Deri, tabaklanmış hayvan postundan elde edilen bir maddedir. Ceket, mobilya, ayakkabı, çanta, kemer ve daha birçok ürün yapmak için kullanılır. Çok dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen deriyi temizlemek doğal ya da sentetik lifleri temizlemeye kıyasla zordur. Derinin dokusu duman, yiyecek kokusu, parfüm, küf ya da tabaklama işleminden gelen “yeni deri kokusunu” emebilir. Bu kokuları deriden çıkarmak için biraz deneme yanılma gerekebilir ve şüpheye düştüğünde, deriden yapılmış nesneye zarar gelmesini önlemek için daima profesyonel olarak temizletebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Ev Çözümlerini Kullanmak

 1. 1
  Islak deriyi hemen kurut. Deri ıslaksa ya da küfle kaplanmış görünüyorsa her tür nemi bir an önce gidermen gerekir. Nem, deriye kalıcı hasar verebilir ve çıkarması çok güç olan bir koku bırakabilir. Deriyi kurutmanın birçok basit yöntemi vardır:[1]
  • Deriyi evinde dolaylı yoldan güneş alan bir yere koy. Doğrudan kuvvetli güneş ışığıyla temas, derinin yıpranmasına, çatlamasına ve dökülmesine yol açabilir. Pencere kenarında ya da perde arkasında, güneşin doğrudan gelmediği bir yer seç.
  • Bir saç kurutma makinesini düşük ısı ayarında çalıştır. Saç kurutucuyu deriye çok yaklaştırma zira bu derinin çatlamasına ya da dökülmesine yol açabilir. Nemi almasını sağlamak ve deride büyük su lekeleri kalmasını engellemek için makineyi deri üzerinde uzaktan tutarak gezdir.
  • Özellikle de deri ayakkabı, deri ceket ya da deri cüzdan söz konusuysa kuru ve temiz bir bezle deriyi kurula. Alkol bazlı ürünlerden ya da parfüm gibi koku gizleyicilerden uzak dur ve temiz, kuru bir bezle deriyi iyice sil. Bu temizlik ürünlerindeki kimyasallar derinin gözeneklerine girip zarar verebilir.
 2. 2
  Deri nesneyi ambalaj kâğıdına ya da gazeteye sar. Gazete ve ambalaj kâğıdı gözenekli yapısı sayesinde deri ürünlerdeki kötü kokuları emmek için biçilmiş kaftandır. Derinin tümüyle kuruduğundan ve kullandığın gazetelerin kuru olduğundan emin ol. Gazete, liflerinin gevşek olmasından ötürü diğer seçeneklerden, örneğin dosya kâğıdından daha yumuşak ve daha emicidir.[2]
  • Birkaç sayfa gazeteyi bir kutunun içinde buruştur ve deri nesneyi gazetenin içine yerleştir. Kutuyu kapatıp bir ila iki gün bırak.
  • Gazeteye sardığın deri nesneyi kontrol ederek kâğıdın kötü kokuyu emip emmediğine bak. Deriyi kâğıdın içinde bir gün daha bekletmen gerekebilir.
 3. 3
  Deriyi sirke solüsyonuyla temizle. Sirkenin içindeki asit kötü kokuları etkisiz hâle getirmeye yardım eder ve kimilerinin yine kötü bir koku saydığı sirke kokusu da, deriye sinmiş diğer kötü kokuları dağıtır.[3]
  • Asit bazlı bir temizleyici deri bir üründe kullanmadan önce, derinin rengini bozmayacağından emin olmak için spot testi yap. Beyaz sirkeyi eşit miktarda suyla seyrelt. Deri nesnenin üstünde çok küçük bir bölge belirle ve sirke solüsyonunu buraya sür. Eğer deride çatlama ya da renk bozulması olmazsa nesneyi sirke solüsyonuyla temizlemeye devam et.
  • Derinin yüzeyini sirke solüsyonuyla temizlemek için temiz bir bez kullan.
  • Sirke solüsyonunu deriye sıkmak için bir sprey şişesi kullanabilir, sonra bunu temiz bir bezle silebilirsin.
  • Koku gerçekten çok kötüyse deri nesneyi beş ila on dakika sirke solüsyonuna bastırmayı dene. Küflenmesini engellemek için, sirkeye bastırdıktan sonra deri nesneyi çok iyi havalandır.[4]
 4. 4
  Deriyi karbonat solüsyonuyla mühürle. Karbonat kötü kokuları gidermede çok etkilidir ve deri üstünde kullanılması güvenlidir. Bunun için karbonata ve deri ürünü sığdıracak kadar büyük bir kilitli torbaya ya da yastık kılıfına ihtiyacın olacak.[5]
  • Deri nesneyi yastık kılıfına ya da kilitli torbaya yerleştir. Derinin yüzeyine ince bir katman hâlinde karbonat dök. Nesnenin içindeki kokuları gidermek amacıyla içine de karbonat serpebilirsin.
  • Yastık kılıfının ağzını bağla ya da torbanın kilidini kapat. Gece boyunca ya da 24 saat boyunca derinin karbonat içinde kalmasına izin ver.
  • Küçük bir elektrikli süpürge ya da temiz bez yardımıyla karbonatı al. Deriyi çizmemek için karbonatı süpürürken dikkatli ol.
  • Kötü koku kaybolana kadar karbonat işlemini tekrarla.
 5. 5
  Kokunun zamanla azalması için derinin eskimesine izin ver. Derinin, doğası itibariyle içine çektiği sigara dumanından tut da tabaklama işleminin “yeni deri kokusuna” kadar tüm kokular zaman içinde azalacaktır. Kokuyu, aslında kaybolma süresini uzatan parfümle ya da koku gizleyici maddelerle örtmek yerine deri nesneyi daha sık kullan. Eğer kötü kokuya katlanabilirsen deri ceketini veya deri ayakkabılarını her gün giy ki deri eskisin.[6]
  • Eskime işlemi ayrıca deriyi yumuşatır, gözenekleri açar ve hapsolmuş kötü kokuları salıverir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Profesyonel Ürünler Kullanmak

 1. 1
  Deri temizleyici al. Profesyonel deri temizleyicileri nalburlarda ya da hatta ayakkabıcılarda bulabilirsin. Daima deri eşyanın türüne göre özel olarak yapılmış bir temizleyici kullan.[7]
  • Kuru ve temiz bir bez yardımıyla temizleyiciyi deriye sürmen gerekiyor. Çoğu deri temizleyici kötü kokuları gidermeye yardımcı olurken derinin rengini ve ışıltısını korur, çatlamayı önler.
 2. 2
  Deriye bakım uygula. Deri nesneleri temizledikten sonra onlara mutlaka bakım uygulaman gerekir. Deriye bakım uygulamak kokuları giderir, derinin rengini ve ışıltısını korur. Deriye bakım uygulamak için birkaç seçeneğin var:[8]
  • Kaliteli bezir yağı: Bu, deri kıyafetlere ve diğer deri eşyalara bakım uygulamada çok etkili olan doğal bir yağdır. Ucuz bezir yağı kullanmaktan kaçın çünkü o kadar etkili olmayacaktır. Yağın deri tarafından emilmesi için, bezir yağını deriye bir bez yardımıyla masaj yaparak yedir.
  • Ayakkabı cilası: Deriye bakım uygulamak için en eski yöntemdir, aynı zamanda en iyilerinden biridir. Sıvı ayakkabı cilasını deri ayakkabılarda, deri ceketlerde ve deri cüzdanlarda kullanabilirsin. Teneke kutulardaki ayakkabı cilasını deri botlarda ve ayakkabılarda kullanman da mümkün. Eğer doğal deriyi temizliyorsan içinde karnauba mumu ve doğal bileşenler bulunan bir ayakkabı cilası kullan.
  • Profesyonel deri bakım ürünü: Bu ürünü ev malzemesi satan mağazalarda bulabilirsin. Birçok deri bakım ürünü sprey biçiminde gelir. Bakım ürününü derinin yüzeyine sprey hâlinde sıkarsın ve kimyasal, gözeneklerinden geçerek deriye nüfuz eder. Bu, kokuları ortadan kaldırır ve derinin parlaklığını iyice öne çıkarır.
  • Deri nesnelerde eyer sabunu kullanmaktan kaçın. Bu, durulamak için çok uğraşmanı gerektirir ve deri yüzeyinde çizgiler kalmasına ya da yüzeyin yapışkan bir hâl almasına yol açabilir.[9]
 3. 3
  Nesneyi profesyonel olarak temizletmeyi ve ona bakım yaptırmayı düşün. Eğer koku, ev çözümlerine ya da piyasada satılan deri temizleyicilere rağmen geçmemekte ısrar ediyorsa ürünü bir ayakkabıcıya götürerek profesyonel olarak temizletebilir ve bakımını yaptırabilirsin. Deri eşyanın türüne ve kokunun ciddiyetine göre deriyi az bir masraf karşılığında kokudan kurtarman mümkün olabilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 20 kişi çalıştı. Bu makale 8.695 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 8.695 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam