İçinde yaşadığın toplulukta, şehirde veya ülkede değişmesini istediğin bir şey mi var? Öyleyse, bir dilekçe yazmayı dene. Üzerinde iyi düşünülüp uygun bir şekilde yazılan dilekçeler gerçekten etkili olabilir. Aklında amacın veya stratejin hazırsa bile, iddianı veya görüşünü kolayca sunabilmen için dilekçen üzerinde iyi çalışmış olmalısın. Verdiğin mesaj açık, veriş tarzın nazik ve dostça olmalıdır. Bunların hepsini bir araya getirdiğinde, hedefin ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, değişimin gerçekleşmesi için gereken imzaları alman an meselesi!

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
İsteğini İfade Etmek

 1. 1
  İddianı geliştir. Dilekçene başlamadan önce, konuyu derinlemesine araştırmak için biraz zaman ayır. Savınla ilgili web sitelerine ve literatüre bak. Sadece değiştirmek istediğin şeyi değil, senin fikirlerine karşı fikirlerin neler olabileceği üzerine de düşün.[1]
  • Örneğin, yerel yönetimine yeni bir park için dilekçe vermek istiyorsan, park yönetmelikleri ve kurallarıyla ilgili olarak bulunduğun şehrin internet sitesine bir göz at. Daha önceki parklar için geçmiş bütçeleri veya teklifleri de bulmaya çalış.
 2. 2
  Dilekçenin konusunun kimin yetki alanına girdiğinden emin ol. Talebini kimin yerine getireceğini düşün. Bu bir okul mu, iş yerin mi, yerel yönetim mi veya ulusal bir kurum mu? Dilekçeni doğru yere verdiğinden emin olmak için idari ofislerle irtibata geç veya kuruluşun internet sitesini ziyaret et.[2]
  • Bir devlet kurumuna dilekçe veriyorsan, kurumdan seni talebinle ilgili bölüme yönlendirmesini iste. Sonra da dilekçe verme kurallarını sor. Dilekçenin dolaşıma koyulmadan önce onaylanması gerekip gerekmediğini de öğrenmen gerekir.
 3. 3
  Kaç imza gerektiğini öğren. Çoğu hükûmet organının ve diğer birçok kuruluşun, bir dilekçenin dikkate alınması için gerekli olan imza sayısıyla ilgili yönetmelikleri vardır. Dilekçeni vereceğin grup veya ajanstan bu imza sayısını öğren.[3]
 4. 4
  Amacını net ve kesin bir şekilde ifade et. Dilekçende neler olması gerektiğini öğrendikten sonra, hedeflerini belirleyen bir ifade yaz. İfade; açık, öz ve bilgilendirici olmalıdır. Talebinle ilgili her hedefi veya noktayı içermesi gerekli değildir, ancak potansiyel imzalayıcılara talebin hakkında güçlü bir fikir vermelidir.[4]
  • “Bir park için daha fazla kaynak ayrılmasını destekliyoruz” çok zayıf ve genel bir ifadedir. Bunun yerine, “Doğa İlleri Komisyonu Üyelerinin Macera Şehri’nde yeni bir park için kaynak tahsis etmesini istiyoruz.” demeyi dene.
  • Bu ifade, dilekçenin başında yer alacaktır. Öne çıkmasını sağlamak için daha büyük veya koyu harflerle yazmayı deneyebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Amacını Açıklamak

 1. 1
  Amacın hakkında kısa bir özet ekle. Amacını ifade ederken, sorunun mahiyetini anlatan bir veya iki paragraf, sorunun neden dilekçenin hedef kitlesi için önemli olduğuna dair bir bölüm ve sorunu çözmek için önerilen değişikliği veya eylem çağrısını ekle. Okuyan kişinin, konu hakkında hiçbir şey bilmese de anlayabileceği şekilde sorunu anlatman gerekir.[5]
  • Dilekçe ne kadar uzunsa, insanların onun tamamını okuma ve imzalama ihtimalleri o kadar az olacaktır. Dilekçenin metnini iki veya üç, kısa ve okunması kolay paragraflarla sınırlı tutmaya çalış. Birkaç madde işareti veya sayı eklemek de yararlı olabilir.
  • Dilekçenin metninin anlaşılır olduğundan emin olmak için bir kontrol yap. Açıklığını kontrol etmek için başka birisine okut ve sorununu ve kampanyanın nihai hedefini anlayıp anlamadığına bak.
 2. 2
  İfadelerin için referanslar hazırla. Bazı insanlar bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için onları nereden aldığını öğrenmek isteyecektir. Başvurduğun kaynakları gösteren ek bir sayfa hazırlayıp dilekçenin arkasına ekle. Kaynağın başlığını ve yazarını, bulduğun yeri (varsa kitap adı veya link gibi) ve ona eriştiğin tarihi eklemeyi unutma.
  • Birkaç ekstra kopya basmak ve isteyenlere vermek de düşünülebilir.
 3. 3
  Yazım ve dilbilgisi hataları için dilekçeni kontrol edip düzenle. Dilekçen hatalarla doluysa, ciddiye alınmama ihtimalin çok yüksektir. Yazım denetimi yap ve dilekçende bulabildiğin hataları düzelt. Akıcı ve anlaşılır olup olmadığını belirlemek için dilekçeni yüksek sesle oku.[6]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
İnsanlara Eylem Çağrısı Yapmak

 1. 1
  Eylem çağrısı yap. Açılış kısmı, konuyla ilgili ne yapmak istediğine değinebilir, ancak almak istediğin sonucu açıklayan kısa bir paragraf da eklemen gerekir. İnsanlara dilekçendeki talebin yerine getirildiğinde ne olacağını anlat. Özlü ama aynı zamanda açıklayıcı ol. İnsanlar, ne yapılmasını istediğini, bunu kimin yapabileceğini ve ne zaman yapılacağını bilmeliler.
  • "Konut ve Ekonomik Kalkınma Departmanı’nı, önümüzdeki beş yıl içinde şehirdeki tüm binalarda en az %20 konut desteği vermeye çağırıyoruz." gibi bir şey olabilir.
 2. 2
  İnsanlara amacını desteklemek için neler yapabileceklerini anlat. Mümkünse, dilekçenin alt kısmına, amacını desteklemek için insanların yapabileceği diğer şeyler hakkında bir paragraf ekleyebilirsin. İnsanların yerel siyasi makamları araması veya şirket başkanlarıyla toplantılar yapması faydalı olacaksa, insanlara kiminle konuşmaları gerektiğini ve onlarla nasıl iletişime geçebileceklerini anlat.
  • "Amacımızı desteklemek için, gelecek Mart ayındaki Belediye Meclisi'nin oylamasından önce Belediye Başkanı’nın temsilcileriyle görüşmek için randevu alın." gibi kısa bir açıklama ekleyebilirsin.
 3. 3
  Matbu (kağıda basılı) dilekçeler için ayrı bir sayfada imza formu oluştur. İmza formu, insanlardan asıl istediğin şeydir ve bunun için bir yer ayırman gerekir. Dilekçenin başlığını formun en üstüne yerleştir. Ardından, imza ve demografik satırlarını oluşturmak için bir tablo veya yazım programı kullan. Amacına ve bölgende bir dilekçe için gereken koşullara bağlı olarak, e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve posta kodlarını isim ve imzalarla birlikte eklemeyi düşünebilirsin.[7]
  • İmzalayanların dilekçendeki konunun etkilediği bir alanda yaşıyor olduğunu kanıtlayabilmen için, posta kodlarını ve yasal olarak gerekli olan diğer bilgileri de topla.
  • İmza formunun ihtiyacın olacağını düşündüğünden daha fazla kopyasını bastır. Etkili olabilecek imzaları geri çevirmek zorunda kalmaktansa fazladan sayfa bulundurmak her zaman daha iyidir.
  • İmza toplamak için bir internet sitesi kullanıyorsan, genellikle program senin için imza formunu oluşturur.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Dilekçenin Reklamını Yapmak

 1. 1
  İnsanlarla bizzat konuş. Konuyla ilgilenen çok sayıda insanla konuşabileceğin ya da bu konuyla ilgili bilgi verebileceğin yerlere git. İmza toplamaya başlamak için hedef kitlenin toplanmayı sevdiği veya gittiği halka açık yerlere git. Ofisinde, okulunda ve diğer sosyal gruplarda dilekçenden bahset ve katılmak isteyen arkadaşlarına imza formları dağıt.[8]
  • Okullar da dahil olmak üzere özel mülklerde veya kapalı alanlarda konuşmak veya imza talep etmek istersen, öncelikle gerekli izni aldığından emin ol.
  • Dilekçenin konusuyla ile ilgili olarak düzenlenecek yerel bir miting veya etkinlik varsa, insanları imzalamaya çağırmak için orada kısa bir konuşma yapıp yapamayacağını sor.
  • İmzaları şahsen talep ederken nazik ol. Birisi amacına inanıyor olsa da o an seni desteklemek için zamanı veya imkanı olmayabilir. Nazik olmak her zaman iyidir. İnsanlar seninle daha sonra da iletişime geçebilir ve talebine maddi destek verebilir.
 2. 2
  İnternet üzerinden dilekçe formlarını dolaştırmak için e-posta kullan. Dilekçenin çevrimiçi bir versiyonunu oluştur ve ailene, arkadaşlarına ve tanıdıklarına gönder. E-postanın içerisinde eylem çağrın ve dilekçe ile ilgili kısa bir açıklama bulunmalıdır. Ardından, çevrimiçi dilekçe formuna doğrudan bir bağlantı ver.[9]
  • İnsanlara aşırı miktarda e-posta göndermemeye özen göster. Her gün bir e-posta göndermekle iyi bir sonuç alınmaz. Bunun yerine, dilekçe verme süreci boyunca ilk tur dilekçenin ardından 1-2 hatırlatıcı e-posta gönder.
 3. 3
  Dilekçen için internet üzerinde bir ortam oluştur. Dilekçeni tartışabileceğin ve potansiyel imza sahiplerinin sorularını cevaplayabileceğin bir blog veya çevrimiçi forum oluştur. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, tanıtım yapmak için mükemmel yerlerdir. Buna ek olarak, bir blog oluşturmak veya bir dilekçe sitesinde bir kampanya sayfası hazırlamak, imzalayanlarına güncellemeler vermeni sağlayacaktır.[10]
  • Dilekçe için özel olarak geliştirdiğin belirli bir hashtag etiket kullan, böylece sosyal medya paylaşımlarının gördüğü ilgiyi takip etmen kolaylaşır.
  • Ulusal bir amaç için dilekçe hazırlıyorsan bile, yerel medyaya odaklanmak bölgende destek toplamana ve daha büyük medya kaynaklarının dikkatini çekmene yardımcı olabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Dilekçeni bir kalem iliştirilmiş olarak bir sekreter notluğuna yerleştirin. Bazen bir dilekçe yazmak ve imzalamak için uygun bir yüzey bulunmaz veya potansiyel bir imza sahibinin kalemi olmaz.
 • Kağıdını temiz ve kırışıksız halde tut. Dilekçen kirli ve kıvrılmış ise daha az profesyonel görünecektir.
 • Bir imza aldıktan sonra her zaman “Teşekkür ederim” de.
 • Dilekçenin derin bir araştırma sonucu oluşturulduğundan emin ol!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 3.046 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 3.046 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam