Deniz kabukları, deniz kenarına yapılmış hoş bir ziyaretin harika hatıraları olabilir. Deniz kabuklarını evde dekoratif nesneler olarak ya da bir el işi projesinin parçası olarak kullanmak mümkündür. Eğer deniz kıyısından deniz kabuğu topluyorsan onları korumak için içini ve dışını temizlemen ve ardından cilalaman gerekir. Nasıl yapacağını öğrenmek için ilk maddeden başlayarak okuyabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Deniz Kabuğu Toplamak

 1. 1
  En sevdiğin kabuk toplama yerinden kabukları topla. Bu, yaşadığın yerdeki deniz kıyısı olabileceği gibi tatilde gittiğin bir yer de olabilir. Deniz kabuklarını İnternet’ten ya da el işi malzemeleri satan dükkânlardan da satın alabilirsin.
 2. 2
  İçinde deniz canlısı bulunan kabukları alma. Doğaya saygılı ol ve içinde canlıların yaşadığı deniz kabuklarına dokunma. Ters çevirdiğinde içinde canlı bir şey görürsen bir deniz kabuğunun canlı olduğunu anlayabilirsin.
  • Yaşadığın yerdeki kanunları kontrol ederek toplaması yasa dışı olan kabukları almadığından emin ol. Örneğin ABD’de devkulağı kabuğu toplamak yasaktır. Bu tür, aşırı avlanma yüzünden tehlike altında olduğu için korunmaktadır.
 3. 3
  Deniz kabuğu canlı mı, ölü mü diye bak. Deniz kabuğu terminolojisinde hâlâ hayvan dokusunun bağlı olduğu deniz kabukları canlı sayılır. Bu, deniz kabuğundan farklıdır çünkü canlı bir kabuğun içindeki hayvan dokusu ölüdür. İçinde hiçbir hayvan dokusu bulunmayan kabuklara ölü kabuk denir.
  • Bir kabuğun ölü mü canlı mı olduğunu anlamak, kabuğu temizlemek için seçeceğin yöntemi belirleyecektir. Örneğin, canlı kabuklarda önce kabuğun içindeki hayvan dokusunu temizlemen gerekir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Canlı Deniz Kabuklarındaki Dokuları Temizlemek

 1. 1
  Hayvan dokusundan arındırmak için kabukları kaynat. Canlı bir deniz kabuğunu kaynatmak ya da pişirmek, kabuğun içindeki tüm hayvan dokularını gevşetip temizlenmesini kolaylaştırır. Hayvan dokusunu temizlemek için bir tencereye, cımbıza ya da diş hekimlerinin kullandığı türden bir alete ihtiyacın olacak. Canlı deniz kabuklarını kaynatarak temizlemek için:
  • Deniz kabuklarını, içi oda sıcaklığında suyla dolu, büyük bir tencereye koy. Üzerlerini 5 cm örtecek kadar su doldur. Suyun oda sıcaklığında olması ve kabukların tencereye su ısınmadan önce yerleştirilmesi çok önemli çünkü aniden ısıya maruz kalan kabuklar çatlayabilir.
  • Suyu kaynat. Suyun 5 dakika kadar kaynamasına izin ver. Eğer birden fazla kabuk kaynatıyorsan kaynama süresini artır. Daha büyük kabukların da daha fazla kaynama süresine ihtiyacı vardır.
  • Kabukları maşa yardımıyla tencereden çıkar ve sıcak bir havlu gibi, yumuşak bir yüzeye özenle yerleştir.
  • Cımbız ya da başka bir alet kullanarak, kabukların içindeki tüm hayvan dokusunu dikkatlice çıkarıp at.[1]
 2. 2
  Canlı kabukları göm. Canlı kabukları temizlemek için kullanılan bu yöntem en çok zaman alanıdır ama birçok kişi, kabuklara zarar gelmesini önlemek için bu yöntemi tercih eder. Kabukları kaynatmak, dondurmak ya da hayvan dokusunu elle çekip çıkarmak kabukların çatlamasına yol açabilir. Canlı bir kabuğu gömmek, güvenli bir yere gömdüğün sürece kabuğu hasardan korur ve hayvan dokusunu temizlemenin doğal bir yoludur. Karıncalar, böcekler ve diğer canlılar kabuktan beslenip onu temizleyecektir. Canlı deniz kabuklarını gömerek temizlemek için:
  • Yere bir çukur kaz. Çukurun tüm kabukları içine alacak kadar geniş olduğundan ve kabuklar arasında bolca mesafe kaldığından emin ol. İstenmeyen hayvanların kazıp çıkarmasını ya da insanların üstüne basıp ezmesini önlemek için, kabuklar 45 ila 60 cm derinliğe gömülmelidir.
  • Deniz kabuklarını aralarında eşit mesafe bırakarak çukura yerleştir.
  • Kabukların üstünü toprakla ört.
  • Böceklerin, larvaların ve bakterilerin kabukların içindeki dokuları ortadan kaldırması için birkaç ay bekle. Ne kadar uzun süre beklersen sonuçlar o denli iyi olacaktır.[2]
  • Kabukları tekrar kazıp çıkar ve tüm hayvan dokusunun gidip gitmediğine bak.
 3. 3
  Canlı deniz kabuklarını dondur. Dondurmak, kabuğun içinde kalan tüm hayvan dokusunu öldürür ve temizlemeyi kolaylaştırır. Canlı bir deniz kabuğunu dondurarak temizlemek için:
  • Kabukları ağzı kilitli bir naylon torbaya yerleştir. Eğer çok sayıda kabuğun varsa birden çok torba kullanman gerekebilir.
  • Torbaları, kabukları örtecek kadar suyla doldur.
  • Torbayı derin dondurucuya yerleştir.
  • Birkaç gün boyunca donup katılaşmasına izin ver.
  • Derin dondurucudan çıkarıp tamamen çözülmeye bırak.
  • Kabukları çıkar ve içlerindeki hayvan dokusunu temizle.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Ölü Deniz Kabuklarını Temizlemek

 1. 1
  Deniz kabuklarını bir hafta boyunca suda bırak. Su, kabukların üstündeki tüm kiri çözecek ve bir haftanın sonunda deniz kabukların tertemiz ve parlak olacaktır.[3]
  • Suyu hemen her gün değiştir. Her gün temiz su eklemek deniz kabuklarının daha da iyi temizlenmesini sağlayabilir.
  • Bir haftanın sonunda tüm parçacıkların veya hayvan dokusunun tamamen temizlendiğinden emin olmak için, ölü deniz kabuklarını kaynatmayı tercih edebilirsin.
 2. 2
  Deniz kabuklarını ağartmak için çamaşır suyu kullan. Çamaşır suyu, deniz kabuklarındaki her türden kiri, lekeyi ve hayvan dokusunu kesinlikle söküp atacaktır. Ancak bazı deniz kabuğu koleksiyoncuları, çamaşır suyu kullanmanın kabukların rengini yok edebildiğini ve hiç kaybolmayan bir deniz kabuğu kokusuna yol açabildiğini söylüyorlar. Deniz kabuğunu çamaşır suyuyla temizlemek için:
  • Bir tencereyi eşit miktarda su ve çamaşır suyuyla doldur. Bu karışım tüm kabukların üstünü örtecek miktarda olmalı.
  • Deniz kabuklarını bu çözeltiye yatır. Kabuklardan deriyi andıran bir şeyin söküldüğünü görebilirsin. Bu, deniz kabuğunun organik kaplaması ya da "derisi" diyebileceğimiz periostrakumdur.
  • Bu kaplama gittikten sonra kabukları çözeltiden çıkarabilirsin. Ek olarak, kabuklardaki partikülleri temizlemek için bir diş fırçası da kullanabilirsin.
  • Kabukları iyice durula ve tümüyle kurumaya bırak.
  • Eski parlaklığına kavuşturmak için kabuklara bebe yağı ya da mineral yağı sür.
 3. 3
  Kabukları diş macunuyla temizle. Diş macunu, kabukları beyazlatmak için daha az kuvvetli bir alternatiftir. Ölü bir kabuğu diş macunuyla temizlemek için:
  • Kabuğun bir yüzüne ince bir katman hâlinde diş macunu sür.
  • Diş macunu kaplı kabuğu bir kenara en az 5 saat boyunca bırak ki diş macunu içine işleme fırsatı bulsun. Diş macununun etki göstermesini garantiye almak için kabuğu bütün gece de bekletebilirsin.
  • Uyguladığın diş macunu tabakasının kalınlığına göre kabuğun üstü yapış yapış ya da sert bir hâl aldıktan sonra eski bir diş fırçası ve bir bardak ılık su alıp kabukları iyice fırçala. En ince çatlakları ve görmesi zor boşlukları bile fırçala.
  • Diş macununun tümüyle temizlendiğinden emin ol. Bu, kabukları fırçalandıktan sonra suyun altında durulaman gerektiği anlamına gelebilir. Böylece diş macunundaki aşındırıcı parçacıkların ve diğer maddelerin yanı sıra sert ya da sivri olan her şey temizlenecek, geriye çok az kusuru bulunan çok pürüzsüz bir yüzey kalacaktır.
 4. 4
  Kabuklara yapışmış midyeleri temizle. Deniz kabuklarına tutunmuş midyeler görürsen bir diş temizleme aracı, yumuşak diş fırçası ya da tel fırça kullanarak bunları temizle.
  • Bu, özellikle de kabuklar daha önce suda ya da çamaşır suyunda bekletilerek temizlendiyse etkili olur.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Deniz Kabuklarını Cilalamak

 1. 1
  Derin bir ışıltı kazandırmak için her bir kabuğu mineral yağıyla ovala. Kabukları en az bir gün boyunca kurumaya bırak, sonra üzerlerine yağ sür.
  • Mineral yağı kabuğa ışıltı kazandırmakla kalmaz, kabuğun korunmasına da yardımcı olur.
  • Bu iş için benzer biçimde WD-40 ürününü de kullanabilirsin. Fakat bu materyali kullanırken, kabukları mutlaka eldivenle tutmalısın.
 2. 2
  Kabukları spreyle. Saten etkili poliüretan kullanabilir ya da kabuğu şeffaf tırnak cilasıyla kaplayabilirsin. Bu türden bir cila, kabuğun organik görüntüsünü korurken ekstra bir parlaklık kazandırır.
  • Kabuğun her yüzünü bir başka gün cilala. Diğer yüze başlamadan önce kabuğun tamamen kurumasına izin ver. Her bir yüzün kuruması bir gün kadar alabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Canlı kabukları kumsalda bırak. Bunlar birçok hayvana yuvadır ve içindeki hayvanları çıkarmanın gerekmeyeceği bir sürü kabuk bulabilirsin. İçi dolu olan kabukları nazikçe denize geri bırak ve içi boş olanları ara.
 • Alternatif olarak canlı kabukları bir çöp kutusunun civarına bırakabilirsin. Sinek larvalarını ya da kurtçukları görebildiğin bir çöp kutusu bul ama kabuklar bu hayvanların içine girebileceği kadar açıkta olsun. Sinekler bu kabuklara yumurtalarını bırakabilir, ardından yavruları da kabukların içindeki ölü eti yiyebilir. Bu süreç bir hafta veya daha uzun sürebilir.
 • O kadar güzel olmasa da denizden canlı kabuk çıkarmak yerine sahilden ölü kabuk toplamak en iyisidir çünkü çevreye çok daha az zarar verir ve et temizlemekle uğraşmazsın.
Reklam

Uyarılar

 • Unutma ki ağartma ve bazı diğer işlemler belirli kabukları (özellikle de Cypraea kabukları) korumak yerine hasar verebilir. Eğer senin için çok özel bir kabuk varsa hangi türe ait olduğunu belirle ve ona uygun işlemi öğren. Aynı tür olan ama çok sevmediğin kabuklar üzerinde deney de yapabilirsin.
 • Kimi deniz kabukları kaynatılmaya gelmez. Bu, özellikle de kırılgan ya da yumuşak kabuklar için geçerlidir. Eğer kabukların kırılacağından korkuyorsan tencereyi tamamen kaynatmak yerine kaynama sıcaklığına yaklaştırmaya çalış.
 • Sıcak kabukları kaynar sudan alırken elini yakmamaya dikkat et. Daima koruyucu eldiven tak.
 • Çamaşır suyu kullanırken daima koruyucu gözlük ve eldiven tak.
 • Ağartma bazen kabukların renklerini de söker. Eğer "beyaz" bir kabuk istemiyorsan sık sık kontrol et ya da çamaşır suyu çözeltisini suyla seyrelt (gerektiğinde daha fazlasını ekleyebilirsin).
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 14.271 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 14.271 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam