Gerçekten temizlenmeyi sana kim öğretti? Herhangi bir şeyin nasıl temizleneceği konusundaki onca kitap varken neden hiç birisi vücudumuzdan bahsetmez? Kirlerin derinine inmek ve onların geri gelmesini engellemek için doğru banyo yapma tekniğini ve hijyen ürünlerini seçmeyi öğrenebilirsin. Dışını olduğu kadar içini de temiz tut.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Düzgün Bir Şekilde Banyo Yapmak

 1. 1
  Temeline in. Gerçekten temiz olmak için önce neyle uğraştığımızı bilmek gerekir. Vücuduna alabileceğin hemen hemen her tür madde için her türlü solvent, sabun, temizlik maddesi, fırça vb. var fakat bu özel durum ortadan kalktığında işin temeline inmek gerekir. Yıkarken temizlememiz gereken üç temel şey vardır. Her biri farklı bir temizleme yöntemi gerektirir.
  • Birincisi, kim bilir nerelerden bize yapışmış gibi görünen pislik ve kirler. Temiz bir odada oturmak bile bizi kirletir.
  • İkincisi, sürekli olarak cildimizden dökülen ölü deri hücreleri.
  • Üçüncüsü, sadece yüzeydekiler değil, deri altındaki vücut yağları.
 2. 2
  Sebebini çözebilmek için neden bu kadar kirlendiğimizi anla. Deri yüzeyindeki toz, kir, pislik vb. iki nedenden dolayı bize yapışma eğilimindedir. Genellikle bunlarda bir miktar yapışma gücü bulunur ve/veya cildimizde her zaman çevreden korunmak için salgılanan yağlarla karışır. Bu yüzden cildimize bulaşan toz bile sonunda yağlı çamur gibi görünecektir.
  • İki tür vücut salgısı vardır; yağ ve su (ter). Bunlar ve bunlarla karışanlar en iyi, yağları parçalayan, onları daha çözünür hâle getiren ve kolayca yıkanıp temizlenmesini sağlayan bir bileşikle temizlenir. Bu da sabundur.
  • Koku, krem, renk vb. katkı maddeleri ne olursa olsun amaç yağları parçalayıp vücuttan atmaktır. Çoğu insanın zihninde yıkanacak olan tek şey budur, ama yanılıyorlar. Okumaya devam et!
 3. 3
  Daha az ama daha iyi yıkan. Gerçekten ne sıklıkla banyo veya duş alman gerekiyor? Haftada 3-4 defadan fazla değil. Son araştırmalar, insanların neredeyse yüzde 60'ının her gün duş aldığını ortaya koysa da, daha az duş almanın vücudun doğal kendini temizleme mekanizmalarını daha kapsamlı bir şekilde geliştirmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulunuyor.[1] Vücudun kendini ne kadar etkili bir şekilde temizlerse hem içeriden hem dışarıdan o kadar sağlıklı ve temiz olursun.
  • Saçını ne kadar çok şampuanlarsan doğal yağlar o kadar fazla temizlenir ve vücudun bunu telafi etmek için o doğal yağları daha sık üretmek zorunda kalır. Ara ara duş alırsan bu süreçler arasında daha az yağlı veya kokulu olduğunu fark edebilirsin.
  • Bazı insanların diğerlerine kıyasla daha fazla duş yapması gerekebilir. Örneğin, eğer sürekli terliyorsan veya vücut yağın fazlaysa gün içerisinde iki kez duş alman ve uygun bir nemlendirici kullanman gerekebilir. Herkesin vücudu farklıdır.[2]
 4. 4
  İyi bir sabun seç. Ne tür bir sabun? Sabun seçerken temelde bakacağın üç şey vardır. İyi bir sabun kiri çıkarmalı, yağı çözmeli ve arkasında bir tabaka bırakmadan durulanabilmelidir. Hazır kalıp sabunlardan el yapımı organik sabunlara kadar pek çok farklı sabun bu amaca uygun olabilir.
  • Bazı sabunlar arkasında daha az veya çok tortu bırakır. Basit bir test yapmak için bir cam levha, su bardağı, kadeh, tabak vb. al (temiz olmalıdır) ve bir kısmına az miktarda yağ (pastırma, katı veya sıvı yağ, vb.) sür. Soğuk suyla durula. Bulaşan yağın bir bölümünü kalıp/sıvı sabun ile ovarak temizle. Ovmadan veya kurutmadan temiz suyla durula. Havada kurumasını bekle. Camdan bak ve yağlı kısmı sabunla temizlenmiş bölümle karşılaştır. Kötü bir sabun, yağın yanında bulanık bir yüzey bırakacaktır. İyi bir sabun berrak bir yüzey bırakacaktır. Sabundan sonra camda kalan şey cildinde kalır.
  • İlaçlı şampuanlar ve sabunlar bazen kuru veya pulsu cilde sahip kişiler için tavsiye edilirken, diğerleri ideal sağlık için doğal veya organik bileşenleri tercih edebilir.
 5. 5
  Ölü deriden kurtulmaya çalış. Çoğu kokunun nedeni ölü cilttir. Antibakteriyel ajanların kokuları öldürdüğü şeklinde reklamı yapılsa da bu, iyi ve temiz hijyenin harikalar yaratmadığı nadir bir durumdur. Lise spor salonunu düşün. İçeri girerkenki farklı kokuyu hatırlıyor musun? Bu, dolaplarda bırakılan giysilerin üzerindeki deri ve yağların mayalanmasından ve çürümesinden kaynaklanır. Ölü maddelerin (deri hücreleri) bulunduğu nemli bir ortam, bakteri büyümesi ve çürümesi için güzel bir ortamdır.
  • Deri soyucu peeling veya banyo lifi kullanmayı düşün. Peeling ürünleri genellikle ceviz kabuğu, şeker veya ölü deriyi vücudundan çıkarmak için kullanılabilecek diğer taneli bileşenlere sahiptir. Genellikle duş jeli veya kalıp sabun şeklinde bulunurlar. Banyo lifi, vücudunu fırçalamak ve ölü deri hücrelerini temizlemek için kullanılabilen dokulu liftir. Aynı zamanda bakteri tuzağıdır, bu yüzden bunları kullandıktan sonra iyice durulamak ve düzenli olarak değiştirmek önemlidir.[3]
  • Ayrıca kendi deri soyucu peelingini veya temel bir şeker peelingi yapmayı da öğrenebilirsin. Pek çok farklı türde tarif var, ancak temel bir tarifte iki yemek kaşığı şekerle yeteri kadar zeytinyağı ve bal karıştırılarak diş macunu kıvamında bir peeling elde edilebilir.
 6. 6
  Su sıcaklığını dikkate al. Derin bir temizlik için, gerçekten sıcak bir duş veya banyoyu tercih et, çünkü soğuk bir banyo veya duş cilt altındaki yağa temas etmeyecektir. Gözeneklerini temizlemek için onları açman ve içeriğinin atılmasını (salgılatılmasını) sağlaman gerekir. Gözeneklerinde bakteri üreyebilir. Yağların birikmesi sivilceden et yiyen bakteri kaynaklı ölüme neden olabilir. Gözeneklerini açmanın en kolay yolu ısıdır. Egzersiz bunu sağlayabilir çünkü hem ter bezlerini hem de yağ gözeneklerini etkileyecektir, ancak ısının kendisi de etkilidir. Güzel bir sıcak banyo yapmak mükemmeldir, ancak hızlı bir sıcak duş da iyidir. Seni terlettiğinden ve gözeneklerini açarak içindekini atmasını sağladığından emin ol.
  • Özellikle kuru cildin varsa çok sıcağa dikkat et. Duş almak için en iyi sıcaklık nedir? Düşündüğünden biraz daha düşük olabilir.[4] 49 °C'yi aşan aşırı sıcak su cildini kurutur ve uzun süreli cilt sorunlarına neden olabilir. Bunun yerine, yakmayan, dokunabileceğin kadar sıcak suyla duş almayı dene. Su sıcaklığını vücut sıcaklığına ayarlamak cildindeki gözenekleri açma amacını boşa çıkarır. Yanmak istemezsin, ancak bu gözenekleri temizlemek için sıcağı ve terlediğini hissetmek istersin.
  • Duşunu vücudunu bir veya iki dakika serin-soğuk suyla durulayarak bitirmeyi düşün. Bu, cildin sıkılaşmasına ve gözeneklerin tekrar kapanmasına yardımcı olur, bu da duşta yıkayıp temizlediğin kirin tutulmasını önleyecektir.
 7. 7
  Vücudunun kıvrımlarını ve çukurlarını yıka. Tüm ölü ve ölmekte olan cilt hücrelerini çıkarmaya yardımcı olması için cildini sert bir sünger veya bezle ovala. Her yeri iki kez ovaladığından emin olarak ilk seferde sabunla temizlerken ikinci seferde son durulamada yıkarken ovala. Koltuk altlarını, kulak arkalarını, çene çizgisini ve çenenin altındaki bölgeleri ve dizlerinin arkasını ve ayaklarının arasındaki boşlukları hedefle. Kokuya neden olan bakterilerin en büyük kültürleri bu bölgelerde ürer. Bunun nedeni, cilt katmanlarında sıkışan terdir. Her banyo yaptığında bu alanları yıkadığından emin ol.
  • Kalçanı ve kasıklarını da durula, ardından düzgün bir şekilde duruladığından emin ol. Bu alanlara sıkışan sabun tahrişe neden olabilir.
  • Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da, sıcak temizlik sonrası giyinmeden önce, terlemeyene kadar tamamen kurumaktır. Kapsamlı bir temizlik yaptıysan giysilerinin emeceği nem hiç veya çok az kokuyla kuruyacaktır. Ölü deri hücreleri sürekli dökülür, ama yeni temizlendiysen giysilerinde çürümeye ve seni utandırmaya başlayacak kadar olmayacaktır.
 8. 8
  Duş öncesi yüzüne buhar tut. Bazı insanlar buhar banyosu yapmaktan hoşlanır ve bu sebeple çok sıcak duş alır. Bu, gözenekleri açarak terin vücudundan akıp gitmesi için harika bir yol olabilir. Ancak bunu banyonun haricinde başka bir işlem olarak düşün.
  • Duş rutinine üzerine birkaç damla nane veya çay ağacı özü damlattığın sıcak bir havlu ile yüzüne buhar uygulayarak başla. Bu, duşta cildine zarar vermeden gözenekleri açmak ve toksinleri açığa çıkarmak için harika bir yol olabilir.
 9. 9
  Saçını haftada 3-4 kez şampuanla ve saç kremi uygula. Saçını iyice ıslat ve avucuna yaklaşık olarak metal para büyüklüğünde şampuan uygula. Ellerinle saçını ovalayarak ve şampuanı köpürterek 1-2 dakika saç derine masaj yap. Şampuanı kulaklarının arkasındaki saçlara da uyguladığından emin ol, çünkü en çok yağ bu bölgede oluşur. Sonra şampuanı başının arkasında köpürttüğünden emin ol ve ardından köpüğü saçının uçlarına doğru çek.[5]
  • Parmaklarını saç tutamlarının arasından geçirerek şampuanı iyice durula. Saçın hâlâ kaygansa bu, şampuanın çıkmadığı ve saçının önümüzdeki 24 saat içinde yağlanacağı anlamına gelir. Saçını güçlendirmek için bu işlemi saç kremi ile tekrarla. Saçı tamamen durula.
 10. 10
  Kendini iyice kurula. Duştan sonra vücudunu temiz ve kuru bir havluyla kuruladığından emin olun. Cildinde kalan su kaşınmaya ve tahrişe neden olabilir. Banyodan sonra mümkün olan en kısa sürede kendini kurutmaya çalış. Aşağıdaki 5. İpucuna bak.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Temiz ve Sağlıklı Kalmak

 1. 1
  Havlunu düzenli olarak temizle. Her yıkandıktan sonra kullandığın havlundan ne haber? Kokmaya başlamadan önce kaç kez kullanılır? Kötü bir temizliğin ardından kalan ölü hücreler ve yağlar havlu üzerinde birikir. Bunun üstesinden gelmek için sert sünger, lif, fırça veya benzeri bir şeyle iyice ovalama gerekir. İşin püf noktası, havluyu kullanmadan önce yağların yanı sıra gevşek, ölmekte olan ve ölü deri hücreleri çıkarmaktır.
  • Vücudunu olabildiğince temiz tutmak için, havlunu düzenli olarak yıkamak ve düzgün bir şekilde kuruması için uygun şekilde asmak önemlidir. Kötü bir temizlik yaparsan havlunu 2-3 kullanımdan sonra yıkaman gerekir.[6] Aşağıdaki 3. İpucuna bak.
  • Asla ıslak bir havluyu banyonun zemininde bırakma, aksi takdirde havlu hemen küflenir ve kirlenir. Düzgün bir şekilde asmak ve tamamen kurumasını sağlamak önemlidir.
 2. 2
  Tipik bir deodorant yerine bir mineral deodorant kullanmayı dene. Organik kaya tuzu deodorantı, kokuya neden olan bakterileri öldürür ve ayrıca lenf düğümlerini temizlemeye yardımcı olur. Mineral deodorantı ilk kullanmaya başladığında, 1-2 hafta boyunca güçlü bir kokuya sahip olabilirsin, ancak vazgeçme, çünkü bu, normal deodorant kullanımından oluşan tüm bakterileri detoks ettiği anlamına gelir.
  • Vücudun toksinleri atarken kokuyu kontrol altına almak için lavanta, gül, limon gibi ya da arındırıcı karışım şeklinde iyileştirici esansiyel yağlar (Arifoğlu veya Doterra) al ve kokuyu azaltmak için yağı doğrudan koltuk altlarına sür.
 3. 3
  Cildini nemlendir. Her banyodan veya duştan sonra, cildinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için nemlendirici uygulaman gerekir. Cildin yağlı olsa bile, cildinin nemli kalmasına yardımcı olması için nemlendiricinin düzenli olarak kullanılması gerekir. Piyasadaki nemlendiricilerin içeriğinde genellikle vücudunun doğal olarak ürettiği doğal lipitlerin bazı kombinasyonları ve diğer bileşikler bulunur. Su bazlı nemlendiricileri ara.[7]
  • Topukların, dirseklerin ve dizlerin gibi sorunlu bölgeleri belirle ve her gece yatmadan önce bu bölgelere nemlendirici uygula. Bu, cildi yumuşatmaya ve genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 4. 4
  Normal yüz temizleme kremlerini veya maskelerini dene. Yüzündeki cildi temizlemek ve sıkılaştırmak için krem veya maske gibi yüz bakım ürünleri hafta boyunca düzenli olarak kullanılabilir. İyi bir yüz maskesi için kullanılabilecek çeşitli doğal çözümler ve içerikler bulunur. Şunları dene:
  • Sade bal, limon, süt, nohut unu, yeşil çay ve papaya, mango, portakal, tatlı limon gibi taze meyveler kullan.
  • Ayrıca mağazadan bir yüz maskesi veya karışım satın alabilirsin. Neyin kullanıldığını öğrenmek için malzemeleri okursan kendin de bir karışım hazırlayabilirsin.
 5. 5
  Doğal ve organik içerikler ihtiva eden ürünleri dene. Duş jeli, şampuan, saç kremi, yüz temizleyici, deodorant ve hatta makyaj ve saç spreyi daha sağlıklı bir vücudu desteklemeye yardımcı olabilir. Toksinler ve sert kimyasallarla dolu ürünleri cildine uygulamak sağlığını ve vücudunun kendi kendini düzenleme yeteneğini etkiler.
 6. 6
  Dışını olduğu kadar içini de temiz tut. Dışarıdan olduğu kadar içeriden de temiz olmak istiyorsan iyi beslenmek ve yeteri kadar su içmek önemlidir. Beslenme biçimin cilt ve saç sağlığın üzerine doğrudan etkilidir, bu nedenle iyi beslenme temiz olmanın bir parçasıdır.
  • Kilo vermek için diyet yaptığında, bazı önemli besinleri bile kaybedersin, bu yüzden kendini aç bırakma veya karbonhidratları ve yağları tamamen kesme.
  • Diyetindeki antioksidanların sayısını artırmayı dene. Her gün yeşil çay iç ve domates ye. Her sabah aç karnına fesleğen yaprakları veya ıslatılmış çemen otu tohumu yemek doğal detoks tedavisi olarak kullanılır.
  Reklam

İpuçları

 • Haftada bir veya iki kez peeling yapmak ayrıca ölü deri ve yağlardan kurtulmanı sağlar.
 • Vücudunu temizlemek için soğuk su yerine sıcak su kullanmak iyi bir fikirdir, ancak saçını yıkamak için soğuk su kullanmayı dene, çünkü soğuk su saç derisinin düz durmasına neden olarak saça ipeksi ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Ne kadar iyi olduğunu kontrol et. Havlunun soyunma odası gibi kokmaya başlaması kaç gün sürüyor? Eğer birkaç günse çok daha iyisini yapman gerekir. Bir ay sürerse harika. Genellikle 2 ila 3 hafta boyunca haftada 3 ila 4 kez kullanımda koku oluşması normaldir.
 • Cilt problemlerini çözmek için ilaçlı ürünler kullan. Tüm ürünler her cilt tipine uygun olmaz. Çok hassas ciltlere tamamen doğal nane yağı sabunları iyi gelmeyebilirken, aşırı kuru ya da kaşıntılı cilde yulaf unu bazlı duş jeli daha iyi gelerek cildi iyileştirebilir. Belirli problemlerine çare olması için kullanabileceğin belirli ürünler ve yöntemler hakkında bir cildiye doktoruyla konuş.
 • Soğuk ayarda bir fan veya üfleme makinesi kullanmak vücudunu kurutmak ve soğutmak için harika bir yoldur. Bunu buharlı sıcak oda dışında yapabilirsen daha da iyi olur!
Reklam

Uyarılar

 • Kabukların ve yaraların üzerini ovmak zor olabilir. Yaranın çevresini temizlemek önemlidir.[8] Kabuğun kendisi, koruyucu pıhtılaştırıcı vücut sıvıları ile yeni ve hassas cilt hücrelerinin birleşimidir. Yara neredeyse tamamen iyileşmedikçe kabuğu ovalamamalısın. Ovmak yerine basıp bırakarak süngerle silmek, gevşek maddeleri uzaklaştırma ve hassas cilt hücrelerinin kalmasını sağlama konusunda daha etkilidir. Endişelerin varsa doktoruna sor, ancak normalde yumuşak bir sabun kullanarak hafif ve hassas temaslar yapmak yeterli ve güvenlidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 5.816 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.816 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam