Dil, ağız içinde en çok bakteri miktarına sahiptir. Yine de birçok insan dilini temizlemek için zaman ayırmaz. Dilini düzgün bir şekilde temizlemediğinde olumsuz yan etkilerle karşılaşabilirsin. Ağız kokusundan, artan diş çürümelerinden ve çirkin bir dilden kaçınma konusunda kendine yardımcı ol. Dilini düzgün bir şekilde temizlediğinden emin ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Dili Anlamak

 1. 1
  Diline bak. Dilin farklı kısımlarına bak. Pürüzsüz bir yüzey değildir ve gördüğün tüm bu çıkıntılar ve yarıklar bakterileri barındırabilir. Ağzındaki bakterilerin yarısı dilinde yaşar. Bu, dilinin üzerinde bir film oluşturabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Dilin pembe olmalı, keskin renk değişimlerine dikkat edilmeli ve bunlar düzeltilmelidir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsan bir ağız sağlığı uzmanına görün:[1]
  • Dilinin görünümündeki değişikliklerle ilgili güçlü endişe.
  • Dil tabakasının iki haftadan uzun sürmesi.
  • Sürekli dil ağrısı.
  • Dilinin yüzeyinde beyaz alanlar veya lekelenme.
 2. 2
  Dilini temizlemenin nasıl yardımcı olduğunu bil. Dilinde bir temizleyici kullandığında ağız kokusuyla savaşmaktan fazlasını yaparsın. Dil üzerindeki dokuyu parçalayarak kıllı dil hastalığını önlemeye yardımcı olursun.[2] Ayrıca diş çürümesine katkıda bulunabilecek bakterileri de ortadan kaldırırsın. Kötü ağız hijyeni çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir ve buna dilinin temizlenmesi de dâhildir.
  • Diş çürümesine katkıda bulunabilecek istenmeyen bakterileri kontrol eder.
  • Ağız kokusuyla savaşır.
  • Tat duyunu iyileştirir.
  • Gülümserken veya gülerken daha iyi bir estetik elde edersin.
 3. 3
  Ağız hijyeni uzmanın veya diş hekiminle konuş. Sorularına derinlemesine cevap verebileceklerdir. Diş randevuların sırasında pasif olarak orada oturma, fırsat bulduğunda sorular sor. Bu kişilerin uzmanlığının yerini hiçbir şey tutamaz. Diş sağlığı uzmanların, sağlığına özgü sorularında da sana tavsiyelerde bulunacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Bir Araç Seçmek

 1. 1
  Bir araç stili seç. Farklı dil temizleme araçları vardır. Sıyırıcılar en yaygın olanıdır. Dil fırçaları, nispeten yeni olsa da nispeten yaygındır da. "Dil temizleyicileri", dil üstüne sürtmek için bir dizi yumuşak çıkıntıya sahip yaygın araçlardır.
 2. 2
  Malzemeyi belirle. Dil temizleme cihazlarının yapıldığı birçok farklı malzeme vardır. Metal, plastik ve silikon yaygın malzemelerdir. Bir materyali diğerine tercih ettiğini fark edebilirsin. Birkaç farklı materyal dene.
  • Paslanmaz çelik ve bakır, kullanılan iki yaygın metaldir. Bu metallerden yapılan sıyırıcılar sterilizasyon için güvenli bir şekilde sıcak suya konabilir de.
  • Plastik sıyırıcılar daha ucuz olma eğilimindedir ancak o kadar dayanıklı değildir ve düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir.
  • Silikon kenarlar dilini sıyırmayı daha rahat hâle getirmeye yardımcı olabilir.
 3. 3
  Markaları karşılaştır. Benzer ürünler üreten birçok farklı firma olduğu için küçük farklılıklara bakmak önemlidir. Fiyatlandırma, estetik ve İnternet'teki kullanıcı incelemelerini karşılaştır, hatta alışveriş yapmadan önce kupon ara. Mağazadaki bir çalışana hangi markaların en popüler olduğunu sor.
 4. 4
  Dil temizleme aletini satın al. Birçok market ve eczane, markalı dil temizleme araçları satar. İnternet'ten de kolayca sipariş edebilirsin. Kavisli bakır olanlar basit, oldukça etkilidir ve uzun süre dayanır. Ya da diş hekiminden veya ortodontistinden tavsiye isteyebilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Dilini Temizlemek

 1. 1
  Dilini uzat. Bu, tam uzunluğa erişebilmen içindir. Dilini olabildiğince temizlediğinden emin olmak isteyeceksin. Dilini sonuna kadar uzatarak öğürmekten kaçınmana da yardımcı olabilirsin.
 2. 2
  Dilini arkadan öne doğru sıyır veya fırçala.[5] Bunu tekrar tekrar yap. Her sabah yemeden veya içmeden önce ilk iş yapılması gerektiği söylenir. Bunu, düzenli fırçalama ile günde en az iki kez yapman önerilir.[6]
  • Alet üzerinde bir tortu birikmesi olur. Bunu durula ve dilinin tamamını fırçalayana/sıyırana kadar devam et.
  • Nazik ol. Cildi parçalama veya çok sert itme.[7]
  • Sadece arkadan öne git.
  • Acele etme.
 3. 3
  Ağzını çalkala. Kalan gevşek kalıntıları temizlemek ve nefesini tazelemek için gargara kullan ve iyice durula.[8] Dilinin iyice durulandığından emin olmak için sıvıları biraz ağzında dolaştırmayı dene.
  • Alkol bazlı gargaralar ağzını kurutabilir.
  • Aşırı durumlar için hidrojen peroksitli gargara kullanmayı dene.
 4. 4
  Aynen devam et. Artık sıyırıcıya sahip olduğuna ve kullanımında ustalaştığına göre, diline günlük ilgi göster. Dil temizliğini günlük alışkanlıklarının düzenli bir parçası yapmak önemlidir.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Çay kaşığından mükemmel ve kolay bulunabilen bir dil sıyırıcı olur.
 • İstersen diş fırçası kullanabilirsin ama sadece ağzından dışarı doğru fırçalamaya dikkat et. Kiri tekrar diline sürmek istemezsin. Sadece aynı adımları izle. Yumuşak bir diş fırçası aldığından emin ol ki dilini incitmesin. Bazı insanlara göre, diş fırçaları kıllar dilinin yumuşak kasını değil dişlerinin sert diş minesini temizlemek amacıyla yapıldığı için etkili bir şekilde dil temizlemez. Bazılarına göreyse diş fırçası temizlik konusunda sıyırıcıdan daha iyi iş çıkarır.
 • Dilin fırça ile temizlenmesi bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur. Dilinde çatlak varsa bu uygulama dildeki çatlakları iyileştirmenin önemli bir parçasıdır.
 • Kullandığın gargara konusunda dikkatli ol. Çoğu işe yarasa da dilini/tat tomurcuklarını yakıp, tahriş edip iltihaplandırabildiği için yarardan çok zarar verebilir. Hafif bir gargara satın al.
 • Alkollü gargaralar kullanma; bazı insanlarda dilin içini tahriş edebilirler.
 • Genellikle ağzından nefes alıyorsan öğürmekten kaçınmana yardımcı olması için dilini temizlerken burnundan nefes al.
Reklam

Uyarılar

 • Çok sert sıyırma ve diline zarar verme. Bunun iyileşmesi birkaç gün sürer.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.nhs.uk/conditions/coated-tongue/Pages/Introduction.aspx
 2. http://www.aaom.com/hairy-tongue
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4086606/
 4. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 5. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 6. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/in-depth/health-tip/art-20048785
 7. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 8. http://www.healthline.com/health/dental-oral-health/brushing-your-tongue#HowTo4
 9. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 1.844 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.844 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam