cm boyutunda bir parça kes. Yapışkan olmayan bir tutma kısmı yapmak için ucun küçük bir kısmını katla, ardından bandın yapışkan yüzeyini yapışkan kalıntısının üzerine sürerek orayı kapla.[10]
  • Koli bandını kullandıktan sonra yapışkanlık kalırsa bunu sıcak suya veya tuvalet ispirtosuna batırılmış bir bezle sil.
 4. 4
  Bez işe yaramazsa hafif aşındırıcılı bir bulaşık süngeri kullanmayı dene. Hafif basınç uygulayarak, yapışkanlı noktayı Mr. Clean Magic Eraser gibi naylon veya melamin köpük bulaşık süngeri ile sil. Süngeri önce suyla ıslat ve bir dene. Tek başına su, yapışkanı çıkarmazsa bir damla bulaşık deterjanı eklemeyi dene veya süngeri tuvalet ispirtosuna hafifçe batır.[11]
  • Yapışkan alanı bulaşık süngeri ile hafifçe ovala. Naylon veya melamin köpük bulaşık süngeri hafif aşındırıcılıdır. Bu nedenle dizüstü bilgisayarının yüzeyini çizmemeye dikkat et.
 5. 5
  Hiçbir yöntem işe yaramazsa yapışkanlı kısmın çözülmesi için saç kurutma makinesi kullan. Saç kurutma makinesi yapışkan maddeyi eritebilir ve çözebilir ama bu, en son deneyeceğin yöntemlerden biri olmalıdır. Makineyi düşük veya orta ayara getirip yaklaşık 30 saniye boyunca yapışkan maddenin üzerine tut. Ardından bir bez, macun spatulası veya kredi kartı kullanarak kalıntıdan kurtulabiliyor musun, bak.[12]
  • Bilgisayarın kapalı ve fişi çekili olsa bile aşırı ısınma veya bilgisayarın dâhilî parçalarına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalmak istemezsin. Düşük veya orta ayarda makineyi çalıştır ve bunu, dizüstü bilgisayarının aşırı ısınmasını önlemek için 30 saniyelik aralıklarla uygula.
  Reklam

İpuçları

 • Çıkartma kalıntılarını giderebilen diğer ürünler arasında bitkisel sıvı yağ ve WD-40 sayılabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Dizüstü bilgisayarının, havalandırma delikleri, tuşlar veya klavye gibi aralarında açıklık bulunan veya açıkta kalan alanlarına sıvı bir şey dökmekten kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.290 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam