Bu wikiHow makalesi sana, Google veya Bing gibi standart bir arama motoruyla bulunması imkansız olan çevrim içi bilgilerden oluşan Deep Web verilerine nasıl erişeceğini öğretir. Makale, Deep Web'in tartışmalı ve erişilmesi zor bir alt kümesi olan Dark Web'e nasıl erişileceğini de kapsar.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Deep Web’e Erişmek

 1. 1
  Deep Web verilerinin gerçekte ne olduğunu anla. Deep Web verileri, bir arama motoru (Google gibi) tarafından dizinlenemeyen çevrim içi bilgilerdir. Bu, Deep Web bilgilerinin hızlı bir Google araması yapmak yerine kaynağını açıp orada arayarak bulunması gerektiği anlamına gelir.[1]
  • Deep Web'in günlük yaşamdaki yaygın örnekleri arasında üniversite kütüphanesi arşivleri, seyahat sitelerinde bulunan sonuçlar vs. bulunur.
  • Deep Web verileri genellikle yasa dışı değildir ve genellikle saygın araştırma ve kütüphane kaynakları gibi şeylerle bağlantılıdır.
  • Deep Web, genellikle yasadışı veya anonim faaliyetlerde bulunmak için kullanılan Dark Web'den temelden farklıdır.
 2. 2
  Arama motorlarının sonuçları nasıl bulduğunu bil. Google gibi bir arama motorunda bir kelime veya kelime öbeği aradığında, arama motoru yüzey seviyesindeki sonuçları bulmak için İnternet'te "tarama" yapar.[2]
  • Deep Web içeriği hiçbir zaman bu yüzey katmanının bir parçası olmadığından, geleneksel bir arama motorunu kullanarak Deep Web içeriklerini bulamazsın.
 3. 3
  Firefox'u kullan. Bir önlem olarak Firefox tarayıcısını kullanmak, tarama geçmişinin izlenmesini önleyecektir. Bu, hem geriye dönük aramaların Deep Web materyallerine erişimini engellemesini önler hem de diğer tarayıcılarda bulunmayan bir düzeyde gizlilik sağlar.[3]
  • Her bir tarayıcıda olduğu gibi İnternet Servis Sağlayıcın (ISS) eğer araştırırsa arama etkinliğini görebilir.
 4. 4
  Bir İnternet sitesinin özel arama motorunu kullan. Birçok İnternet sitesinde yerleşik arama motorları bulunur; bu arama motorları, İnternet’in yüzeysel bölümünde listelenmeyen sonuçları bulmak için gereklidir.
  • Bunun bir örneği, Facebook'un yerleşik arama motorudur. Google veya benzeri bir arama moturu ile bulamadığın kullanıcıları, sayfaları ve diğer öğeleri bulmak için Facebook'un arama çubuğunu kullanabilirsin.
  • Başka bir örnek de akademik araştırma İnternet sitelerinde veya arşivlerde bulunan arama çubuğudur. Bu kaynaklar genellikle ilgili arama çubuğunun yardımı olmadan keşfedilemez.
 5. 5
  DuckDuckGo'yu kullanmayı dene. https://duckduckgo.com/ adresinde bulunan DuckDuckGo, hem yüzeysel İnternet sonuçlarını hem de Deep Web kaynaklarını listeleyebilen özel bir arama motorudur. Pek olası olmasa da burada birkaç Deep Web sonucu bulabilirsin.
  • DuckDuckGo kullanmanın ana dezavantajı, popüler yüzeysel İnternet sonuçlarının, daha az ziyaret edilen Deep Web sonuçlarından daha fazla ortaya çıkmasıdır.
  • Arama sonucu sayfalarının sonuncularına göz atarak DuckDuckGo aracılığıyla Deep Web sonuçlarını bulmayı deneyebilirsin.
 6. 6
  Özel bir veritabanı bul. Belirli bir veritabanı türünü (gazetecilik odaklı bir veritabanı gibi) aramak istiyorsan aşağıdakileri yap:
 7. 7
  Deep Web'de istediğin gibi gezin. Daha önce de belirtildiği gibi, doğası gereği Deep Web'de sorun yaşamak çok zordur. Temel İnternet güvenliği kurallarına uyduğun sürece (kişisel bilgileri vermemek, güvenilmez dosyaları indirmemek gibi) sıkıntı olmaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Dark Web’e Erişmek

 1. 1
  Dark Web'in ne olduğunu bil. Dark Web, özel yazılımlar ve bağlantılar olmadan erişilmesi imkansız olan bir Deep Web veri kordonunu ifade eder. Çoğu Deep Web verisinin aksine, Dark Web'de bulunan bilgiler genellikle bozuk bağlantılardan, kapanmış İnternet sitelerinden ve işe yaramaz başka bilgilerden oluşur.[4]
  • Dark Web'in genel amacı gazetecilere, siyasi muhaliflere, muhbirlere ve benzerlerine anonimlik sağlamaktır.
 2. 2
  Riskleri anla. Aktif olarak başını belaya sokmaya çalışmıyorsan Dark Web çoğunlukla zararsız olsa da Dark Web'in işlevselliğinin büyük ölçüde suç faaliyetleri için kullanıldığı gerçeği hâlâ ortada. Diğer taraftan, Dark Web'in yasal kısımları oldukça sadedir.[5]
  • Esasen, yasa dışı sitelere girmeye çalışmıyorsan çok sayıda bozuk bağlantı görürsün ve normal sitelerin yüklenmeleri çok uzun sürer.
  • Eğer yasa dışı içeriklere erişmeye çalışıyorsan bunu yaparken yakalanman, içeriği bulmandan daha olasıdır.
  • Dark Web korku hikayelerinin çoğu şehir efsanesinden başka bir şey olmasa da herhangi biriyle iletişim kurmaktan veya Dark Web'den bir şeyler indirmekten kaçınmalısın.
 3. 3
  Dark Web'e erişmek için Windows'u kullanmaktan kaçın. Windows 10, önceki sürümlerden daha güvenli olsa da Deep Web'de gezinirken bilgisayarı korsanlığa veya virüs girişimlerine karşı son derece savunmasız hâle getiren güvenlik kusurları içeriyor.
  • Dark Web'i kullanmayı planlayan kişiler için Linux şiddetle tavsiye edilir; Tails sık kullanılan bir seçenektir.
  • Tails'i bir USB veya optik sürücüden başlatmak yerine bir sanal makine kullanabilirsin. VirtualBox önerilir.
  • Mac kullanıyorsan VPN ve Tor kullandığın sürece sorun olmaz.
 4. 4
  Dark Web'e erişmeden önce temel önlemler al. Dark Web'de hoş olmayan karşılaşmaları önlemek için yapman gereken birkaç temel şey vardır:
  • Bilgisayarının web kamerasını kapat veya mümkünse fişini çek.
  • Bir WiFi bağlantısı kullanıyorsan ve ağa henüz parola koymadıysan bir parola ile koy. Bu makalenin yazıldığı dönem için (02-06-2020), kullanman gereken şifreleme yöntemi WPA2'dir.
   • Kablolu bir bağlantı kullanmak daha da iyi olur.
 5. 5
  Bir VPN kullan. Tor'u indirmeden önce (mümkünse) veya Dark Web'e erişmeden önce bir Sanal Özel Ağ (VPN) kurmalı ve etkinleştirmelisin. NordVPN ve ExpressVPN yaygın seçeneklerdir, ancak aşağıdaki özelliklere sahip herhangi bir VPN'i seçebilirsin:[6]
  • VPN'in çöktüğü zaman için bir kapatma anahtarı
  • Hızlı yükleme süreleri
  • IP ve DNS sızıntılarına karşı koruma
  • Başka bir ülkenin sunucusu aracılığıyla bağlanma imkanı
 6. 6
  VPN'nin açık olduğundan ve farklı bir ülke üzerinden yönlendirme yaptığından emin ol. VPN'in, IP adresini konumunu görüntülemeye çalışan herkesten gizleyecektir; başkalarının görebildiği IP adresinin, şu an bulunduğun ülkeden başka bir ülkeyle bağlantılı olduğundan emin olarak güvenliğini artırmış olursun.

 7. 7
  Tor'u indir ve yükle. Dark Web'e erişmek için kullanılan bir tarayıcı olan Tor'u https://www.torproject.org/tr/download/ adresinde bulabilirsin.
  • Tor, Dark Web içeriğinin büyük bölümünü oluşturan, ”.onion" ile biten İnternet sitelerini açmak için gereklidir.
 8. 8
  Açık olan tüm tarayıcı pencerelerini kapat. Bu, Tor'a bağlandığında önceki tarama oturumlarına ait, herkese açık hiçbir bilginin kullanılabilir olmamasını sağlar.

 9. 9
  Tor'a bağlan. VPN'in açıldığında ve hiçbir tarayıcı penceresi açık değilken Tor'u aç, ardından Bağlan’a tıkla. Bu, Tor ana sayfasını açacaktır.
  • Tor, Tor penceresini büyütmemeni önerir çünkü bunu yapmak bazı programların seni ekran çözünürlüğüne göre izlemesine izin verir.
 10. 10
  Tor güvenlik ayarlarını değiştir. Tor ana sayfasında, sayfanın sol üst tarafındaki soğan simgesine tıkla, ardından kaydırıcıyı en üste kadar sürükle. Bu, izleme komut dosyalarının ve diğer tarayıcı izleme biçimlerinin yüklenememesini sağlar.
 11. 11
  Bir Dark Web arama motoru aç. Şunlar yaygın (ve nispeten güvenli) Dark Web arama motorlarıdır:[7]
  • Torch - Torch - Dizine eklenmiş bir milyondan fazla gizli sayfaya sahip, yaygın olarak kullanılan bir Dark Web arama motoru.
  • notEvil - Google benzeri bir arayüz kullanır ve reklamları engeller.
  • WWW Virtual Library - Tarihsel kaynakları ve diğer akademik bilgileri içeren, bugüne kadarki en eski arama motoru. http://vlib.org/ adresinde bulunur.
  • Dark Web'de gezinirken Hidden Wiki ve Onion URL Repository’den (Onion URL Deposu) kaçın; bu arama motorlarının her ikisi de genellikle yasa dışı veya şaibeli bilgilere bağlantı verir.
 12. 12
  Dark Web’de gezin. Tercih ettiğin arama motorunu kullanarak Dark Web'de istediğin gibi gezinebilir; sadece şüpheli bağlantılardan veya İnternet sitelerinden kaçınmayı ve Dark Web'de bulunan dosyaları asla indirmemen veya açmaman gerektiğini unutma.
  Reklam

İpuçları

 • Tor'u belirli bir ülkeyi giriş ve/veya çıkış noktası olarak kullanacak şekilde ayarlayabilirsin. Ancak, parmak izini daha benzersiz hâle getirebileceği için bunu yapman önerilmez.
 • Nihayetinde Deep Web, popüler kültürünün lanse ettiği kadar heyecan verici değildir; ancak popüler sonuçlar arasında bulamayabileceğin akademik makaleler, araştırma varlıkları ve özel bilgiler için mükemmel bir kaynak görevi görür.
 • Dark Web'in bazı bölümleri, ham araştırma verilerini ve ilginç gelebilecek başka bilgi parçalarını depolamak için kullanılır.[8]
 • İnternet üç ana bölüme ayrılabilir: Yüzey ağ (İnternet'in kabaca yüzde 4'ü), Deep Web (İnternet'in yaklaşık yüzde 90'ı) ve Dark Web (İnternet'in yaklaşık yüzde 6'sı).[9]
Reklam

Uyarılar

 • Dark Web'deyken asla dosya indirme veya sohbet isteklerini kabul etme. Dark Web üzerinden torrent kullanmak özellikle kötü bir fikirdir.
 • Dark Web'in yasa dışı içeriğinin çoğu insan kaçakçılığı, yasa dışı uyuşturucu ve ateşli silah satışları gibi şeylere dayanmaktadır. Bu konulara referans veren veya bu konulara iştirak eden siteleri arama veya bağlantılarına tıklama. Bunu yaparsan ve yakalanırsan wikiHow’ı suçlama.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 2.422 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.422 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam