Herkes göz kamaştırıcı bir gülümsemeye sahip olmak için inci gibi beyaz dişleri olsun ister. Ağız hijyenine dikkat etmek ve düzenli olarak diş hekimine gitmek dişlerinin iyi görünmesini sağlasa da bazen daha acil bir çözüme ihtiyaç duyarsın; özellikle de belirli bir etkinlik veya özel bir gün için daha beyaz dişler istiyorsan. Neyse ki, bir saat içinde daha beyaz dişlere sahip olmak için yapılacak birkaç şey var!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Evde Yapılabilecekler

 1. 1
  Karbonat kullan. Karbonat birkaç dakikalık boşlukta dişleri etkili bir şekilde beyazlatmak için kullanılabilir! Bunun nedeni, karbonatın dişlerden lekeleri temizlemeye yardımcı olan hafif bir aşındırıcı olmasıdır.[1]
  • Kullanmak için, dişlerini ve varsa kalan tükürükleri kuru bir havluyla sil. Diş fırçanı ıslat ve biraz karbonata batır. Sonrasında dişlerini, öndeki 16 görünen dişe özel ihtimam göstererek normal şekilde fırçala. Üç dakika kadar fırçalamalısın.
  • Karbonatın zamanla dişinin üzerindeki koruyucu diş minesini aşındırabileceğinin farkında ol. Bu nedenle, bu tedaviyi her gün kullanmak iyi bir fikir değildir. Zarar verme riski olmadan dişlerini beyazlatmak için bunu haftada bir veya iki kez yapmaya çalış.[2]
 2. 2
  Oksijenli su (hidrojen peroksit) kullan. Oksijenli su, dişlerini beyazlatmak ve daha beyaz hâle getirmek için kullanılabilir. Yutmamak kaydıyla kullanmak tamamen güvenlidir.[3]
  • Oksijenli su kullanmanın bir yolu da, temiz bir yüz bezini sıvıya batırmak ve bununla dişlerini hafifçe ovalamaktır. Oksijenli su, kimyasal olarak lekeleri çıkaracak, bez ise onları fiziksel olarak çıkarmaya yardımcı olacaktır.
  • Alternatif olarak, ağzını bir kapak dolusu oksijenli suyla durulayabilir (ayrıca bakterileri öldürmeye ve nefesi tazelemeye de yardım eder) veya oksijenli suyu diş fırçanı içine batırarak dişlerini fırçalamak için kullanabilirsin.
 3. 3
  Çilek ye. Yemekten sonra, tatlı niyetine birkaç çilek yemelisin. Çilekte folik asit bulunur ve bu, dişlerin temizlenmesine ve daha beyaz görünmesine yardımcı olur.[4]
  • Ayrıca bir çileği ezip onu biraz karbonat ile karıştırarak doğal bir beyazlaştırıcı diş macunu elde edebilirsin.
  • Dişleri doğal olarak temizleyip beyazlatan yiyecekler arasında elma, armut, havuç ve kereviz sayılabilir.[5]
 4. 4
  Dişlerine leke bırakacak şeyleri yemekten ve içmekten uzak dur. Eğer dişlerinin beyazlığını koruman gerekiyorsa dişlerine leke yapabilecek olan kahve, çay, kırmızı şarap, üzüm suyu ve köri gibi belirli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak iyi bir fikirdir.[6]
  • Yukarıda bahsi geçen içeceklerden herhangi birini pipetle içerek veya içmeden önce dişlerine ince bir vazelin tabakası sürerek lekelenmeyi önleyebilirsin.
  • Alternatif olarak, bu şeyleri yedikten veya içtikten sonra şekersiz, diş beyazlatıcı bir sakız çiğneyebilirsin. Bu, yeni oluşan lekelerin emilerek dişlerinin daha beyaz görünmesine yardımcı olabilir.[7]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mağaza Ürünlerini Kullanmak

 1. 1
  Beyazlatıcı diş macunu kullan. Beyazlatıcı diş macunları bir saatlik bir boşlukta dişlerini önemli ölçüde beyazlatmayacak olsa da (uzun vadede etkisini gösterir), yine de dişlerindeki lekelerin giderilmesine ve dişlerinin daha beyaz görünmesine yardımcı olabilir.
  • Beyazlatıcı diş macunları dişleri cilalayan ve lekeleri çıkaran (diş minesine zarar vermeden) aşındırıcı parçalar içerir. Ayrıca dişlerin yüzeyiyle birleşen ve onları daha beyaz yapan kimyasallar (mavi kovarin gibi) içerir.[8]
  • Kullanırken, diş fırçan üzerine bezelye büyüklüğünde beyazlatıcı diş macunu sür ve diş fırçasını diş etlerine 45 derece açıyla tutarken küçük dairesel hareketlerle dişlerini fırçala.
 2. 2
  Beyazlatıcı bantlar kullan. Beyazlatıcı bantlar, dişlerin daha beyaz görünmesine yardımcı olan peroksit jellerle kaplanmıştır. Genellikle günde her biri 30 dakikadan iki set bant kullanarak sadece 60 dakikada daha beyaz bir gülümseyeme sahip olursun![9]
  • Beyazlatıcı bantlar eczane veya marketlerden reçetesiz olarak satın alınabilir. İçeriğinde "klor dioksit" bulunan ürünler diş minesine zarar verebileceğinden, bu bileşene sahip olan markaları satın almamaya çalış.
  • Bantları kullanmak için onları paketinden çıkar ve bir bandı üst dişlerine ve bir tanesini de alt dişlerine yerleştir. Onları 30 dakika kadar beklet. Bazı bantlar kullanımdan sonra kendi kendilerine erirken bazılarını çıkarman gerekir.
  • En iyi sonucu elde etmek için beyazlatıcı bantları iki hafta boyunca günde iki kez kullanmaya devam et.
 3. 3
  Beyazlatıcı kalem kullan. Beyazlatıcı bantlar gibi beyazlatıcı kalemler de dişleri beyazlatan peroksit içeren bir jel kullanır.
  • Kullanmak için kapağı aç ve jeli çıkarmak için kalemi çevir. Aynanın karşısına geç ve genişçe gülümse, ardından kalemi kullanarak dişlerini jelle "boya".
  • Jelin kuruması için ağzını 30 saniye kadar açık tut. Uygulama sonrası 45 dakika boyunca bir şey yiyip içmemeye çalış.
  • En iyi sonucu elde etmek için bu işlemi bir aya kadar günde üç kez tekrar et.
 4. 4
  Diş beyazlatma plağı kullan. Diş beyazlatma plağı, dişlerini hızlı bir şekilde beyazlatmak için kullanabileceğin harika seçeneklerden bir diğeri. Bunları reçetesiz olarak satın alabileceğin gibi dişçine özel olarak da yaptırabilirsin.[10]
  • Diş beyazlatma plağı kullanmak için plağa (şeffaf pekiştirme plaklarına benzer) az miktarda konsantre peroksit jel sık ve onu dişlerine yerleştir.
  • Türüne bağlı olarak plağı yarım saat bekletmen veya gece boyunca takman gerekebilir. Tek kullanımda bile dişlerini beyazlatacak olsa da önemli ölçüde beyazlama istiyorsan plağı birkaç kez kullanman gerekecektir.
  • Özel yapım plaklar masraflı olsa da (genelde 1000 TL civarında) dişlerine özel bir kalıpla yapılır ve uygulandığında "herkese uyan" plaklardan çok daha etkili sonuçlar elde edilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Diş Beyazlatıcı Tedavi Görmek

 1. 1
  Profesyonel temizleme yaptır. Profesyonel diş temizliği için her altı ayda bir dişçinden randevu al.
  • Bu, dişlerini en iyi durumda tutmaya yardımcı olarak dişlerini güzel ve beyaz hâle getirmenin yanı sıra diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarını önler.
  • Diş hekimin, evde kullandığın beyazlatma uygulamalarına benzeyen ancak beyazlatma çözeltisi çok daha güçlü olan ofis tipi bir beyazlatma tedavisi de uygulayabilir.
 2. 2
  Lazer tedavisi yaptır. Diğer bir etkili seçenek lazer beyazlatma tedavisidir. Bunlar maliyetli olsalar da hızlı ve çok etkili sonuç verir.
  • Dişlerine beyazlatıcı jel uygulanır, ardından diş etlerine kauçuk bir koruma yerleştirilir. Sonra dişlerine beyazlatıcı jeli etkinleştiren bir lazer veya beyaz ışık tutulur.
  • Dişlerinin ne kadar beyaz olmasını istediğine bağlı olarak dişçiye birkaç seans gitmen gerekebilir. Ancak, her seans sadece 30 dakika kadar sürer.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Kahve ve şarabı pipetle içmek dişlerinde leke oluşmasını önleyebilir.[12]
 • Eğer diş teli kullanıyorsan aralara ulaşmak için arayüz fırçası kullan. Pipo temizleyicisi kullanma, çünkü her ne kadar benziyor olsalar da tüyleri tellerine sıkışabilir ve onu çıkarması için dişçiye veya ortodontiste gitmek zorunda kalabilirsin.[13]
 • Bir şey yedikten sonra dişlerini fırçalarsan dişlerinde kalan yemek artıkları temizlenir ve nefesin kokmaz.[14]
 • Soya sosu, kırmızı şarap, sigara ve kahve gibi dişlerine leke yapan şeylerden uzak dur.
 • Eğer kahve, şarap, çay ve kola gibi dişlere leke yapan şeylere bağımlıysan pipet kullanmayı dene.
 • Enerji içeceği ve kolayı çok sık tüketme; bunlardaki yüksek şeker miktarı dişlerde leke yapar.
 • Dişlerini karbonat ile fırçala.
 • Dişlerini her gün fırçala.
 • Dişlerini kahvaltıdan, akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce fırçala.
 • Dişlerini karbonat, tuz, limon suyu ve sirke karışımına batır. Bundan sonra, bir muz kabuğunu dişlerine sür.
Reklam

Uyarılar

 • Bu uygulamaları kullanırken herhangi bir ağrı veya hassasiyet yaşarsan derhal durmalı ve diş hekiminden randevu almalısın. Uygulama sonrası ağzını iyice durula.
 • Bu uygulamayı çok sık kullanman dişlerinde tahrişe neden olabilir. En fazla ayda bir kez yapmaya çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 15.117 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.117 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam