Dakika ile ifade edilen bir zamanı saat ile nasıl ifade edeceğinden emin değil misin? Endişelenme! Bu dönüşümü sadece birkaç basit adımla yapmak çok kolay. Genel bir kural olarak dakikayı 60’a bölmek aynı süreyi saat cinsinden verecektir. Çünkü bir saatte tam olarak 60 dakika vardır.[1]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Dakikayı Saate Çevirmek

 1. 1
  Dakika sayısıyla başla. Bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsin. Örneğin; eğer kağıt üzerinde çalışıyorsan, dakika sayısını yazıp onu "dakika" kelimesi ile belirtebilirsin. Eğer hesap makinesi kullanıyorsan, sadece sayıyı yaz.
  • Örnek olarak diyelim ki 150 dakikalık bir filmde kaç saat olduğunu bulmak istiyoruz. Bu durumda, 150 dakika yazarak başlayacağız. Sonraki birkaç adımda bunu çözeceğiz!
 2. 2
  "1 saat/60 dakika" ile çarp. Sonra, bir çarpma işareti (×), ardından 1 saat/60 dakika kesrini yaz. Bu kesir bir saatte kaç dakika (60) olduğunu gösterir. Çarpmayı yaptığımızda, dakikalar birbirini götüreceğinden doğru birime de ulaşmış olacağız.
  • Bu, 60/1 veya 60’a bölmekle aynıdır. Eğer kesirleri bölme ve çarpmayla ilgili yardıma ihtiyacın olursa wikiHow’ın bu konudaki yardım makalesine bakabilirsin.
 3. 3
  Çöz. Şimdi sadece hesabı yapman gerekiyor. Elde edeceğin sonuç aradığın saat sayısı olacak.
  • Örneğimizde; 150 dakika × 1 saat/60 dakika = 2,5 saat veya 2 1/2 saat. Bu 150 bölü 60 veya 150/60 ile aynı şeydir.
 4. 4
  Tekrar dakikayı elde etmek için 60 ile çarp. Saat değerini 60 ile çarptığında yeniden dakika değerini elde edersin. Teknik olarak, 60 dakika/1 saat ile çarptığından dolayı iki "saat" birimi birbirini götürür.
  • Örneğimizde; 2,5 saat × 60 dakika/ 1 saat = 150 dakika yani, tam olarak ilk baştaki değerimizi elde ederiz.
 5. 5
  Eğer ölçüm saat ve dakika şeklinde ise sadece dakika üzerinde hesap yap. Bazen, zaman ölçüleri şu şekilde verilir: x saat y dakika. Bu durumda, sadece saatin y dakika kısmını dönüştürebilirsin, ardından bunu x saat kısmına eklersin. Bu da sana toplam zamanı saat olarak verir.
  • Örneğin; diyelim ki 3 saat 9 dakikayı sadece saate çevirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için, tek yapmamız gereken 9 dakikanın kaç saat yaptığını bulmak, ardından bunu 3 saate eklemek. Yani, 9 dakika × 1 saat/60 dakika = 0,15 saat + 3 saat = 3,15 saat.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Saat ve Dakikaya Çevirmek

 1. 1
  Normal şekilde dakikalarını saate çevir. Şimdiye kadar, cevabı saat olarak bulma üzerinde durduk. Ancak, zaman çoğu kez saat ve dakika olarak yazıldığından, bunun nasıl yapılacağını da bilmek iyi olur. Neyse ki bu oldukça kolay. Başlangıç olarak, yukarıdaki bölümde öğrendiğin gibi dakikayı saate çevir.
  • Bir örnekle devam edelim. 260 dakikayı saate çevirmek istersek, 260 dakika × 1 saat/60 dakika = 4,33 saat veya 4 1/3 saat.
 2. 2
  Ondalığı veya kesri 60 ile çarp. Eğer dakikaların tam olarak saate çevirilmediyse, elde edeceğin cevap ondalıklı veya kesirli olacaktır. Bu kısmı 60 ile çarpmak istiyorsun. Tam sayıyı yalnız bırak; biz sadece "fazladan" ondalık veya kesirli kısımla ilgileniyoruz. Cevabını "dakika" olarak belirt.
  • Örneğimizde; sadece "0,33"ü 60 ile çarpacağız. 0,33 × 60 = 20 dakika.
  • Eğer 0,33 yerine kesir kullanırsak aynı cevabı elde ederiz. 1/3 × 60 = 20 dakika.
 3. 3
  Cevabını saat ve dakika olarak yaz. Elde ettiğin cevap son cevabının "dakika" kısmıdır. "Saat" kısmını zaten biliyorsun; ilk dönüştürdüğünde elde ettiğin tam sayıdır. Cevabını şu şekilde yaz: x saat, y dakika.
  • Örneğimizde; ilk cevabımız 4,33 saat. ",33" kısmının 20 dakikaya eşit olduğunu bulduk, yani cevabımızı 4 saat 20 dakika şeklinde yazacağız.
  Reklam

İpuçları

 • Bu dönüşümü yapmanın daha hızlı ve daha kolay bir yolunu mu arıyorsun? Bunun gibi çevrimiçi hesap makineleri, dakikayı yazarak birkaç saniye içinde saat biriminde bir cevap elde etmeni sağlar![2]
 • Eğer dakika ve saniye ile uğraşıyorsan, işler biraz daha zorlaşabilir. Önce, dakikayı elde etmek için saniye sayısını 60'a böl. Bunu dakika sayısına ekle, sonra saati elde etmek için tekrar 60'a böl.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 22 kişi çalıştı. Bu makale 32.749 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 32.749 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam