Hareket halindeyken ciddi işleri halletmek için akıllı telefonlar ve masaüstü bilgisayarların taşınabilir alternatifleri olan dizüstü bilgisayarlar giderek daha güçlü hâle geliyor. İlk dizüstü bilgisayarına geçiyorsan veya tanımadığın bir dizüstü bilgisayarı kullanacaksan ilk başta işler biraz garip görünebilir. Korkma; tüm dizüstü bilgisayarları kullanmaya başlamak için bu adımları izle ve seni kısa sürede bir profesyonel yapalım.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Dizüstü Bilgisayarını Kurmak

 1. 1
  Evinde dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bir priz bul ve şarj cihazını prize tak. Dizüstü bilgisayarlar, özellikle dizüstü bilgisayarını yoğun bir şekilde kullanıyorsan hızla tükenebilen pillerle çalışır. Bilgisayarını şarja takamayacak durumda veya uzak bir yerde olmadığın sürece dizüstü bilgisayarını prize takılı bırakmak daha iyidir.
 2. 2
  Dizüstü bilgisayarın alt kısmını, önünde oturduğun masanın üzerine yerleştir. "Dizüstü bilgisayarlar" olarak adlandırılırlar çünkü kucağında kullanılabilirler ancak bu her zaman en iyi veya doğru yer olduğu anlamına gelmez. Bileklerin ve ellerin için rahat bir açı bulmaya çalış; senin için en iyi konumu bulana kadar dizüstü bilgisayarı hareket ettirmen gerekebilir.
  • Dizüstü bilgisayarını, havalandırma deliklerini kapatabilecek yumuşak, kabarık veya tüylü yüzeylere koyma. Dizüstü bilgisayarların çoğunda, yanlarda ve altta, dizüstü bilgisayarın çalışması için açık bırakılması gereken bulunan fan delikleri bulunur.
 3. 3
  Ekranı senin için rahat bir konumda gibi görünene kadar açmak için kapağı kaldır. Çoğu dizüstü bilgisayarda, ekranın açılmasını sağlayan bir tür toka veya mandal bulunur.
  • Dizüstü bilgisayar açılmıyorsa zorlamaya çalışma! Bunun yerine bir mandal ara. Ekranı zorlayarak açmana gerek yok.
  • Kapağı çok fazla geri itme. 45 derecelik geniş açı, dizüstü bilgisayarın açık olması gereken en büyük açıdır. Daha fazla geri itilirse kapak veya menteşe mekanizması hasar görebilir ya da kırılabilir.
 4. 4
  Güç düğmesini bul ve bilgisayarı aç. Çoğu dizüstü bilgisayarda güç düğmesi klavyenin biraz arkasında bulunur. Güç düğmesi genellikle 'güç açık' için evrensel bir sembolle, ortasından çizgi geçen bir daire ile belirtilir.
 5. 5
  Dizüstü bilgisayarın açılmasını bekle. Dizüstü bilgisayarlar, bilgi işlem gücünün yanı sıra taşınabilirlik için tasarlandığından, dizüstü bilgisayarının açılmasının bir masaüstü veya akıllı telefondan daha uzun sürmesine neden olacak özel donanımlara sahip olabilir.
 6. 6
  Dizüstü bilgisayarın işaretleme aygıtını kullan. Çoğu bilgisayarda bu, dokunmatik yüzey adı verilen ve parmağını faren olarak kullanmana olanak tanıyan düz, dokunmaya duyarlı bir alandır. İmleci hareket ettirmek için dokunmatik yüzey alanında bir parmağını kaydırman yeterlidir.
  • Çoğu dokunmatik yüzeye aynı anda birden fazla dokunuş yapılabilir; birden çok parmak kullanmak, tek bir parmak kullanmaktan farklı kullanıcı arabirimi eylemleri üretecektir. Dizüstü bilgisayarında bir, iki veya üç parmağını sürükleyerek ve parmaklarınla farklı ‘hareketler'le denemeler yap.
  • Lenovo dizüstü bilgisayarlarda klavyenin ortasında 'G' ve 'H' tuşları arasında yer alan, "iz noktası" adı verilen küçük, kırmızı, joystick benzeri bir düğme bulunabilir. Bunu sadece parmağınla kullanılabilen çok hassas bir joystick gibi kullan.
  • Bazı eski dizüstü bilgisayarlarda iz topu bulunabilir. Topu bir iz topu üzerinde yuvarlamak, fare işaretçisinin hareket etmesini sağlar.
  • Bazı dizüstü bilgisayarlar bir kalem arayüzü ile donatılmıştır. Bu durumlarda dizüstü bilgisayarda bir kalem bulunur. İşaretçiyi hareket ettirmek için kalemi ekranın üzerine getir ve tıklamak için kalemi ekrana bastır.
  • Dizüstü bilgisayar işaretleme cihazlarını küçük ve kullanımı zor mu buluyorsun? Bir dizüstü bilgisayara her zaman bir fare bağlayabilirsin. Dizüstü bilgisayarın USB bağlantı noktasını bul ve kullanmak istiyorsan bir fare tak. Dizüstü bilgisayar fareyi otomatik olarak tanıyacak ve onu kullanıma hazır hâle getirecektir.
 7. 7
  Dokunmatik yüzeyin sol tıklama düğmesini birincil fare düğmen olarak kullan. Çoğu dokunmatik yüzeyde, dokunmatik yüzeyin sol alt tarafında bulunan bir düğmeyi kullanarak tıklama yapabilirsin.
  • Bazı dokunmatik yüzeyler, tıklamak için yüzeye hafifçe dokunmana izin verebilir. Denemeler yap; dizüstü bilgisayarında sahip olduğunu bilmediğin ek işlevler keşfedebilirsin.
 8. 8
  İkincil fare düğmesi olarak dokunmatik yüzeyin sağ tıklama düğmesini kullan. Dokunmatik yüzeyin sağ alt kısmında bulunan sağ tıklama düğmesine basarak, "bağlamsal menü" veya "sağ tıklama" içeren her şeyi yapabilirsin.
 9. 9
  Varsa dizüstü bilgisayarının optik sürücüsünü bul. Dizüstü bilgisayarın bir 'netbook' değilse muhtemelen yazılım yüklemek veya müzik çalmak için kullanabileceğin bir optik sürücüye sahiptir. Optik sürücü genellikle dizüstü bilgisayarın sağ veya sol tarafında bulunur.
  • Windows ve Mac OS'de optik sürücüyü, üzerindeki küçük düğmeye basarak veya işletim sistemindeki optik sürücü simgesine sağ tıklayıp “Çıkar"ı seçerek açabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Yazılım Yüklemek

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarının yazılımını güncel tut. Dizüstü bilgisayarın muhtemelen bazı temel aksesuar yazılımlarıyla birlikte gelmiştir: Basit bir kelime işlemci, bir hesap makinesi ve belki de bazı temel fotoğraf paylaşım yazılımları. Dizüstü bilgisayarlar, güç ve grafikleri kontrol etmek için özel yazılımlara da sahiptir; kullanıma hazır hâle gelmeden önce genellikle çok sayıda sürücü güncellemesi gerektirecektir. Biraz bilgi birikimiyle, dizüstü bilgisayarının yeteneklerini önemli ölçüde artırmak için yazılımlar ekleyebilirsin ki bunlar çoğu durumda ücretsizdir.
  • Dizüstü bilgisayarın Windows tabanlıysa dizüstü bilgisayarının Windows sürümünü güncellemen gerekecektir. Windows tabanlı dizüstü bilgisayarın, Windows'u güncellemek için Windows Update'i veya üreticinin kendi yazılımını kullanabilir.
  • Mac dizüstü bilgisayar kullanıyorsan MacOS'un yerleşik yükseltme seçeneğini kullan. Bir Mac dizüstü bilgisayarda bunları bulmak genellikle kolaydır.
 2. 2
  Ofis yazılımını yükle. Temel çizimler yapmak ve not almak için dizüstü bilgisayarının yerleşik yazılım aksesuarları yeterli olacaktır, ancak daha ciddi akademik veya profesyonel işler için daha eksiksiz bir ofis paketi daha çok işine yarar.
  • OpenOffice, Microsoft Word gibi özel yazılımlara benzer şekilde kelime işleme yapabilir, elektronik tablolar ve sunumlar üretebilir ve ücretsizdir.
  • Google Dokümanlar'ı ofis paketlerine çevrim içi bir alternatif olarak kullan. Google Dokümanlar, OpenOffice veya Microsoft Office ile aynı işlevlerin çoğunu sunan 'bulut tabanlı' bir ofis yazılımıdır. Kullanımı ücretsizdir ve özellikle belgeleri başkalarıyla paylaşman gerekiyorsa çok güçlüdür.
  • Yalnızca Microsoft Office'i kullanman gerekiyorsa onu öğrenciysen ücretsiz olarak veya indirimli olarak alabilirsin. Mağazaya gitmeden önce kontrol et ve bir kopya satın al.
 3. 3
  Fotoğraflarını düzenlemek, rötuşlamak ve paylaşmak için fotoğraf düzenleme yazılımı yükle. Dizüstü bilgisayarın fabrikadan bazı temel fotoğraf yazılımlarıyla gelmiş olabilir. Hızlıdır, kullanımı kolaydır ve bazı durumlarda yükseltmek ücretsizdir.
  • Fotoğraflarını düzenlemek ve paylaşmak için Photo Stream’i kullan. Bir iPhone'un varsa veya dizüstü bilgisayarın bir Mac ise Photo Steam’i başlatmak ve fotoğraflarını paylaşmak için temel kurulum talimatlarımızı takip edebilirsin.
  • Fotoğraflarını düzenlemek ve paylaşmak için Picasa'yı kullanabilirsin. Picasa, Google tarafından geliştirilmiştir ve kırpma, rötuşlama, hatta yeniden renklendirme ve panorama oluşturma gibi, fotoğraflarla çalışmak için ihtiyaç duyacağın birçok temel aracı sağlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Dizüstü Bilgisayarınla İnternet’e Bağlanmak

 1. 1
  Kurulu bir ev ağın yoksa önce bunu kurman gerekir. Dizüstü bilgisayarın başlı başına güçlü bir taşınabilir bilgisayardır ancak onu gerçekten tam potansiyeliyle kullanmak için İnternet'e bağlamak gerekir. Dizüstü bilgisayarında bunu kolaylaştırmak için de yerleşik yazılım olabilir.
 2. 2
  Çoğu dizüstü bilgisayarın arkasında veya yanında Ethernet kablosuna uyan bir soket bulunur. Yönlendiricinden veya modeminden gelen bir Ethernet kablosunu bu sokete tak; dizüstü bilgisayarın bağlantını otomatik olarak tanıyacaktır.
 3. 3
  Mac dizüstü bilgisayar kullanıyorsan Mac'ini İnternet'e bağlamak için Mac OS kullan. Yönergelerimizi takip et; Mac’in Ethernet veya kablosuz İnternet üzerinden bağlanabilecektir.
 4. 4
  Windows dizüstü bilgisayarda, Internet'e bağlanmak için Windows'u kullan. Dizüstü bilgisayarına yeni veya farklı bir kablosuz ağ kartı takıyorsan Windows'un yerleşik kablosuz yardımcı programı yerine kartınla birlikte gelen yazılımı kullanman gerekebilir.
 5. 5
  Yoldayken veya evin hemen dışındayken, genellikle ücretsiz olarak kablosuz İnternet kullanabilirsin. Okullar, kütüphaneler ve kafelerde genellikle kullanman için ücretsiz Wi-Fi bulunur, seni şaşırtabilecek yerlerde de (bazı süpermarketler, bankalar ve açık hava mekanları gibi) Wi-Fi bulabilirsin.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Dizüstü Bilgisayarınla Yaşamak ve Çalışmak

 1. 1
  Dizüstü bilgisayarına kablosuz bir fare tak. Haricî bir fare, dizüstü bilgisayarında çalışmayı kolaylaştırabilir; dokunmatik yüzeyi veya fare altlığını kullanmak için bileklerini belirli bir açıyla sıkıştırman gerekmez.
 2. 2
  Yüksek verimli, iki ekranlı bir çalışma alanı için dizüstü bilgisayarını başka bir ekranla birlikte kullan. Dizüstü bilgisayarını ve ikinci ekranını büyük bir çalışma alanı olarak düzenleyebilir veya ikinci ekranını dizüstü bilgisayar ekranını yansıtacak şekilde ayarlayabilirsin (sunu yapıyorsan kullanışlıdır).
 3. 3
  Filmler oynatmak ve fotoğrafları TV'nde göstermek için dizüstü bilgisayarını kullanabilirsin. Bazı dizüstü bilgisayarlarda HDMI veya DV-I bağlantılarının yanı sıra yüksek çözünürlüklü, HD video sağlayabilen DVD veya Blu-Ray oynatıcılar bulunur; arkadaşlarının TV'lerinde film veya kaydedilmiş TV şovları oynatmak için biçilmiş kaftandır.
 4. 4
  Dizüstü bilgisayarını hoparlörlere bağladığında büyük, güçlü, yüksek kapasiteli bir MP3 çaların olur. Dizüstü bilgisayarında, yüksek kaliteli ses vermek için dijital ses, SPDIF veya 5.1 surround çıkışları bile olabilir.
  • Dizüstü bilgisayarın aracının ses sistemine bağlanabilir. Araç ses sistemine bağlanmayla ilgili nasıl yapılır yazımızı takip et ancak dikkatli ol; müziği değiştirmek için dizüstü bilgisayarında küçük bir butona basmaya çalışırken sokakta araba kullanmak kaza yapmak için gerçekten kolay bir yoldur.
 5. 5
  Dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayar olarak kullanılabilir. Bu, dizüstü bilgisayarı masaüstü olarak kullanmak istiyorsan VGA soketine bir monitör bağlamak, bir fare ve klavye bağlamak ve istenirse hoparlör bağlamak kadar basittir.
  Reklam

İpuçları

 • Dizüstü bilgisayarını ve çalışma alanını ergonomik kullanım için kur. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan ergonomik olarak daha kötü olabilir çünkü dizüstü bilgisayar klavyeleri genellikle daha küçüktür, tüm tuşları kullanmak için bileklerini belirli bir açıyla sıkıştırmanı gerektirir ve her yere konulabiliyor olmaları kötü konumlandırmaya neden olabilir.
 • Dizüstü bilgisayarını taşımak için bir çantaya ihtiyacın olur. Dizüstü bilgisayarlar kırılgandır ve onları yastıksız kılıflara koyarsan ve bir şeylere çarparsan kolayca zarar görebilirler. Dizüstü bilgisayarın için kaliteli, dolgulu bir çantaya yatırım yapmayı düşün ya da kullanışlı bir kapüşonlu üstün varsa kendi çantanı yap.
 • Toz ve kirin içine yerleşmemesi için dizüstü bilgisayarını periyodik olarak basınçlı hava ile temizlemek iyi bir fikirdir.
Reklam

Uyarılar

 • Dizüstü bilgisayarını düzenli olarak yedekle. Dizüstü bilgisayarında çok fazla iş yapmak ve hafızasında yalnızca bir kopya tutmak, gerçekleşmeyi bekleyen bir felakettir. Özellikle dizüstü bilgisayarını iş için kullanıyorsan düzenli olarak yedekleme yap.
 • Dizüstü bilgisayarını her zaman kontrol et. Dizüstü bilgisayarın değerli, taşınabilir ve kolayca yeniden satılabilir olduğundan hırsızlar için çekicidir. Seyahat ederken temel önlemleri al ve dizüstü bilgisayarını bir gözün onda olmayacaksa dışarıda bırakma, araba koltuğunda bırakma ve her zaman olduğu gibi etrafına dikkat et.
 • Dizüstü bilgisayarına bir şeyler dökme! Dizüstü bilgisayarlarda havalandırma için çok sayıda açık bağlantı noktası ve sıcak, dip dipe yerleştirilmiş devrelerin üzerine oturan açık bir klavye bulunur; feci bir kahve dökülmesi için harika bir ortamdır. Dizüstü bilgisayarının garantisi muhtemelen bu tür olayları kapsamayacaktır. Çalışırken ve bir şeyler içerken içeceğini bilinçli bir şekilde dizüstü bilgisayarından bir hayli uzakta (masanın diğer ucunda, hatta mümkünse ayrı bir masada) tuttuğundan emin ol.
 • Dizüstü bilgisayarını çalışır konumdayken düşürme veya darbelere maruz bırakma. Çoğu dizüstü bilgisayar, çalışırken ani darbelere maruz kaldığında kolayca zarar görebilecek sabit diskler kullanır. Yeterince sert bir darbe, sabit sürücünün içinde hızla dönen disklerin, sürücünün okuma kafasına çarpmasıyla meydana gelen bir kafa çarpmasına neden olur. Bu, dizüstü bilgisayarını çok pahalı bir metal yığını hâline getirir. Dikkatli ol ve dizüstü bilgisayarına nazik davran.
 • Dizüstü bilgisayarlar sıcak çalışır. Birçok dizüstü bilgisayarın, özellikle de güçlü olanların, uzun süreli kullanımdan sonra alt kısmı ısınır. Dizüstü bilgisayarını kucağında kullanıyorsan bu, uyluklarında rahatsızlığa veya ısıya neden olabilir.
  • Güçlü grafik kartlarına ve işlemcilere sahip oyun dizüstü bilgisayarları aşırı ısınmaya özellikle eğilimlidir. Bu dizüstü bilgisayarlara daha dikkatli davran.
  • Dizüstü bilgisayarını parlak güneş ışığı alan veya sıcak bir ortamda kullanmamaya çalış. Bu, ekranını parlatıp okumayı zorlaştırmakla kalmaz aynı zamanda bilgisayarını çok daha hızlı ısıtır.
  • Dizüstü bilgisayarın fazla ısınıyorsa bir dizüstü bilgisayar soğutucusu satın almayı düşün. Bu aygıtlarda, dizüstü bilgisayarın altına hava üfleyen ve ısı birikimini azaltan bir fan bulunur.

__

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 2.010 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.010 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam