Bilgisayarın yakın zamanda bir virüs saldırısına uğradıysa ve virüsten kurtulmana rağmen etkilerini hâlâ hissediyorsan dizüstü bilgisayarını yeniden biçimlendirmek isteyebilirsin. Dizüstü bilgisayarın, sabit disk tamamen silinerek yeniden biçimlendirilir ve bu, bilgisayarını temizlemek için en kesin ve etkili yoldur. Bir dizüstü bilgisayarı yeniden biçimlendirme işlemi günümüzde basit bir şeydir. Üretici, cihazın sahibine ya bir işletim sistemi (İS) kopyası verir ya da sabit diskte bir geri yükleme bölümü oluşturur. Ancak başlamadan önce tüm bilgilerini harici bir sabit diske, CD’lere veya DVD’lere yedeklemek önemlidir; aksi halde bu işlem esnasında tüm bilgilerini kaybedersin.

Yöntem 1 / 2:
Dizüstü Bilgisayarını Yükleme CD’leriyle Yeniden Biçimlendirmek

 1. 1
  Sabit diskini yedekle. Dizüstü bilgisayarını yeniden biçimlendirmek, tüm bilgilerini kaybetmene neden olur; bu yüzden bilgilerini saklamak istiyorsan sabit diskini hârici bir sabit diske, CD’lere veya DVD’lere yedeklemen önerilir.
 2. 2
  Üreticinin hangi geri yükleme yöntemini sunduğunu öğren. Bilgisayarınla birlikte bir dizi yükleme CD’si geldiyse onları kullan. CD yoksa bilgisayarında ayarlanmış bir geri yükleme bölümü olabilir; yani farklı bir yöntem kullanman gerekir.
 3. 3
  İşletim sistemi diskini CD/DVD sürücüne tak. Normalde otomatik olarak çalışır ve bir menüyle veya ayarlar sayfasıyla birlikte açılır. İşletim sisteminin temiz bir kopyasını yükleme seçeneğini seç.
  • CD kendi kendine çalışmazsa "Bilgisayarım"a çift tıkla, ardından İS diskinin bulunduğu sürücüye sağ tıkla. "Otomatik Olarak Çalıştır"a tıkla.
 4. 4
  CD’nin otomatik olarak ilerlemesini bekle. Bilgisayarından bir süre uzakta kalırsan yükleme işlemi bir sonraki adımda duraklar ve senden girdi bekler. Yönergeleri izle, sabırlı ol ve işlemi yarıda kesme dürtüsünden kaçın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. [1]
  • Dizüstü bilgisayarının sabit diskini yeniden biçimlendiriyorsan yükleme diskinin istediği varsayılan teklifleri/ayarları kabul edersin.
 5. 5
  Yüklemenin tamamlanmasını bekle. İşletim sisteminin yüklenmesi tamamlandıktan sonra temiz bir masaüstü belirir.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Dizüstü Bilgisayarı Geri Yükleme Bölümüyle Yeniden Biçimlendirmek

 1. 1
  Bilgisayarını yeniden başlat. Makine yeniden başlarken önyükleme yapılana kadar klavyendeki F10 tuşuna arka arkaya bas. Onarım ve geri yükleme (yeniden biçimlendirme ve yeniden yükleme) seçenekleri sunan bölüme gidersin.
 2. 2
  Temiz bir sistem yükleme seçeneğini seç. Bu sistemin güzel tarafı başka hiçbir şey yapmana gerek olmamasıdır. Geri yükleme bölümü; biçimlendirme, işletim sistemini yeniden yükleme, sürücüleri ve dizüstü bilgisayarınla birlikte gelen orijinal yazılımların tamamını yüklemek için programı tam olarak çalıştırır.
 3. 3
  Yeniden biçimlendirmenin bitmesini bekle. Bu işlemin tamamlanması genelde yaklaşık 30 dakika sürer.
  Reklam

Uyarılar

 • Dizüstü bilgisayarını yeniden biçimlendirirken sabit diskin silineceğini ve temiz bir işletim sistemiyle yeniden yükleneceğini bil. Oluşturduğun tüm veri dosyaları gidecek; bu yüzden yeniden biçimlendirme öncesinde dosyaları farklı bir konuma yedeklemen gerekir. Ayrıca işlem başladıktan ve belli bir noktaya geldikten sonra geri dönemezsin. Fikrini değiştirmek verilen zararı geri almaz, işletim sistemin de gitmiş olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 784 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam