Dizüstü Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

Bu Makalede:Bağlantı EsaslarıDizüstünü BağlamakReferans

Dizüstüler taşınabilir iş bilgisayarlarından daha fazlası olabilir. Dizüstünü televizyonuna bağlayarak onu bir medya merkezine dönüştürebilir, favori Netflix ve Hulu içeriklerini izleyebilirsin. Bunun yanı sıra YouTube videolarını ve dizüstündeki medya içeriklerini de oynatabilirsin. Büyük ekranda oyunlar oynayabilir veya bir dokümanı gözlerini zorlamadan düzenleyebilirsin. Dizüstünü televizyonuna bağlamak için bu rehberde yazanları uygula.

Kısım 1
Bağlantı Esasları

 1. 1
  Dizüstünün hangi video çıkışına/çıkışlarına sahip olduğunu öğren. Mümkün olan birkaç tip var; dizüstünde birden fazla çıkış bulunabilir.[1] Bu çıkışlar dizüstünün arka panelinde yer alır; bazen de yan taraflarda bulunur.
 2. 2
  Televizyonunda hangi video giriş noktası/noktaları olduğuna bak. Bu, televizyonunun standart çözünürlüklü veya yüksek çözünürlüklü olmasına bağlıdır. Video giriş noktaları genelde televizyonun arkasında bulunur; ama yan taraflarda da olabilir.
  • Standart çözünürlüklü televizyonlarda genelde kompozit video veya S-video bağlantı noktaları bulunur. Ayrıca görüntü, bilgisayarının monitörüne yansıyan görüntü kadar kaliteli olmayacaktır.
  • Yüksek çözünürlüklü televizyonlarda VGA, DVI veya HDMI bağlantı noktaları bulunabilir. VGA bağlantıları analog sinyal aktarımı yaparken DVI ve HDMI bağlantıları daha yüksek kaliteli dijital sinyal aktarırlar.
 3. 3
  Dizüstünü televizyonuna bağlamak için doğru video kablosunu al. Birden fazla seçeneğe sahipsen (VGA, S-video ve HDMI gibi) en yüksek kaliteli bağlantıyı kullanarak bağlanmayı dene. Yeni dizüstülerde ve HD televizyonlarda HDMI bağlantı noktası standarttır ve en iyi kaliteyi sunmasının yanı sıra ayar yaparken de en az uğraştıran seçenektir.
  • Dizüstünün çıkış noktası televizyonunun giriş noktasıyla aynı tipse her iki ucu da aynı olan bir kablo al.
  • Dizüstünün çıkışı ve televizyonun girişi farklıysa dönüştürücü bir kabloya ihtiyacın olur. DVI’ı HDMI’a veya VGA’i kompozit video’ya dönüştürebilen kablolar mevcuttur. Dizüstünde HDMI bağlantı noktası yoksa bilgisayarının USB bağlantı noktasını televizyonunun HDMI bağlantı noktasına bağlayacak bir dönüştürücü kablo da alabilirsin. Dönüştürücüler, özellikle de analog olanlar, kaliteyi düşürür; bu yüzden mümkün olduğunca bunları kullanmaktan kaçın.[2]
  • Markalı HDMI kabloları genelde çok pahalıdır; ama neredeyse tüm HDMI kabloları sinyalleri televizyona kalite kaybı olmadan gönderebilecek kapasitededir.[3]
 4. 4
  Gerekirse bir ses kablosu edin. Bazı bilgisayarlar ve yüksek çözünürlüklü televizyonlar televizyonun ses ve videosuna tek bir kabloyla bağlanabilirken bu cihazların çoğu ses ve video için ayrı kablolar gerektirir.
  • Dizüstünü televizyonuna HDMI aracılığıyla bağlarsan ayrı bir ses kablosuna ihtiyacın olmaz; çünkü HDMI, video sinyalinin yanında ses sinyalini de gönderir. Diğer tüm bağlantı tiplerinde ayrı bir ses kablosu lâzım olur.
  • Dizüstünün ses çıkışı, üzerinde kulaklık simgesi bulunan 3.5mm’lik bir bağlantı noktasıdır. Bir ses kablosunu buradan, varsa televizyonunun ses girişine; yoksa da hârici hoparlörlere bağlayabilirsin.
  • Ses kablosunu bağlarken kabloyu senin video girişine uyan ses bağlantı noktalarına bağladığından emin ol.

Kısım 2
Dizüstünü Bağlamak

 1. 1
  Dizüstünü kapat. Eski bağlantılarda, televizyonla bağlantı kurarken dizüstünü kapatman önerilir. HDMI bağlantısı yaparken dizüstünü kapatmana gerek olmaz.
 2. 2
  Video kablosunu dizüstüne ve televizyonunun video bağlantı noktalarına bağla.
 3. 3
  Televizyonunu doğru girişe ayarla. Çoğu televizyonun girişleri, televizyondaki giriş seçenekleriyle aynı olması için etiketlenmiştir. Dizüstüne bağlanmak için doğru girişe geçiş yap. Gerekirse televizyonunun kullanma kılavuzuna bak.
  • Dizüstünün, televizyonunu bir görüntü cihazı olarak tanıyabilmesi için televizyonun açık olması gerekir.
 4. 4
  Dizüstünü aç. Bu noktada, televizyon görüntüsünü etkinleştirme yöntemi sistemden sisteme değişir. Kimileri görüntüyü televizyona doğrudan verirken veya her iki ekranda da görüntü olurken kimileri televizyona hemen görüntü vermez.
 5. 5
  Görüntüyü televizyona geçir. Çoğu dizüstüde Fn (function) tuşuyla erişilebilecek bir “Görüntü” tuşu bulunur. Bu tuş kullanılabilir görüntü seçenekleri arasında geçiş yapmanı sağlar. Görüntünü her iki ekranda geniş bir biçimde gösterebilir, her iki ekranda da aynı görüntü olması için görüntüyü çoğaltabilir/yansıtabilir veya yalnızca tek bir ekrana görüntü verebilirsin (ya dizüstüne ya da televizyonuna).
  • Windows 7 ve 8 kullanıcıları Windows + P tuşlarına basarak görüntüleme tercihi yapılmasını sağlayan Projeksiyon menüsünü açabilirler.
  • Bu seçeneklerden birine erişimin yoksa masaüstünde sağ tıkla ve Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç. Görüntünün televizyona nasıl aktarılacağını seçmek için “Çoklu ekran” menüsünü kullan.
 6. 6
  Gerekirse ekran çözünürlüğünü ayarla. Dizüstünün çözünürlüğüyle televizyonunun çözünürlüğü genelde farklı olur. Bu, özellikle eski televizyonlarda görülür. Masaüstünde sağ tıkla, Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç ve çözünürlüğünü değiştirmek istediğin görüntüyü seç.
  • HD televizyonların çoğu 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe kadar görüntü verebilirken bazıları en fazla 1280 x 720 piksel çözünürlük sunabilir. Bu çözünürlüklerin her ikisi de 16:9 (geniş ekran) çerçeve oranına sahiptir.
  • Fark edilebilir bir görüntü alamazsan dizüstünün bağlantısını geçici olarak kesip çözünürlüğünü ayarladıktan sonra bağlantıyı tekrar kurman gerekebilir. Bir aktif görüntü arasında geçiş yapıyorsan dizüstünün televizyonunla aynı çözünürlükte olması gerekir.
 7. 7
  Televizyonunun yakınlaştırma seviyesini ayarla. Bazı televizyonlar farklı çerçeve oranlarına görüntüye yaklaştırma uygulayarak adapte olur. Görüntünü televizyondayken kenarları kırpılmış şekilde görürsen yakınlaştırma uygulanmadığından emin olmak için televizyonunun ayarlarını kontrol et.

İpuçları

 • Dizüstün yüksek çözünürlüklü bir televizyona bağlıysa bazı öğeleri yalnızca televizyonunda görürsün, dizüstünün ekranında değil; bu normaldir. Bu öğeleri yine dizüstünün ekranında görmek için televizyon bağlantısını kes.
 • Kablo işlerini hallederken zorlanırsan kablosuz bir medya aktarım cihazı al; kullanımı daha kolaydır ve görüntü kirliliği yapmaz.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 16 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Hook Up a Laptop to a TV, Italiano: Collegare un Portatile a un Televisore, Español: conectar un computador portátil a un TV, Deutsch: Anschliessen eines Laptops an einen Fernseher, Português: Conectar um Notebook a uma TV, Français: raccorder un ordinateur portable à une télévision, Русский: подсоединить ноутбук к телевизору, Nederlands: Je laptop met een tv verbinden, 日本語: ノートパソコンをテレビに接続する, 中文: 将笔记本电脑连接到电视机, Bahasa Indonesia: Menyambungkan Laptop ke TV, हिन्दी: अपने लैपटॉप को टीवी से जोड़ें, العربية: توصيل جهاز كمبيوتر محمول بالتلفاز, Čeština: Jak připojit notebook k televizi, ไทย: เชื่อมต่อแล็ปท็อปกับทีวี, Tiếng Việt: Nối laptop với TV, 한국어: 노트북을 TV에 연결하는 방법

Bu sayfaya 11.269 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?