Dizüstüler taşınabilir iş bilgisayarlarından daha fazlası olabilir. Dizüstünü televizyonuna bağlayarak onu bir medya merkezine dönüştürebilir, favori Netflix ve Hulu içeriklerini izleyebilirsin. Bunun yanı sıra YouTube videolarını ve dizüstündeki medya içeriklerini de oynatabilirsin. Büyük ekranda oyunlar oynayabilir veya bir dokümanı gözlerini zorlamadan düzenleyebilirsin. Dizüstünü televizyonuna bağlamak için bu rehberde yazanları uygula.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bağlantı Esasları

 1. 1
  Dizüstünün hangi video çıkışına/çıkışlarına sahip olduğunu öğren. Mümkün olan birkaç tip var; dizüstünde birden fazla çıkış bulunabilir.[1] Bu çıkışlar dizüstünün arka panelinde yer alır; bazen de yan taraflarda bulunur.
 2. 2
  Televizyonunda hangi video giriş noktası/noktaları olduğuna bak. Bu, televizyonunun standart çözünürlüklü veya yüksek çözünürlüklü olmasına bağlıdır. Video giriş noktaları genelde televizyonun arkasında bulunur; ama yan taraflarda da olabilir.
 3. 3
  Dizüstünü televizyonuna bağlamak için doğru video kablosunu al. Birden fazla seçeneğe sahipsen (VGA, S-video ve HDMI gibi) en yüksek kaliteli bağlantıyı kullanarak bağlanmayı dene. Yeni dizüstülerde ve HD televizyonlarda HDMI bağlantı noktası standarttır ve en iyi kaliteyi sunmasının yanı sıra ayar yaparken de en az uğraştıran seçenektir.
 4. 4
  Gerekirse bir ses kablosu edin. Bazı bilgisayarlar ve yüksek çözünürlüklü televizyonlar televizyonun ses ve videosuna tek bir kabloyla bağlanabilirken bu cihazların çoğu ses ve video için ayrı kablolar gerektirir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Dizüstünü Bağlamak

 1. 1
  Dizüstünü kapat. Eski bağlantılarda, televizyonla bağlantı kurarken dizüstünü kapatman önerilir. HDMI bağlantısı yaparken dizüstünü kapatmana gerek olmaz.
 2. 2
  Video kablosunu dizüstüne ve televizyonunun video bağlantı noktalarına bağla.
 3. 3
  Televizyonunu doğru girişe ayarla. Çoğu televizyonun girişleri, televizyondaki giriş seçenekleriyle aynı olması için etiketlenmiştir. Dizüstüne bağlanmak için doğru girişe geçiş yap. Gerekirse televizyonunun kullanma kılavuzuna bak.
  • Dizüstünün, televizyonunu bir görüntü cihazı olarak tanıyabilmesi için televizyonun açık olması gerekir.
 4. 4
  Dizüstünü aç. Bu noktada, televizyon görüntüsünü etkinleştirme yöntemi sistemden sisteme değişir. Kimileri görüntüyü televizyona doğrudan verirken veya her iki ekranda da görüntü olurken kimileri televizyona hemen görüntü vermez.
 5. 5
  Görüntüyü televizyona geçir. Çoğu dizüstüde Fn (function) tuşuyla erişilebilecek bir “Görüntü” tuşu bulunur. Bu tuş kullanılabilir görüntü seçenekleri arasında geçiş yapmanı sağlar. Görüntünü her iki ekranda geniş bir biçimde gösterebilir, her iki ekranda da aynı görüntü olması için görüntüyü çoğaltabilir/yansıtabilir veya yalnızca tek bir ekrana görüntü verebilirsin (ya dizüstüne ya da televizyonuna).
  • Windows 7 ve 8 kullanıcıları Windows + P tuşlarına basarak görüntüleme tercihi yapılmasını sağlayan Projeksiyon menüsünü açabilirler.
  • Bu seçeneklerden birine erişimin yoksa masaüstünde sağ tıkla ve Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç. Görüntünün televizyona nasıl aktarılacağını seçmek için “Çoklu ekran” menüsünü kullan.
 6. 6
  Gerekirse ekran çözünürlüğünü ayarla. Dizüstünün çözünürlüğüyle televizyonunun çözünürlüğü genelde farklı olur. Bu, özellikle eski televizyonlarda görülür. Masaüstünde sağ tıkla, Özellikler/Ekran Çözünürlüğü’nü seç ve çözünürlüğünü değiştirmek istediğin görüntüyü seç.
  • HD televizyonların çoğu 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe kadar görüntü verebilirken bazıları en fazla 1280 x 720 piksel çözünürlük sunabilir. Bu çözünürlüklerin her ikisi de 16:9 (geniş ekran) çerçeve oranına sahiptir.
  • Fark edilebilir bir görüntü alamazsan dizüstünün bağlantısını geçici olarak kesip çözünürlüğünü ayarladıktan sonra bağlantıyı tekrar kurman gerekebilir. Bir aktif görüntü arasında geçiş yapıyorsan dizüstünün televizyonunla aynı çözünürlükte olması gerekir.
 7. 7
  Televizyonunun yakınlaştırma seviyesini ayarla. Bazı televizyonlar farklı çerçeve oranlarına görüntüye yaklaştırma uygulayarak adapte olur. Görüntünü televizyondayken kenarları kırpılmış şekilde görürsen yakınlaştırma uygulanmadığından emin olmak için televizyonunun ayarlarını kontrol et.
  Reklam

İpuçları

 • Dizüstün yüksek çözünürlüklü bir televizyona bağlıysa bazı öğeleri yalnızca televizyonunda görürsün, dizüstünün ekranında değil; bu normaldir. Bu öğeleri yine dizüstünün ekranında görmek için televizyon bağlantısını kes.
 • Kablo işlerini hallederken zorlanırsan kablosuz bir medya aktarım cihazı al; kullanımı daha kolaydır ve görüntü kirliliği yapmaz.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl ErişilirBaşkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Erişilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 94.799 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 94.799 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam