Çalışırken konsantre olmak zor olabilir, özellikle de çalışma materyali en sevdiğin konulardan biri değilse. Çalışmak, hiçbir zaman okulun en heyecan verici yönlerinden biri olmasa da, düşünüldüğü kadar sıkıcı bir iş olması gerekmez. Biraz kararlılıkla ve bazı etkili çalışma teknikleri uygulanarak, çalışma seansı sırasında daha fazla konsantrasyon ile en sıkıcı konular bile kavranabilir.

Kısım 1 / 2:
Ders Çalışırken Konsantre Olmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Uygun bir çalışma ortamı bul. Genellikle ders çalışırken dikkat dağıtıcı unsurları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak iyi bir fikirdir, böylece önündeki şeye konsantre olabilirsin. Senin için estetik açıdan hoş ve rahat bir yer bulmalısın.
  • Özel bir oda ya da kütüphane gibi sessiz bir yer bul. Temiz havayı seviyorsan, dikkat dağıtıcı unsurların az olduğu ve eğer gerekliyse, halen Internet bağlantının olduğu bir yere çık.
  • Herkesin kendi çalışma ortamı tercihi olduğunu unutma. Bazıları sessiz ortamda çalışmayı tercih ederken, diğerleri beyaz gürültüye benzeyen hareketli ortamlarda daha başarılı olur.
  • Her zaman kendine inan.
  • Çalışma ortamı tercihini bilmiyorsan, grupla veya tek başına çalışarak, müzikle veya müziksiz çalışarak vb., farklı ortamlarda deneme yap. Farklı ortamlarda konsantre olabilme ve verim alma becerin kendini hızla belli edecektir.
 2. 2
  Tüm çalışma materyallerini topla. Çalışma materyallerin arasında notlar, ders kitapları, çalışma rehberleri, kağıtlar, renkli kalemler veya çalışırken konsantrasyon sağlamak ve verim almak için ihtiyacın olabilecek diğer şeyler olabilir; buna granola bar veya kuruyemiş gibi atıştırmalıklar ve bir şişe su da dahildir.[1]
  • Tüm materyallerin elinin altında olmalıdır, bu sayede çalışma alanındayken eşyalarını almak için çalışmanı bölmek zorunda kalmazsın.
 3. 3
  Çalışma alanını aç. Ders çalışırken ihtiyacın olmayan eşyaları kaldır ve stresi azaltmak ve daha iyi konsantre olabilmek için çalışma alanını düzenli tut. Etrafında konsantrasyonuna doğrudan katkısı bulunmayan eşyalar yalnızca potansiyel dikkat dağıtıcı unsurlardır.
  • Buna yiyecek kutuları, kağıt çöpleri ve diğer ıvır zıvırları atmak da dahildir.
 4. 4
  Gereksiz elektronik eşyaların fişini çek. İhtiyacın olmayan elektronik eşyaları, özellikle cep telefonlarını, müzik dinleme cihazlarını ve hatta bilgisayarını (çalışırken bilgisayara ihtiyacın yoksa) kapat.
  • Dizüstü veya masaüstü bilgisayarın konsantre olmaya çalışırken büyük bir dikkat dağınıklığı kaynağı olabilir.
 5. 5
  Rutine sadık kal. Ders çalışma zamanı olarak bir zaman belirle ve ona sadık kal. Bu, çalışma saatini alışkanlık haline getirmeni sağlayarak çalışma planlarını takip etme olasılığını artırır. Gün boyunca enerji seviyeni gözlemle. Gündüz mü yoksa akşam saatlerinde mi daha enerjiksin (ve bu sayede daha iyi konsantre olabiliyorsun)?[2] Daha zor konulara en enerjik olduğun zaman çalışmanın faydası olabilir.
  • Günün hangi saatinde daha enerjik olduğunu anladıktan sonra, bu saatlerde ders çalışarak işine odaklanma ve konsantre olma yeteneğini artırabilirsin.
 6. 6
  Bir çalışma partneri bul. Bazen elindeki materyali biriyle birlikte gözden geçirmek çalışmanın monotonluğunu ortadan kaldırmaya, başkasının fikirleri sayesinde karışık kavramları netleştirmeye ve konulara farklı bir açıdan bakmaya yardımcı olabilir. Partnerin çalışmaya düzenli olarak devam etmene ve önündeki göreve odaklanmaya yardım edebilir.
  • Bazıları çalışma partnerlerini dikkat dağıtıcı bulur. Çalışma partnerini ararken mantıklı ve konsantrasyonu yüksek, hatta sınıfta senden daha aktif bir öğrenci olan birini bulmaya çalış. Böylece ona yetişmek için her zaman kendini zorlarsın.
 7. 7
  Teşvik edici bir unsur düşün. Ders çalışmaya başlamadan önce başarılı çalışmanın ödülü olabilecek bir şey düşün. Örneğin, tarih dersi notlarını 1 saat gözden geçirdikten sonra, oda arkadaşına günü nasıl geçirdiğini anlat, yemek yap veya en sevdiğin televizyon programını izle.[3] Teşvik edici bir unsur seni belirli bir süre boyunca çalışmaya konsantre olman için motive edebilir ve sonra, kesintisiz bir süre işine konsantre olduğun için kendini ödüllendirmiş olursun.
  • Daha büyük projeler için ekstra sıkı çalışman karşılığında kendine daha büyük bir teşvik unsuru belirle.[4]
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Ders Çalışırken Konsantrasyonu Korumak

 1. 1
  Verimli bir çalışma yöntemi bul. Sana en uygun verimli çalışma yöntemini bulmak ders çalışırken konsantrasyonunu korumana yardımcı olabilir. Elbette herkes farklı şekilde çalışır, bu nedenle deneme yapman ve konsantrasyonunu koruman için sana en çok uyan yöntemi bulman gerek. Aslında ne kadar çok yöntem dener ve öğrendiklerinle etkileşime geçirirsen, işinin başında kalma ve gözden geçirdiklerini öğrenme şansın o kadar artar.[5] Bazen yalnızca bilgileri, notları veya sınavları gözden geçirmek bile ders çalışmak için verimli bir yöntem olabilir ama diğer bazı çalışma yöntemleri şunlardır:
  • Notlar hazırlamak. Kelimeler veya akademik terimler için notlar veya bilgi kartları hazırlamak ve bunları tekrar tekrar gözden geçirmek kelimeleri, terimleri ve kavramları ezberlemeye yardımcı olabilir.
  • Çizmek. Bazı çalışmalar yapı ve şemaları gözden geçirmeyi gerektirir. Bu şema ve yapıları kopyalamak ve çizmek öğrenmeye çalıştığın şeyi oluşturmanı ve gözünde canlandırmanı sağlayarak daha akılda kalıcı olmasını sağlar.
  • Taslak çıkartmak. Taslak çıkartmak daha büyük kavramları ufak detaylarını da dahil ederek ayrıntılı şekilde görmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda sınav zamanı yaklaştığında detayları anımsamaya yardımcı olacak bilgilerin görsel kesitlerini ve gruplandırmalarını oluşturmaya yarayabilir.
  • Detaylı sorgulama kullanmak. Detaylı sorgulama öğrendiğin şeyin neden doğru olduğunu gösteren bir açıklama oluşturmaktır. Bir gerçek veya önermenin neden önemli olduğunu savunan bir neden bulmak gibidir.[6] Bu yöntemi aynı zamanda kavramlar hakkında yüksek sesle konuşmak ve söz konusu materyali doğrulayıp önemini açıklayarak onu daha iyi anlamak için kullanabilirsin.
 2. 2
  Aktif bir öğrenci ol. Bir dersi okurken veya dinlerken, konuyla etkileşim kurmaya çalış. Bu, o an sadece orada olmak yerine materyale ve kendine meydan okuman anlamına gelir. Anlatılan konuyla ilgili sorular sor, konuyu kendi hayatınla ilişkilendir, hayatın boyunca öğrendiğin diğer bilgilerle kıyasla ve bu yeni materyali diğer insanlarla tartış ve onlara açıkla.
  • Çalışmalara aktif şekilde katılmak materyali daha anlamlı kılar ve ilgini çekmesini sağlar, böylece konsantrasyonu kolaylaştırır.
 3. 3
  Bazı zihinsel konsantrasyon stratejileri dene. Konsantrasyonunu geliştirmek üzerinde çalışmak zaman ve sabır ister. Bu stratejilerden bazılarını denedikten sonra, büyük ihtimalle birkaç gün içinde gelişme görmeye başlayacaksın.[7] İşte bazı konsantrasyon stratejileri:
  • An’da ol. Bu basit ve etkili strateji başka yerlerde dolaşan zihnini karşındaki işe geri getirmene yardımcı olur: Düşüncelerinin çalışmandan uzaklaştığının farkına vardığında, kendi kendine “An’da ol,” de ve dalgın düşüncelerinin kontrolünü ele geçirmeye çalış ve yeniden çalışman gereken konuya odaklan.
  • Örneğin, sınıftasın ve dikkatin dersten uzaklaştı ve kahve istediğini, kafeteryadaki simitlerin muhtelemen bittiğini düşünmeye başladın. Kendi kendine “An’da ol,” diyerek dikkatini yeniden derse ver ve elinden geldiğince bunu korumaya çalış.[8]
  • Dalgınlıklarının kaydını tut. Zihnini konsantre olman gereken konudan uzaklaşırken her yakaladığında kaydını tut. Kendini elindeki işe geri döndürmek konusunda giderek iyileştikçe, konsantrasyonunun bozulması da giderek azalacaktır.[9]
 4. 4
  Endişelenmeye biraz zaman ayır. Araştırmalar insanlar endişelenmeye ve onları strese sokan şeyleri düşünmeye belirli bir zaman ayırdıklarında, dört hafta içinde %35 daha az endişelendiklerini göstermiştir.[10] Bu, kendine belli bir süre endişelenmek ve düşünmek için izin verdiğinde, diğer şeylere konsantre olman gerektiğinde endişe ve dikkat dağılmasına daha az zaman harcadığını kanıtlar.
  • Odaklanmaya ve konsantre olmaya çalışırken kendini bir konu hakkında endişelenirken bulursan, endişe etmek için özel bir zamanın olduğunu hatırla. Konsantrasyonunu geri kazanmak için “an’da ol” yöntemini de deneyebilirsin.
  • Örneğin, ders çalışmaya başlamadan önce yaklaşan sınavlar, ailen ya da aklında ne varsa o konuda endişelenmek için kendine yarım saat ver. Bu belirli süre boyunca endişelenirsen, çalışmak zorunda olduğunda tüm dikkatini çalışmana verip odaklanabilirsin.[11]
 5. 5
  Çalışma hedefleri koy. Çalışman gerekenler en ilginç konular olmasa da, konsantrasyonu kolaylaştırmak için ders çalışırken bakış açını değiştirebilirsin. Kendin için hedefler belirleyerek çalışma deneyimini durumu “atlatmak”tan, hedeflere ulaşma ve çalışmalarını ilerletmekte devamlı başarı elde etmeye dönüştürürsün.[12]
  • Örneğin, “Bu akşam 6. ünitenin hepsine çalışmam lazım,” mantalitesi yerine kendine “4:30’a kadar 1-3. bölümleri çalışacağım, sonra yürüyüş molası vereceğim,” gibi bir hedef belirleyebilirsin. Böylece çalışma seansını tamamlamak büyük ve ürkütücü bir işten daha ufak ve erişilebilir parçalara dönüşmüş olur. Çalışma süresini bu şekilde parçalara bölmek konsantre olma ve çalışma hedefine ulaşma isteğini artırır.
 6. 6
  Kısa çalışma molaları ver. Normalde tek oturuşta yaklaşık bir saat çalışmak ve ardından 5-10 dakikalık mola vermek, belirli bir iş için konsantrasyonu korumak adına en verimli çalışma şeklidir. Kısa bir mola vermek zihnine rahatlaması için zaman tanır ve böylece üretken kalarak bilgileri özümsemek için hazır olur.
  • Hareket et. Yaklaşık bir saat oturduktan sonra ayağa kalk ve esneme hareketleri yap. Biraz yoga yapabilir, şınav çekebilir veya kanın pompalanmasını sağlamak için herhangi bir fiziksel aktivite yapabilirsin. Bu kısa çalışma molaları çalışmak için ayırdığın zamanda daha verimli ve dikkatli olmanı sağlayacak.
  Reklam

İpuçları

 • Konsantre olmana yardımcı olması için etrafındakilerle konuşmaktan mümkün olduğunca kaçın.
 • Her ne öğreniyorsan onu hayal et, böylece zihnindeki resim sana konuyu hatırlatır.
 • Çalıştığın şeyi gözünde canlandır veya onu kendi hayatındaki gerçek unsurlarla ilişkilendirmeye çalış. Daha sonra detayları anımsamana yardımcı olabilir.
 • Çalışma materyalini yüksek sesle oku, bazen bir şeyi yüksek sesle duymak kafa karıştırıcı unsurları netleştirmeye yardımcı olabilir.
 • Ders çalışırken her iki saatte bir yaklaşık yirmi dakikalık mola ver, böylece rahatlamak için biraz zamanın olur ve bu sayede daha iyi konsantre olabilirsin. Bir şeyler ye, biraz su iç veya birkaç dakikalığına dışarı çık.
 • Beyninin konular arasında geçiş yaparken zamana ihtiyacı olduğunu unutma. Örneğin, 1 saat boyunca Fen çalışıp ardından hemen İngilizceye geçersen, beynin ilk 10 dakikayı yeni konuya adapte olmaya harcayacaktır. Belki geçiş sırasında daha kolay alıştırmalar yapmayı deneyebilirsin.
 • Lütfen ders çalışmana engel olan arkadaşlardan kaçın.
 • Sınav gününden önce uykunu al çünkü uykunu alman çok önemlidir.
 • Yatakta ders çalışma çünkü uykunun gelmesine neden olabilir.
 • Ders çalışırken her zaman elinin altında iyi ve sağlıklı bir yiyecek veya içecek bulundur. Bu, enerji seviyeni yukarıda tutar ve kendini yorgun hissetmemeni sağlar. Her saat başı ufak bir atıştırmalık almak idealdir.
Reklam

Uyarılar

 • Sınava bir gece önce çalışma. Sınava sadece bir gün kala çok fazla çalışmak bilgileri ezberlemek için daha az verimli bir yöntemdir ve strese neden olarak çalışmayı zorlaştırabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Doğrunun Denklemi Nasıl BulunurBir Doğrunun Denklemi Nasıl Bulunur?
Nasıl Ders ÇalışılırNasıl Ders Çalışılır?
Kısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl YazılırKısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl Yazılır?
Ses Nasıl Kalıcı Olarak KalınlaştırılırSes Nasıl Kalıcı Olarak Kalınlaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 116 kişi çalıştı. Bu makale 18.224 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 18.224 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam