Dizüstü Bilgisayarda Kamerayla Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesi sana, resim çekmek için Windows veya Mac bilgisayarının İnternet kamerasını nasıl kullanacağını öğretir. Bunu Windows 10’da Kamera uygulamasıyla veya Mac’te Photo Booth uygulamasını kullanarak yapabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  Bilgisayarının İnternet kamerası olduğundan emin ol. Dizüstü bilgisayarında çoğunda olduğu gibi bir İnternet kamerası varsa kolayca bir fotoğraf çekebilirsin. Ama kamera yoksa devam etmeden önce bilgisayarına bir kamera takman gerekir.
 2. 2
 3. 3
  Başlat’a camera yaz. Takılı tüm kameralarla fotoğraf çekmeni sağlayan Kamera uygulaması bilgisayarında Kamera aranır.
 4. 4
  Kamera’ya tıkla. Başlat penceresinin en üstündeki beyaz, kamera şekilli simgeye tıkla. Windows Kamera uygulaması açılır.
 5. 5
  Bilgisayarının kamerasının açılmasını bekle. Kamera açıldığında yanında bir ışık yanması gerekir ve kendini Kamera uygulamasının penceresinde görüyor olman gerekir.
 6. 6
  Neyin fotoğrafını çekmek istiyorsan bilgisayarını ona döndür. Fotoğrafının öznesinin resmini ekranda görüyor olman gerekir.
 7. 7
  "Çek" butonuna tıkla. Kamera şekilli bu simge, Kamera uygulaması penceresinin en altındadır. Bir fotoğraf çekilir ve Windows bilgisayarının Fotoğraflar uygulamasına kaydedilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Mac’te

 1. 1
 2. 2
  Spotlight’a photo booth yaz. Photo Booth uygulaması Mac’inde aranır.
 3. 3
  Photo Booth’a tıkla. Spotlight arama çubuğunun altında, en üstteki sonuçtur. Mac’inin Photo Booth’u açılır.
 4. 4
  Mac’inin kamerasının açılmasını bekle. Mac’inin kamerası açılınca yanında yeşil bir ışık yanar.
  • Kamera açılınca kendini Photo Booth’ta ekranda görüyor olman da gerekir.
 5. 5
  Neyin fotoğrafını çekmek istiyorsan Mac’in ekranının ona döndür. Photo Booth ana penceresinde beliren her şey fotoğrafına dâhil olur; yani Photo Booth penceresinde görünenlere göre gerektiği gibi ayar yapmaktan çekinme.
 6. 6
  "Çek" butonuna tıkla. Bu kırmızı-beyaz kamera butonu sayfanın en altındadır. Resim çekilir ve Mac’inin Fotoğraflar uygulamasına eklenir.
  • Fotoğraf Yayınım’ı açık olan bir iPhone’un veya iPad’in varsa fotoğraf iPhone’unda veya iPad’inde de belirir.
  Reklam

İpuçları

 • Windows 7 bilgisayarların kameranın özel uygulamasını kullanması gerekir (mesela CyberLink YouCam tarafından izlenen bir kamera "YouCam" veya benzeri bir adda bir uygulamaya sahip olur). Kameranın adından emin değilsen Başlat’a "kamera" yazmayı veya ne tür bir kamera kullandığını görmek için bilgisayarının model numarasını araştırmayı dene.
 • Photo Booth, çekerken fotoğraf üzerinde oynamak için kullanabileceğin birçok filtre ve başka görsel efektlerle birlikte gelir.

Reklam

Uyarılar

 • İnternet kamerası görüntüsü akıllı telefon, tablet veya DSLR resimlerinden çok daha düşük kaliteli olur.
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam