Dişin mi ağrıyor? Şu sıralar orta ya da yüksek dereceli diş ağrısı çekiyorsan, muhtemelen bu ağrıyı dindirecek hızlı ve etkili yöntemler arayışındasın. Ağrının geçmediği hatta daha da kötüleştiği durumlarda bir diş hekimine başvurman önemli. Ancak, bu arada ağrını dindirmek için uygulayabileceğin birçok ilk yardım ve evde tedavi yöntemleri de mevcut.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Derhal Harekete Geçmek

 1. 1
  Diş arasına sıkışmış yiyecek kalıntılarını temizle. Evde tedavi yöntemleri de dahil herhangi bir yöntemi denemeden önce, ilk yapman gereken şeylerden biri dişini temizlemek olmalı. Diş aralarına sıkışarak ağrıya sebep olabilecek yiyecek kalıntılarını temizlemeye çalış. [1]

  Diş İpini Doğru Bir Şekilde Kullanmak
  Eline yaklaşık olarak 45 cm uzunluğunda kestiğin diş ipini alarak ipin büyük bölümünü orta parmaklarından birine sar. Diş ipinin diğer ucunu diğer elinin aynı parmağına sar.
  Diş ipini baş parmakların ve işaret parmaklarının arasında gerili tut.
  İpi dişin iki tarafına dikkatlice uygula ve nazik dokunuşlarla diş arasındaki yiyecek kalıntılarını çıkar.[2]
  Diş ipi diş eti çizgisine yaklaştığında, dişe dayayıp C şeklinde kavis çizerek diş etiyle diş arasındaki boşlukta aşağı yukarı kaydır.
  Dişlerinin hepsini, en arkadaki dişler dahil olmak üzere, diş ipiyle temizlediğinden emin ol.[3]
  Diş ipini kullandıktan sonra, ağzını iyice çalkala. Ağzında kalanlardan tamamen kurtulmak için ılık suyla hızlı bir gargara yap ve tükür.

 2. 2
  Ağrıyan dişini kullanma. Herhangi bir tedavi uygulayıncaya kadar, ağrıyı kontrol altında tutmak için bazı kolay adımları at. Ağrılı dişin olduğu tarafla ve özellikle ağrıyan dişle bir şey çiğneme.
  • Geçici dolgu yöntemlerini de deneyebilirsin. Dişin çatladıysa ya da başka türlü bir hasar gördüyse, kalıcı bir çözüm bulana kadar, dişini yumuşatılmış sakızla ya da diş mumuyla bir süreliğine doldurabilmen mümkün.[4]
  • Dişi korumak için de dişteki oyuğu diş mumuyla doldurabilirsin.
  • Hassasiyete karşı korumak için yemek yerken bir miktar pamuğu dişinin üzerine koy.
 3. 3
  Ağrı kesici kullan. Diş hekimine gidene kadar ağrıyı azaltmak için aneljezik/parasetamol ya da ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici kullan. İlacı uygun dozda kullanmak için kutu üzerindeki talimatlara uy.[5]
  • Birçok ağrı kesiciyi
   her 4-6 saatte 1-2 adet
   alarak kullanabilirsin; ancak bu dozlar ilacın türüne ve markasına göre değişebilir.
  • Bu ilaçları eczanelerden ve bazı marketlerden 20 TL’nin altında bir fiyata satın alabilirsin.
  • Aspirini ya da diğer bir ağrı kesiciyi direkt olarak diş etinin üzerine koyma.
   Bu, diş etinin zarar görmesine ve etrafındaki dokunun da tahriş olmasına sebep olacaktır.[6]
 4. 4
  Topikal ağrı kesici kullan. Bir başka alternatif de reçetesiz satılan topikal merhemlerdir. Bu merhemler
  diş çevresindeki bölgeyi uyuşturmak için ya da direkt olarak oyuğun içine uygulanarak kullanılırlar.
  Bu tarz ilaçlardaki aktif madde benzokaindir. İlacın kullanımı ve dozu için üzerinde bulunan talimatlara uy.[7]
  • Orajel gibi topikal merhemler birçok eczaneden 70-80 TL’ye alınabilir.
  • Sadece diş için kullanıma uygun olan topikal ağrı kesicileri kullan. Diğer topikal ağrı kesiciler yutulduğunda tehlikeli olabilirler.
  • Çok nadiren de olsa, benzokain kandaki oksijen miktarını düşüren methemoglobinemi denilen tehlikeli bir duruma sebep olabilir.
   2 yaşın altındaki çocuklara benzokain içeren ilaçlar verilmemeli, yetişkinler de tavsiye edilen kullanım dozunu aşmamalıdır.
 5. 5
  Soğuk kompres uygula. Diş ağrısını hızlı bir şekilde azaltmanın diğer yolu da bölgeye soğuk uygulayarak uyuşturmaktır. Soğuk, kanın bölgeye akışını azaltır. Kan akışı düştüğünde de daha az ağrı hissedersin.[8]

  Soğuk Kompres Uygulamak
  Bir poşetin içine ya da ince bir bezin içine buz küpleri koyarak 10-15 dakika boyunca ağrıyan dişin olduğu tarafta, çenenin üzerinde beklet.
  Süre sonunda 10-15 dakikalık molalar ver. Her molanın sonunda, ağrıyan bölgeye gerek duyduğun kadar kompres yapmaya devam et.
  Kompresi tekrarlamadan önce, bölgenin normal ısısına döndüğünden emin ol. Aksi takdirde bölgedeki dokuya zarar verebilirsin.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Evde Geçici Tedavi Yöntemleri Denemek

 1. 1
  Bölgeyi karanfil kullanarak uyuştur. Karanfil
  uyuşturucu etkisinden dolayı
  eskiden beri diş ağrısına karşı kullanılan bir yöntem olmanın yanı sıra bakterileri yok etme özelliğine de sahiptir. Diş ağrısından kurtulmak için tane karanfil, toz karanfil ya da karanfil yağı kullanabilirsin.[9]

  Karanfil Kullanma İpuçları
  Toz karanfil kullanımı: Ellerini yıka ve bir tutam toz karanfili ağrıyan diş etiyle yanak arasına uygula. Karanfil tükürükle karıştığında, dokuyu uyuşturmaya başlayacaktır.
  Tane karanfil kullanımı: Temiz ellerinle iki ya da üç tane karanfili ağzına koyarak ağrılı bölgeye yerleştir. Tükürüğünle ıslanan karanfilin yağını bırakması için karanfili yavaşça çiğne.
  Karanfil yağı kullanımı: 1/2 yemek kaşığı (2,5 ml) zeytinyağıyla birkaç damla karanfil yağını karıştır. Daha sonra, steril bir top pamuğu bu karışımla ıslat ve ağrıyan dişinin ya da diş etinin üzerinde beklet.

 2. 2
  Tuzlu suyla gargara yap. Ağrıyı azaltıp bakterileri yok etmenin diğer bir yolu da tuzlu su gargarası yapmaktır. Tuz bir iyileşme sağlamaz ancak ağızdaki bakterileri uzaklaştırır ve ağrıyan dişi çevreleyen iltihaplı diş etindeki nemi alarak rahatlama sağlar.[10]
  • 1 yemek kaşığı (5 ml) tuzu 250 ml ılık su
   ile karıştır. Kullanmadan önce, tuzun suda çözülmesini sağla.
  • Ağzını bu karışımla 30 saniye boyunca gargara yap ve tükür. İhtiyaç duydukça tekrarla.
  • Tuzlu suyla gargara yaptıktan sonra, muhtemelen normal suyla da ağzını çalkalamak isteyeceksin. Ağzını musluk suyuyla 30 saniye boyunca yeniden çalkalayabilirsin.
 3. 3
  Sarımsak veya soğan kullanmayı dene. Bu iki sebze de halk arasında sıkça kullanılan bir şifa bulma yöntemidir ve
  antibakteriyel etkiye sahip
  olmalarıyla bilinirler. Bu sebzeler ağzında kötü bir koku oluşturabilir; ancak ağızdaki zararlı mikropları yok etmeye yardım etmenin yanı sıra geçici rahatlama da sağlarlar.[11]
  • Bir diş sarmısağı ağrıyan dişin ya da diş etin ile yanağının arasına koy.
   Ağrı hafifleyene kadar orada beklet.
  • Dönüşümlü olarak, kesilmiş küçük bir parça soğanı ağrıyan dişinin üzerine yerleştir.
 4. 4
  Koca yemiş macunu hazırla. Koca yemiş kök kabuğunun doğal bir antibiyotik olduğu, aynı zamanda da içerisinde damar sıkıştırıcı tanen ve flavonoidler içerdiği düşünülür. Macunu yaparken sirke ile karıştırıldığında ağrıyı ve şişliği azaltması, diş etini güçlendirmesi beklenir.[12]

  Koca Yemiş Macunu Hazırlamak
  2,5 cm koca yemiş kabuğu ile 1/4 yemek kaşığı (1,25 ml) sirkeyi ez. Macun kıvamına gelinceye kadar koca yemiş kabuğu veya sirke ekleyebilirsin.
  Bu macunu doğrudan ağrılı bölgeye uygulayıp ağrı dinene kadar üzerinde bekletebilirsin. Daha sonra da bölgeyi ılık suyla çalkalayıp temizleyebilirsin.
  Macuna alternatif olarak, hassas dişlere özel diş macunu da kullanabilirsin. Diş macununu, dişinin üzerinde elinden geldiğince uzun süre tutmaya çalış.

 5. 5
  Zencefil ve kırmızı biber macunuyla duruma renk kat. Dişlerin hassassa veya ağrıyorsa, toz zencefil, toz kırmızı biber ve suyu doğrudan sorunlu dişlere uygulayarak rahatlama sağlayabilirsin. Bu iki baharat da ağrı kesici özelliğe sahiptir.[13] Hatta bir araya geldiklerinde de ağrıyı daha iyi kestikleri söylenebilir.

  Kırmızı Biberli Macun Hazırlamak
  Bir tutam toz zencefil ile bir tutam kırmızı biberi bir bardakta karıştır. Üzerine birkaç damla su ekledikten sonra macun kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam et. [14]
  Steril bir top pamuğu macuna daldır. Pamuğu doğrudan dişin üzerine yerleştirip ağrı geçene kadar ya da dayanabildiğin kadar beklet; macunun tadı muhtemelen pek hoş olmayacak.
  Bu karışımı sadece sorunlu dişe uygula. Diş etine uygulaman yanmaya ya da tahrişe sebep olabileceği için uygularken diş etine temas etmemesine dikkat et.

 6. 6
  Mür tentürü kullan. Mür, dikenli ağaçlardan elde edilen bir reçinedir ve parfüm, esans ve ilaç yapımında kullanılır. Damar sıkıştırıcı özelliği sayesinde, ağrılı iltihapları dindirir ve bakterileri yok eder. Bu yüzden de mür tentürü uzun yıllardan beri evlerde diş ağrılarını kesmek için kullanılır.[15]

  Mür Tentürü Hazırlamak
  Küçük bir tencerede, 1 yemek kaşığı (5 ml) toz mür ile 2 su bardağı (500 ml) suyu 30 dakika boyunca pişir. Suyu, süzerek soğumaya bırak.
  Bu sudan 1 yemek kaşığı (5 ml) kadar alıp 1/2 bardak (125 ml) normal su ile karıştır ve günde beş ya da altı kez bu karışımla gargara yap.

 7. 7
  Islak çay poşetini ağrıyan bölgeye uygula. Koca yemiş kök kabuğu gibi, siyah çay da damar sıkılaştırıcı özelliğe sahip tanenler içerir ve bu tanenler de iltihabın azalmasını sağlar. Bitkisel nane çayının da hafif uyuşturma etkisi vardır ve bu yüzden ağrıyı azaltabileceği söylenir.[16] Bunların birçoğu diş ağrısını evde geçirme yöntemi olarak kullanılır.
  • Çayı tedavi amaçlı kullanmak için, çay poşetini ufak su dolu bir kaba koyarak mikrodalgaya at ve 30 saniye boyunca ısıt. Daha sonra, fazla suyu sık.
  • Çay poşetini ağrıyan dişinin ya da diş etinin üzerine hafifçe bastır ya da ağrı azalıncaya kadar dişinle nazikçe sık.
 8. 8
  Yüksek dereceli alkol kullan. Bu, ağrını kesmek için alkolü içmen anlamına gelmesin. Aslına bakılırsa votka, konyak, viski ya da cin gibi kuvvetli içecekler doğrudan bölgeye uygulandığında dişini uyuşturma etkisi gösterebilirler.[17]
  • Steril bir pamuğu konyak ya da votka gibi bir içkiyle ıslat ve ağrıyan dişinin üzerine koy. Ayrıca ağzına bir yudum viski alıp ağrıyan dişinin üzerinde de tutabilirsin.
  • Bu yöntemin sağladığı rahatlama geçici olacaktır. Bunu sakın tuvalet ispirtosu ile deneme çünkü ispirtoyu yutmak güvenli değildir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Diş Hekiminden Profesyonel Yardım Almak

 1. 1
  Diş hekiminden randevu al. Diş ağrısına karşı evde denediğin yöntemler kalıcı çözümler sağlamaz, sadece geçici olarak ağrıyı dindirir. Diş ağrın devam ederse veya daha da kötüleşirse, diş hekiminin profesyonel tedavi yöntemlerine ihtiyacın var demektir. [18]
  • Dişinde ciddi bir sorun olabilir. Bu sorunlara diş minesi kırığı, diş çürüğü veya enfeksiyonlu diş de dahildir.
  • Evde uyguladığın yöntemlere karşı ağrın devam ediyorsa, bu ağrıya şişlik, ateş, ya da irin eşlik ediyorsa, ağrı bir yaralanma sonucu olduysa ya da yutkunma güçlüğü yaratıyorsa mutlaka diş hekimine görün. Ayrıca, eğer çene ağrısına göğüs ağrısı da eşlik ediyorsa kalp krizi belirtisi olması ihtimaline karşı mutlaka tıbbi destek al.[19]
 2. 2
  Dolgu yaptırt. Diş hekimi dişini muayene ettikten sonra, diş ağrısının çürükten kaynaklandığına kanaat getirebilir. Yani, bakteriyel asitin diş minesini tahrip edip diş köküne kadar indiğini söyleyebilir. Belki de, var olan dolgunun yerinden oynamasıyla ilgili bir problemin olabilir. Iki durumda da dişine dolgu yapılması gerekebilir. [20]
  • Dişini ve diş etini uyuşturduktan sonra, diş hekimi dişin zarar görmüş bölümünü oyarak çıkaracak. Daha sonra oluşan oyuğu da kompozit ya da amalgam dolguyla dolduracak.
  • Dolgu malzemesini seçme şansın olabilir. Kompozit dolgular genellikle plastik, cam ya da porselen reçinesinden oluşur ve diş rengine oldukça yakın bir renkte olur. Gümüşten yapılan amalgam dolgular daha sağlam olmalarına rağmen, dişin rengine uyum sağlamazlar.[21] Aynı zamanda, amalgam dolgudan az miktarda toksik civa da salınabilir.
  • Dolgular eskidikçe, kırılabilir ya da düşebilir. Bu durumda, diş hekimin dolguyu çıkarıp yeni oluşmuş bir çürük varsa oyarak yeni bir dolgu yapar.
 3. 3
  Dişini kuronla kaplat. Kaplama da denilen diş kuronu, zarar görmüş ama çekim gerektirmeyen dişler için kullanılır. Diş kuronu aslında dişin şeklini koruyan, işlevini yapmasını sağlayan ve daha fazla zarar görmesini engelleyen
  içi boş yapay bir diştir.
  Kuronlar ciddi diş çürüklerinde, pulpit, aşınma, diş çatlağı ya da ciddi enfeksiyon durumlarında tercih edilir. [22]
  • Diş çürüğü çok ileri seviyedeyse ya da kanal tedavisi durumunda, sadece dolgu yapmak yeterli bir tedavi olmayabilir ve diş hekimi kaplama ya da kuron kullanabilir.
  • Büyük itimalle diş hekimi lokal anestezi yapacaktır. Daha sonra dişi törpüleyip kısaltarak yerine dişinin kalıbında yapılmış kuronu takacaktır. Kuronlar normal dolgularla aynı maddeden yapılırlar.
 4. 4
  Diş eti grefti yaptırt. Ağrının sebebi dişinden değil de diş etinden kaynaklanıyor olabilir. Bazı insanlar diş eti çekilmesi sorunu yaşarlar. Bu, diş etinin dişlerden geriye doğru çekilerek diş minesini ve sinirleri açığa çıkarması ve dişlerin aşırı hassas hale gelmesine sebep olması demektir. [23]
  • Ağrın diş eti çekilmesi kaynaklıysa, diş hekimin önleyici tedavi önerebilir. Diş eti çekilmesine bazen dişlerin yetersiz temizlenmesi sebep olabilir. Diş hekimin düzenli olarak diş ipi kullanmanı, yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerini fırçalamanı ve Sensodyne gibi bir diş macunu kullanmanı tavsiye edebilir.
  • Durum ilerlemişse, diş hekimin seni diş eti grefti yapılması için ağız ve çene cerrahına veya periodontiste yönlendirebilir. Bu işlemde cerrah, damağından doku alacak ve bu dokuyu zarar görmüş dişetine nakledecektir. Daha sonra, doku iyileşecek ve dişi olması gerektiği şekilde koruyacaktır.[24]
  • Bu işlem seni sadece ileri dönemde yaşayabileceğin kanal tedavisinden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda gülümserken kendine daha fazla güvenmeni sağlayacak estetik görüntüyü de yaratacaktır.
 5. 5
  Diş hassasiyeti gidericisi kullanmaya başla. Dişinde oyuk, çürük veya hasar yoksa, sadece diş minesi kaybına bağlı hassasiyet sorunu yaşıyor olabilirsin. Bunun, hassasiyeti kademeli olarak azaltma yolları da dahil, birçok tedavi yöntemi mevcuttur. [25]
  • Diş hassasiyeti gidericisi, diş sinirlerinin hassasiyetini kademeli olarak azaltan topikal bir tedavi sağlar. Sinirlerdeki hassasiyet azaldıkça, ağrın da azalır.
 6. 6
  Dişteki enfeksiyonu tedavi et. Ağrı, diş pulpasındaki hatta diş kökündeki bir enfeksiyondan ya da iltihaptan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer öyleyse, enfeksiyonun dişi yok etmesine ya da yayılmasına izin vermemek için bu sorunun derhal tedavisini yaptırmalısın. [26]
  • Reçeteli bir antibiyotik ancak ağzında bir enfeksiyon varsa gerekebilir.
  • Enfeksiyonlar genellikle dişteki çürüklerin ya da hasarların sebep olduğu apseden kaynaklanır.
 7. 7
  Dişini çektir. Diş ağrın, ağır enfeksiyonlu ya da hasar görmüş bir dişten ya da diş etine gömülü yirmilik dişinden kaynaklanıyorsa, diş hekiminin dişini çekmesi gerekebilir.
  Bu, en son seçenek olarak bırakılmalıdır.
  Dişi çektirdikten sonra, ağrıdan tamamen kurtulursun.
  • Ağzındaki diğer dişlerini sıkıştırmaması için yirmilik dişler genellikle çekilir. Dişler sıkışınca, taşıdıkları yük artar ve bu da daha fazla ağrıya ve enfeksiyon kapma ihtimaline yol açar. Bu sıkışıklık çenenin kapanış düzenini bozar ve ağrı verir; ayrıca baş ağrısına sebep olan çene eklemi bozukluklarına da yol açar.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Diş Ağrısının Tekrarlamasını Önlemek

 1. 1
  Dişlerini düzenli olarak fırça ve diş ipiyle temizle. Yeni bir hasarı ya da var olan hasarın daha da kötüye gitmesini engellemek için, doğru ağız hijyeni uygulamalarını öğren. Bu şekilde sağlıklı, güçlü ve ağrı yapmayan dişlere sahip olabilirsin.[27]
  • Dişlerini günde iki kez fırçala ve günde bir kez diş ipiyle temizle.
   Yılda en az bir kere ya da 6 ayda bir diş hekimine muayene ol. Böylece diş hekimin muhtemel sorunları takip edebilecektir.[28]
  • Dişleri düzenli fırçalama ve diş ipiyle temizleme, zamanı geri alıp zaten başlamış olan bir çürüğü tamir edemese de, yeni çürükleri önleyebilir ve çürüme öncesinde oluşan dekalsifikasyona engel olabilir.
  • Dişlerini dışardayken de fırçalayabilmek için
   diş fırçanı çantanda taşı.
   Dişini fırçalayamadığın durumlarda en azından ağzını suyla çalkala.
 2. 2
  Ağız sağlığına uygun bir diyet uygula. Yediğin şeyler dişlerinin ne kadar sağlıklı olacağını belirler. Örneğin, her şeker yediğinde diş minesine zarar veren asitleri üreten bakterilerin oluşmasına sebep olursun. Daha iyi ve sağlıklı dişler için,
  şeker alımını azalt.[29]
  • Soda, şekerli meyve suları, şekerli çay ya da tatlandırıcılı kahve tüketimini azalt. Su tüketimini arttır.
  • Şekerleme ve hamur işleri dahil abur cubur tüketimini azalt.
  • Asitli yiyeceklerden ve greyfurt suyu, kola ve şarap gibi asitli içeceklerden uzak dur. Yoğurt, peynir ve süt gibi “alkali” besinleri ya da asitsiz olan atıştırmalıkları tercih et.
 3. 3
  Özel diş fırçası ve diş macunu kullan. Diş ağrının sebebi diş hassasiyetiyse, hassas dişlere özel üretilmiş diş fırçası ve diş macunlarından kullanmayı düşün. Bu ürünleri birçok eczanede bulman mümkün.
  • Hassas dişler genellikle diş eti çekilmeleri sonucu oluşurlar. Diş eti çekildikçe, diş minesinin altında bulunan diş kemiği ortaya çıkar. Hassas dişlere özel diş macunu, özel içeriği sayesinde dişinin bu bölümünü temizlemek üzere tasarlanmıştır.
  • Yumuşak diş fırçası kullanmaya başla. Diş ağrın diş eti çekilmesiyle ilgiliyse, doğal diş eti dokunu korumak için yumuşak bir diş fırçası kullanılabilir.
  • Sert ve orta sertlikteki fırçalar diş çürüğünü temizlemek için etkili olsalar da, diş eti çekilmesi kaynaklı diş ağrısı veya benzer bir sorunla karşı karşıyaysan, senin için
   yumuşak diş fırçaları daha iyi bir seçim olacaktır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Diş ipi
 • Su
 • Ağrı kesici (topikal veya oral)
 • Soğuk kompres
 • Pamuk topları
 • Karanfil
 • Tuz
 • Sarmısak
 • Soğan
 • Buğday çimi suyu
 • Sirke
 • Koca yemiş
 • Toz zencefil
 • Kırmızı biber
 • Toz mür
 • Siyah poşet çay ya da poşet nane çayı
 • Konyak, votka veya viski
 • Diş fırçası
 • Ağız koruyucusu
 • Diş macunu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://www.arizonafamilydental.com/blog/toothache-home-remedies-really-work/
 2. https://www.humana.com/learning-center/health-and-wellbeing/healthy-living/toothaches
 3. http://www.rapidhomeremedies.com/remedies-for-toothache-relief.html
 4. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-961-ginger.aspx?activeingredientid=961&activeingredientname=ginger
 5. http://www.rd.com/health/conditions/home-remedies-for-toothache/
 6. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-570-myrrh.aspx?activeingredientid=570&activeingredientname=myrrh
 7. http://www.arizonafamilydental.com/blog/toothache-home-remedies-really-work/
 8. http://www.arizonafamilydental.com/blog/toothache-home-remedies-really-work/
 9. http://www.nhs.uk/conditions/Toothache/Pages/Introduction.aspx
 10. http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-toothache/basics/art-20056628
 11. http://www.cosmeticdentistryguide.co.uk/toothache.html
 12. http://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-health-fillings
 13. http://www.cda-adc.ca/en/oral_health/procedures/crowns/
 14. http://www.webmd.com/oral-health/guide/receding_gums_causes-treatments
 15. http://www.webmd.com/oral-health/guide/gum-tissue-graft-surgery
 16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3010026/
 17. http://www.webmd.boots.com/oral-health/guide/toothaches
 18. http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/life-stages/adult-oral-care/article/what-is-good-oral-hygiene
 19. http://www.bbc.com/future/story/20140926-how-often-must-we-see-a-dentist
 20. https://www.dentalhealth.org/tell-me-about/topic/sundry/diet

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tu Anh Vu, DMD
Ortak yazarlar :
Kurul Sertifikalı Diş Hekimi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tu Anh Vu, DMD. Dr. Tu Anh Vu; Brooklyn, New York'ta Tu's Dental adlı özel bir muayenehane işleten, kurul sertifikalı bir diş hekimidir. Dr. Vu, yetişkinlerin ve her yaştan çocuğun diş fobisi ile kaygılarını yenmelerine yardımcı olur. Dr. Vu, kaposi sarkomu kanserinin tedavisini bulmak için araştırmalar yaptı ve araştırmalarını Memphis'te yapılan Hinman Meeting'de sundu. Lisans derecesini Bryn Mawr College'dan ve diş hekimi unvanını Pennsylvania Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden aldı. Bu makale 39.295 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 39.295 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam