Sürekli dramatik davranışlar, abartılı hikayeler ve aşırı çatışma genellikle dikkat çekme arayışının belirtileridir. Biri bu davranışlarla seni rahatsız ediyorsa, yapılacak en iyi şey onun tuhaf davranışlarını görmezden gelmektir. Güçlü kişisel sınırlar sakin ve kontrollü kalmana yardımcı olabilir. Ancak dikkat çekme arayışında olan sevdiğin biriyse, ona bu davranışlarının üstesinden gelmesi için bir akıl sağlığı profesyonelinden yardım alarak yardımcı olmaya çalışabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Davranışa Tepki Vermek

 1. 1
  Seni rahatsız eden bir şey yaparsa onu görmezden gel. Davranışı görmezden gelmek senden ilgi göremeyeceğini göstermenin en iyi yoludur. Dikkat çekmeye çalışan kişiye bakma veya ondan davranışı sonlandırmasını isteme. Bu kişi hiçbir şey yapmıyormuş gibi davran.[1]
  • Dikkat çekme arayışında olan birçok kişi pozitif ilgi kadar negatif ilgiden de keyif alır. Örneğin, seni kızdırıp ona çıkışmana neden olacağını bildiği için ıslık çalabilir. Bu her ne kadar zor olursa olsun, ileride ıslığı duymazdan gel. Islık çalınırken kulak tıkacı kullan veya müzik dinle.
  • Kişi senin dikkatini çekmek için hikayelere başvuruyorsa, onu dinlememek için bir bahane uydur. Örneğin, “Şimdi işimi bitirmem lazım” veya “Üzgünüm ama şu anda meşgulüm” diyebilirsin.
 2. 2
  Tuhaf davranışlar sırasında sakinliğini koru. Söz konusu kişiyi görmezden gelemiyorsan, onunla etkileşime geçerken duygularını göstermemeye çalış. Öfke, bıkkınlık veya heyecanını belli etme. Onunla ilgileniyormuş gibi de davranma. Sadece soğuk, sakin bir ifade takın.[2]
  • Örneğin, çalışma arkadaşın yanına oturup patronunla arasında geçen bir tartışmadan bahsetmeye başlarsa, yalnızca başını salla. Konuşması bitince ona işe geri dönmen gerektiğini söyle.
  • Hikaye anlatıyorsa soru sormamaya çalış. “İyi” veya “peki” gibi kısa ifadelerle karşılık ver.
  • Tabii eğer bu kişinin gerçekten iyi bir fikri varsa ya da eğlenceli bir hikaye anlatıyorsa, ilgini göstermekten çekinme. Herkesin arada bir samimi bir ilgiye ihtiyacı vardır. Bu kişinin hobileri veya hikayeleriyle gerçekten ilgileniyorsan, sohbetten keyif alabilirsin.
 3. 3
  Mağduru oynamaya çalışırsa ona yalnızca gerçekleri sor. Mağduru oynamak dikkat çekme arayışındakilerin sempati ve iltifat toplamak için genellikle başvurdukları bir yoldur. Hedef alınıp hakarete uğradıkları dramatik bir hikaye anlatabilirler. Bunun karşılığında hikayeyi anlatanın duyguları veya bakış açısı yerine, hikayenin gerçekleriyle ilgili objektif sorular sor.[3]
  • Örneğin, bir kasiyerin ona nasıl kaba davrandığını bağıra bağıra anlatıyorsa, “Tam olarak ne dedi? Bunu gerçekten yüzüne söyledi mi? Müdürü neredeydi?” diye sorabilirsin.
 4. 4
  Tehlikeli veya ekstrem durumlarda dönüp gitmeyi öğren. Dikkat çekme arayışındakiler yaptıkları şeyi tepki almak için yaparlar. Bazısı dikkat çekmek için giderek daha dramatik davranışlar sergileyebilir. Durum başa çıkamayacağın hale gelirse, arkanı dön ve git. Bu ona tuhaf davranışlarının istediği tepkiyi almasını sağlamayacağına dair bir işaret verir. [4]
  • Tehlikeli şov veya şakaları ilgiyle ödüllendirme. Dikkat çekmeye çalışan kişi ilgiyi üstünde toplamak için riskli davranışlar sergilerse ona açıkça, “Kendine zarar verdiğini görmek hoşuma gitmiyor. Buna devam edersen, görüşebileceğimizi sanmıyorum,” de.
  • Kişinin kendine veya bir başkasına zarar verme tehlikesi olduğunu düşünüyorsan, en kısa zamanda yardım almasını sağla. İntiharı aklından geçirdiğini gösteren bazı işaretler ölümden bahsetmesi, eşyalarını insanlara dağıtması veya giderek daha fazla alkol ya da uyuşturucu kullanması olabilir.[5]
  • Bu kişi toplum içinde sık sık ağlıyor, çığlık atıyor veya bağırıyorsa, bir akıl sağlığı profesyoneliyle görüşmesini önerebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sınırları Çizmek

 1. 1
  Ona hangi davranışları tolere edip hangilerini etmeyeceğini söyle. Dikkat çekmeye çalışan kişinin, onun belirli davranışlarıyla uğraşmayacağını anlamasını sağla. Belli bir davranışın senden ilgi görmeyeceğini bilirse, ileride onu tekrarlamayabilir.[6]
  • Örneğin, sana dokunmasını istemiyorsan, “Dikkatimi çekmek için beni dürtmesen ya da tutmasan olur mu? Bana ihtiyacın varsa masama hafifçe vurabilirsin.” diyebilirsin. İleride sana dokunduğu zaman onu görmezden gel.
  • “Parkur sporunu sevdiğini biliyorum ama bana binalardan atladığın videoları gösterdiğinde geriliyorum. Lütfen artık gösterme.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 2. 2
  Sohbet ve konuşmalar için zaman sınırlarını belirle. Dikkat çekmeye çalışan biri hikayeleri ve ihtiyaçlarıyla bütün gününü alabilir. Sıvışmana yardımcı olması için en başından onunla ne kadar takılabileceğini veya konuşabileceğini söyle. Zaman dolunca, konuşma sona ermiş demektir.[7]
  • Örneğin, seni ararsa, “Hey, sadece 15 dakika konuşabilirim. N’aber?” diyebilirsin.
  • Onunla takılıyorsan, “Hadi öğle yemeği yiyelim ama saat 2’de gitmem lazım.” demeyi dene.
  • Konuşmayı ne zaman keseceğini sana söylemesi için telefonunun alarmını kur. Alarmın çalması sana ve karşındaki kişiye konuşmanın bitmek zorunda olduğunu belirten bir sinyaldir.
 3. 3
  Bu kişinin sosyal medya hesabını takipten çıkar. Bazı insanlar Facebook, Instagram veya Twitter gibi sosyal medya hesaplarında paylaşımlarında aşırıya kaçabilir veya çok fazla şey yayınlayabilir. Paylaşımları seni rahatsız eden birini arkadaşlıktan çıkar veya ayarlardan paylaşımlarını sayfanda görmemeyi tercih et.[8]
  • Sosyal medyada çok fazla paylaşım yapmak kişinin daha fazla insan teması aradığının bir işareti olabilir. Bu, önem verdiğin bir kişiyse, ona telefon aç veya yanına git ve birlikte bir şeyler yapmayı teklif et.
  • Sosyal medyada tartışmalı paylaşımlarda bulunuyorsa, altına yorum yazmak veya cevap vermek isteyebilirsin. Bu dürtüye karşı koy.
 4. 4
  Sende stres, endişe ve rahatsızlık hissine neden oluyorsa bu kişiyle temasını minimuma indir. Dikkat arayışında olan kişi hayatına çok fazla yük oluyorsa, mümkünse iletişimi kes. Bu mümkün değilse, onunla etkileşimini en aza indir.[9]
  • Aile üyeleri için ayda 1 telefon görüşmesi planlayabilir veya aile toplantılarında sohbet edebilirsin. Ancak bu kişinin her aramasını açmak zorunda değilsin.
  • Dikkat arayışında olan çalışma arkadaşlarına özellikle ofis içinde yalnızca işle ilgili konuları tartışmayı tercih ettiğini belirt. Sana bir ofis dramasıyla gelirse, ona bir zaman sınırlaması ver ve sonra işine dön.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Sevdiklerine Destek Olmak

 1. 1
  Bu davranışının altında yatan bir neden olup olmadığını anla. Dikkat çekmek için sergilenen davranışlar bazen bir travmanın, ihmalin veya diğer stresli durumların sonucu olabilir. Aynı zamanda düşük öz saygı veya yetersizlik hissinin belirtisi olabilir. Söz konusu olan önem verdiğin biriyse, bu davranışa neyin neden olduğunu anlamak adına onunla sohbet etmek için zaman ayırmaya çalış.[10]
  • Konuşmaya “Hey, seni bir yoklamak istedim. Her şey yolunda mı?” diyerek başlayabilirsin.
  • Karşındaki kişi konuşmak istemiyorsa, konuşmak zorunda değildir. Ona “Konuşmak istersen ben buradayım.” diyebilirsin.
 2. 2
  Senin dikkatini çekmeye çalışmadığı zamanlarda öz saygısını artıracak şeyler yap. Sevdiğin kişi sürekli olarak dikkat ve onay arayışında olmazsa kimsenin onu umursamadığından endişe ediyor olabilir. Dikkatini doğrudan ona yönlendirmediğinde bile onu sevdiğini bilmesini sağla.[11]
  • Ona rastgele bir mesaj atıp “Hey, seni düşünüyordum. Umarım günün harika geçiyordur!” veya “Yalnızca yaptığın her şeye minnettar olduğumu bilmeni istedim.” diyebilirsin.
  • Ona “Ayrı olduğumuzda bile benim için hâlâ önemlisin,” gibi bir şey de söyleyebilirsin.
  • Bu kişiye dikkatini çekmeye çalışma fırsatını vermemek için senin ona yaklaşımda bulunman önemlidir. Bu ona senden pozitif ilgi görmesi için dramaya veya çatışmaya başvurması gerekmediğini gösterir.
 3. 3
  Kişinin kendine zarar vereceğini düşünüyorsan profesyonel yardım almasını öner. Ekstrem davranışlar, kişinin etrafındakileri kendine zarar vermek veya kendini öldürmekle tehdit etmesi, kendini odaya kilitlemesi veya ufak olaylar karşısında kendini kaybetmesi şeklinde gözlemlenebilir. Bunlar genellikle altta yatan akıl sağlığı sorunlarının belirtileridir. İyi haber şu ki, sevdiğin kişi bir akıl sağlığı profesyonelinden destek alarak tedavi edilebilir.[12]
  • Sevdiğin kişiye, “Son zamanlarda üzgün olduğunu görüyorum. Seni seviyorum ve ihtiyacın olan yardımı almanı istiyorum." diyebilirsin.
  • Bu davranışlar yardım almayı gerektirebilir. Bu tehditleri yalnızca dikkat çekme arayışı olarak görüp umursamazlık etme. Gerçek olabilirler.
  • Histrionik Kişilik Bozukluğu veya Sınırda Kişilik Bozukluğu gibi kişilik bozuklukları kişinin ekstrem dikkat çekme davranışları sergilemesine neden olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mental Health America
Ortak yazarlar :
Kâr Amaçsız Kuruluş
Bu makaledeki ortak yazarlar Mental Health America. Mental Health America, ulusun önde gelen toplum tabanlı kâr amacı gütmeyen ve kendini zihinsel hastalıklarla yaşayanların ihtiyaçlarına ve tüm Amerikanların toplam zihinsel sağlığını desteklemeye adamış bir kuruluştur. Çalışmaları, zihinsel sağlık durumlarının hastalık sürecinde en kritik noktalara ulaşılmadan çok önce tedavi edilmesi gerektiği düşüncesine dayanan 4. Aşamadan Önce (Before Stage 4) felsefesini takip eder. Bu makale 10.920 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 10.920 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam