Erkek köpek, biyolojik olarak dişinin kokusuna yanıt verecek şekilde programlandığı için doğal olarak kızışmış bir dişi köpek tarafından çekilir. Kızışmış bir dişi köpeğin etrafında erkek bir köpeğin olması, her iki köpek için de stresli olabilir. Erkeği dişiden ayrı tutmak ve birlikte yaşıyorlarsa her iki yavru için de rahatlatıcı, güvenli bir ortam yaratmak, onların birbirleriyle fiziksel temasa girmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, istenmeyen üremeyi en aza indirmek, bazı kanser türlerini azaltmak ve evcil hayvanlar için davranışlarını daha iyi hâle getirmek için her iki köpek de kısırlaştırılmalıdır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Erkeği Dişiden Ayırmak

 1. 1
  Erkeği, kızışması geçene kadar dişiden uzak tut. Bir erkek köpeği sakin tutmanın tek yolu, onu kızışmış bir dişi köpekten uzak tutmaktır çünkü on karşı tepkilerini kontrol edemeyecektir. Kızışmış bir dişi köpek dışarıda yakın olacaksa erkek köpeği içeriye veya bir kulübeye koy çünkü bu onun kokusunu almasını önlemeye yardımcı olabilir.
  • Erkek köpeğin kızışmış bir dişi köpekle yürüyüşe çıkmasına veya onunla oynamasına izin verme.
 2. 2
  Köpekleri evinin zıt taraflarındaki ayrı odalara koy. İki köpek aynı evde yaşıyorsa erkek dişiyi koklayıp algılayabildiği için erkek ve dişi arasına olabildiğince fazla mesafe koy. Her iki köpeği de evinde yapabildiğin kadar birbirinden uzak ayrı odalara kapat. Kapıyı kapalı tut ve her iki köpeğin aynı anda dışarı çıkmasına izin verme, böylece birbirlerinin etrafında olmazlar.[1]
  • Erkek köpeğin odasında dişinin kokusunu içereceğinden ona ait oyuncak veya eşya olmadığından emin ol. Eşyayı koklamak, erkek köpeğin kapıda sızlanmasına , inlemesine ve kaşınmasına neden olabilir.
 3. 3
  Evinde alan sınırlıysa dişiyi içeride, erkeği dışarıda tut. Çok sayıda boş odan yoksa veya yeterli alanın yoksa dişi köpeği bir odada içeride tutabilir ve erkek köpeğin, dişinin kızışması geçene kadar dışarıda yaşamasını sağlayabilirsin. Açık alanda, erkek köpeğin bahçenden dışarı çıkmasını önleyecek bir çit olduğundan emin ol.[2]
  • Bu, yalnızca dışarıdaki hava elverişliyse ve bölgende köpekleri dışarıda tutmayı engelleyen hiçbir yerel yasa veya yönetmelik yoksa bir seçenektir.
  • Dişi köpeği kızışmışken dışarıda tutma çünkü bir eş bulmak için kaçmaya çalışabilir. Kokusu ile bölgedeki erkek köpekleri de çekebilir.
 4. 4
  Dişinin kızışması geçene kadar erkeği bir kulübeye koy. Köpekleri evde ayrı tutmak için elinden gelenin en iyisini yapabilsen de erkek köpeğin dişiye karşı saldırgan davranışını kontrol edemeyebilirsin. Durum buysa erkeği köpek kulübesi/evi gibi uzak bir yere götürmek en iyisidir. Köpeği dişinin yaklaşık 3 hafta sürebilecek kızışma döneminin tamamında kulübede tut.[3]
  • Erkek köpeği çevreye alışması adına kısa süreler boyunca kulübede kalmasını sağlayarak kulübede kalmaya hazırlayabilirsin. Erkek köpek için köpek kulübesini/evini önceden ayarlayabilirsin, böylece dişi kızışmışken orada kalabilir.

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sakin Bir Ev Ortamı Yaratmak

 1. 1
  Kokusunu maskelemek için dişi köpeğin kuyruğuna metanol spreyi sür. Vick's kremi veya başka bir metanol spreyi, kızışma sırasında dişi köpeğin kokusunu bastırabilecekleri için iyi seçeneklerdir. Erkeği dişi ile aynı evde veya bölgede iken sakinleştirmek için spreyi dişiye günde birkaç kez uygula.[4]
  • Sprey kururken, bir oyuncakla veya bir ödülle dişi köpeğin dikkatini dağıtarak onu spreyi yalamaktan vazgeçir.
  • Bu, köpeğin için rahatsız edici olabilir; bu yüzden kullanmadan önce veterinerinle konuş.
 2. 2
  Dişi kızışmışken iki köpekle de ayrı ayrı oyna. Ayrı ayrı oynayarak her iki köpeği de eğlendir ve onların dikkatini dağıt. Dişiyi çiğneme oyuncakları olan bir odaya koy ki meşgul olsun. Ardından, oynamak için erkek köpeği dışarı çıkar.[5]
  • Erkek köpekle oynadıktan sonra, erkek dışarıda çitle çevrili bir alanda iken içerideki dişi ile oyna.
  • Her ikisinin de sakin ve rahat kalması için ayrı alanlarda, her iki köpekle de eşit şekilde oyun oynama dengesini korumaya çalış.
 3. 3
  Erkek köpeği düzenli olarak gezdir. Erkek köpek için düzenli bir yürüyüş programına sadık kal, cinsine ve boyutuna göre yeterince uzun bir yürüyüş yapmasını sağla. Erkek köpeği düzenli olarak gezdirmek, onu dişilerden uzak tutmaya ve eve gelene kadar enerjisinin harcanmasını sağlamaya yardımcı olabilir.[6]
  • Çevresindeki erkek köpekler için bir dikkat dağıtıcı olabileceğinden dişi kızışmışken onu yürütmekten kaçın. Onu bahçendeki çitle çevrili bir alana dışarıya götür ve denetle ki oradan geçen erkek köpeklerin peşinden kaçmaya çalışmasın.

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Erkek Köpeği Kısırlaştırmak

 1. 1
  Her iki hayvanı da kısırlaştırmak için veterinerinle konuş. Her iki hayvan da kısırlaştırılırsa daha iyi sonuçlar çıkar. Çoğu veteriner, erkek köpeklerin 6 aylıktan itibaren kısırlaştırılmasını tavsiye eder, böylece cinsel dürtüleri ve testosteron seviyeleri daha düşük olur. Köpeği kısırlaştırmak, bazı hastalıklara ve kanserlere yakalanma riskini de azaltabilir.[7] Dişi köpekleri kısırlaştırmak, belirli kanser türlerinin yanı sıra meme tümörlerini de önleyebilir. Köpeğinin ilk kızışmasından önce kısırlaştırılması en iyisidir ama kızışmaya başladığında ameliyatı yine de yaptırabilirsin.[8]
  • Köpeği kısırlaştırmanın kızışmış dişilere tepki vermesini yine de engellemediğini unutma, köpek sadece daha bastırılmış olur. Önlem olarak, kısırlaştırılmış bir erkek köpeği dişi köpeklerden uzak tutmaya devam etmelisin.
 2. 2
  Ameliyattan 8 saat önce köpeği besleme. Veteriner kliniği ameliyat öncesi talimatlari verecektir. Klinikler genellikle ameliyattan en az 8 saat önce yiyecek veya su önermez. Anestezi köpeğin midesini bulandırabilir bu yüzden en iyisi, işleme kadar midesinin boş olmasıdır. Susuz kalmaması için yine de su verebilirsin.[9]
  • Evcil hayvanının sorunsuz bir ameliyat geçirmesini ve iyileşmesini sağlamak için veterinerinin tüm tavsiyelerine uy.
 3. 3
  Veterinerinin prosedürü uygulamasına izin ver. Ameliyat, veterinerin ofisinde nispeten hızlı bir şekilde yapılır ve anestezi altında olacağı için köpek için ağrısız olacaktır.[10] Veterinerin senden köpeğini sabah bırakmanı ve öğleden sonra onu almak için geri dönmeni isteyebilir.
 4. 4
  Ameliyattan sonra köpeğin iyileşmesine yardımcı ol. Veteriner, gerekirse ağrı kesici ilaç verebilir. Köpeğinin ameliyattan sonra mide bulantısı olduğunu ve ilk 1-2 gün çok az iştahlı olduğunu fark edebilirsin ki bu normaldir. Köpeğin dinlendiğinden ve ameliyattan 1-3 gün sonra çok fazla hareket etmediğinden veya koşmadığından emin ol çünkü bu sorunlara neden olabilir.[11]
  • Erkek köpeğin testis torbası ilk birkaç gün şişmiş görünebilir ama dikişler alındıktan sonra şişlik inmelidir.
  • Köpek kesiği yalamaya devam ederse yalamasını önlemek için büyük bir koniye benzeyen bir Elizabeth tasması alman gerekebilir.
  • Kesikten sıvı veya akıntı gelirse veya köpek çok acı çekiyor gibi görünüyorsa onu derhâl kontrol için veterinere götür.
  • Kesikteki dikişleri almak için köpeği 7-10 gün sonra tekrar veterinere götürmen gerekebilir. Bununla birlikte, bazı veterinerler eriyen dikişler kullanır.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lauren Novack
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Köpek Davranış Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lauren Novack. Lauren Novack, ürkek, endişeli ve saldırgan evcil hayvanlara ve sahiplerine yardım ettiği Behavior Vets NYC'de, sertifikalı köpek davranış danışmanıdır. Hunter Üniversitesi'nde Uygulamalı Davranış Analizi alanında yüksek lisansı için kurs çalışmalarını tamamlamıştır. Lauren, araştırmasında eğitim uygulamaları ile hayvan refahı arasındaki ortak noktayı araştırmaktadır. Şu anda Daily Paws için yayın danışma kurulunda görev yapmaktadır ve köpeği Grayson ile Fox & Friends, Rachel Ray ve çeşitli haber kuruluşlarında yer almıştır. Bu makale 2.056 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.056 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?