Ne kadar dikkatli olursan ol, normal kullanıma bağlı olarak deri mobilyalarda çizikler oluşması çok yaygın bir durumdur. Bu özellikle de evde küçük çocuklar ya da evcil hayvanlar varsa geçerlidir. Deri mobilyaların zaman içinde çizilmesini önlemek neredeyse olanaksızdır. Mobilyaların çöpe gidecek gibi görünse de onları eski hâline getirmenin yolları var. Deri kendine yapışma özelliği olan çok kullanışlı bir materyaldir ve bu da yüzeysel çizikleri gidermeyi kolaylaştırır. Derin çizikler bile giderilebilir ya da saklanabilir ve böylece mobilyaların yeni alınmış gibi görünür.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Derinin ve Çiziğin Türünü Belirlemek

 1. 1
  Mobilyanda hangi tür deri kullanıldığını belirle. Bunu, mobilyayı yakından inceleyerek yapabilirsin. Farklı deri türleri farklı biçimlerde onarıldığından işe mobilyada kullanılan deriyi saptayarak başlamak çok önemli. Mobilya yapımında üç tür deri kullanılır: “pigmentli” (ya da finisajlı) deri, “anilin” deri ve “bicast” deri.
  • Deri mobilyaların büyük kısmı (yaklaşık %85’i) finisajlı deriden yapılır. Bu derinin çizilmeye dirençli ve sıvı emmeyen sağlam bir yüzeyi vardır.
  • Anilin deri çok yüksek kaliteli deriden yapılır, o yüzden anilin derili mobilya nadirdir. Anilin derinin yüzey kaplaması olmadığından derinin dokusu görülebilir. Firmalar üstü ince kaplamalı yüksek kaliteli derinden yarı anilin deri de üretiyor.[1]
  • Bicast deri teknik olarak derinin bir yan ürünüdür ancak bicast deriyle yapılmış mobilyalar da deri mobilya sayılır. Bicast deri, ince bir katman hâlinde ayrılmış düşük kaliteli deriden yapılır ve poliüretandan yapılmış bir üst katmana yapıştırılır.
 2. 2
  Çiziğe rastlarsan deri mobilyanın üreticisini ara. Çoğu üreticinin kendi ürünlerinin onarımı için önerdiği belli yöntemler bulunur. Bazen ücretsiz ya da indirimli bir tamir kiti bile gönderebilirler. Eğer bu aşamada şansın yaver gitmezse bir sonraki adıma geç.
  • Üreticinin önerdiği tamir prosedürü doğrudan deri türüyle alakalı olacaktır.
 3. 3
  Çiziğin türünü değerlendir. Deri mobilyadaki çizikler farklı derecelerde olabilir. Küçük bir çiziği onarmak kolaydır ama derideki daha derin bir yırtık daha ciddidir ve farklı prosedürler gerektirir. Mobilyadaki çiziğin ne kadar ciddi olduğuna hızlıca görsel değerlendirme yaparak karar verebilirsin.
  • Çizik önemsizse derinin yalnızca kaplaması hasar görmüştür ve altında bulunan deri zarar görmemiştir.
  • Daha derin çizikler derinin kendisinin kesildiği anlamına gelir. Kesiğin kenarlarında derinin liflerini görebilirsin.
  • Deri tamamen yırtıldıysa mobilyanın iç dolgusunu bile görebilirsin. Bu noktada yama yaparak hasarı tümüyle gidermen olanaklı değildir ve mobilyayı bir profesyonele götürmen gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Küçük Bir Çiziği Deri Türüne ve Eldeki Malzemeye Göre Onarmak

 1. 1
  Çiziğe zeytinyağı, bebe yağı ya da eyer bakım yağı sür. Bunun için pamuklu bir çubuk kullan. Yağı deriye doğrudan uyguladıktan sonra dairesel hareketlerle civardaki deriye yedir. Bir saat kadar kurumaya bırak, sonra temiz bir bezle sil.
  • Çizik ilk yağ uygulamasından sonra kendini onarmadıysa daha fazla yağ kullan ve birkaç saat beklet.
  • Tüm adımlarda olduğu gibi bunu önce göze çarpmayan bir yerde test et çünkü yağ derinin içine işleyerek boyayabilir ya da rengi koyulaştırabilir.
 2. 2
  Çiziğe lanolin yağı sür. Temiz bir bez, örneğin pamuklu bir bez al ve lanolin kremine batır. Bezi, kesiğin yönüne dik olacak biçimde çizilmiş alana sür. Bu, çiziği yumuşatıp onaracaktır ama çiziğin görünmez hâle gelmesi için birkaç kez yeniden uygulama yapmak gerekebilir.
  • Lanolini derinin az görünen bir kısmında test et çünkü yağ, materyalin rengini koyulaştırabilir.
 3. 3
  Derideki yağı çıkartmak için bir ısı kaynağı ve ıslak bez kullan. Bu adıma geçmeden önce deri türünün ne olduğunu bilmek çok önemli. Bu yöntem yalnızca anilin ve bicast deri türlerinde işe yarayacaktır. Deriyi ısıtmak için bir saç kurutucuyu beze çok yakın tut ya da nemli bezi çiziğin üstüne koyup ütüle.[2]
  • Saç kurutucunun ısısını kullanıyorsan ellerinle çiziğin etrafındaki deriye masaj yap. Isı, derideki doğal yağı ve boyaları açığa çıkaracaktır. Bunun sonucunda çizik kendini iyileştirebilir.
  • Nemli bez ve ütü kullanıyorsan ütüyü çiziğin üstünde 10 saniye beklet. Sonra ütüyü çekip çiziğe bak. Eğer kaybolmuş gibi görünüyorsa deriyi kurula ve normal olarak kullanmaya hazırlan. Eğer çizik hâlâ duruyorsa ütüyle bu işlemi bir kez daha tekrarla.
  • Deriyi yakmaktan kaçın. Eğer deri, dokunduğunda rahatsız edecek kadar ısınmışsa tekrar ısı uygulamadan önce soğumasını bekle.[3]
 4. 4
  Çizilmiş bölgeye ayakkabı cilası sür. Rengi mobilyanınkiyle eşleşen bir ayakkabı cilası bul. Öncelikle temiz bir bez ya da pamuklu çubuk kullanarak bunu çiziklere sür. Sonra ovalayarak yedir ve temiz bir bezle çiziği ovalayarak deriyi parlat.
  • Bu süreç çizikleri gidermese de gizlemeye yardımcı olabilir.
  • Rengin daha koyu olması gerekiyorsa bir kat daha uygula. Eğer renk, uyguladığın zaman mobilyanınkiyle eşleşmezse nemli bir bez kullanarak derhâl temizle.
  • Bu işlem yoğun pigmentli deride (ve bicast deride) daha etkili olacaktır çünkü ayakkabı cilası genellikle mobilya kalitesindeki deride kullanım için tasarlanmamıştır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Daha Derin Çizikleri Onarmak

 1. 1
  Bölgeyi ispirtoyla temizle. Deri mobilyadaki derin çizikler kirli olabilir ya da sürtünme izleri taşıyabilir; o yüzden bölgeyi onarmaya çalışmadan önce temiz olduğundan emin olmalısın. Temiz bir bezi al, ispirtoya batır, sonra çizilmiş bölgeyi hafifçe ovala.
  • İspirto çabuk kurur. Derinin üstünde 10 dakika kadar bekletince kuruyacaktır.
  • Bu yöntem en çok finisajlı deride işe yarar. Eğer kesik anilin derideyse onarmak mümkün olmayabilir.
 2. 2
  Kesiğin kenarındaki lifleri kes ya da zımparala. Küçük bir çiziğin aksine, eğer deri mobilyanda derin çizikler varsa kesiğin etrafındaki deri biçimini yitirmiş, yıpranmış veya yırtılmış olabilir. Bir makas alıp açıktaki lifleri kes ki kesiğin civarı pürüzsüz olsun.
  • Alternatif olarak ince kumlu bir zımpara kâğıdı al (1.200 kum civarı) ve kesiği çevreleyen bölgeyi pürüzsüz hâle gelene kadar zımparala.[4]
 3. 3
  Çizilmiş alana yoğun deri dolgu kremi uygula. Kısaca “dolgu” olarak da bilinen bu madde macun kıvamındadır ve mobilyanın çizik kısmındaki boşluk ve çatlakları doldurur.[5] Parmağını ya da küçük bir spatula kullanarak çiziği yoğun dolgu kremiyle kapla; ta ki çizilmiş yüzey mobilyanın yüzeyinin geri kalanıyla aynı yüksekliğe gelene kadar. Dolguyu uyguladıktan sonra 30 dakika kadar kurumaya bırak.
  • Dolgu uygulandıktan sonra 1.200 kumluk başka bir zımpara kâğıdı al ve dolgunun yüzeyini pürüzsüzleştir.
  • Yoğun deri dolgu kremini hırdavatçılarda ya da deri malzemesi satan yerlerde bulabilirsin. Mobilyanın üreticisi de sana yapıştırıcı ya da dolgu malzemesi satabilir, hatta ücretsiz olarak gönderebilir.
 4. 4
  Doğru renkte deri renklendirici kullan. Çizik mühürlenip yoğun dolgu kremiyle doldurulduğuna göre sıra mobilyanı geri kalanıyla aynı renge boyamaya geldi. Renklendiriciyi bir süngere sür ve yoğun dolgu kremiyle kapladığın bölgenin üstüne hafif dokunuşlarla eşit biçimde yay.[6]
  • Mobilyanın geri kalanıyla eşleşmesi için kaç kat gerekiyorsa uygula ama yeni bir kat sürmeden bir öncekinin kurumasını beklemen gerektiğini unutma.
  • Deri renklendirici almak için muhtemelen bir deri ürünleri dükkânına ya da deri konusunda uzmanlaşmış bir mobilyacıya gitmen gerekecek.
 5. 5
  Renklendirdiğin alana deri cilası uygula. Bu, boyanmış yoğun dolguyu mühürleyip koruyacak ve bölgenin tekrar çizilmesini engelleyecektir. Cilayı bir süngere ya da temiz beze az miktarda dök, sonra mobilyanın çizilmiş kısmına hafifçe ovalayarak sür.
  • Tutarlı bir cila için 3 ila 4 kat uygula.
  • Deri renklendiriciyi muhtemelen bir deri eşya dükkânından ya da deri konusunda uzmanlaşmış mobilyacıdan satın alman gerekecek. Yoğun dolgu kremini, renklendiriciyi ve cilayı bir deri onarım kiti hâlinde birlikte de alabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Deri mobilyandaki derin çiziklerin bir profesyonel tarafından onarılması gerekebilir. Kendi hâline bırakılan ciddi çizikler kalıcı yırtıklara dönüşebilir ve bunun onarılması mümkün değildir.
 • Mümkünse üreticinin tavsiye ettiği deri boyalarını ya da renklendiricileri bulmaya çalış çünkü bunların deri mobilyanın rengini bozması ihtimali daha düşüktür.
 • Deriye herhangi bir yabancı madde uygularken önce göze çarpmayan bir noktasında test et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.609 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 4.609 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam