Masaya kitabınla oturup uyuyakalana dek aynı kelimelere bakakaldığın oldu mu hiç? Ders çalışman gerektiğini biliyorsun ama canın çalışmak istemiyor mu? Neyse ki bu fikirler ders çalışmak için seni motive etmeye yardımcı olacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Ders Çalışma Alanını Hazırla

 1. 1
  Rahatsız edilmeyeceğin sessiz bir yer bul. Bu bir kütüphane, bir kafe, evindeki bir oda ya da aşırı ses ve dikkat dağıtıcılardan uzak herhangi bir yer olabilir. Arkadaşlarınla karşılaşma ihtimalinin olduğu yerlerden uzak dur.
 2. 2
  Ders çalışma malzemelerini stokla. İhtiyacın olan bütün tükenmez ve kurşun kalemlerin, kağıt, fosforlu kalemlerin ve yapışkanlı not kağıtlarının yanında olduğundan emin ol. Daha fazlasını almak için çalışmanı bölmek istemezsin.
 3. 3
  Yanında biraz su ve atıştırmalık bulundur. İnsanlar su tükettiklerinde daha üretken olurlar ve düzenli aralıklarla su yudumlamak susuzluğu savmana yardımcı olacaktır. Yer fıstığı, granola bar ya da meyve gibi küçük atıştırmalıklar enerji dolu kalmana yardımcı olacaktır.
  • Hazır gıdadan ve hamur işlerinden uzak dur. Bunlar pizzalar, hamburgerler, mısır cipsleri, poğaçalar, kekler, tarçınlı çörekler ve kruvasanlardır. Bu gıdalar çabucak uykuya dönüşen kısa süreli bir enerji verecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Dikkatini Dağıtan Şeylerden Kurtul

 1. 1
  Rahat kıyafetler giy. Pantolonunu çekiştirmek gibi küçük şeyler konsantrasyonunu yavaş yavaş tüketir. Aşina olduğun, rahat ettiğin ve seni sıkmayacak kıyafetler giy.
  • Saçın uzunsa arkadan bağla, böylece gözünün önüne düşmez.
 2. 2
  Telefonunu sessize al. Ders çalışmaya uğraşırken arkadaşlarından ve aile üyelerinden gelen aramaları cevaplamak istemezsin. Endişeleneceklerini düşünüyorsan, çalışmak için zamana ihtiyacın olduğunu önceden haber ver. Daha da iyisi, telefonu sessize alıp göremeyeceğin bir yere koy, böylece kaçamak göz atmalara kalkışmazsın.
 3. 3
  Mümkünse bilgisayarını kapat. Çalışmak için gerçekten ihtiyaç duymadıkça bilgisayarı kapat. Aynı şekilde, ortak kullanılan bilgisayarlardan da uzak dur. Onlar potansiyel dikkat dağıtıcıların mayın tarlasıdır. Kendine "Sadece e-postalarımı kontrol etmek istiyorum" ya da "Azıcık magazin haberlerine göz atayım" demen oldukça kolaydır. Farkına varmadan koca bir saatini harcamış olursun.
  • Bilgisayarı bir araştırma aracı olarak kullanmaya ihtiyacın varsa, bilgiyi bulduğunda çıktısını almayı düşün; böylece yeni bir arama penceresi açıp Facebook durumunu kontrol etmeye kalkışmazsın. Eğer gerçekten sosyal sitelere girmek seni cezbediyorsa, neden bir süreliğine hesabını devre dışı bırakmıyorsun?
  • Bilgisayarı yalnızca kelime işlemcisi olarak kullanmaya ihtiyacın varsa, internet erişimini geçici olarak kapatmayı düşün.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Çalışma Hedefleri Belirle

 1. 1
  Çalışma seansın için somut hedefler koy. Belirsiz genellemeler yerine belli ve ulaşılabilir hedefler düşün. Kendine "matematikten iyi not almam gerek" demek yerine, "ikinci dereceden bir eşitlik grafiğini çizmeyi öğreneceğim" gibi kesin hedefler belirle. Bu hedefe ulaşmak çalışma seansının sonunda sana kendini başarılı hissettirecek.
 2. 2
  Hedefine ulaştığında kendini ödüllendir. Hedefine ulaştığında kendini mükâfatlandıracak küçük bir yol düşün. Çalışmanın ortasındaysan hızlıca bir yürüyüş yapabilir, bir granola bar yiyebilir ya da favori şarkını dinleyebilirsin. Eğer çalışma seansını bitirdiysen eğlenmek için; oyun oynamakta, arkadaşlarında sohbet etmekte veya bir video izlemekte özgürsün.
  • Eğer kendini çalışmada kısa bir mola vererek ödüllendirmeye karar verdiysen, er ya da geç çalışmaya geri dönmen gerektiğini unutma. Molan için zaman tut ve kafandaki "sadece birkaç dakika daha" sesine kulak verme.
 3. 3
  Çalışmayla ne elde edeceğini düşün. Olumlu bir tutum sergilemek için, çalışmayla gelecek güzel şeyleri gözünde canlandırmaya çalış. Bir sınavdan iyi bir not aldığını, öğretmeninden övgü aldığını ya da girmeyi planlıyor olduğun o güzel okulu hayal et. Çalışmak bazen sıkıcı ve zor olsa da sonucunu düşünmek, ilerlemeye devam etmeni sağlayacaktır.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Kendini Hazırla

 1. 1
  Bir çalışma planı yap. Kendine belli belirsiz "Bu hafta bir ara çalışmam lazım" demek yerine, her gün ihtiyacın olan belirli bir çalışma zamanı ayır. Plan yapmak kararlılıkla çalışmayı kolaylaştırır.
 2. 2
  Çalışmayı son dakikaya bırakma. Büyük bir sınava çalışmak ya da 90 sayfalık bir bölüm okumak için son dakikaya kadar bekleme. Eğer Pazartesi verildiyse ve Cuma’ya bitmesi gerekiyorsa, Pazartesi günü başla ve haftanın başında bitir ki son dakikada bu konuda endişe duyma.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Harekete Geç

 1. 1
  Sadece harekete geç! Bazen başlamak işin en zor kısmıdır ama unutma, aynı zamanda en eğlenceli kısmıdır! Eğer çalışma planın gözünü korkutuyorsa, daha küçük bir hedef belirle. Okunacak bölümün yarısını bugün, yarısını da yarın okumayı düşün. Alıştırma kitabından sadece bir veya iki tane problem çöz. Unutma, şimdi biraz yapmak, hiç yapmamış olmaktan daha iyidir. Ders çalışma hakkındaki bir şey de eğlenmenin konuya yaklaşımını gerçekten etkileyebilmesidir. Bu, işi daha zevkli ve kolay anlaşılır hale getirir!

İpuçları

 • Düzenli ol. Masanı veya çalıştığın yeri temiz ve düzenli tut, kullanmadığın kağıtları sırt çantanda tutma ve bütün kağıtlarını farklı etiketlerle klasör içerisinde tut. Düzenli olduğunda, ödevlerini kaybetmeyeceksin ve çalışmak daha az zahmetli olacak.
 • Yardıma ihtiyacın olursa, öğretmenine sormaktan çekinme! Öğretmenler sorularına cevap vermek için maaş alırlar. Sana yardım etmek isterler ve soru sorman sana uzun vadeli kazanç sağlar çünkü motive olduğunu ve onların derslerinde başarılı olmak istediğini bileceklerdir. Diğer arkadaşlarının ne düşünebileceğini dert etme. Derslerini anlaman havalı, gösterişli ve anlıyormuş gibi davranmandan daha iyidir.
 • Çalıştıklarını aklında tutabilmek için iyi bir gece uykusu olmazsa olmazdır. Bu, sen uyurken beyninin öğrendiklerini pekiştirdiği içindir. Öğrenilen bilgilerin aklında kalması için en az 8 saatlik uyku gereklidir.
 • Kendine belirli bir hedefi başardıktan sonra eğlenmek için serbest olacağını söyle. Ayrıca sağlam bir hedef belirle ve kolay kolay dikkatini dağıtma. Eğer bazı gürültüler veya birileri dikkatini dağıyorsa, kulaklık ya da pamuk kullan ve o kişiye arkanı dön.
 • Dikkatin çabuk dağılıyorsa, yüzün duvara dönük çalış.
 • Eğer spor bursu kazanmak istiyorsan, sadece sahada, kortta, minderde ya da pistte yetenekli olmaya değil, notlara da ihtiyacın olacak. Sınıfın dışında spor için çok çalışan biriysen bu harika, ama burs kazanmak istiyorsan not ortalamasına ve okullara giriş sınav notuna da ihtiyacın olacak.
 • Bazı insanlar arka planda müzik dinlemenin de ders çalışmalarına yardımcı olduğunu düşünür.
 • Özel öğretmen tutmayı düşün. Özel öğretmenler eğlenceli olabilirler ve çok hevesli olmadığın konular hakkında kesinlikle yardım ederler. Özel öğretmen tutmak çok pahalı ise, zayıf olduğun konular hakkında iyi bir bilgi seviyesine sahip aile bireyin varsa kendisinden sana özel ders vermesini isteyebilirsin.
 • Ders çalışırken cep telefonu kullanma. Telefonu kapat ve kenara koy. Birçok insanın telefon yüzünden dikkati dağılır. Telefonu bir çekmecenin içine koy ya da anne babana ver ve ne zaman geri almak istediğini onlara söyle.
 • Eğer bir hayalperest isen ders çalışma dışında her şeyi düşünmeyi bırak. Her şeyi bir kenara kaldır ve çalışmaya başla.
 • Önemli bir sınava geç hazırlanmanın oluşturduğu bütün yükü düşün. Ne kadar erken o kadar iyi!
 • Ders esnasında iyi not tuttuğundan emin ol ve notlarını düzenli bir dosya veya klasörde tut. Bunları ödevlerinde, projelerinde ve özellikle de yaklaşan sınavlarda yardımcı olması için kullan. Eğer not alırken öğretmenin anlattığı birkaç şeyi kaçırabileceğini düşünüyorsan, dinlerken defterine kurşun kalemle gelişigüzel not al. Kurşun kalem yazılarını her zaman silebilir ve tükenmez kalemle tekrar okunaklı şekilde yazabilirsin.
 • Zeki arkadaşlarını düşün. Onlar gibi olmaya çalış, onlar gibi ders çalış, onların çalıştıkları yolu izle.
 • Bazen bir arkadaşla çalışmak seni can sıkıntısından kurtabilir. Eğer bu kişi senin sınıfındansa bu daha faydalıdır, çünkü çalışmanda sana yardımcı olabilir. Ancak onunla konuşarak dikkatini çok dağıtma, unutma ders çalışman gerekiyor.
 • Bölümün bitmesine kaç sayfa kaldığına bakma, bu seni gergin kılabilir.
 • Ders çalışırken hayal kurma. Bir ilişkisi olan kişiler genellikle en çok hayal kuranlardır. Ders çalışırken senin için 'özel olan birini' düşünme. Ders çalıştıktan sonra bir süreliğine onunla konuşabilirsin ve bu senin anlık ödülün olmuş olur.
 • Ders çalıştıktan veya bir işi bitirdikten sonra yapabileceklerinin bir listesini oluştur. Bu seni motive edecektir.
 • Bir dersi geçtiğinde ve başarılı olduğunda ne kadar mutlu olacağın hakkında düşünerek kendini ders çalışmaya motive et.
 • Belki de eğlence için, bir ders çalışma partisi vermeyi dene ama unutma, asıl amaç derslere konsantre olmaktır.
 • Ne kadar çalışırsan, o kadar yüksek not alacağını aklına getir. Sonra, büyüleyici bir üniversiteye başlamak için harika bir şansın olacak, bir gün milyoner olacaksın ve bunların hepsi ders çalışma sayesinde gerçekleşecek.
 • Çalışma alanını dört gözle gitmek istediğin bir yer haline getir. Örnek: Çalışma sandalyeme yastık ve yakınıma bir battaniye koydum ve böylece rahat edebileceğim herşeyim var. İhtiyacım olan herşey daima yanımda olur böylece çalışmanın ortasında kalkmak zorunda kalmam. Bir malzeme, diyelim ki kağıt almak için çalışmana bir anlığına ara verip kalkmak zorunda olduğunda, evde ne olup bittiği hakkında dikkatin kolayca dağılabilir.
 • Masanı bir pencerenin yanında tutmalısın. Ara verdiğinde camları açabilirsin. Bu sayede çalışırken kendini daha sakin ve ferahlamış hissedersin.
 • Ailenin veya vasinin senin için neler yaptığı ve senden ne beklediği hakkında düşün.
 • Eğer çok gerilirsen, konsantre olamayabilirsin. Yalnızca derin bir nefes al ve konudan nefret etmeden çalış.
 • Notlar ve rekabet için çalışma, bilgi ve senden beklentisi olan insanlar için çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer müziği gerçekten seviyorsan müzik dinleme çünkü şarkıya çok fazla odaklanacağından derse konsantre olamayabilirsin.
 • Yapmayı tercih edeceğin şeyleri düşünmemeye çalış. Bu, ders çalışmana gerek olmadığını düşünmekten vazgeçmeni sağlayacaktır.
 • Sınav öncesi yoğun çalışma, yoksa çok fazla konuyu tek seferde yüklenirsin. Planına bağlı olarak, kendine her bir saatlik çalışma için 10-15 dakika ara vermeyi göz önünde bulundur.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 112 kişi çalıştı. Bu makale 37.830 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 37.830 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam