Okulda başarılı olmak ya da profesyonel kariyerinde zirvede olmak söz konusu olduğunda etkili not almak, bilgiyi muhafaza etmek ve anımsamak adına değerli bir beceridir. Eğer bu basit adımları ve ipuçlarını takip edersen sadece not almayı öğrenmekle kalmayacak, ayrıca bilgiyi uygulamana ve konuyu akılda tutmana yardımcı olması için nasıl daha etkili not alacağını öğrenirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Hazırlanmak

 1. 1
  Not alma gereçlerini topla. Kulağa çok basit gelebilir ama herhangi bir ders, toplantı ya da konferans öncesi tüm not alma gereçlerini düzenli ve hazırda tutmak önemlidir.
  • Eğer kalem ve kâğıtla yazıyorsan yeterince boş sayfası olan bir defterin ve fazladan kalemin olduğundan emin ol. Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsan şarjının tam dolu olduğundan ya da prize yakın oturduğundan emin ol.
  • Gözlük takıyorsan öğretmenin/hocanın siyah veya beyaz bir tahtaya önemli bilgileri yazması durumuna karşı gözlüğünü yanında bulundur. Gözlüğün yanındayken ihtiyaç hasıl olduğunda camlarını temizlemek için yanında küçük bir mikrofiber bez bulundur. Ayrıca, konuşmacıyı etkili bir şekilde görüp duyabileceğin bir yerde oturmayı unutma.
 2. 2
  Hazırlıklı gel. Derse, konferansa ya da toplantıya gelmeden önce geçen seferki notlarını gözden geçirdiğinden emin ol. Böylece bilgilerini güncelleyerek kaldığın yerden devam etmeye hazır olacaksın.
  • Eğer derse hazırlık için ön okuma yapılması tavsiye edilirse ödevi okuyup notlar aldığından emin ol. Bu, öğretmenin/hocanın sınıfta anlatacağı mevzuyu, kavramları ya da fikirleri anlamana yardımcı olacaktır. Önceden bölümün ya da makalenin özetini çıkarmak iyi bir fikirdir. Dersteki notlarını diğer kenara ekleyebilmek için özetini kâğıdın bir kenarına yaz.[1]
  • Ne demişler: "Hazırlanmayarak başarısızlığa hazırlanırsın".
 3. 3
  Aktif bir dinleyici ol. Not alırken pek çok insan söyleneni idrak etmeden, düşünmeksizin her kelimeyi yazmak gibi bir hata yapar. Bunun yerine, dersi derste anlamak için çaba sarfet. Söylenene odaklan ve anlamadığında sorular sor.
  • Soru sorulacak en iyi zamanı belirle, sonra hocanın dikkatini çekmek için elini kaldır. Dikkatli bir şekilde dinlemen ve anlamaya gayret etmen takdir edilecektir.
  • Gözden geçirme sırasında çok çalışmak gerekmemesi için bilgiyi ders sırasında anlamak için elinden gelenin en iyisini yap.
 4. 4
  Elle not al. Dizüstü bilgisayara not almak elverişli olsa da, yapılan araştırmalar elle alınan notların daha akılda kalıcı olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, elle yazan insanların yetişebilmek için ilgili bilgileri seçmesi gerekirken dizüstü bilgisayarda yazan kişilerin anlamadan her kelimeyi yazıya dökme eğilimi göstermesi olabilir.[2]
  • Eğer dizüstü bilgisayarla not alırsan her kelimeyi yazıya dökmeye çalışma. Söylenenleri anladığından emin ol.
 5. 5
  Soru sormaktan korkma. Anlamadığın bir şeyle karşılaştığında, onu öylece not edip bunu sonra düşüneceğini söyleme; öğretmenden/hocadan açıklama yapmasını iste.
  • Düşünsene; şimdi kafanı karıştıran bir şey notlarını gözden geçirme sırasında iki kat kafa karıştırıcı olacaktır.
  • Öğretmenden/hocadan tekrar etmesini istemekten de korkma; özellikle de önemli bir şey söylediğini düşünüyorsan.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Mümkün Olan En İyi Notları Almak

 1. 1
  Anahtar kelimelere ve kavramlara odaklan. Not alma becerilerini geliştirmek için yapabileceğin en önemli değişiklik sadece anahtar kelimeleri ve kavramları yazmaya odaklanmaktır.
  • En ilgili bilgileri tespit et. Eldeki konuyla en ilgili olan kelimeleri veya anahtar kelimeleri yaz; tarihler, isimler, teoriler, tanımlar gibi. Sadece en önemli ayrıntılar elemeyi geçmelidir. Tüm doldurucu kelimeleri ve ikincil detayları ele; eğer bunları isteseydin bir ders kitabı okuyabilirdin.
  • Neyi aklında tutmak istediğini düşün. Neden bu dersi alıyorsun? Seminere neden katılıyorsun? İşverenin seni konferansa neden gönderdi? İlk içgüdün duyduklarını ve gördüklerini kelimesi kelimesine yazmak olabilse de, onlardan bir şeyler öğrenmek için not aldığını unutmaman gerekir; bir roman yazmıyorsun.
  • "Yeni" bilgiye öncelik ver. Zaten bildiğin bilgileri yazmak için zaman kaybetme; bu, senin bir işine yaramaz ve sadece zaman kaybıdır. Daha önce hiç öğrenmediğin yeni bilgileri yazmaya odaklan; bu, not alma işleminden en yüksek faydayı elde etmeni sağlayacaktır.
 2. 2
  "Soru, cevap, kanıt" yöntemini kullan. Bu, yazarken konuyla ilişki kurmaya zorlaması ve konuyu kendi kelimelerinle tanımlamanı sağlaması yönünden çok etkili bir not alma yöntemdir. Bu yorumlama tekniğinin, öğrencilerin konuyu çok daha etkili bir şekilde anlamalarına ve akılda tutmalarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.[3]
  • Bilgiyi satır satır kopyalamak yerine, konuşmacının söylediklerini dikkatle dinle ve konuyu anlamak için çaba göster. Bunu yaptıktan sonra, notlarını konudan doğan sorular dizisi şeklinde formüle et, ardından kendi cevaplarını yaz.
  • Örneğin; eğer soru, "Shakespeare'in Romeo ve Juliet’inin ana teması nedir?" ise cevap," Trajik bir aşk hikâyesinden daha fazlası, Romeo ve Juliet kin gütmenin sonuçlarıyla ilgilidir." olabilir.
  • Daha sonra bu cevabın altında, metin içerisinden belirli örneklere işaret ederek sonucun için kanıt sağlayabilirsin. Bu strateji, ilgili tüm bilgileri kısa ve okunması kolay bir biçimde kayda geçirmeni sağlar.
 3. 3
  Kısaltma kullan. Ortalama bir öğrenci saniyede 1/3 kelime yazarken, ortalama bir konuşmacı saniyede 2/3 kelime hızla konuşur. Bu nedenle, kendi kısaltma yazı sistemini geliştirmek daha verimli yazmana ve geride kalmaktan kurtulmana yardımcı olabilir.
  • Olabilir için "olblr", dolayısıyla için "dle" ve birlikte için "brlkt" gibi şeyler yazmayı dene. "Ve" kelimesi için bir artı işareti yaz. Ayrıca, ders boyunca tekrar tekrar ortaya çıkan uzun kelimeleri kısaltmaya çalış; örneğin, bir tarih dersi boyunca 25 kez "halk iradesi" yazmak yerine "hlk ird" yaz.
  • Tabii ki, daha sonra kendi kısaltmalarını deşifre edebilmen önemlidir; zorluk çekebileceğini düşünüyorsan sayfanın iç kapağına bir kısaltma rehberi yazmayı dene. Ayrıca dersten sonra geri dönüp kelimelerin uzun hâlini yazabilirsin.
  • Kısaltma kullanmana rağmen konuşmacı sana göre hâlâ çok hızlıysa bir sonraki derste bir kayıt cihazı getirmeyi düşün; bu, ikinci kez dinlemeni ve notlarındaki boşlukları doldurmanı sağlar.
 4. 4
  Notlarını görsel olarak çekici hâle getir. Eğer notların dağınık, düzensiz ve okunması zorsa geri dönüp notlarını incelemeye istek duymazsın, bu yüzden onların güzel görünmeleri önemlidir! Görsel olarak nasıl daha çekici notlar tutabileceğine ilişkin bazı ipuçları şunlardır:
  • Her zaman yeni bir sayfadan başla. Her yeni ders veya konu için yeni, boş bir sayfadan başlarsan notların okunması çok daha kolay olacaktır. Sağ üst köşeye tarih yaz ve her sayfanın sadece bir tarafına yaz, özellikle çok mürekkepli kalemlerle yazıyorsan.
  • Yazının okunaklı olduğundan emin ol. Daha sonra okuyamadıktan sonra not almak tam bir zaman kaybı olacaktır! Ne kadar hızlı yazarsan yaz, yazının küçük, temiz ve okunaklı olduğundan emin ol ve mümkünse el yazısı kullanmaktan kaçın.
  • Geniş kenar boşlukları kullan. Her sayfayı bir kalem ve cetvelle hizala, sol tarafta geniş bir kenar boşluğu bırak. Bu, sayfanın aşırı kalabalık olmasını önler ve notlarını inceledikten sonra ek bilgi yazmak için alan bırakır.
  • Sembol ve şemalar kullan. Oklar, noktalar ve kutular, şemalar, grafikler ve diğer görsel yardımlar, özellikle görerek öğrenen bir öğrenciysen temel kavramları ilişkilendirmek ve hatırlamak için harika bir yoldur.
 5. 5
  Notlarını renklerle kodla. Birçok kişi, notlarını renklendirmenin bilgileri daha okunaklı ve akılda tutulması daha kolay hâle getirdiğini görmüştür.
  • Bunun nedeni, rengin beynin yaratıcı tarafını uyararak notlarını daha ilginç ve dolayısıyla daha akılda kalıcı hâle getirmesidir. Renk kodlaması, renkleri hafızaya bağlamana yardımcı olur ve notlarının içeriğini nispeten az çabayla hatırlamanı sağlar.[4]
  • Notlarının farklı bölümleri için farklı renkli kalemler kullanmayı dene; örneğin, soruları kırmızı, tanımları mavi ve sonuçları yeşil renkle yazabilirsin.
  • Ayrıca anahtar kelimeleri, tarihleri ve tanımları vurgulamak için fosforlu bir kalem de kullanabilirsin. Yine de fazla abartma; notlarını vurgulamayı ders çalışma sanmamalısın.
 6. 6
  Ders kitabından notlar al. Bir dersten sonra notlarını bir ders kitabındaki bilgilerle tamamlamak isteyebilirsin. Ders kitabından not almak, geliştirmeye değer başka bir beceridir.
  • Konuyu gözden geçir: Hemen metni okumaya başlamadan önce, ne hakkında olduğunu anlamak için konuyu gözden geçir. Tüm giriş ve sonuçları, başlıkları ve alt başlıkları ve her paragrafın ilk ve son satırını oku. Ayrıca tüm grafiklere, çizimlere veya şemalara göz at.
  • Metni aktif olarak oku. Şimdi metnin en başına git ve baştan sonra kadar etraflıca oku. Bir paragrafı bitirdikten sonra geri dön ve anahtar kelimeleri, olguları, kavramları veya önemli alıntıları vurgula. Ders kitabındaki görsel ipuçlarını ara; kalın veya italik kelimeler ve renk kullanımı ya da madde işaretleri gibi şeyler genellikle önemli noktaları vurgulamak içindir.
  • Notlar al: Metni etraflıca okuduktan sonra geri dön ve vurguladığın bilgilerden notlar al. Metinden tüm cümleleri kopyalamamaya çalış (bu zaman kaybından başka bir şey değildir) ve mümkün olduğu yerlerde kendi kelimelerinle yorumla.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Notlarını Gözden Geçirmek

 1. 1
  Günün ilerleyen saatlerinde notlarını gözden geçir. Notlarını dersten sonra veya aynı günün ilerleyen saatlerinde incelemek bilgileri çok daha etkili bir şekilde akılda tutmana yardımcı olacaktır. Onları yoğun bir şekilde çalışmana gerek yok, sadece her gece 15-20 dakika üzerinden geç.
  • Boşlukları doldur. İnceleme süreni dersten hatırladığın bilgileri eklemek için kullan.
  • Özet yaz. Notlarını hafızaya kazımanın bir başka etkili yolu da notlarındaki bilgileri sayfanın alt kısmında özetlemektir.
 2. 2
  Kendini test et. Konuyu anlayıp anlamadığını test etmek için notlarını kapatarak konuyu kendine yüksek sesle veya içinden açıklamaya çalış.
  • Kaç tane önemli ayrıntıyı hatırlayabildiğini gör, ardından atlamış olabileceğin bilgileri tekrarlamak için notları oku.
  • Konuyu bir arkadaşına açıkla. Konuyu bir arkadaşına öğretmek veya açıklamak, konuyu tam olarak anlayıp anlamadığını ve notlarının konuyu kapsamlı bir şekilde ele alıp almadığını test etmenin iyi bir yoludur.
 3. 3
  Notlarını ezberle. Sınav zamanı geldiğinde ve tüm konuyu ezberlemen gerekiğinde iyi notlar almanın yararlarını gerçekten göreceksin. Notlarını sürekli olarak her gece 20 ila 30 dakika gözden geçirmek ezberleme sürecini çok daha kolaylaşacaktır. Deneyebileceğin bazı popüler ezberleme teknikleri şunlar:
  • Satır satır yöntemi: Eğer büyük bir metni ezberlemen gerekiyorsa ilk satırı birkaç kez okumak, arından onu sayfaya bakmadan yüksek sesle tekrarlamaya çalışmak iyi bir tekniktir. İkinci satırı birkaç kez oku, ardından sayfaya bakmadan birinci ve ikinci satırı yüksek sesle tekrarlamaya çalış. Sayfaya bakmadan metnin tamamını tekrarlayana kadar bu şekilde devam et.
  • Hikâye yöntemi: Bu yöntemde, ezberlemek zorunda olduğun bilgiler hatırlaması kolay basit bir hikâyeye dönüştürülür. Örneğin, periyodik tablonun ilk grubundaki ilk üç elementi (hidrojen, helyum ve lityum) hatırlamak istiyorsan şu hikâyeyi kullanabilirsin: "(H)amiyet ve (He)diye (Li)badiye'ye gitti". Hikâyenin mantıklı olması gerekmez; esasında ne kadar aptalca olursa o kadar iyi.
  • Anımsatıcı ipuçları: Anımsatıcı ipuçlarını kullanmak belirli bir sıradaki kelime listelerini hatırlamak için iyi bir yoldur. Bir anımsatıcı yapmak için hatırlamak istediğin her kelimenin ilk harfini al ve her kelimenin bu harflerle başladığı kısa bir cümle oluştur. Örneğin, "ideal gaz denkleminde" kullanılan P.V = N.R.T denklemini hatırlamak için "Paran Varsa Ne Rahat" anımsatıcısını kullanabilirsin.[5]
  • Popüler ve etkili ezberleme teknikleri ile ilgili daha detaylı bilgi için bu makaleye bak.
  Reklam

İpuçları

 • Öğretmenini doğru bir şekilde dinle ve notlarını daha düzenli hâle getirmek için renkli fosforlu kalemler kullan.
 • Notlarını ders ders ayır. Bir dosyada/klasörde/defterde bir sürü ders olması dağınık ve kafa karıştırıcıdır.
 • Konuşmacının söylediklerini farklı ifadelerle yazmak asıl fikri hatırlamana yardımcı olur.
 • Edebiyat dersi için kitap okuyorsan kitaba yazamayabileceğin için elinde bir paket yapışkan not kâğıdı bulundur.
 • Not alırken, sınavda çıkabilecek anahtar kelimelerin altını çiz.
 • Konuşmacı bir şeyi ikiden fazla tekrarlarsa bu, muhtemelen önemli ve dikkate değer bir şeydir.
 • Notlarını madde işaretleri veya numaralarla etiketle. Nerede olduğunu bulmak ve yaklaşan bir sınav için bu notları incelemen gerektiğinde düzenli olmaları için notlarına bir başlık oluştur.
 • Notların serbest olduğu bir sınavın varsa notlarını akıllıca kullan. Gerçekten ihtiyacın olmadıkça bunları kullanmamaya çalış.
 • Düzenli ve temiz notlar için renkli kalemler kullan. Sadece bir renk değil, farklı renkler kullanmaya çalış.
 • Her bir konuya ayrı bir not defteri veya sayfa ayırdığından emin ol ve etiketlemeyi unutma.
Reklam

Uyarılar

 • Kayıt cihazı kullanmadan önce öğretmeninden/profesöründen izin al.
 • Öğretmeni dinlerken başka insanlar dikkatini dağıtmasın.
 • Yanında ayrı bir sayfa veya yapışkan notlar bulundur ve neyin neye karşılık geldiğini işaretleyerek (isteğe bağlı olarak) her iki sayfaya da yazdıklarını numaralandır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • En az iki tükenmez ya da kurşun kalem
 • Üzerinde silgisi olmayan kalemler için bir silgi
 • Gözlük ya da diğer yardımcılar
 • Yeterince kâğıt
 • Fosforlu kalem (en az iki renk) ya da renkli kalem
 • En az bir farklı renkli yapışkanlı not kâğıdı
 • Notlarını düzenlemek için bir dosya ya da klasör (tertipli ol).

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Daron Cam
Ortak yazarlar :
Özel Öğretmen
Bu makaledeki ortak yazarlar Daron Cam. Daron Cam; matematik ve fen alanında özel ders ve genel akademik öz güven inşa etme hizmeti sunan San Francisco Körfez Bölgesi merkezli Bay Area Tutors şirketinin kurucusu ve özel öğretmendir. Daron sınıf ortamında matematik öğretiminde 8 yılı aşkın, bire bir özel matematik derslerindeyse 9 yılı aşkın deneyime sahiptir. Kalkülüs, ön cebir, cebir 1, geometri ve SAT/ACT için matematik hazırlığı dâhil matematiğin bütün seviyelerini öğretmektedir. Daron, lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den, matematik öğretimi sertifikasını ise St. Mary’s College’dan almıştır. Bu makale 13.335 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 13.335 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam