Bir sınava çalışmak, özellikle de dikkatin dağınıksa gerçekten zor olabilir. Çalışmaya odaklanırsan işin hem kolaylaşır hem de daha çabuk biter. Bunun sırrı dikkatini dağıtan şeylerden kurtulmak ve ideal bir çalışma ortamı yaratmak.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yapılması Gerekenler

 1. 1
  Uygun bir çalışma ortamı bul. Yatak odan ya da sınıfın her zaman en ideal yer değildir. Mesela oturma odan gibi geniş, rahat bir sandalyesi olan hoş, sessiz bir yer bul. Tercihen televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu elinin altında durmasın. Sosyal medyayı çok fazla düşünme ve uzak durmayı dene.
  • Kütüphane sessiz olduğu için çoğu zaman iyi bir seçimdir. Sessiz olması ve dikkat dağıtıcı etkenlerin az olması koşuluyla ebeveynlerinin ofisi de bir diğer potansiyel çalışma yeri olabilir.
 2. 2
  Ders materyallerini, çalışmaya başlamadan önce bir araya getir. Tükenmez kalem, fosforlu işaret kalemi, cetvel gibi şeyleri çalışmanın ortasında aramaya kalkışma. Bu bazen gerçekten dikkat dağıtıcı olabilir, o yüzden gereksinim duyacağını düşündüğün ne varsa önceden hazırla.
 3. 3
  Bir çalışma arkadaşı bul. Aklı başında ve seninle aynı işe odaklanmış biri olsun. Bu kişinin her zaman en iyi dostun olması gerekmiyor çünkü çene çalmaya dalıp konsantrasyonunuzu mahvedebilirsiniz de. Çalışma arkadaşı edinmek çok iyi bir fikir çünkü arkadaşınla fikir alışverişinde bulunabilir, olayları farklı açılardan görebilirsin.
  • Bazı insanlar çalışma arkadaşlarını dikkat dağıtıcı bulurlar. Eğer dışa dönüksen, yani başka insanları ve konuşmayı seviyorsan çalışma arkadaşı senin için en iyi seçenek olmayabilir. İçe dönüksen, yani çoğunlukla insanlardan uzak duruyorsan ve biraz utangaçsan çalışma arkadaşı çok faydalı olabilir. Ama fazlaca dışa dönük biriyle çalışıyorsan büyük olasılıkla sen çalışmaya çabalarken o da seninle sohbet etmeyi deneyecektir.
  • Senden daha zeki birini seç. Söylemeye hiç gerek yok diyebilirsin ama birçok insan bunu göz ardı eder. Öğrenmek istiyorsan zeki, azimli ve öğretmekten rahatsız olmayacak bir çalışma arkadaşı seç. Artık çalışma zamanların çok daha iyi geçecek.
 4. 4
  Yanına, çalışırken yiyebileceğin bir şeyler al. Enerji içeceği ya da kahve olmasın çünkü bunların etkisi geçince uyuyakalırsın. Tahıl barları, meyve ve su iyi birer seçim olabilir çünkü hem bunlar hem basit hem de etkili birer karbonhidrat kaynağı.
 5. 5
  Kısa molalar ver. 45 dakika çalıştıktan sonra 10 dakika mola verip başka bir şeylerle uğraş. Moladan sonra çalışmana geri dön; mola 20 dakikayı geçmemeli.
  • Molaların için alarm kur. Molalarını planlarsan her şeyden önce onları kaçırma riskin azalır. Daha da önemlisi, “kazara” gerekenden daha fazla mola vermezsin.
  • Neden mola vermelisin? Bir dolu bilgiyi işledikten sonra beyninin yeniden şarj olması gerekir. Birtakım araştırmalar gösteriyor ki mola vermek ve biraz gezinmek, deneklerin hafızasını ve basit test sonuçlarını iyileştiriyor.[1]
 6. 6
  Motive ol. Notlarını iyi gözden geçirirsen ve sınava hazırlanırsan başaracaksın. Tekrar edip öyle bir noktaya gel ki sınava girmek sana keyif versin. Sınavı gözünde büyüteceğin bir şey olarak değil de öğrendiklerini test edebileceğin bir şey olarak gör.
  • Biraz gerçek dışı olsa bile kendine bir hedef belirle. Kendini, yapabileceğini düşündüğünden daha fazlasını yapmaya zorla. Kim bilir, belki de sonuca kendin bile şaşırırsın.
  • Kendini bir ödülle motive et. Bu biraz kendini kontrol etmeni gerektirir, o yüzden otorite pozisyonundaki birinden ihtiyacın olursa sana yardım etmesini iste. İyi çalışırsan, kendini sınava hazır hissedersen, sınavın da iyi geçerse kendini ödüllendir.
  • Kendine çalışmanın neden önemli olduğunu söyle. Bu herkes için farklıdır. Belki o mükemmel 4.0 ortalamayı istiyorsun. Belki çalıştığın konuyu gerçekten önemsiyorsun. Belki de babanla bahse girdin ve kaybetmeye tahammülün yok. Sebep her neyse, kendine neden çok çalıştığını hatırlat ve buna değeceğini söyle.
 7. 7
  Otur ve çalış. Önünde ihtiyacın olan her şey var ve geriye oyalanacağın hiçbir şey kalmadı. Sadece sen ve çalışacakların var. Ee? Daha ne bekliyorsun?
  • Bilgi kartlarından ve notlardan faydalan. Bilgi kartları çok küçük bir alanda önemli bilgiler içerdiklerinden bazıları için çok faydalıdır. Sana faydası olacağını düşünüyorsan sen de bu kartları kullan. Kartları sıraya diz ya da biraz daha anlamlı olacak şekilde sırala.
  • Anımsatıcı araçlar kullan. Bazı bilgileri şarkıya dönüştür ya da baş harflerini bir araya getirip (Fıstıkçı Şahap’ı hatırladın mı?) öğrenmeye çalıştıklarını hatırlatacak bir kısaltma oluştur.
  • İlk olarak en önemli bilgiyi öğrendiğinden emin ol, sonra diğerlerine geç. İlerlemeden önce ana kavramları çalış ve anla. Bu, üstüne bir şeyler inşa edebileceğin bir temel oluşturacaktır.
  • Kendine neden çalıştığını, çalışmanın faydalarını sor ve yanıtları bir kâğıda yaz. Dikkatin ne zaman dağılacak olsa kâğıda bakıp çalışmanın senin için neden önemli olduğunu kendine hatırlat.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Ne Yapmamalı

 1. 1
  Panik olma! Panik olduğunda hata yaparsın, o yüzden başından sonuna kadar sakinliğini koru. Gözden geçirmeni başarılı bir şekilde planladıysan sınav günü geldiğinde panik olmana gerek kalmayacak. Derin bir nefes al, kendine “Ben bunu yapabilirim,” diye telkinde bulun, rahatla.
 2. 2
  Bilgisayar kullanımını en aza indir. Özellikle de interneti. Bir şeyleri kendin yazarak daha iyi öğrenirsin. Cep telefonu kullanmaktan kaçın, çünkü sürekli mesajlara yanıt vereceksin ve bu, dikkatini çok dağıtacak.
  • Dayanamayacağını biliyorsan internetini kapat. Bilgisayarını kapat ya da saklaması için arkadaşına ver. Temel olarak, çalışman gerekiyorken internette zaman geçirmene engel ol.
 3. 3
  Çalışmana yardımcı olmuyorsa müzik dinleme. Bazı insanlar çalışmalarına yardımcı olması için müzik dinlemek isterler, ama çalışırken zihninin başka bir şeye odaklanmasına izin verme. Dikkat dağıtıcı bir şey, bu huzur veren bir müzik olsa bile, öğrenmeye çalıştığın bilgiye ek olarak beyninin fazladan işlemesi gereken bir şeydir.
 4. 4
  Konunun dışına çıkma. Hepimiz bazen kendimizi konunun dışına çıkarken yakalarız. Bunun nedeni bazen öğrenmemiz gereken bilginin sıkıcı olmasıdır, bazense bilmemiz gerekmeyen bilginin heyecan verici olması. Sebep ne olursa olsun, derine inmek ve farklı konular çalışmak için çalışmanın sona ermesini bekle.
  • Daima kendine şunu sor: Bu bilginin sınavda çıkma ihtimali ne kadar? Dikkatini gerçekten verirsen bilgileri en yüksek ihtimalden en düşük ihtimale göre sıralayabilirsin. Böylece, sınavda çıkma ihtimali en yüksek olana zamanının büyük kısmını, en düşük olanınaysa zamanının geri kalanını ayırırsın.
 5. 5
  Cesaretin kırılmasın. Sınava çalışmak göz korkutucu olabilir, özellikle de başlangıçta. Konuları altından kalkabileceğin parçalara böl ve her şeyin ilk seferde mükemmel hale getirmeye çalışma. Unutma ki öğrenmek için buradasın, illa ki bir sınavda çok başarılı olmak için değil. Kavramı anlamakta güçlük çekiyorsan “büyük resmi” görmeye çalış. Bu, detayları daha iyi anlamanı kolaylaştırır.
  Reklam

İpuçları

 • Aldığın iyi sonuçlara ebeveynlerinin ne kadar sevineceğini düşün.
 • Arkadaşlarını hiç aklına getirme, kendini hiç kimseyle karşılaştırma. Onun yerine, çalışmayı bir hayal olarak düşün; hayal gücünü ve merakını işin içine kat.
 • Sınavlara çalışırken telefondan, bilgisayardan uzak dur ve sınavdan önceki gece uykunu iyice al.
 • İçeriğini anlamadığın şeyleri ezberleme.
 • Yanıtları eğlenceli bir şeylerle ilişkilendirerek hatırla. O zaman hiç canın sıkılmaz ve uzun süre unutmazsın.
 • Çalışırken uykun gelirse, gözlerin kapanırsa kısa bir şekerleme yap ki zinde bir zihinle kalkıp çalışmana odaklanabilesin. Uykun varken çalışırsan odaklanmakta güçlük çekersin.
 • Kapası kapalı bir odada çalışırsan hem daha verimli olursun hem de dikkatini dağıtabilecek şeyleri engellersin.
 • Bir konuyu okumayı bitirince kendi başına alıştırma testleri çöz.
 • Arkadaşlarına ve/veya rakiplerine ne kadar fark atacağını düşün. Bu, tekrar odaklanmana katkıda bulunacaktır.
 • Güzel uyu, gününü planla. Bir ya da iki saat sonra mola verebileceğini bilirsen kendini sıkı çalışmak için motive edebilirsin. Sıkı çalışınca zaman daha hızlı geçiyormuş gibi gelir.
 • Hedeflerini duvara as ki her gün görebilesin.
 • Daima sessiz bir yerde çalış.
 • Unutma ki notların kendi kendine yükselmez ve çalışmaya ayıracağın zaman ileride gireceğin sınavları ve yapacağın işleri de etkileyecek.
 • Müzik çalışmana yardımcı oluyorsa şarkıların enstrümantal versiyonlarını tercih et. O zaman favori şarkıların yine odaklanmana yardımcı olur ama sözlere eşlik etmen gerekmez.
 • Kendine bir çalışma takvimi hazırla ve her konuya belli bir zaman ayır.
 • Çalışmaya başlamadan önce kendine üç soru sor: Neden bunu yapıyorum? Sonucu ne olabilir? Başarılı olacak mıyım? Bu soruları etraflıca düşünmeden, tatmin edici sonuçlar bulmadan kolları sıvama.
 • Uzun süre aralıksız çalışma, mutlaka mola ver.
 • Sınavdan önceki gece mutlaka en az 7 saat uyumalısın. Böylesi dikkatini toplamana yardımcı olur. Kahve içip sabahlama.
Reklam

Uyarılar

 • Çalışmayı son dakikaya bırakma. Önceden plan yap. Şunu sakın unutma, çalışmaya ne kadar erken başlarsan o kadar az strese girersin. Her gün mutlaka okuldan gelince derslerini çalış. Konuları azar azar gözden geçir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 35.836 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 35.836 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam