Düzgün, güzel bir gülümsemenin en iyi aksesuar olduğu söylenir, fakat herkes dişlerinin görünümüne güvenmez. Diş telleri dişleri düzeltmenin en iyi yolu olarak görülse de herkes geleneksel diş tellerinin metalik görüntüsünden hoşlanmaz. Neyse ki diş teli takmadan dişlerini düzeltmenin başka yolları da var ancak bu, dişlerinin özel durumuna göre değişiklik gösterir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Çarpık Dişlerin Önüne Geçmek

 1. 1
  Yüzüstü uyumayı bırak. Dişlerin sıkışması ve içe doğru üst üste binmesi dişlere uygulanan hafif, düzenli iç baskıdan kaynaklanır. Bunun en yaygın nedenlerinden biri yüzüstü uyumaktır çünkü bu yüzüne çok fazla ağırlık yükler ve dişlerinde önemli miktarda içe doğru basınca neden olur. Bu basınç, yüzüstü uyurken başının altına kolunu veya sert bir şey koyman durumunda daha da artar. Bu, tercih ettiğin uyku pozisyonun olsa bile, dişlerin içe doğru yavaşça kaymasını önlemek için yan yatarak ya da yüzüstü uyumaya çalış.
 2. 2
  Gün içerisinde yüzünü ellerinin üzerine yaslamaktan kaçın. Bu sorun bir masada uzun süre çalışırken kötü duruş nedeniyle oluşur. Masanda ileri doğru eğilerek yüzünü ellerinin üzerine bırakmak çenenin bir kenarında sürekli bir basınca neden olur. Bu basınç dişlerini yavaşça içeri doğru iterek yüzün bir tarafında çarpık dişlere neden olur.
  • Bundan kaçınmana yardımcı olması için bel omurgasına doğru yaslanmak yerine poponun üzerinde düz oturduğundan emin olarak duruşunu yeniden hizalamaya çalış. Alt vücudunu hizalamak boyun yorgunluğunu önlemek ve yüzünü ellerinde dinlendirmek zorunda kalmamak için üst vücudunu daha iyi konumlandırmana yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Parmak emme ve diğer oral alışkanlıkları bırak. Çarpık dişlere neden olan sürekli içe doğru basıncın yanında, ağız üzerine dış baskı uygulamak da çarpık dişlere neden olabilir. Bu, en çok başparmaklarını aşırı derecede emen çocuklarda yaygındır, ancak pek çok genç ve yetişkin de dış baskıya neden olan alışkanlıklara sahiptir. Pipet kullanmak, kalem çiğnemek ve sakız şişirmek parmak emmeye benzer bir basınca neden olur ve dışa doğru çarpık dişlere neden olabilir. Dişlere dış baskı uygulayan alışkanlıkları bırakmaya çalış.[1]
  • Pipet kullanmayı bırakamıyorsan en azından pipeti dişlerine dayamadan ağzının arkasına doğru yerleştirdiğinden emin ol.
 4. 4
  Eksik dişlerin boşluğunu kapat. Süt dişlerin düşerek kalıcı dişlere yol açması normal olmakla birlikte, yetişkinlikte kalıcı dişlerin kaybedilmesi çarpık dişler de dâhil çeşitli sorunlara neden olabilir. Yetişkinler diş çekilmesi, diş problemleri, yaralanma veya süt dişler düştükten sonra kalıcı dişlerin inmemesi nedeniyle dişlerini kaybedebilir. Eksik dişten kalan boşluk, bir şey çiğnediğinde eşit olmayan kuvvet dağılımı nedeniyle mevcut dişlere daha fazla baskı uygular. Bu da onların kaymasına ve çarpıklaşmasına neden olabilir. Boşluğun diş telleri, diş köprüleri, diş implantları veya kısmi protezlerle kapatılması mevcut dişlerin kaymasının ve çarpıklaşmasının önüne geçecektir.
  • Dişlerin mevcut boşluklara hareketi "mezializasyon" adı verilen doğal bir sürecin sonucudur ki bu da dişlerin öne çıkma eğiliminde olduğu anlamına gelir.
 5. 5
  Zaman geldiğinde yirmilik dişlerini çektir. Bazı araştırmalar, yirmilik dişlerin çektirilmeyip çıkmasına izin verilmesinin diğer dişlerin çarpıklaşmasına neden olmadığını gösterse de bu, tüm ağızlar için geçerli olan evrensel bir doğru değildir. Eğer yirmilik dişlerin olması gerekenden farklı bir konumda patlarsa veya dişlerin zaten çarpıksa yirmilik dişler diğer dişleri önemli ölçüde hareket ettirebilir.[2]
  • Dişçiye düzenli aralıklarla giderek ağız ve çene röntgenlerini çektirmek bu durumun sende olma olasılığının erkenden belirlenmesini ve diş hekiminin söylediği zamanda yirmilik dişlerini çektirmeni sağlayacaktır. Bunu ertelemek sadece ağrıya (enfeksiyonlar ve çiğneme zorluğu dâhil) ve çarpık dişlerin ortaya çıkmasına neden olur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ortodontist Bulmak

 1. 1
  Dişlerinin nesini sevmediğini belirle. İsteğini ortodontiste söylemek için önce dişlerinin görünümü hakkında neyi değiştirmek istediğini belirlemek önemlidir. Bazı tedavi seçenekleri sadece belirli diş problemlerini giderir, bu nedenle dişlerinin nasıl görünmesini istediğini net bir şekilde belirlemek önemlidir.
 2. 2
  Bölgendeki lisanslı ortodontistleri araştır. Diş hekimleri ve ortodontistler farklıdır; ortodontistler diş hekimliğine ek olarak dişlerin karmaşık gelişimi ve yüz formu eğitimi de alırlar. Bir tedavi planı belirlemek için bir diş hekimi ile değil, ortodontist ile görüşmek önemlidir. Ayrıca, en üst düzeyde kapsamlı bir tedavi ve eğitim aldıklarından emin olmak açısından lisanslı olmaları da önemlidir.
  • Karmaşık durumlarda, bir ortodontist tam bir tedavi planı yapmak için bir ağız cerrahı veya çene ve yüz cerrahından yardımını isteyebilir.
 3. 3
  Tedaviler hakkında bilgi almak için bir ortodontistten randevu al. Kendi başına biraz araştırma yapmış olabilirsin, ancak diş tedavisi seçeneklerinin ne olduğunu tam olarak söyleyebilecek tek kişi ortodontistindir. Bazen diş ihtiyaçların için tek seçenek diş telleridir. Değilse, diğer tedavileri onlarla değerlendirmek ve tavsiyelerini dinlemek esastır.[3] Şu sorulardan bazılarını sormak yararlı olabilir:[4]
  • Önerilen tedavi planına neler dâhildir ve şu anda bu seçeneklerden biriyle devam etmemeyi seçersem bunun sonuçları ne olur?
  • Tedavinin maliyetini nasıl belirliyorsunuz ve ödeme seçenekleri nelerdir? Ayrıca, hangi sigortaları kabul ediyorsunuz?
  • Bu tedavi seçeneği için tedavi sonrası takip nasıl yapılıyor?
  • Hasta referansları veya tedavi öncesi ve sonrası resimleri sağlıyor musunuz?
 4. 4
  İkinci bir görüş al. Belirli bir tedavi planını seçmeden önce özellikle dişlerin çekilmesi öneriliyorsa veya durumun karmaşıksa iki ila üç görüş alman önerilir. Birçok ortodontist, başka seçenekler olduğunda bile diş telleri kullanma konusunda ısrarcıdır, ancak uzmanlar genellikle “tek bir doğru yol” olmadığında hemfikirdirler. Birkaç ortodontist ile görüşmek rahat ve ekonomik bir yol bulmana yardımcı olacaktır.[5]
 5. 5
  Bir ortodontiste karar ver ve ilk işlemleri yaptır. Güvendiğin bir ortodontisti seçtikten sonra muayene sonrası bir randevu verilecektir. Bu randevu sırasında ortodontist dişlerinin bir kalıbını alacak ve ayrıca yüzünden ve çene çizginden panoramik röntgen çekecektir. Ortodontist, kalıbı ve röntgenleri kullanarak gülümsemeni düzeltmek için ne yapılması gerektiğini tam olarak belirleyebilecek ve çeşitli tedavi seçeneklerinin ayrıntılarını açıklayabilecektir.[6] Bu bilgiyi kullanarak sonrasında seçeneklerini değerlendirebilir ve senin için en iyi tedaviyi seçebilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
En İyi Tedavi Yöntemini Seçmek

 1. 1
  Şeffaf diş plağını düşün. Şeffaf diş plakları, dişlerin üzerine takılarak yavaşça onları hizalayan dişleri saran, özel yapım kalıptır.[7] Çocukların ağızları hâlâ büyüdüğü ve geliştiği için şeffaf diş plakları ağızları artık değişmeyen gençler veya yetişkinler için en iyisidir. Bu tedavi seçeneği hafif ila orta derecede çapraşıklık veya açıklık gibi sorunları olan hastalar için kullanılır ve şiddetli öne çıkık alt çene, diş fırlaklığı veya daha karmaşık sorunların tedavisi için kullanılmaz. Şeffaf diş plağı tedavisi genellikle 10 ila 24 ay sürer ve tedavinin uzunluğuna bağlı olarak fiyatı 6.000 ila 10.000 lira arasındadır. Diğer hususlar şöyledir:[8]
  • Hastaların şeffaf diş plaklarını son derece düzenli kullanması gerekir. Onları düzgün kullanmamak tedavi süresinin uzamasına neden olacaktır.
  • Invisalign, Orthero ve Clearfix gibi çok çeşitli şeffaf diş plağı markası vardır. Bazıları bir ortodontistin görüşünü isterken diğerleri istemez.[9]
 2. 2
  Görünmez (lingual) diş telleri hakkında bilgi al. Görünmez diş telleri geleneksel diş tellerine benzer ancak dişlerin arkasına yerleştirilir. Dişleri kademeli olarak sıkmak ve düzeltmek için aynı tel sistemini kullanırlar ve tedavinin karmaşıklığına bağlı olarak genellikle 6 ila 24 ay süresince takılabilir. Bu tedavi seçeneği, orta ila aşırı diş boşluğu sorunları olan 10 yaş ve üstü insanlar için en iyisidir. Şeffaf diş plakları gibi gizli bir seçenek isteyen insanlar için mükemmel bir seçenektir çünkü görünmez telleri görmek zordur. Görünmez teller geleneksel tellerden çok daha pahalı olup tedavinin karmaşıklığına ve uzunluğuna bağlı olarak yaklaşık 7.000 ila 11.000 lira maliyeti vardır. Şunu da aklında bulundur:
  • Bunların bu kadar pahalı olmasının bir nedeni dişlerin iç şekline tam uyum sağlayan malzemenin altından olmasıdır.
  • Başlangıçta oldukça rahatsız edici olabilirler ve bunlara uyum sağlamak biraz zaman alacaktır. Birçok kişide, tellerin teması nedeniyle dilde tahriş oluşur.
  • Kalıcı olmayan konuşma güçlüğü ve pelteklik, görünmez tellerde çok yaygındır.
 3. 3
  Damak genişletici dene. Hızlı üst çene genişletici veya ortodontik genişletici olarak da bilinen damak genişleticiler, üst ve alt dişlerin birbirine daha iyi oturması için üst çeneyi genişletmek için kullanılır. Bu yöntemde bantlarla dişlere tutturulmuş vidalar bulunur ve vida bir anahtarla çevrildiğinde üst çene genişler. Bu genişleme, dişlerin doğal olarak doğru pozisyonlarına hareket etmeleri için alan yaratarak fazla çarpıklaşmaya karşı yardımcı olur. Bu tedavi, üst çenenin kemikleri hâlâ yumuşak olduğundan, 15 yaşından küçük çocuklarda ve gençlerde en iyi sonucu verir. Damak genişleticilerin maliyeti, tedavinin uzunluğuna bağlı olarak yaklaşık 1.000 ila 3.000 lira arasındadır. Unutma:[10]
  • Genişletici, genişleme tamamlandıktan sonra çıkarılmadan önce dişleri ve damağı (genişleme sonrası kemik yapısı zayıflar) sağlamlaştırmak için yaklaşık üç ay ağızda kalır.
  • Damak genişletici kullanan kişilerin ortodontiste sık sık gitmeleri gerekir çünkü damak genişleticinin özel bir anahtar kullanılarak ayarlanması gerekir.
  • Damak genişletme, zaman zaman çok acı verici olabilir ve bazen geçici konuşma bozukluklarına ve ağız tahrişine neden olabilir.
 4. 4
  Bir pekiştirme teli seç. Pekiştirme telleri sabit veya çıkarılabilir olabilir ve dişleri desteklemesi ve düzeltmesi için ağzın üst veya alt kemerleri için kullanılır. Pekiştirme telleri diş teli veya şeffaf plaklarla tedaviden sonra dişlerinin konumunu korumak için kullanılır; ancak, pekiştirme telleri bazen her yaştan hastalar için küçük hizasızlıkları düzeltmek için de kullanılır.[11]
  • Pekiştirme tellerinin maliyeti tedavinin karmaşıklığına ve uzunluğuna bağlı olarak 500 ila 2.500 lira arasındadır.
  • Sabit pekiştirme telleri dişlerin arkasına yapışır ve böylece gözükmezler.
  • Ağız hijyeninin korunabilmesi için çıkarılabilir pekiştirme tellerinin temizlenmesi kolaydır.
 5. 5
  Diş kaplamalarını tercih et. Yaprak porselen veya lamine olarak da bilinen diş kaplamaları, mevcut dişlerinin üzerine yerleştirilen porselen kapaklardır. Boşluklu dişleri, kırık dişleri, çarpık dişleri veya soluk dişleri olan hastalar için idealdir. Ortodontist, diş minesinden ince bir tabaka çıkarır ve daha sonra ışığa duyarlı reçine kullanarak özel olarak seçilmiş kaplamaları dişlere yapıştırır. Bu işlem genellikle bir seansta yapılabilir, bu nedenle hemen sonuç elde edilir.
  • Kaplamalar çok pahalıdır; diş başına yaklaşık 500 ila 1.300 lira arasındadır.
  • Bu seçenek yetişkinler haricindeki kişilere nadiren uygulanır çünkü genellikle uygun kaplama boyutunu yüzün şekli belirler ki çocukların ve gençlerin vücut gelişimi tamamlanmamıştır.
 6. 6
  Diş konturlama hakkında bilgi edin. Diş şekillendirme olarak da bilinen diş konturu, diş minesinin bazı bölgelerinin zımparalanması veya dişlerin şeklini düzeltmek için diş renginde reçine kullanılarak yapılır. Bu seçenek, kalıcı bir diş tedavisi olması nedeniyle büyüme çağındaki gençler ve çocuklar için uygun olmadığından sadece yetişkin hastalara uygulanır. Bu, ince bir törpüleme olarak kabul edildiğinden, diş şekillendirme sadece dişleri kısaltmak veya hafifçe çarpık, kırılmış veya çatlamış dişleri düzeltmek için kullanılır.[12]
  • Diş konturlama bir seansta yapılır ve genellikle yapılan iş miktarına bağlı olarak diş başına yaklaşık 50 ila 500 lira arasındadır.
  • Ayrıca, kompozit reçine ile yapılan şekillendirmenin uzun ömürlü olmadığı ve yeniden yapılmasının gerekebileceği aklında bulunsun.
 7. 7
  Herbst apareyini incele. Bu cihaz, çene kusurlarını düzelterek dişlerin düzeltilmesine yardımcı olur. Aparey, azı dişlerine tutturulmuş metal bir uzantıya sahiptir ve alt çeneyi ileri yönde geliştirerek ısırmayı düzeltmeye yardımcı olur. Bu, dişlerini düzleştirmek için gerekli olan alt ve üst çenenin buluşmasını sağlar.
  • Alt çenenin doğru konuma gelmesi için bu apareyi bir yıl boyunca kullanman gerekir.
  • Bu cihazlar görünmez değildir ve daha iyi sonuç elde etmesi zaman alır.
 8. 8
  Bir ağız dışı aparey seç. Bu, dişleri düzeltmek için kullanılan başka bir aparey çeşididir. Bu aparey, çeneyi ve dişleri doğru konuma getirebilmek için üst dişlere ve çeneye baskı uygular.
  • Daha iyi sonuçlar elde etmek için ağız dışı apareyi her gün belirli bir süre takman gerekir.
 9. 9
  Bonding yaptırmayı düşün. Bu tedavide, şekillendirilen ve yapıştırıcılar kullanılarak dişlerine uygulanan diş rengi bir reçine malzemesi kullanılır. Bu, dişlerin daha düz görünmesini sağlar.
  • Bu tedavi, küçük diş kusurları veya dişin geçici olarak düzeltilmesi içindir.
  • Bu seçenek ayrıca lekelenmeye müsaittir.
 10. 10
  Diş eti estetiği yaptırmayı tercih et. Bu tedavi, gülümsemeni önemli ölçüde geliştirebilir. Bu, dişlerinin ortaya çıkması için diş eti çizgini yükseltir ve şekillendirir. Eğer diş eti hattında yeterli diş yoksa, diş etin çok fazla görünüyorsa veya asimetri sorunun varsa diş eti estetiğini düşünebilirsin.
  • Bu tedavi herkese uygun değildir.
  • Basit bir işlem için maliyet diş başına 300 ila 600 lira arasında değişebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yakın çevrende bir ortodontist bulmak için şu siteyi ziyaret et: https://www.doktortakvimi.com/ortodonti
 • Ortodontistin tedavini tamamlandıktan sonra her gece takman için bir pekiştirme apareyi verirse onu söylenen süre boyunca her gece kullandığından emin ol. Dişlerin hafızası vardır ve doğası gereği asıl konumlarına geri dönmek isterler; bu nedenle kullanmayı erkenden bırakmak veya yeterince kullanmamak dişlerinin geri kaymasına neden olabilir.[13]
 • Dişlerini düzelttirmenin maliyeti senin için bir sorunsa bazı diş hekimliği fakültelerinin gözetim altındaki öğrencilerle daha düşük ücretlere diş hizmetleri sağladığını aklında bulundur.[14]
 • Yiyecekleri çiğnemek dişlerin çenene iyice gömülmesine ve birbirleriyle hizalanmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur.
Reklam

Uyarılar

 • Çiğnemesi zor yiyeceklerden kaçın.
 • Kendi kendine diş düzeltme teknikleri deneme. Evde kendi kendine uyguladığın tedaviler son derece tehlikeli olabilir. Amerikan Ortodontistler Derneği, evde kendi kendine diş düzeltme tekniklerine karşı tavsiyede bulunan bir tüketici uyarısı bile yaptı çünkü bu gibi tedaviler kalıcı hasara, diş kaybına, enfeksiyonlara ve dişlerin daha da yanlış hizalanmasına neden olabilirler.[15]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.webmd.com/oral-health/do-you-have-these-5-bad-dental-habits
 2. http://www.orawellness.com/blog/how-to-stop-two-common-habits-that-cause-crooked-teeth/
 3. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 4. https://www.americanboardortho.com/general-public/how-to-choose-an-orthodontist/what-to-ask-before-you-choose/
 5. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 6. http://www.archwired.com/12_Things_To_Know_Before_Getting_Dental_Braces.htm
 7. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.
 8. http://www.webmd.com/oral-health/guide/invisible-orthodontic-aligners
 9. Tu Anh Vu, DMD. Kurul Sertifikalı Diş Hekimi. Uzmanla Görüşme. 20 May 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 28.840 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 28.840 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam