Diş ağrıları dişin pulpa adı verilen son derece hassas olan orta kısmı iltihaplandığında ortaya çıkar. Bunun farklı nedenleri olabilir: çürükler, dişe alınan bir darbe veya diş eti enfeksiyonu. Diş ağrısını kendin nasıl tedavi edeceğini öğrenmek veya dişçiye gitme vaktinin geldiğini anlamak için aşağıdaki bilgileri oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ağrıyı Hızla Gidermek (Kolay Yöntemler)

 1. 1
  Bir ağrı kesici al. Aspirin ve Ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) çoğu hafif diş ağrısı için hızlı ve etkili rahatlama sağlar. Bir diğer reçetesiz satılan ağrı kesici Tylenol’dur. [1] Diş zonklaması yemek yeme, konuşma ve uyumana engel olabilir. Aynı zamanda acı çekerken diş ağrısını gidermek daha zordur, bu nedenle reçetesiz satılan bir ağrı kesiciyle biraz rahatlamak yardımcı olabilir.
  • Ağrı şiddetliyse ve/veya kulağın, başın veya boğazın gibi diğer komşu bölgelere vurduğunu hissediyorsan, bu durumda dişçiden acil bir randevu alman gereklidir.
  • Yalnızca ilaç kutusunun üzerinde belirtilen önerilen dozajı veya doktorun tarafından önerilen dozajı al.
 2. 2
  Soğuk kompres uygula. Bir gıda saklama poşetine buz doldur, üstünü ince bir bez veya kağıt havluyla sar ve doğrudan dişin üzerine veya ağrıyan dişin tarafındaki yanak bölgesine uygula. Soğukluk acıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Gıda poşeti yerine buz torbası kullanmak da aynı etkiyi yaratır ancak buz torbasını mutlaka havluya sarmalısın.
  • Pulpitis vakalarında ağrı sıcak yardımıyla dindirilir. Eğer ağrın buz torbası uygulayınca artıyorsa, sıcak komprese geçiş yap.
  • Dişe doğrudan buz uygulama. Bu ağrını artıracaktır, çünkü iltihaplı ve ağrılı dişler genellikle sıcak veya soğuğa karşı çok hassastır.
 3. 3
  Bölgeyi uyuştur. Zonklamayı birkaç saatliğine gidermek için reçetesiz satılan diş ve diş eti uyuşturucu jellerden al. Bu jeller ağrıyan bölgeye doğrudan uygulanır ve genellikle birkaç saat etkisini sürdürür ancak tükürük jelin etkisini hafifletir ve jelin boğazına veya diline yayılmasına neden olur, jeli yutmamaya dikkat et.
 4. 4
  Ağzını iyice temizle. Bazen diş ağrılarının nedeni dişin arasına sıkışan ve çürük veya jinjivitin (diş eti iltihabı) acısını kuvvetlendiren ufak yemek parçalarıdır. Bu durumda ağzını iyice temizlemek ağrıyı gidermek ve sorunu ortadan kaldırmak için etkili olabilir.
  • Dişin etrafına diş ipi uygula. Diş ipinin diş etlerine ulaştığından emin ol. Araya sıkışan parçaları alması için ipi dişin arasında ileri geri hareket ettir.
  • Ağrıyan bölgeyi fırçala. Ağrının nedeni jinjivitse bu, ağrıyı gidermenin en iyi yollarından biridir. Dişlerini birkaç dakika boyunca özellikle ağrıyan bölgeye yoğunlaşarak fırçala. Ağrılı bölgede eskisi kadar hassasiyet hissetmeyene kadar fırçalamaya devam et.
  • Ağız gargarası kullan. Temizlik işlemini dişlerin arasından çıkan artıkları temizlemek için ağız gargarasıyla tamamla. Veya yarım bardak suya birkaç damla arı propolisi damlat ve ağzını çalkalamak için bunu kullan.
  • Uygulamaya devam et. Bu rutini her gün, günde iki kez uygula ve ağrı geçtikten sonra da uygulamaya devam et.
 5. 5
  Deniz tuzu gargarası yap. Dişe alınan bir darbeden veya hafif bir enfeksiyondan kaynaklanan bir diş ağrısı kendi kendine geçebilir. Ağrının geçmesine yardımcı olmak için ılık su ve bir kaşık deniz tuzundan gargara hazırla. Tuz çözülünce ağzını bu suyla çalkala ve suyun ağrıyan bölgeye temas ettiğinden emin ol. Ağrı geçene kadar aynı işlemi günde birkaç kez tekrarla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tıbbi Tedaviler

 1. 1
  Ne zaman doktora gitmen gerektiğini bil. Diş ağrısı ciddi bir enfeksiyondan veya diş çürümesinden kaynaklanıyorsa, kendi kendine geçmeyecektir. Diş ağrısının yanında aşağıdaki belirtiler de görülüyorsa bir doktor veya dişçiye görünmelisin:
  • Ateş ve üşüme. Bu, enfeksiyonun ciddi olduğunun ve belirtilerin kötüye gideceğinin işareti olabilir.[2]
  • Akıntı. Bu durumda da kötü bir enfeksiyonun daha kötüye gitme riskini almak istemezsin.[3]
  • İlaç aldıktan sonra artan veya geçmeyen ağrı. Her yemekten sonra kötüye giden bir çürüğün olabilir.
  • Ağrı yirmilik dişindeyse. Birçok kişi dişin ağzı sıkıştıracak bir açıyla çıkmasından ötürü yirmilik dişini aldırmak zorunda kalır.
  • Yutkunmakta veya nefes almakta zorluk çekiyorsan bunun nedeni diş apsesi olabilir.
 2. 2
  Dolgu yaptır. Diş sinirlerinin açıkta kalmasına ve ağrıya neden olan bir çürüğün varsa dişçi diş pulpasındaki sinirleri uyarılmaya karşı korumak için dolgu yapmaya karar verebilir.[4]
 3. 3
  Kanal tedavisi yaptır. Diş pulpasının enfekte olması durumunda görülen bir diş apsen varsa kanal tedavisi uygulanır. Dişçi, enfeksiyondan kurtulmak için dişin içini temizler. Bu uygulama acı verebileceğinden ağız öncelikle lokal anestezi ile uyuşturulur, özellikle de dişçinin apseyi diş etinden cerrahi bir müdahaleyle boşaltması gerekiyorsa.
 4. 4
  Dişini çektir. Bazı durumlarda dişin onarılması mümkün değildir ve en iyisi dişi çekmektir. Süt dişleri genellikle her zaman çekilir çünkü bu dişler eninde sonunda düşecektir.[5]
  • Dişleri çekilen yetişkinlere genellikle kayıp dişi telafi etmesi için köprü veya diş implantı yapılır.
  • Yirmilik dişler de genellikle her zaman çekilir çünkü fonksiyonel avantajı fazla değildir ve dişin konumu düzgün bir kanal tedavisi uygulanmasına izin vermez. Hastaların korktuğu veya yirmilik dişin ciddi şekilde gömülü olduğu bazı durumlarda hastalara genel anestezi uygulanabilir. İyileşme süreci yaklaşık bir hafta sürer.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Alternatif Yöntemler Uygulamak

 1. 1
  Karanfil yağı uygula. Bu, diş ağrısını kendi kendine geçene kadar iyileştirdiği veya en azından azalttığı söylenen evde uygulanan bir tedavidir. Ağrı geçene kadar her gün birkaç damla karanfil yağını ağrıyan dişe uygula. Karanfil yağını birçok eczanede bulabilirsin.
 2. 2
  Sert içkileri dene. Evde uygulanan bu eski tedavi yöntemi diş ağrısını azaltır ama büyük ihtimalle iyileştirmez. Yine de ağrının nedeni bir darbe veya birkaç gün sonra geçecek hafif bir enfeksiyon olduğunda faydalı bir işlemdir. Bir pamuğa biraz viski veya votka dök ve ağrıyan dişe uygula. Diş etlerin kızarırsa veya yanarsa uygulamayı kes.
 3. 3
  Oksijenli suyla temizle. Bu işlem ağrıyan bölgeyi temizler ve ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Sonrasında mutlaka ağzını suyla iyice çalkala ve oksijenli suyu yutmaktan kaçın.
  • Kulak temizleme çubuğunu oksijenli suya batır ve suyu iyice emmesini sağla.
  • Bol miktarda oksijenli suyu ağrıyan bölgeye uygula.
  • İşlemi tekrarla.
 4. 4
  Diş ağrısını hızlıca kesmek için akupresür tekniği uygula. Başparmağınla diğer elinin içine, başparmağının bittiği ve işaret parmağınla birleştiği noktaya bastır. Yaklaşık iki dakika basınç uygula. Bu, beynin kendini iyi hissetmesini sağlayan hormon olan endorfinin salgılanmasını tetikler.
 5. 5
  Yağ Çekme. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını ağzında 15-20 dakika boyunca gezdir. Bunun, ağzın içindeki zararlı bakterileri azalttığı iddia edilmektedir. Yağı ağzında gezdirirken bakteriler yağın içine ‘hapsolur’. Böylece bakteriler ve bakterilerin neden olduğu plaklar temizlenir. 15-20 dakika sonra yağı çöp kutusuna tükür. Yağı yutma… Yutarsan yağın içindeki bakterileri de yutmuş olursun. Ayrıca yağı lavaboya tükürmemelisin çünkü sertleşerek gideri tıkayabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Ağız ve dişlerinin sağlığını korumak ve diş ağrılarını önlemek için dişlerini daha sık fırçala.
 • Diş ağrın varken sert yiyecekler (elma, kuruyemiş vb.) yememeye çalış.
 • Bazıları diş ağrısını önlemek için dişleri temizlerken ağız gargarasını dişleri fırçaladıktan sonra değil önce uygulamayı önerir.
 • Diş ağrısını tedavi etmek için değil, önlemek için her gün diş ipi kullan. Ardından ağzını klorheksidin içeren gargarayla çalkala.
 • Zencefili dene çünkü zencefil diş ağrısını tedavi etmese de ağrıyı giderebilir. Birkaç saatte bir, bir fincan zencefil çayı yardımcı olabilir.
 • Dişçiye git, sevsen de sevmesen de gidilecek en iyi yer dişçidir.
 • Bir pamuğa biraz zeytinyağı dök ve ağrıyan dişinin üstüne koy. Bazılarına göre diş ağrısını giderdiği söyleniyor.
 • Ağız gargarası olarak suda eriyen Aspirin kullan ve ağrıyan dişin olduğu bölgeyi bununla iyice çalkala. Diş ağrın dayanılmazsa Aspirin’i yut.
 • Çok fazla şeker yeme çünkü sağlığın için zararlıdır ve diş ağrısına neden olabilir.
 • Süt veya soğuk su iç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 346.517 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 346.517 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam