Dizüstüler taşınabilir iş bilgisayarlarından daha fazlası olabilir. Dizüstünü televizyonuna bağlayarak onu bir medya merkezine dönüştürebilir, favori Netflix ve Hulu içeriklerini izleyebilirsin. Bunun yanı sıra YouTube videolarını ve dizüstündeki medya içeriklerini de oynatabilirsin. Büyük ekranda oyunlar oynayabilir veya bir dokümanı gözlerini zorlamadan düzenleyebilirsin. Dizüstünü televizyonuna bağlamak için bu rehberde yazanları uygula.

Kısım 1 / 2:
Bağlantı Esasları

 1. 1
  Dizüstünün hangi video çıkışına/çıkışlarına sahip olduğunu öğren. Mümkün olan birkaç tip var; dizüstünde birden fazla çıkış bulunabilir.[1] Bu çıkışlar dizüstünün arka panelinde yer alır; bazen de yan taraflarda bulunur.
 2. 2
  Televizyonunda hangi video giriş noktası/noktaları olduğuna bak. Bu, televizyonunun standart çözünürlüklü veya yüksek çözünürlüklü olmasına bağlıdır. Video giriş noktaları genelde televizyonun arkasında bulunur; ama yan taraflarda da olabilir.
 3. 3
  Dizüstünü televizyonuna bağlamak için doğru video kablosunu al. Birden fazla seçeneğe sahipsen (VGA, S-video ve HDMI gibi) en yüksek kaliteli bağlantıyı kullanarak bağlanmayı dene. Yeni dizüstülerde ve HD televizyonlarda HDMI bağlantı noktası standarttır ve en iyi kaliteyi sunmasının yanı sıra ayar yaparken de en az uğraştıran seçenektir.
 4. 4
  Gerekirse bir ses kablosu edin. Bazı bilgisayarlar ve yüksek çözünürlüklü televizyonlar televizyonun ses ve videosuna tek bir kabloyla bağlanabilirken bu cihazların çoğu ses ve video için ayrı kablolar gerektirir.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Dizüstünü Bağlamak

 1. 1
  Dizüstünü kapat. Eski bağlantılarda, televizyonla bağlantı kurarken dizüstünü kapatman önerilir. HDMI bağlantısı yaparken dizüstünü kapatmana gerek olmaz.
 2. 2
  Video kablosunu dizüstüne ve televizyonunun video bağlantı noktalarına bağla.
 3. 3
  Televizyonunu doğru girişe ayarla. Çoğu televizyonun girişleri, televizyondaki giriş seçenekleriyle aynı olması için etiketlenmiştir. Dizüstüne bağlanmak için doğru girişe geçiş yap. Gerekirse televizyonunun kullanma kılavuzuna bak.
  • Dizüstünün, televizyonunu bir görüntü cihazı olarak tanıyabilmesi için televizyonun açık olması gerekir.
 4. 4
  Dizüstünü aç. Bu noktada, televizyon görüntüsünü etkinleştirme yöntemi sistemden sisteme değişir. Kimileri görüntüyü televizyona doğrudan verirken veya her iki ekranda da görüntü olurken kimileri televizyona hemen görüntü vermez.
 5. 5
  Görüntüyü televizyona geçir. Çoğu dizüstüde Fn (function) tuşuyla erişilebilecek bir “Görüntü” tuşu bulunur. Bu tuş kullanılabilir görüntü seçenekleri arasında geçiş yapmanı sağlar. Görüntünü her iki ekranda geniş bir biçimde gösterebilir, her iki ekranda da aynı görüntü olması için görüntüyü çoğaltabilir/yansıtabilir veya yalnızca tek bir ekrana görüntü verebilirsin (ya dizüstüne ya da televizyonuna).
  • Windows 7 ve 8 kullanıcıları Windows + P tuşlarına basarak görüntüleme tercihi yapılmasını sağlayan Projeksiyon menüsünü açabilirler.
  • Bu seçeneklerden birine erişimin yoksa masaüstünde sağ tıkla ve Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç. Görüntünün televizyona nasıl aktarılacağını seçmek için “Çoklu ekran” menüsünü kullan.
 6. 6
  Gerekirse ekran çözünürlüğünü ayarla. Dizüstünün çözünürlüğüyle televizyonunun çözünürlüğü genelde farklı olur. Bu, özellikle eski televizyonlarda görülür. Masaüstünde sağ tıkla, Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç ve çözünürlüğünü değiştirmek istediğin görüntüyü seç.
  • HD televizyonların çoğu 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe kadar görüntü verebilirken bazıları en fazla 1280 x 720 piksel çözünürlük sunabilir. Bu çözünürlüklerin her ikisi de 16:9 (geniş ekran) çerçeve oranına sahiptir.
  • Fark edilebilir bir görüntü alamazsan dizüstünün bağlantısını geçici olarak kesip çözünürlüğünü ayarladıktan sonra bağlantıyı tekrar kurman gerekebilir. Bir aktif görüntü arasında geçiş yapıyorsan dizüstünün televizyonunla aynı çözünürlükte olması gerekir.
 7. 7
  Televizyonunun yakınlaştırma seviyesini ayarla. Bazı televizyonlar farklı çerçeve oranlarına görüntüye yaklaştırma uygulayarak adapte olur. Görüntünü televizyondayken kenarları kırpılmış şekilde görürsen yakınlaştırma uygulanmadığından emin olmak için televizyonunun ayarlarını kontrol et.
  Reklam

İpuçları

 • Dizüstün yüksek çözünürlüklü bir televizyona bağlıysa bazı öğeleri yalnızca televizyonunda görürsün, dizüstünün ekranında değil; bu normaldir. Bu öğeleri yine dizüstünün ekranında görmek için televizyon bağlantısını kes.
 • Kablo işlerini hallederken zorlanırsan kablosuz bir medya aktarım cihazı al; kullanımı daha kolaydır ve görüntü kirliliği yapmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Telegram Hesabı Nasıl SilinirAndroid'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 16 kişi çalıştı. Bu makale 83.185 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 83.185 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam